Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Warto przeczytać w październiku!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Rafał Collins - „(Nie)Odjazdowe życie braci Collins”; Iwona Kienzler – „Gierek i jego czerwony dwór”; Wojciech Kondusza - „Od romansu do romansu: 10-lecie Festiwalu Romansu Polsko – Rosyjskiego im. Lidii Novikowej w Legnicy – dolnośląskiej Weronie”; Anna Lisowiec, Aleksandra Anna Sikorska – „Między palcami a ciszą kolory jej duszy się kołyszą”; Bernard Newman – „Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego nie ma”; James D. Shipman – „Wojna Ireny” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Andrzej Marek Grabowski – „Jonatan i Biały Kruk”; Claire Lebourg – „Ptyś”; Monika Milewska, Natlia Uryniuk – „Skok przez Bałtyk”; Aleksandra Struska-Musiał – „Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka”; Aleksandra Struska-Musiał – „Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy”.
Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2021-10-25 10:10

Smakowite spotkanie autorskie

21 września, w sali kinowej MOKSiR w Chojnowie, ponownie w tym roku gościliśmy Dionisiosa Sturisa, uznanego dziennikarza i pisarza, wychowanego w naszym mieście. Przyjechał do nas ze swoją najnowszą książką, inną od dotychczasowych - książką kucharską „Kalimera. Grecka kuchnia radości”. Przygoda z grecką kuchnią, którą znał już wcześniej, zaczęła się dla niego od pobytu na rocznym stypendium w tym kraju, podczas którego nie tylko uczył się języka greckiego, lecz i poznawał tamtejszą kulturę. Im dłużej przebywał w Grecji kosztując różnych specjałów, tym jego miłość do potraw tego kraju rosła. Książka „Kalimera. Grecka kuchnia radości” jest nie tylko wyrazem jego uczuć, ale i chęcią spopularyzowania w Polsce prostych i smacznych greckich dań. Wszystkie przepisy zamieszczone w tej bogato ilustrowanej publikacji zostały osobiście wybrane i przetestowane przez autora. Dla uczestników spotkania Dionis przygotował także niespodziankę – ciasteczka kurabiedies, które sam upiekł. Zapewne każdy, kto był na spotkaniu, a wybiera się do Grecji na urlop, swoje zwiedzanie nie ograniczy tylko do wspaniałych zabytków, ale i spróbuje polecanych w książce specjałów. Zapraszamy do biblioteki - w naszych zbiorach mamy już książkę Dionisiosa Sturisa.

2021-10-08 16:17

Między palcami a ciszą. Kolory jej duszy się kołyszą - wystawa prac Aleksandry Anny Sikorskiej „Kolory duszy”

Od 15 września do końca października w Galerii Młodych można oglądać prace dziesięcioletniej autystycznej dziewczynki, mieszkanki Góry. Ola maluje palcami, zabawkami i różnymi przedmiotami, w niezwykły sposób nakładając farby na płótno. Jej prace mają charakter abstrakcyjny, są bardzo kolorowe i wywołują niesamowite wrażenie. Mała malarka poprzez te zachwycające dzieła wyraża swoje uczucia i tak komunikuje się z otaczającym ją światem. Widać w nich jej kolorową, wyjątkową duszę. Wszystkie prace i ich reprodukcje dostępne na wystawie można nabyć. W tej sprawie osoby zainteresowane mogą kontaktować się mailowo: mieszkoland@gmail.com lub poprzez profil facebookowy: Aleksandra Anna Sikorska. Można także zakupić niezwykłą publikację „Między palcami a ciszą. Kolory jej duszy się kołyszą” Anny Lisowiec i Aleksandry Anny Sikorskiej – tomik poezji połączony z obrazami Oli. Książkę można obejrzeć i zakupić w naszej bibliotece.

2021-10-08 14:24

Świętujemy urodziny Kubusia Puchatka

14 października Kubuś Puchatek kończy 95 lat. Tego dnia w 1926 roku wydano książkę Alana Alexandra Milne opisującą losy sympatycznego misia i jego przyjaciół. Zapraszamy naszych najmłodszych czytelników do odwiedzenia biblioteki. Kubuś Puchatek przygotował dla Was miłe niespodzianki!

2021-10-08 14:04

Pomagać tym, o których świat nie chce pamiętać

Trzeba pomagać tym, o których świat nie chce pamiętać. Tak można podsumować spotkanie z Andrzejem Ochałem, autorem książki i publikacji opowiadających o losie ofiar zbrodniczej działalności tzw. Państwa Islamskiego, które odbyło się w 15.09.2021 r. w Domu Schrama. W pierwszej części spotkania Andrzej Ochał opowiedział o motywach napisania książki „ Orla Straż. Kiedy świat udaje, że nie widzi”, przedstawił tło historyczne wydarzeń na Bliskim Wschodzie i genezę powstania ISIS - Państwa Islamskiego, sytuację chrześcijan w Iraku, zbrodnie terrorystów i postawę wielkich mediów wobec wydarzeń w tym regionie. Szeroko omówił działalność Fundacji Orla Straż pomagającej ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie, wspierającej ich w odbudowie domów i miejsc pracy, edukacji i powrocie do normalności. W drugiej części spotkania zaprezentował zdjęcia ze swojego pobytu w Iraku i odpowiadał na pytania uczestników. Dla chojnowian była to okazja poznania wyjątkowego człowieka - byłego żołnierza Legii Cudzoziemskiej, działacza społecznego, pasjonata historii - i lepszego zrozumienia wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnowie, z inicjatywy Piotra Pabisa, wolontariusza Orlej Straży. Relacje ze spotkania m.in. na stronach: Chojnów - Oficjalny Serwis Internetowy Miasta (chojnow.eu) oraz chojnow.pl - Portal Informacyjny miasta i gminy Chojnów.

2021-10-04 21:33


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki