Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

POLECANE NOWOŚCI - grudzień 2014


Dział dla Dorosłych



Książki



Elizabeth Haran - „Pod płonącym niebem"


Niezwykła podróż, walka o przetrwanie, wielka wewnętrzna przemiana i gorące uczucie w sercu australijskiego buszu. Kiedy Arabelle Fitzherbert trafia do Marree, maleńkiej miejscowości w środku australijskiego pustkowia, wdzięczność za uratowanie życia szybko ustępuje miejsca zdumieniu, oburzeniu i niechęci. Czy to możliwe, żeby ludzie żyli w tak prymitywnych warunkach? Czy to możliwe, żeby zajmowali się tak przyziemnymi, nieciekawymi sprawami? Z czasem niechętnie i opornie zaczyna zmieniać nastawienie do otaczających ją „prostaczków", oni zaś przekonują się stopniowo, że ta początkowo naburmuszona i traktująca ich z góry dziewczyna nie jest tak bezwartościową osobą, jak im się wydawało. Jeszcze ciekawiej zaczyna być wtedy, kiedy między Arabellą i jednym z mieszkańców miasteczka rozkwita gwałtowne, gorące uczucie...



Joanna Jurgała-Jureczka - „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna"


Zofia Kossak, primo voto Szczucka, secundo voto Szatkowska, wywodziła się z niezwykłego rodu i właśnie to dziedzictwo zaważyło na jej życiowych wyborach. Wnuczka Juliusza Kossaka, bratanica Wojciecha Kossaka, blisko spokrewniona z Magdaleną Samozwaniec i Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Od początku żyła w świecie artystów, malarzy, literatów.

Zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, w końcu jednak została pisarką, której proza historyczna, w tym Błogosławiona wina i Krzyżacy, czytana jest do dziś.

Podczas okupacji Zofia Kossak z wielkim oddaniem zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom i działalność „Żegoty". Trafiła na Pawiak, a później do Auschwitz, skąd - jak napisała - „wyszła w najgorszej formie fizycznej, ale najlepszej duchowej".

Nie tolerowała nieuprzejmego traktowania ludzi, braku szacunku dla przyrody i zwierząt. Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, podkreślali jej prawość, zrozumienie dla drugiego człowieka, odwagę zarówno w wyrażanych poglądach, jak i w postępowaniu.



Sławomir Koper - „Stracone pokolenie PRL"


Zbigniew Cybulski

Edward Stachura

Stanisław Grochowiak

Teresa Tuszyńska

Andrzej Brycht

Wiesław Dymny

Ryszard Milczewski-Bruno


Ich świetnie zapowiadające się kariery zostały zniszczone przez burzliwe życie prywatne, alkohol, samotność wśród ludzi i często tragiczną, przedwczesną śmierć.

Sławomir Koper opowiada o niespełnionych nadziejach i ogromnych talentach, którym nie było dane się rozwinąć.

Polecamy również poprzednie książki Sławomira Kopera z bestsellerowego cyklu o elitach PRL: Kobiety władzy, Sławne pary.



Joanna Puchalska - „Dziedziczki Soplicowa"


Jako pierwowzór Soplicowa w historii literatury zapisał się dwór w Czombrowie. Jedna z bohaterek książki - Aniela z Wierzejewskich Uzłowska była matką chrzestną przyszłego autora Pana Tadeusza. Jego matka, pani Barbara piastowała wówczas we dworze ważne stanowisko panny apteczkowej. Zaś ekonomem był dziadek poety. Wkrótce częstym gościem czombrowskiego dworu stał się z pewnością sam przyszły Wieszcz.


Joanna Puchalska, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka literatury anglojęzycznej i autorka publikacji o tematyce kresowej. Jest prawnuczką ostatnich właścicieli Czombrowa  na   Nowogródczyźnie.




Dział dla Dzieci



Książki



Sally Gardner - „Chłopiec szybki jak strzała" (z serii Magiczne Dzieci)


Timmy Twinkle,  porzucony przez matkę chłopiec, objada się słodyczami i wkrótce staje się obiektem kpin kolegów. Wszystko się zmienia, kiedy dziadek opowiada mu o wujku Vernonie,  wspaniałym piłkarzu. Timmy nie wie, czy to magia, czy nie, ale z pomocą dziadka, papugi Szeryfa i instruktorki fitnessu zaskakuje wszystkich swoimi umiejętnościami na boisku.


Sally Gardner, utytułowana wieloma nagrodami autorka książek dla najmłodszych, jest mamą trojga dzieci i mieszka w Londynie. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, a ostatnio Cista Children's Book Award.




Paweł Pawlak - „Czaro-statki i paro-dzieje"


„W tej książce nie ma wielu słów. A o wydarzeniach opowiadają obrazy. Ufamy sile wyobraźni małych czytelników i wierzymy, że każdy z nich odnajdzie w tych obrazach swoją historię. Może nawet opowie ich więcej, niż wyobrażał sobie autor? Pozwólmy dzieciom dostrzec je wszystkie. A gdyby jakiś dorosły miał kłopot z odczytaniem opowieści, powinien poprosić o pomoc właśnie dzieci."



Romuald Pawlak - „Dziura w sercu"


Fusia czuje  się niekochana i niepotrzebna. Mieszka w obcym mieście z oschłą i wciąż wpatrzoną w telewizor ciotką. Nie ma ani prawdziwej przyjaciółki, ani chłopaka. Nagle w życiu dziewczyny pojawia się pewien szczerbaty dzieciak i oskarżona o kradzież Hanka, szkolna czarna owca. 

A także Damian, gitarzysta zespołu rockowego. Czy Fusi wreszcie dopisze szczęście?


Najnowsza powieść Romka Pawlaka, pisarza cenionego przez czytelników i krytyków (IBBY Książka Roku 2008 za „Miłka z Czarnego Lasu", nominacja do nagrody PTWK 2010 i Literackiej Nagrody im. Makuszyńskiego za „Czapkę Holmesa").


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki