Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Spotkanie z Pawłem Wróblem „Wakacje na dwóch kółkach 2022”

Zapraszamy na spotkanie z chojnowianinem Pawłem Wróblem „Wakacje na dwóch kółkach 2022”: 18.11.2022, godz.17.00, wstęp wolny. Paweł Wróbel ma wiele pasji, uwielbia podróże rowerowe, wędrówki górskie, wędkarstwo. Jest wyjątkowym obserwatorem otaczającego nas świata – kilka razy prezentował swoje zdjęcia na wystawach w naszej Galerii Młodych.

2022-11-07 15:22

Tajemniczy złodziej liści

25 października w piękny jesienny dzień odwiedziliśmy dzieci z grupy Tygryski z chojnowskiego Żłobka „Słoneczko”. Nasi najmłodsi czytelnicy - na kolejnych zajęciach „Bajki pod Słoneczkiem”- wysłuchali genialnej opowieści „Złodziej liści” Alice Hemming o nieuchronnej zmianie pór roku. Bohaterka opowiadania jest ogromnie zmartwiona. Wczoraj na jej drzewie było mnóstwo liści, a dzisiaj niektórych już brakuje. Kim okaże się tajemniczy złodziej liści? Wiewiórka musi przeprowadzić śledztwo i je odnaleźć. Liście się odnalazły, zleciały na biblioteczną chustę animacyjną, żeby po chwili znowu spaść. Następnie po zebraniu wszystkich liści dzieci z wielkim entuzjazmem wykleiły jesienne słoneczko. A zabawami „Pada, pada deszczyk…” i „Baloniku nasz malutki” zakończyliśmy nasze jesienne spotkanie.

2022-11-04 16:08

Kolejne podróże rowerowe Rafała Wyciszkiewicza: "Już tylko kilka pustych plam na mapie jest"

13 października br. odbyło się spotkanie z Rafałem Wyciszkiewiczem „Moje wyprawy rowerowe. Wybrzeże, Jura, Pojezierza”. Tym razem chojnowski fotografik, muzyk i miłośnik wypraw rowerowych opowiadał o swoich eskapadach z ostatnich trzech lat, zaprezentował zdjęcia i filmy. W tej profesjonalnej relacji nie zabrakło faktów i ciekawostek dotyczących odwiedzanych miejsc, a także osobistych, wręcz anegdotycznych wspomnień z podróży. Spotkanie rozpoczął wyprawą z 2020 roku. Trasa biegła od Kołobrzegu - jadąc m.in. do Podborska, Darłówka przez Rowy, Hel, Trójmiasto, Krynicę Morską dotarł do granicy państwa (Piaski). Za rok rowerowe wakacje zaczął w Katowicach. Po raz pierwszy na wyprawę zabrał drona do robienia zdjęć i wiele pokazanych fotografii to wspaniałe krajobrazy i zabytki widziane z góry. Na trasie zwiedził m.in. kilka zamków (w tym Będzin, Ogrodzieniec, Piaskowa Skała, Chęciny) oraz 3 skanseny. Po przejechaniu 900 km i dotarciu do Opola zakończył wyprawę. W 2022 roku oglądał Pojezierza (lubuskie, pomorskie, wielkopolskie) - w 16 dni przejechał 1100 km. Rozpoczął w Żaganiu, potem były m.in. Międzyrzecz, Drezdenko, Czaplinek, Złotów, Poznań, Leszno i Głogów. Rafał Wyciszkiewicz z przyjemnością odwiedza miejsca związane z historią, militariami oraz byłe plany filmowe. Ma na koncie 12 wypraw rowerowych, podczas których objechał Polskę dookoła. Jak sam powiedział - „ Już tylko kilka pustych plam na mapie jest ”.

2022-10-28 22:39

Warto przeczytać w październiku!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Dalajlama - „Wolność na wygnaniu. Autobiografia”; Anthony Doerr – „Miasto w chmurach”; Toshikazu Kawaguchi – „Zanim wystygnie kawa”; Andrzej Pilipiuk – „Przetaina”; Janusz Skowroński – „Zapomniane tajemnice Karkonoszy” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Paweł Beręsewicz – „Czemu tata siedzi w garnku”; Holly Forman-Patel – „Oswoić potwora gniewu”; „Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną” – opracowanie zbiorowe; Charlie Mackesy - „Chłopiec, kret, lis i koń”; Tomasz Stawiszyński - „Misja sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii”.
Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2022-10-20 16:15

Październikowe spotkanie DKK

Zapraszamy na październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ (także wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do DKK) - 21 października o godz. 17.00, Sala Edukacyjna MBP w Chojnowie. Kontakt Anna Kopyra, tel. 76 818 83 46 W tym magicznym miesiącu, naszą lekturą są szkice i eseje zamieszczone w „Napisane niedawno” Marty Wyki. Opowiadają o życiu inteligenckim, krakowskim domu autorki, dojrzewaniu i czytaniu, które może stać się piękną intelektualną przygodą. Powstały one z przekonania, że warto podzielić się z czytelnikami swoimi literackimi fascynacjami. Na kartach książki przewijają się zarówno młodzi pisarze, nowe lektury, jak i klasycy oraz starzy przyjaciele, m.in. Wisława Szymborska, Ewa Lipska i Jan Błoński. Książkę zamyka znakomity esej o krzeszowickim domu dzieciństwa, będący wspomnieniem ojca autorki – profesora Kazimierza Wyki – wybitnego polskiego humanisty.

2022-10-18 12:49


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki