Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 POLECANE  NOWOŚCI  maj  2014

Dział dla Dorosłych

Książki


100/XX Antologia polskiego reportażu XX wieku" pod redakcją Mariusza Szczygła.


Na dwa tomy zebrane przez Mariusza Szczygła składa się sto najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych polskich reportaży opublikowanych pomiędzy 1901 a 2000 rokiem. Antologia powstała pod opieką rady programowej złożonej z wybitnych reporterów i literaturoznawców. Tworzą ją Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, Elżbieta Sawicka.

Zbiór prezentuje mistrzów polskiej szkoły reportażu, tych najsławniejszych i tych niesłusznie zapomnianych, a wspólnie tworzących reporterską historię dwudziestego wieku.  Przy każdym reportażu zamieszczony został szkic o danym autorze, jego warsztacie lub kulisach powstawania tekstu.


Tom 1 1901-1965 : Korczak, Jeż, Sieroszewki, Laskowski, Konopnicka, I., Reymont, Rodziewiczówna, Kaden-Bandrowski, Żeromski, Bryła, Staniewski, Moszyński, Strumph-Wojtkiewicz, Parandowski, Dębicki, Nałkowska, Iłłakowiczówna, Krzywicka, Szelburg-Zarembina, Wasilewska, Uniłowski, Wrzos, Wańkowicz, Słonimski, Cat-Mackiewicz, Sobański, Goetel, Pruszyński, Mitzner, Gil, Opoczyński, Leny-Kisielewski, Wierzyński, Mackiewicz, Pietrzak, Osmańczyk, Melcer, Janta-Połczyński, Krajewski, Ostromęcki, Dąbrowska, Ros, Kapuściński, Godek, Urban, Brandys, Kwiatkowski, Rolicki, Kozicki, Strońska, Rowiński, Hołda, Górnicki.


Tom 2 1966-200 : Wróblewski, Roszko, Bijak, Szczepański, Wolanowski, Redliński, Lovell, Szejnert, Szymańska, Kąkolewski, Jagiełło, Łopieńska, Turowski, Łuka, Nawrocki, Krall, Miller, Ogórek, Mularczyk, Pietkiewicz, Kuśmierek, "Karta", Berberyusz, Święch, Owsiany, Wójcik, Pielecki, Gabryel, Ostrzycka, Rymuszko, Giełżyński, Bartosz, Seidler, Ostrowska-Metelska, Pasek, Morawski, Stanisławczyk, Wilczak, Smoleński, Pawlak, Hugo-Bader, Ostałowska, Morawska, Matys, Tochman, Nowak, Lipiński, Wróblewska, Jagielski.



Penderecki Krzysztof - „Pendereccy - saga rodzinna"

wysłuchali Katarzyna Janowska, Piotr Mucharski ; opowieść z udziałem Elżbiety Pendereckiej.


Krzysztof Penderecki opowiada o sobie, o swoich przodkach, o rodzinnej Dębicy.

Wspomina dzieciństwo i studia, ważne przyjaźnie, pierwsze sukcesy, początek drogi do światowej sławy. Opowiada też o tym, co robi, gdy nie pracuje, jakie ma plany, nadzieje i marzenia.

Tę niezwykłą sagę dopełnia rozmowa z Elżbietą Penderecką, która od lat łączy rolę żony i matki, dbającej o codzienne sprawy, z rolą menadżera oraz promocją muzyki klasycznej w Polsce i na świecie.



Swietłana Aleksijewicz - „Ostatni świadkowie : utwory solowe na głos dziecięcy"


W czasie drugiej wojny światowej zginęły miliony radzieckich dzieci. Rosyjskich, białoruskich, ukraińskich, żydowskich, tatarskich, łotewskich, cygańskich, kozackich, uzbeckich, ormiańskich, tadżyckich. Te, które przeżyły, wojny nie zapomniały nigdy.


W książce niewiele jest „dorosłej" wojny, walki czy bohaterstwa, nie ma jednak praktycznie relacji bez wspomnienia głodu, utraty najbliższych, ucieczek, pacyfikacji, samotności, domów dziecka, przeżycia tylko dzięki przypadkowi i łutowi szczęścia. 

To czyni ją jeszcze bardziej tragiczną i jeszcze bardziej wiarygodną. I tym bardziej trzeba ją przeczytać."

                                                    prof. dr hab. Jerzy Kochanowski



Swietłana Aleksijewicz  (ur. 1949) - białoruska pisarka i dziennikarka.  Laureatka wielu międzynarodowych nagród. 

W 2011 roku jej książka "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS.



Marek Łuszczyna - „Igły : polskie agentki, które zmieniły historię"


Dyskretne, sprytne, bezwzględne i precyzyjne - niczym szpieg ze słynnej powieści Kena Folletta.
Agentki, które pracowały dla polskiego - ale też brytyjskiego lub hitlerowskiego - wywiadu; rodowite Polki i kobiety, dla których Polska stała się nową ojczyzną. Arystokratki, żony dyplomatów, córki przedsiębiorców, troskliwe panie domu i przedwojenne feministki, dojrzałe opiekuńcze matki i nastolatki, którym ledwo starczało siły, by przeładować pistolet.

Podejmując się misji decydujących o losach świata, ginęły lub - w najlepszym razie - skazywano je na zapomnienie. Te, które ocalały, czekała po wojnie cela w więzieniu UB lub ciężki los na emigracji.

Halina Szymańska przekazywała aliantom informacje wprost ze sztabu generalnego Wehrmachtu. Władysława Macieszyna przyczyniła się do tego, że Niemcom nie powiódł się projekt zniszczenia Londynu za pomocą rakiet V2. Maria Sapieżyna próbowała uświadomić Piusowi XII, że milczenie w sprawie Zagłady to wielka nieprawość. Krystyna Skarbek - „ulubiona agentka" Churchilla - została zamordowana kilka lat po wojnie, a okoliczności jej                                                      śmierci do dziś pozostają tajemnicą.

                                                    


Magdalena Zimny-Louis - „Pola"


Pomysł na książkę dosłownie mnie dogonił. Wsiadł ze mną do tego samego przedziału. Wracałam pociągiem z Londynu po sztuce teatralnej. Wystarczyło, że usiadłam, oparłam głowę o szybę i nagle wyświetliła mi się pierwsza scena, kiedy Pola wraca w rodzinne strony. Wysiadłam w Ipswich - pierwszy rozdział był gotowy, trzeba go było jeszcze tylko spisać. Pola zatem przyjechała ze mną z Londynu, Tosia dołączyła na drugi dzień... każdy kolejny tydzień przynosił nowe pomysły na bohaterów - choć fikcyjnych, to niezwykle żywych i realnych.

                                                                           Magdalena Zimny-Louis                                                                                                     

Magdalena Zimny-Louis urodzona w Rzeszowie jako Magda Zimna, od dwudziestu lat mieszka w Ipswich jako Magda Louis. Dziennikarka, tłumaczka, laureatka konkursu „Pisz do Pilcha".

Jej powieść „Pola" została uhonorowana pierwszą nagrodą czytelniczek na festiwalu „Pióro i Pazur" w Siedlcach w 2013 roku.



Joanna Marat - „Monogram"


Bardziej KOMEDIA czy KRYMINAŁ ? Dwaj policjanci z dwóch różnych światów. A wokół nich kilka podejrzliwych, a nawet podejrzanych kobiet. Nadkomisarz Marek Kos i komisarz Ernest Malinowski są niedoskonali, przeraźliwie samotni, uciekają przed swoimi lękami w alkohol, przelotne związki i kłamstwa.

Mają wyjaśnić sprawę brutalnego zabójstwa pewnej trzydziestoparolatki.

Morderstwo to wywołuje z niepamięci inną zbrodnię oraz tajemnicę kobiety o złożonej tożsamości.



Joanna Marat jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2010. Debiutowała w 2011 roku w antologii Zaułki zbrodni, samodzielnie zaś powieścią obyczajową Grzechy Joanny. Opowiadanie Kaplica Jedenastu Tysięcy Dziewic zostało wyróżnione w konkursie „Literacka podróż po Gdańsku".



Łukasz Orbitowski - „Szczęśliwa ziemia"


Łukasz Orbitowski przedstawia swoją najbardziej dojrzałą i zaskakującą powieść. Szczęśliwa ziemia to podróż po rzeczywistości spotworniałęj i zarazem niebywale pociągającej. Porusza i prowokuje do dyskusji o potrzebie miłości i stałości, uzależnieniu od stanu posiadania i wszechobecnej pustki. Na historii czterech przyjaciół związanych tajemnicą Orbitowski buduje opowieść o współczesnych trzydziestoparolatkach, ich dylematach i cieniach przeszłości. Bezsprzecznie potwierdza swoją klasę, a jeśli jeszcze pisze fantastykę, to flirtuje z nią równie urzekająco jak Palahniuk czy Vonnegut. 






Dział dla Dzieci



Książki



Grażyna Bąkiewicz - "Kosmiczni odkrywcy : Franio i jego babcia"


Książka nagrodzona w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY.

Niesamowita opowieść o dzielnym chłopcu i jego niezwykłej babci.


"Pewnego dnia ktoś musiał zostać w domu z babcią. Wszyscy pracowali i tylko Franio miał czas.

- Co będziemy robić? - spytała babcia.

- Zbuduję kosmiczny żaglowiec - powiedział Franio. - Zostanę piratem i wyruszę na poszukiwanie niezwykłych światów.

- To doskonały pomysł. Tylko się nie zgub, bo nie umiałabym cię odnaleźć w tym całym kosmosie.

- A może, babciu, polecisz ze mną?"

                                                                                                                               Grażyna Bąkiewicz



"365 eksperymentów na każdy dzień roku"


Książka jest źródłem podstawowych informacji o wielu pasjonujących zjawiskach przyrodniczych. Dlaczego rośliny rosną? Jak za pomocą cytryny zapalić żarówkę? Dlaczego powstaje wiatr, grad, piorun i grzmot? Jak zdobyć wodę na pustyni? Jak powstają  karmelki? Czy lód może powstać bez zamrażalnika? ....

Zabawna i pouczająca książka, pomagająca w praktycznym poznawaniu tajemnic otaczającego nas świata.


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki