Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Spitsbergen w Chojnowie, czyli spotkanie z prof. Henrykiem Marszałkiem

Jak ciekawie można opowiadać o trudach życia na terenach podbiegunowych przekonaliśmy się 15 stycznia na spotkaniu z dyrektorem Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego - dr hab. prof. Henrykiem Marszałkiem, zatytułowanym „Ostre góry pod biegunem, czyli o przyrodzie Spitsbergenu”. Profesor z wielkim entuzjazmem opowiadał o Spitsbergenie, czyli Ostrych Górach, o uniwersyteckiej Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego, w której już kilkakrotnie przebywał prowadząc badania. Opowiadał o trudnej codzienności, nieoczekiwanych spotkaniach z niedźwiedziami polarnymi, a także o badaniach prowadzonych na tej największej, w dużej mierze pokrytej lodowcami, norweskiej wyspie. Przez większą część roku warunki bytowe na Spitsbergenie są bardzo niesprzyjające dla wszystkich żywych istot. Pomimo tego są ludzie, którzy marzą o tym, by tam żyć. Prelekcja była niezwykle ubogacająca, uczestnicy byli pod wrażeniem opowieści prof. Henryka Marszałka, pasjonata i badacza. To interesujące spotkanie zawdzięczamy podróżnikowi dr Wojciechowi Drzewickiemu, a prywatnie przyjacielowi profesora. Ten niestrudzony globtroter, już wielokrotnie goszczący w naszej bibliotece z emocjonującymi relacjami ze swoich wypraw, otrzymał pod koniec ubiegłego roku zaszczytne wyróżnienie - honorowy tytuł „Amicus Librorum - Przyjaciel Biblioteki”.

2016-01-25 22:29

IBUK Libra na spotkaniu MDKK

18 grudnia w bibliotece Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie, przysłowiowo połączono piękne z pożyteczym. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki przy PZS zaprosił na przedświąteczne spotkanie klubowiczów z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2, wraz ze szkolnymi koordynatorami - nauczycielkami Ewą Wołoszyn i Małgorzatą Graban. Tym razem nie rozmawiano o wybranej lekturze, lecz o platformie książek cyfrowych IBUK Libra i świątecznych stroikach. Młodzeż nie tylko zapoznała się z zasadami obowiązującymi w e-bookowej czytelni, ale także z wybranymi książkami elektronicznymi, które mogą przydać się w nauce. Drugą część spotkania poprowadziła specjalistka od przedmiotów hotelarskich - Joanna Więcław. Pod jej kierunkiem zostały wykonane przepiękne stroiki. Okazało się, że klubowiczów łączy nie tylko zamiłowanie do czytania książek, ale również zdolności plastyczne. Wszystkich zainteresowanych bezpłatnym dostępem do IBUK Libra zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie.

2016-01-25 15:21

Bajki bez barier: "Skarb"

W dniach 15 i 18 grudnia uczniowie klasy II b SP nr 4 z wychowawczynią Dorotą Chopkowicz i uczniowie klasy II c SP nr 3 z wychowawczynią Marią Pękalą wzięli udział w kolejnych zajęciach z cyklu „Bajki bez barier". „Skarb” to czwarta bajka psychoedukacyjna, która wprowadza dzieci w świat rówieśnika z epilepsją, pomaga poznać i zaakceptować inność. Głównymi bohaterami książeczki są: Kamil – chłopiec chorujący na epilepsję i Michał, który razem z nami poznaje, krok po kroku, świat swojego kolegi i oswaja się z chorobą. Pewnego dnia podczas zabawy Kamil traci przytomność i dostaje drgawek. Co się stało Kamilowi? Jak Michał poradzi sobie w tej sytuacji? Czy rodząca się przyjaźń przetrwa próbę? Na te i wiele innych pytań odpowiadaliśmy sobie na naszym spotkaniu. Po przeczytaniu opowiadania, które dostarczyło dzieciom sporą dawkę wiedzy, ale też emocji, przeprowadziliśmy dwie zabawy: „Kalambury” i „Rzeźba”.

2016-01-25 12:57

Warto przeczytać w styczniu!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: „Jako dowód i wyraz przyjaźni – reportaże o Pałacu Kultury”; Iwona Kamieńska - „Akademia Orłów – prawdziwe historie, które Cię uskrzydlą”; Sarah Lark [pseud.] Christiane Gohl [nazwa] - „Złoto Maorysów”; Witold Lenart - „Zmiany klimatu – ewolucja myślenia i zaproszenie do działania”; Anna Moczulska - „Bajki, które zdarzyły się naprawdę: historie słynnych kobiet”; Beata Pawlikowska - „Blondynka nad Gangesem" oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Bąkiewicz Grażyna - „Mieszko, ty wikingu”; Rotraut Susanne Berner, Dagmar von Cramm - „Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej : przepisy na cztery pory roku”; Joanna M. Chmielewska - „ Ręcznikowiec”; Marta Galewska-Kusta, Elżbieta i Witold Szwajkowscy - „Wierszyki ćwiczące języki czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2016-01-19 10:57

"Malujemy samodzielnie i z pomocą" po raz piąty!

Nowy rok w Galerii Młodych rozpoczynamy tradycyjnie już wystawą prac plastycznych uczestników Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy "Lilia" i Środowiskowego Domu Samopomocy w Chojnowie. Na wernisaż wystawy "Malujemy samodzielnie i z pomocą" zapraszamy w środę 20 stycznia o godzinie 10.30.

2016-01-18 18:16


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki