Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Mikołajkowa niespodzianka Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki


zobacz zdjęcia


     Na zaproszenie młodzieży z Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie, 6 grudnia przyjechała do naszej biblioteki Agnieszka Tyszka, autorka pisząca dla dzieci i dla młodzieży. Jej najbardziej znaną serią książek jest „Zosia z ulicy Kociej".

     Swoje mikołajkowe spotkanie z chojnowianami rozpoczęła od pytania, czy lubią przedświąteczne porządki w swoich domach. Okazało się, że młodzi czytelnicy za bardzo nie przepadają za tą krzątaniną, jaka panuje w tym czasie. Stanowczo wolą, kiedy ich rodzice nie przykładają się tak mocno do tych zajęć - wtedy w domu jest spokojniej, mamusie są mniej zmęczone i częściej uśmiechają się do swoich pociech.

Natomiast na pytanie, czy lubią otrzymywać prezenty, jednogłośnie, chórem odpowiedziały „tak". Podobnego zdania była także pisarka i Zosia, bohaterka jej najnowszej książki „Zosia z ulicy Kociej. Na zimę". Dzięki czytanym przez Agnieszkę Tyszkę fragmentom tej książki, m.in. poznaliśmy również rodzinę Zosi, i Polikarpa, i Rosoła, i kuweciarzy oraz dowiedzieliśmy się, dlaczego choinka ma na imię Buka.

      Później role odwróciły się, to dzieci zadawały autorce pytania. A było ich bardzo dużo. Młodzi uczestnicy chętnie je zadawali i uważnie przysłuchiwali się odpowiedziom. Dzięki nim wiemy już, że najukochańszą lekturą jej dzieciństwa były „Dzieci z Bullerbyn". Następna część o Zosi, jak ujawniła nam pisarka, ukaże się w marcu przyszłego roku, a cały cykl będzie liczył 6 książek. Dowiedzieliśmy się także, że pisanie dla dzieci jest o wiele trudniejsze, niż dla dorosłych. A dlaczego? Tu przyszła z pomocą młoda czytelniczka. Stwierdziła, że trudno jest wymyślać wciąż nowe przygody tej samej postaci, tak aby się one nie powtórzyły i nie znudziły. Ten argument, jak przyznała pani Agnieszka, jest w czasie jej pracy najważniejszy.

Na pytanie, skąd czerpie swoje pomysły, odpowiedziała, że one po prostu ją otaczają. Mieszka na ulicy Kociej 5, posiada ogródek i krzaczora, do którego przychodzą z całej okolicy koty, czyli kuweciarze. Ma także córki, które nieraz są dla niej inspiracją w tworzeniu zabawnych historyjek. Książki pisze w domu, co wcale nie jest łatwe, ponieważ trzeba mieć żelazną wolę i bardzo uporządkowany plan dnia.

Każdą z tych opowieści autorka pisała około 3 miesięcy. Bywa, że ukazują się one kilka miesięcy później, ponieważ ilustracja i korekta w wydawnictwie trwa czasami dłużej, niż napisanie przez nią książki.

Zgodnie z tradycją tego dnia, na zakończenie spotkania Agnieszka Tyszka rozdała mikołajkowe upominki. Każde dziecko otrzymało kolorową zakładkę do książki.

     Czy to spotkanie, mikołajkowa niespodzianka Młodzieżowego DKK, spodobało się młodszym kolegom? Z pewnością tak, ponieważ następnego dnia wielu jego uczestników przyszło do biblioteki, aby wypożyczyć książki właśnie tej pisarki.


Agnieszka Tyszka - urodzona w 1968 r. w Toruniu, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Z zamiłowania pisarka i ogrodniczka. Pisze dla dzieci i młodzieży. Jest autorką powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Róże w garażu". Jej utwory dla młodszych czytelników to m.in.: "Świat się roi od Marianów", "Bajkowe lulanki", "Bajkowy rok", "O czym marzy czarownica", "Koronkowe historie", "Zosia z ulicy Kociej". Jej utwory dla młodzieży to m. in.: "M jak dżeM", "Kawa dla kota", "Miłość bez konserwantów", "Wyciskacz do łez", "Kredens pod Grunwaldem", "Siostry Pancerne i pies".

Anna Kopyra

moderator DKK i MDKK

przy MBP w Chojnowie




Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki