Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                      POLECANE  NOWOŚCI - luty 2015 r.


Dział dla Dorosłych



Książki



Norman Davies - „Serce Europy"


Serce Europy" Normana Daviesa to jego osobista podróż przez polską historię. Brytyjski historyk prowadzi nas od czasów najnowszych do epok najbardziej odległych. Wraz z nim odkrywamy, jak mocno historia i kultura kształtują polską teraźniejszość. Polska – serce Europy – to nie tylko jej geograficzny środek. To miejsce, w którym puls europejskiej cywilizacji jest najlepiej wyczuwalny i nadaje rytm przemianom na całym kontynencie. Historia, literatura, religia, konflikty międzynarodowe i wewnętrzne, polityczne intrygi i rywalizacje. W tej książce nie brakuje niczego.

Polska sercem Europy! Najbardziej oryginalna historia Polski, jaką kiedykolwiek napisano.



Dariusz Kortko, Judyta Watoła - „Religa : biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga"


Profesor Zbigniew Religa. Niewierzący, ale przylgnęło do niego słowo „święty". Dla wielu osób święta jest pamięć o nim. „To był święty człowiek" - mówią pacjenci. Lekarze dopowiedzą, że miał dla chorych świętą cierpliwość. Pielęgniarki, że je szanował. I może święty to zbyt wiele, ale świetny był na pewno. Bezpośredni, szczery, pogodny. Ufny, za swoimi stawał murem. Chętnie dzielił się wiedzą, umożliwiał awans.


Życie Zbigniewa Religi to brawura w służbie drugiemu człowiekowi, ryzyko dla dobra chorych, poświęcenie na granicy samozatracenia. Granie Profesora było dla mnie nie tylko zadaniem aktorskim, ale też lekcją człowieczeństwa. Gorąco polecam!"

Tomasz Kot (Zbigniew Religa w filmie „Bogowie")



Jerzy Kostowski - „Przywilej wyboru : jak żyć twórczo i szczęśliwie, wykorzystując swoje talenty"


Jeśli jesteś na takim etapie swojego życia, że analizujesz je i zastanawiasz się nad sobą,
czy w pełni wykorzystujesz swój potencjał, bo chcesz spełnić swoje marzenia i masz potrzebę sukcesu, zapoznaj się z tą książką.
„Przywilej wyboru" stanowi kompendium wiedzy dla osób poszukujących głębszego sensu swego istnienia, otwartych na własny rozwój osobisty lub będących na jakimś zakręcie życia. Autor zawarł w niej mnóstwo inspiracji, które pomogą czytelnikowi podjąć mądre decyzje w jego konkretnej sytuacji życiowej.

Dowiesz się z niej między innymi o tym:

• jak żyć w równowadze i w poczuciu dobrze podjętych decyzji,
                                          • jak skutecznie wykorzystać swoje naturalne uzdolnienia,
                                          • jak pozytywnie wpływać na życie najbliższych.



Stanisław Sławomir Nicieja - „Kresowa Atlantyda: historia i mitologia miast kresowych" T.V



Tym razem Autor przedstawia historię i przeplecione anegdotami dzieje rodzin: Sambora - miasta ogrodów i wielkiej historii, bo pochodziła stamtąd Polka, która została carycą Rosji; Rudek - gdzie znajduje się mauzoleum Fredrów; Nadwórnej - miasta, które było bramą do Gorganów, mekki turystów; Bitkowa - gdzie odkryto wielkie złoża ropy naftowej i gdzie rodziły się fortuny; Rafajłowej - słynnej z walk II Brygady Legionów Polskich i Delatyna - słynnego kurortu z życiodajnymi wodami solankowymi.


Dionisios Sturis - „Gdziekolwiek mnie rzucisz: Wyspa Man i Polacy. Historia splątania"


Wyspa Man – niewielki skrawek lądu na wschód od Irlandii. To ojczyzna sufrażystek, które jako pierwsze na świecie wywalczyły prawo głosu w wyborach, to tu rozgrywa się akcja jednego z opowiadań Agathy Christie i tu znajduje się jedyne na świecie więzienie, w którym obowiązuje zakaz palenia. Dionisios Sturis pracował na wyspie przez kilka lat i wciąż na nią wraca. Przyciągają go surowe pejzaże, sentyment do dni spędzonych w portowej małżowni i ludzie, których życie płynie innym rytmem. Gdziekolwiek mnie rzucisz to zbiór opowieści o Manxach i Polakach – i o ich splątanych losach.


Dionisios Sturis (1983) urodzony w Grecji, wychowany w Chojnowie, polski dziennikarz i reporter. Obecnie pracuje w Radiu TOK FM, gdzie zajmuje się tematyką zagraniczną. W 2012 roku otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy oraz nominację do nagrody Grand Press za reportaż radiowy. Jego debiutancką książkę „Grecja. Gorzkie pomarańcze" (W.A.B. 2013) nominowano do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.



Olga Tokarczuk - „Księgi Jakubowe albo Wielka podróż..."


Rzeczpospolita w przededniu rozbiorów. Podole. Wielokulturowa, wieloetniczna kraina bliższa Stambułowi niż Paryżowi i człowiek znikąd, który zmieni los wielu tysięcy ludzi. Wielka podróż od chłopskich chat poprzez magnackie dwory aż do cesarskich komnat. To właśnie na Podolu pojawia się młody, przystojny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca zgromadzi już niebawem wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, wywołany zaś przezeń ferment może odmienić bieg historii i zmienić kształt tej części świata.


Olga Tokarczuk z wielką dbałością o szczegóły pokazuje realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie  siedziby, katolickie plebanie i żydowskie domostwa,             rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Przed nami staje dawna Polska, w której istniały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm i islam.



Dział dla Dzieci



Książki



Agnieszka Chylińska - „Labirynt Lukrecji"


Pięknie ilustrowana baśniowa opowieść o Lukrecji i jej rodzicach mieszkających w starej kamienicy. O jesiennej szarudze i wiosennym ociepleniu, o wyczekiwanych z niecierpliwością zagadkowych kopertach i tęsknocie za szczęściem. Oraz tajemniczy labirynt i dziewczynka, która postanowiła, że przestanie mówić...



Agnieszka Frączek - „W Straszydłowie


Kryją się w szufladach biurka, do lodówki dają nurka, siedzą w wannie i w piwnicy, w starym kapciu i w donicy, i na szafie, i pod szafą – wszędzie zmory wleźć potrafią! A najwięcej bestii bryka w zamieszczonych tu wierszykach." 

Bohaterami są Grzmototłuk Tornadek, Utytłak Plamisty, Wścieklica Furiatka, Dlamnieteżka Żarłoczna, Wszystkomójek Chciwy, Jełopello Nieukus i inni.


Książka ukazuje się w serii Portal Qlturka.pl poleca w której prezentowane są najciekawsze nowości współcześnie tworzących autorów i ilustratorów.



E.T.A. Hoffmann - „Tajemnicze dziecko"


To opowieść niezwykła – wieloznaczna, możliwa do interpretacji na różnych poziomach. W Polsce właściwie nieznana, choć dawno temu tłumaczona, na świecie ceniona na równi z „Dziadkiem do orzechów" i „Królem myszy". Opowiada o zwyczajnym świecie, do którego wkrada się magia, o sile wyobraźni i harmonii z naturą jako recepcie na szczęście, o tym, że każdy z nas powinien zachować w sobie coś z dziecka.



Andrzej Maleszka - „ Cień smoka" (z cyklu Magiczne drzewo)


Nieostrożny czar wywołuje z głębin morza smoka wraz z armią olbrzymich stworów. Bohaterowie muszą stoczyć z nimi walkę, by smok nie rzucił na świat swego cienia. Pokonać go można tylko dzięki figurce z magicznego drzewa. Kuki, Gabi i Blubek wyruszają do podwodnego świata na najtrudniejszą ze swych wypraw.

Cykl pt. Magiczne drzewo składa się z sześciu części. Każdą powieść cyklu można czytać niezależnie, nie znając innych części.



Patrick Modiano - „Katarzynka"


Marzycielska Katarzynka mieszka z tatą w Paryżu, chodzi na lekcje tańca, nosi okulary. Jej świat jest pełen ciepła i ojcowskiej miłości, ale też wiele w nim tajemnic i niedopowiedzeń, zagadkowych osób i niepokojących wydarzeń.

Wdzięk tej kameralnej opowieści podkreślają ilustracje Jean-Jacques'a Sempé, współtwórcy m.in. postaci Mikołajka z książek René Goscinnego.


Patrick Modiano (ur. 1945), wybitny francuski prozaik, laureat Literackiej Nagrody Nobla 2014, Nagrody Akademii Francuskiej oraz Nagrody Goncourtów.









Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki