Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Spotkanie z dr hab. prof. Henrykiem Marszałkiem: „Grenlandia – zielona (czy biała) wyspa?

Obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zakończyliśmy 15 maja spotkaniem „Grenlandia – zielona (czy biała) wyspa?”. Naszym gościem był dr hab. prof. Henryk Marszałek, dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Z wielkim entuzjazmem opowiadał o wyprawie naukowej na Grenlandię, która odbyła się w 2012 roku. Kilkutygodniowa ekspedycja wrocławskich naukowców pod kierunkiem profesora Henryka Marszałka miała na celu badanie wód termalnych w zachodniej części Grenlandii, w rejonie wyspy i Zatoki Disko. W skład wyprawy wchodzili także dr Lech Poprawski, mgr Michał Rysiukiewicz - doktorant oraz Michał Adamski – student ostatniego roku geologii. Wyprawa organizowana była przy współudziale Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Profesjonalnie przygotowana prezentacja przeniosła nas na największą wyspę świata – Grenlandię. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawej opowieści o wyprawie, badaniach i codziennym życiu mieszkańców wyspy. Spotkanie prowadził dr Wojciech Drzewicki, chojnowski podróżnik, który wielokrotnie gościł w naszej bibliotece.

2015-05-19 17:07

Na tropach smoków z dr Markiem Sikorskim

W ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przygotowaliśmy cykl spotkań dla dzieci i dorosłych zatytułowany „Na tropach smoków”. Wszystkie spotkania odbyły się 13 maja, dwa z nich poprowadził dr Marek Sikorski, historyk sztuki i autor m.in. książek popularnonaukowych o smokach. Podczas prelekcji z ilustracjami „Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie zagadki historycznej”, przeprowadzonej dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 4, opowiedział o losach smoka wawelskiego. Miłym akcentem było przygotowanie przez uczestników spotkania rysunków smoka. Natomiast na wykładzie dla dorosłych „Smoki i smokobójstwo. Mit walki ze złem” dr Sikorski omówił mit walki ze złem ucieleśnionym w wizerunku smoka. Po spotkaniach nasz gość przekazał bibliotece specjalny Dyplom Pogromcy Smoka. Liczne przykłady pojawienia się smoka w ikonografii, literaturze znajdziemy w książkach Marka Sikorskiego „Smok wawelski: w kręgu mitu i historii” oraz „Smoki i smokobójstwo”, które można wypożyczyć w bibliotece.

2015-05-19 15:37

Smok wawelski w Bibliotecznej Akademii Malucha

W ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przygotowaliśmy cykl spotkań dla dzieci i dorosłych zatytułowany „Na tropach smoków”. Wszystkie spotkania odbyły się 13 maja. Najpierw w Bibliotecznej Akademii Malucha pojawił się legendarny smok, tytułowy bohater książki Urszuli Kozłowskiej „Smok wawelski”. Pojawiły się również kolorowe pacynki, które zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Po przeczytaniu opowieści o wawelskim smoku, dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące bohaterów oraz wydarzeń przedstawionych w książce. Plastycznym zadaniem najmłodszych uczestników BAM i ich rodziców było złożenie smoka z rozsypanych figur geometrycznych. Dużo emocji i radości sprawiły maluchom także zabawy „Smocze minki „ i „Smok goni swój ogon”.

2015-05-19 15:02

Kolaże Urszuli Kwiatkowskiej - Sznerch

Obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy 8 maja otwarciem wystawy kolaży Urszuli Kwiatkowskiej – Sznerch „HOLONY II”. Artystka bierze udział w różnorodnych inicjatywach o charakterze plastycznym, m.in. aktywnie uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Otwartą Pracownię przy Galerii Sztuki w Legnicy. W ramach wystaw zbiorowych miała możliwość przedstawienia swoich prac plastycznych mieszkańcom Legnicy. „HOLONY II” to jej druga indywidualna wystawa - w 2010 r. zadebiutowała w Legnickiej Bibliotece Publicznej wystawą „HOLONY”. Na wernisażu, licznie przybyli goście, mogli podziwiać 23 kolaże w pięciu cyklach: Czarne anioły, Koniec świata, Płonący raj, Kim jest kobieta?, Bibliotekarki. Specjalnym gościem była Janina Stasiak, historyk sztuki, która opowiedziała o historii i technice kolażu oraz dokonała analizy zaprezentowanych prac. W drugiej części spotkania wszyscy mogli skorzystać z porad legnickiej artystki i stworzyć własny kolaż na małych warsztatach artystycznych. Zaproszenie do twórczej zabawy przyjęli i młodsi, i starsi uczestnicy wernisażu. Kolaże wykonywane były indywidualnie oraz zbiorowo, ciekawych pomysłów było bardzo dużo. Wystawę „HOLONY II” można obejrzeć w Galerii Młodych do 15 czerwca.

2015-05-19 14:34

Krecik i przyjaciele, czyli prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

I znów, drogie dzieci spotkaliśmy się 29 kwietnia w naszej Bibliotecznej Akademii Malucha. Tym razem odwiedził nas niezrównany Krecik i jego przyjaciółka Myszka, dzięki którym dowiedzieliśmy się co to znaczy prawdziwa przyjaźń. Bawiliśmy się świetnie, weseląc się przy różnych zabawach tanecznych i plastycznych. A jeśli to i owo wam się nie udało, to zawsze można spróbować jeszcze raz.

2015-05-19 12:42


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki