Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

O Wandzie, co się nie utopiła, lecz Niemca swym pięknem ubiła...

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie i Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ zapraszają na wykład prof. dr hab. Stanisława Rosika pt. „O Wandzie, co się nie utopiła, lecz Niemca swoim pięknem ubiła… (z mistrza Wincentego Kadłubka wizji początków Polski)”. Prelekcja odbędzie się 7 listopada o godz. 17.00 w MBP. Prof. dr hab. Stanisław Rosik - zatrudniony w Instytucie Historycznym UWr, kierownik Pracowni Badań nad Najdawniejszymi Dziejami Europy Środkowej, Przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich.

2019-10-31 10:33

Dotacja na zakup nowości z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

W ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie otrzymała w 2019 roku dofinansowanie w kwocie 12 400 zł. Celem Priorytetu 1 jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

2019-10-29 17:10

Zamki i pałace Jadwigi Stopy

Piękne wrześniowe popołudnie... W Galerii Młodych przygotowania do kolejnego wernisażu. Tym razem to wystawa malarstwa. Na ścianach i sztalugach obrazy Jadwigi Stopy działającej w Gildii Artystów Chojnowa. Jeszcze tylko parę poprawek i można zaczynać. Otwarcie wystawy Jadwigi Stopy „Zamki i pałace” odbyło się 19 września 2019 r. Obrazy, przygotowane specjalnie na tę wystawę, przedstawiają zamki i pałace – w większości z Dolnego Śląska. Te, które przetrwały i nieistniejące już budowle namalowane na podstawie archiwalnych dokumentów, m.in. pałace w Chojnowie, Budziwojowie, Niedźwiedzicach, Rokitach oraz zamki w Chojnowie, Grodźcu i Kliczkowie. Na wystawie znalazły się też obrazy, których tematyka wiąże się z motywem ekspozycji – pokazują dworskie i baśniowe postaci oraz życie, które toczyło się wokół rezydencji. Na wernisażu autorka prac nakreśliła dzieje niektórych zaprezentowanych zabytków. Zaznaczyła, że głównym celem wystawy jest przybliżenie historii naszej okolicy. Opowiedziała też o innych swoich pasjach: pracach rękodzielniczych, śpiewaniu w chórze Skoranta i pisaniu wierszy. Pięknymi, własnoręcznie zrobionymi, czekoladowymi podarunkami podziękowała przedstawicielom lokalnych instytucji oraz przyjaciołom za wsparcie i pomoc. Po licznych gratulacjach uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na iście zamkową ucztę. To już druga odsłona prac Jadwigi Stopy w naszej bibliotece. W 2016 r. gościliśmy ją z wystawą „ Skrzydlate i kudłate”. Obecną można obejrzeć do końca października. Zapraszamy!

2019-10-23 16:47

Wizyta w ZOO

Kto z nas nie pamięta z dzieciństwa wspaniałych wierszy Jana Brzechwy? Teksty tego poety towarzyszą dorastaniu kolejnych pokoleń. Na rozpoczęcie nowego cyklu spotkań w Miejskim Żłobku Słoneczko, które odbyło się 17 września 2019 r., wybraliśmy temat „Wizyta w ZOO”. Zaprezentowaliśmy kilka znanych utworów z książki „Wielka księga wierszy” J. Brzechwy, m.in. „Tygrys”, „Struś”, „Papuga”, „Lis”, „Wilk”. Po przeczytaniu wierszy z naszymi najmłodszymi czytelnikami odwiedziliśmy ZOO. Zajęcia zakończyły się wykonywaniem przez grupę Tygryski wesołych i kolorowych prac plastycznych.

2019-10-23 13:59

Narodowe Czytanie 2019 - Nowele polskie: Słowem i pieśnią

Podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie było inaczej niż zwykle. Para Prezydencka zaproponowała bowiem nie jedną lekturę, ale osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie. Do czytania zostały wybrane: „Dobra pani” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza, „Orka” W. S. Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza i „Sawa” H. Rzewuskiego. Było to dla nas nowe wyzwanie, ale w Chojnowie czytaliśmy wszystkie lektury. Czytaliśmy je na happeningu przeprowadzonym 7 września w centrum miasta przez Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ oraz 12 września – w różnorodnych formach w Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 4, Powiatowym Zespole Szkół i na spotkaniu finałowym. Na spotkaniu finałowym „Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie", które odbyło się na Rynku, zaprezentowaliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa, opowieść o prawniku Panu Tomaszu i niewidomej dziewczynce. Opowieść o tym, jak można i trzeba być dobrym. Na scenie udało się stworzyć klimat epoki noweli, m.in. dzięki elementom dekoracyjnym udostępnionym przez Muzeum Regionalne w Chojnowie. Dopisała nie tylko pogoda. Po refleksjach wokół wyborów narodowych lektur, którymi podzielił się dyrektor MOKSiR-u Stanisław Horodecki, „Katarynkę” czytali chojnowianie - tradycyjnie już, przedstawiciele różnych środowisk. Niektórzy z nich wystąpili w stroju nawiązującym do XIX wieku, czasów bohaterów noweli. Także wśród publiczności i organizatorów można było zauważyć przebrane stylowo osoby.

2019-10-22 14:28


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki