Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Czy Łgarze znaleźli kwiat paproci?

 

 

     W letnią ciepłą noc, 23 czerwca, zebrali się chojnowscy Łgarze na III Nocy Świętojańskiej w Bibliotece, połączonej z obchodami pięcioletniej działalności Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ.

     Pierwsze dyskusyjne kluby na Dolnym Śląsku zaczęły powstawać już w grudniu 2006 r. Obecnie zarejestrowanych w naszym województwie jest ponad 100 takich klubów działających w ogólnopolskim programie „Tu Czytamy".

Założycielskie spotkanie chojnowskich miłośników książek odbyło się 23 kwietnia 2007 r. Od tego momentu spotkaliśmy się już ponad 50 razy i omówiliśmy ponad 50 książek m.in. takich autorów jak: Olga Tokarczuk, Stefan Chwin, Bohumil Hrabal, Haruki Murakami czy Mia Couto.

Od 2009 roku dołączyli do nas młodsi klubowicze. Czytają i omawiają lektury już 3 grupy Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, działające przy Gimnazjum nr 2 i Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie.

W ciągu pięciu lat, w ramach projektu obejmującego dyskusyjne kluby, bibliotekę odwiedzili: Marta Fox, Barbara Kosmowska, Małgorzata Kalicińska, Robert Makłowicz i Krzysztof Koziołek.

     Jubileuszowe świętowanie zaczęliśmy od prezentacji multimedialnej ukazującej historię Łgarzy. Potem był tort z 5. świeczkami, które razem zdmuchnęliśmy życząc sobie następnych pięćdziesięciu spotkań i jeszcze ciekawszych pięćdziesięciu łgarskich książek.

Nie zabrakło też rozmów o czerwcowej lekturze pt. „Rzecz o mych smutnych dziwkach" Gabriela Garcii Marqueza.

Ten twórca realizmu magicznego tym razem pokusił się o napisanie powieści niemagicznej, opowiedział o "banalnej" miłości. I jak ktoś zauważył „...gdy przyjdzie twoja godzina, sama wejdzie do twego domu, w twe życie, do twego serca..." i nie ma znaczenia, czy masz lat 20 czy 90.

Plastyczny język, doskonałe tłumaczenie - takie książki na długo pozostają w pamięci.

     W tym roku przewodnim motywem III Nocy Świętojańskiej było Zgadnij - kim jestem? Mieliśmy się przebrać za postacie z książek, o których rozmawialiśmy, a potem zgadywaliśmy, kto jest kim.

Okazało się, że przybyły dwie lisice A-Huli, pani Janina Duszejko, „skromny pracownik piękna" - Eryk Stamelmann, gosposia prawie do wszystkiego, Anna Iwaszkiewiczowa, egzotyczna Hiwako Sanda, która przypadkiem nadepnęła na węża i śpiąca Delgadina. Gościliśmy też Wisławę Szymborską, która zaproponowała nam poetycką zabawę.

Kilka wydrukowanych wierszy z tomiku „Dwukropek" zostało pociętych na pojedyncze wersy. Każdy z nas losował po 5 wersów, a potem układał z tych puzzli wiersz. Pani Wisława postawiła nam wysoką poprzeczkę, ale Łgarze stanęli na wysokości zadania. Powstały nowe, wspaniałe utwory.

Następnie, zwyczajem świętojańskim, były skoki i podskoki, toasty i degustacja pysznych ciast i sałatek.

W tym zabawowym nastroju dotrwaliśmy niemal do północy. A gdy księżyc stał wysoko na niebie przeszliśmy kolorowym korowodem nad Skorę i puściliśmy sobótkowe wianki i papierowe łódeczki Fortunie, bogini szczęścia. Starożytni obchodzili jej święto 25 maja i 24 czerwca. Tego dnia żeglowali łodziami ustrojonymi w kolorowe kwiaty i zioła. My, aby zapewnić sobie jej przychylność, do łódeczek wrzuciliśmy kwiaty, kłosy zbóż, garstkę ryżu i kilka miedziaków.

     A czy znaleźliśmy kwiat paproci? Każdy Łgarz bez wahania odpowie - tak. Ale czy tak było? To już nasza tajemnica.

Jeśli ktoś chciałby ją poznać, musi przyjść koniecznie na nasze łgarskie spotkania, najbliższe odbędzie się we wrześniu!

zobacz więcej

 

Anna Kopyra

moderator DKK ŁGARZ

przy MBP w Chojnowie


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki