Katalog on-line

Aktualności

Kto czytał "Lalkę" Bolesława Prusa?: Narodowe Czytanie 2015 w Chojnowie
Narodowe Czytanie to ogólnopolska, coroczna akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich, zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W tym roku wybraną lekturą była "Lalka" Bolesława Prusa, a honorowy patronat nad akcją objęła Para Prezydencka RP, Agata i Andrzej Dudowie. 4 września - już po raz trzeci, ale pierwszy raz w plenerze - Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie wspólnie zorganizowali obchody Narodowego Czytania w naszym mieście. Podczas akcji korzystaliśmy z adaptacji „Lalki", stworzonej specjalnie na tę okazję przez Bronisława Maja - literaturoznawcę, poetę, wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Narodowe Czytanie rozpoczęło się czytaniem fragmentów „Lalki" w szkołach ponadpodstawowych: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Powiatowym Zespole Szkół. A o godz.12.00, w samo południe, odbyło się spotkanie w Rynku, w którym uczestniczyli mieszkańcy, wśród nich reprezentacje z chojnowskich szkół.
data publikacji: 2015-09-10 13:41
 
Wernisaż wystawy Marty Kondrackiej
Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej Marty Kondrackiej "W drodze...", który odbędzie się 11 września o godz.18.30. W naszej Galerii Młodych prezentowała już swoje zdjęcia w 2010 r. na wystawie "Dolny Śląsk w obiektywie".
data publikacji: 2015-09-08 09:50
 
Szkoła na miarę czasów
Zapraszamy do korzystania z książki „Zbiór dobrych praktyk szkolnych i wybranych materiałów dydaktycznych sieci współpracy i samokształcenia” opracowanej w ramach projektu konkursowego „Szkoła na miarę czasów” realizowanego przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Chojnowie. Projekt konkursowy jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, POKL 2013- 2015, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.5 Kompleksowe wspomaganie szkół. W projekcie uczestniczyły szkoły i przedszkola powiatu legnickiego, m.in. z terenu Chojnowa: Przedszkole nr 3, Szkoła Podstawowa nr 3, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Powiatowy Zespół Szkół. Na bazie zrealizowanych szkoleń, w oparciu o zdobytą wiedzę i nowe doświadczenia, w każdej z placówek uczestniczących w projekcie oraz w każdej z sieci uczestnicy projektu - nauczyciele z pomocą ekspertów - wypracowali DOBRE PRAKTYKI. Dzięki temu możliwe było powstanie tej publikacji. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że będzie ona nie tylko wsparciem i zachętą do dalszej współpracy, ale także inspiracją do dalszego rozwoju szkół i przedszkoli w powiecie legnickim. Książkę można wypożyczyć lub skorzystać z niej w czytelni.
data publikacji: 2015-08-25 11:41
 
Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2015
Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie wspólnie organizują kolejną edycję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą ogólnopolskiej akcji publicznego czytania największych polskich dzieł literackich jest „Lalka” Bolesława Prusa. Chojnowskie obchody Narodowego Czytania odbędą się 4 września 2015 r. Akcja rozpocznie się o godz. 9.00 czytaniem fragmentów „Lalki” w szkołach ponadpodstawowych: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Powiatowym Zespole Szkół. O godz. 12.00 odbędzie się spotkanie na chojnowskim rynku. Na scenę, do czytania fragmentów „Lalki”, zostaną zaproszeni mieszkańcy miasta, m.in. czytelnicy biblioteki. W programie spotkania także: „Pamiętnik starego subiekta”: występ aktora Krzysztofa Rogacewicza, „Prus – romantyk i pozytywista”: refleksje o życiu i twórczości pisarza oraz test dla publiczności pod hasłem: „Lalka” w zaskakujących pytaniach i odpowiedziach. Oprawa muzyczna: motywy z adaptacji filmowej „Lalki ” wykonają Mateusz Bojda /saksofon/ i Szymon Sandura /piano/. Aktywni uczestnicy spotkania otrzymają dary książkowe, a mieszkańcy, którzy przyniosą swoje powieści Bolesława Prusa – okolicznościowy stempel. Podczas akcji Narodowego Czytania korzystać będziemy z adaptacji „Lalki”, stworzonej specjalnie na tę okazję przez Bronisława Maja – literaturoznawcę, poetę, wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego.
data publikacji: 2015-08-19 14:28
 
Raz, dwa, trzy – dinozaurem jesteś ty!
Od trzeciego do siódmego sierpnia, pod hasłem „Wielka parada pragada”, realizowaliśmy II etap „Wakacji z Biblioteką”. Podczas tego tygodnia poznawaliśmy dinozaury - niebezpieczne gady, które wymarły bardzo dawno temu. Dzieci dowiedziały się m.in. co jadły te „straszne jaszczury” (od tych słów pochodzi nazwa dinozaur) i dlaczego wyginęły. Na zajęciach plastycznych powstało wiele groźnych, ale i pięknych dinozaurów, które potem oswoiliśmy. Ponadto jak co roku, w ramach akcji „Sieciaki na wakacjach”, wybraliśmy się też na sieciakowy, edukacyjny piknik. Dzieci, podzielone na grupy, z wielkim zaangażowaniem wykonały przyjaciela Sieciaków - robota o imieniu NetRobi oraz rozwiązywały krzyżówki i zadania dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Wszystkie piękne i kolorowe prace wykonane na naszych wakacyjnych spotkaniach można zobaczyć w bibliotecznej Galerii Młodych do końca sierpnia. Zapraszamy!
data publikacji: 2015-08-14 16:56
 
<< nowsze | 123  | 124  | 125  | 126  | 127 | 128  | 129  | 130  | 131  | 132  | 133  | starsze >>

Wystawa Juliana Pamuły "POLSKA": wrzesień - październik 2020

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki