Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


                                                             NOWOŚCI - kwiecień 2015 r.


Dział dla Dorosłych



Książki



Marek Borucki - „Wielcy zapomniani : Polacy, którzy zmienili świat"


W świecie osiągnęli sławę, szacunek, uznanie, często duże pieniądze. U nas mało znani, bądź w ogóle zapomniani. Książka wydobywa z narodowej niepamięci ludzi, których warto poznać bliżej. Wśród 39 postaci są wybitni naukowcy, genialni kompozytorzy, inżynierowie, konstruktorzy, artyści malarze, graficy, pisarze i społecznicy. Otrzymywali prestiżowe wyróżnienia, niektórzy wielokrotnie byli nominowani do Nagrody Nobla. Nie sposób wymienić wszystkich. Poznajemy nieznane historie tylko wybranych. Wszyscy swoim niezwykłym talentem i pracą sławili imię Polski na całym świecie. Ich dzieła przetrwały i wciąż są cenione.



Hanna Cygler - „Złodziejki czasu"


Doskonała książka, która rozbawi i wzruszy do łez.

Lata 2013-2014. Siedlce, Warszawa, Gdańsk.

Zabawna powieść o czterech pisarkach, które poznają się na gali festiwalu literatury kobiecej. Są w różnym wieku, ale łączy je pasja pisania. Miłość i zdrada, problemy małżeńskie, skrywana przez lata tajemnica - wszystko, co przeżywają razem i osobno, jest doskonałą inspiracją dla ich twórczych umysłów. Czy połączenie horroru, romansu i kryminału to nie jest mieszanka zbyt wybuchowa?



Jude Daveraux - „Prawdziwa miłość"


Piękna wyspa, tajemniczy mężczyzna i mnóstwo sekretów.

Pewnego dnia Alix Madsen, świeżo upieczona absolwentka architektury, dowiaduje się, że daleka znajoma jej matki, Adelaide Kingsley, wymieniła ją w testamencie. Z jakiegoś powodu kobieta chciała, by Alix spędziła rok w jej domu na urokliwej wyspie Nantucket. Co łączy Alix Madsen z tą wyspą? I przede wszystkim jaką tajemnicę kryje stary dom?



Richard Hargreaves - " Ostatnia twierdza Hitlera Breslau 1945"


W styczniu 1945 roku Armia Czerwona ze straszliwą furią przystąpiła do długo oczekiwanego  ostatecznego ataku na Rzeszę,  zdobywając kolejne tereny i wielkie miasta okupowanej Polski oraz wschodnich Niemiec. Breslau, stolica Śląska, liczący przed wojną 600 tysięcy mieszkańców, stawił jednak zacięty opór i został ogłoszony przez Hitlera twierdzą. "Ostatnia twierdza Hitlera"  powstała na podstawie skrupulatnych badań ogromnej liczby oficjalnych dokumentów, gazet, listów i dzienników oraz wstrząsających relacji świadków.



Zygmunt Miłoszewski - „Gniew" (Mroczna Seria)


Ponury koniec listopada 2013 roku zastaje prokuratora Teodora Szackiego w Olsztynie. Jest ciemno i zimno, warmińska stolica tonie we mgle. Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra koło szpitala miejskiego. W czasie robót drogowych znaleziono tam stary szkielet.

Gniew" to powieść kryminalna, w której autor zmienia reguły gry z czytelnikiem i sprawia, że zamiast zastanawiać się, kto zabił, próbujemy zgadnąć, kto i dlaczego zostanie zabity. "Gniew" to także pożegnanie z Teodorem Szackim, najbardziej znanym śledczym w Polsce, dostrzeżonym i docenionym na świecie.


Zygmunt Miłoszewski (ur. 1979) - powieściopisarz. Debiutował w 2005 r. powieścią grozy „Domofon". Międzynarodową sławę zyskał dzięki cyklowi kryminałów z prokuratorem Teodorem Szackim. Zarówno „Uwikłanie" (2007) jak i „Ziarno prawdy" (2011) zostały w Polsce bestsellerami, obie otrzymały Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej. Ukazały się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu i na Ukrainie, w przygotowaniu są wydania włoskie,hiszpańskie i niemieckie. Thriller „Bezcenny" (2013) zdobył tytuł Książka Lata 2013 oraz Bestseller Empiku w kategorii literatura polska.



Patrick Modiano - „Perełka"


Perełka to historia poszukiwania tożsamości, korzeni, równowagi w świecie narratorki składanym z fragmentów wspomnień na poły onirycznych. Element po elemencie czytelnik ów świat poznaje, odkrywa jego cząstki, które stopniowo pozwalają uświadomić,  jak nieznośnie tytułowa bohaterka czuje się w swym bycie. Misternie skonstruowana opowieść, poetycka i wieloznaczna.

LITERACKI NOBEL 2014!



Szymon Nowak - „Dziewczyny wyklęte"


Pierwsza taka książka o dziewczynach z antykomunistycznego podziemia - o tych bardzo znanych i niemal zupełnie zapomnianych. O tych, które nie zawahały się, by oddać krajowi swą młodość, a niejednokrotnie i życie.

Szesnaście porywających opowieści o walce, dramatycznych wyborach, ucieczkach, upokorzeniach i więziennej wegetacji.

INKA, MARCYSIA, PEREŁKA, WANDA, JAGA, KRYSTYNA, JASIEK, CZESŁAWA, IRENA, BLONDYNKA, LALA, DANKA, SARENKA, DZIUŃKA, KRYSIA, SIOSTRA IZABELA.

Te z nich, które nadal żyją, przeżywają swe wspomnienia inaczej niż mężczyźni. Wciąż pamiętają, kto i gdzie został ranny, jakiego użyły środka odkażającego i czy wystarczyło bandaży.

Książka bogato ilustrowana, zawiera niepublikowane wcześniej zdjęcia.




Dział dla Dzieci



Książki



Emilia Kiereś - „Rzeka"


Wierzchołek góry staje się dopiero początkiem trudnej wyprawy.

Porywająca, mądra opowieść o dorastaniu, przebaczeniu i pamięci.


Emilia Kiereś - laureatka nagrody Guliwer w Krainie Olbrzymów; jej debiutancka książka „Srebrny dzwoneczek" została wpisana na prestiżową Listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium (2011), książka „Brat" otrzymała wyróżnienie w konkursie Książka Przyjazna Dziecku (2013) oraz w konkursie Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2012).



Monika Kowaleczko-Szumowska - „Fajna ferajna"


Wzruszające, i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego.

Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach.

Halinka ratowała psy i koty. „Kazimierz" przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. "Hipek" pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach.



„Pan Robótka - niezwykłe projekty plastyczne"


Fantastyczny zbiór projektów niezwykle pomysłowego Pana Robótki.

Dołączcie do Pana Robótki i jego przyjaciół, by dowiedzieć się, jak za pomocą prostych przedmiotów i przyborów wykonać prawdziwe dzieła sztuki. Książka jest pełna świetnych pomysłów i projektów, zagadek oraz wskazówek przydatnych małym artystom. Wystarczy odrobina wyobraźni, by wyczarować wspaniałe dekoracje oraz zabawki i spędzić czas na kreatywnej zabawie.









Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki