Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                                                                                                
                                               POLECANE    NOWOŚCI   -   marzec  2015 r.



Dział dla Dorosłych



Książki



Hans Christian Andersen - „Dzienniki 1825 - 1875"


„Dzienniki zaświadczają o różnych aspektach osobowości pisarza, człowieka, jakim był: niejednowymiarowego, zmagającego się ze swoimi słabościami i pełną amplitudą nastrojów, wrażliwego, głęboko etycznego, czasem irytującego, czasem zachwycającego - prawdziwego i niezwykłego. Są świadectwem jego nietypowej drogi życiowej, a zarazem ukazują typowy ludzki los - to poruszająca opowieść o człowieczeństwie: o pragnieniach, zwątpieniach, radościach, traumach, porażkach, zachwytach, lękach, spełnieniach i niespełnieniach. Aż po pełne pogodzenie z losem i powolne odchodzenie. I poruszającą w swej zwyczajności śmierć."

Ze wstępu Bogusławy Sochańskiej



Kate Atkinson - „Przysługa" (Czarna Seria)


Powieść wciągająca i trzymająca w napięciu. Wyjątkowe połączenie thrillera i powieści obyczajowej.

W Edynburgu trwa słynny festiwal teatralny. Czekający w kolejce na spektakl są świadkami wypadku i brutalnej napaści. Kilka osób rusza poszkodowanym na pomoc. Wśród nich jest też Jackson Brodie, były detektyw. Wkrótce staje się on głównym podejrzanym w sprawie o morderstwo...


Kontynuacja serii z detektywem Jacksonem Brodiem : wcześniej wydana „Zagadki przeszłości" ; wkrótce wydane zostaną „Kiedy nadejdą dobre czasy?" oraz „O świcie wzięłam psa i poszłam..." .


Kate Atkinson laureatka Nagrody Whitebread w kategorii Książka Roku przyznanej za jej debiutancką powieść pt. „Za obrazami w muzeum". W 2011 roku z okazji urodzin Królowej Elżbiety II otrzymała tytuł Członka Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie literatury.



Mirosław Bujko - „Kampania na Śląsku i bitwa nad Kaczawą"


Mirosław Bujko - urodzony w 1975 roku w Gdańsku, absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu i Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się od wielu lat epoką napoleońską ze szczególnym uwzględnieniem kampanii jesiennej Napoleona z 1813 roku. Od kilku lat aktywny na forum internetowym historycy.org. Monografia kampanii na Śląsku i bitwy nad Kaczawą jest efektem siedmioletniej pracy autora i powstała w celu szerszej popularyzacji tej wciąż mało znanej bitwy na terenach dzisiejszej Polski.



Zbigniew Zborowski - „Trzy odbicia w lustrze"



Saga rodzinna trzech pokoleń kobiet, które połączyła mroczna tajemnica. Czy można ocalić miłość, kiedy świat wokół płonie?Jak wziąć w ramiona dziecko, kiedy ręce ma się unurzane we krwi?


Pełna zaskakujących zwrotów akcji saga rodzinna wciąga bez reszty aż do ostatniego akapitu. Jest tu wszystko - zgrabna fabuła, tajemnica i pełnokrwiste postaci kobiet, których losy, ukazane na przestrzeni kilkudziesięciu lat, splatają się z historią."

                   Urszula Zubczyńska 

(redaktor naczelna  Przyjaciółki, Pani Domu i Poradnika Domowego)


Powieść Zbigniewa Zborowskiego, poza pięknem literackim językiem, porywającą fabułą, wartką narracją i formą na miarę dobrego kryminału, ma jeszcze jedna zaletę - po prostu jest jakby gotowym scenariuszem filmowo-telewizyjnym. Nic tylko usiąść wygodnie i czytać, czytać i czytać".

                             Andrzej Komorowski 

(specjalista w zakresie profilaktyki społecznej, licencjonowany doradca rodzinny i seksuolog kliniczny, medialny ekspert relacji społecznych)




Dział dla Dzieci



Książki



Barbara Gawryluk - „Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza"


Powieść o pomaganiu słabszym i podążaniu za marzeniami, oparta na prawdziwych zdarzeniach.

Po rozwodzie rodziców świat Ivana się rozpada. Nie ma wsparcia w smutnej mamie, odsuwa się od kolegów. 

W ramach specjalnego programu zaczyna pomagać 

w schronisku dla zwierząt. Zabiera jedną ze swoich podopiecznych - Czarną, do domu. Któregoś ranka podczas spaceru znajdują na plaży fokę. Chłopak coraz lepiej czuje się w świecie przyrody. Rozpoczyna się przygoda Ivana z morzem.


Barbara Gawryluk - absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. Jest laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.



Andrzej Marek Grabowski - „Instrukcja obsługi pieska Jacósia"


Poza niesłychanymi przygodami Kasi i jej pupila Jacósia znajdziecie w książce mnóstwo fachowych porad i informacji o psach. Co zrobić, by nasi czworonożni przyjaciele żyli zdrowo, długo i szczęśliwie? Jeśli kochacie swoje psy, przeczytajcie książkę i zastosujcie się do zawartych w niej wskazówek znawczyni psów doktor nauk weterynaryjnych Sybilli Berwid-Wójtowicz.



Jarosław Mikołajewski - „Uśmiech Bambola"


Helenka, Marta, Mary, Olga, Patricia, Rita... Sześć dziewcząt z sześciu różnych krajów, sześć charakterów. Pewnego słonecznego dnia spotykają się przez przypadek w Rzymie, żeby rozwiązać tajemnicę kradzieży bohaterów ich ukochanych bajek. Ten przypadek ma na imię Cagliostro i jest rudym kotem. Już pierwsza kryminalna zagadka pokazuje, że dziewczynki nie są zwykłą grupką jedenastolatek. Są aniołkami Cagliostra - rzymskiego dachowca o niezwykłych mocach, który ma sposób, żeby w razie potrzeby ściągnąć je z daleka do Włoch.



Michał Rusinek - „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek"


Jeśli zwiedzać krakowski rynek, to tylko z Michałem Rusinkiem. Przechadzkę okrasi żartem, poczęstuje obwarzankiem i nie pominie w opisie gołębia na Mickiewiczowskiej głowie. Przedstawi znane postaci, budynki nakreśli z wdziękiem, wysłucha hejnału na nowo, wskaże pobliską studzienkę. I najważniejsze - odda nastrój tego miejsca.




 

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki