Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                                                         


                                                                       POLECANE NOWOŚCI - lipiec 2015 r.


Dział dla Dorosłych



Książki



Elżbieta Baniewicz - „Dymna"


Przejmująca biografia znakomitej aktorki i szlachetnego człowieka. Fascynujący portret jednej z najwybitniejszych aktorek teatralnych i filmowych, oddanej chorym i niepełnosprawnym, dla których założyła Fundację „Mimo Wszystko" i działa w niej jako Pierwsza Wolontariuszka. Życie nie szczędziło jej wspaniałych chwil i tragicznych doświadczeń. Zmagania zahartowały ją i nauczyły służyć słabszym, bezbronnym.

Książka daje doskonały obraz epoki: najlepszych lat polskiego teatru i jego wybitnego środowiska - Starego Teatru w Krakowie (z którym przez całe zawodowe życie jest związana) oraz Teatru Telewizji, dzięki któremu do dziś możemy oglądać jej wybitne role.


Elżbieta Baniewicz - pracuje w miesięczniku „Twórczość" i w PWSFTviT w Łodzi. Autorka monografii o Kazimierzu Kutzu, Erinie Axerze, Januszu Gajosie (nagroda „Pióro Fredry" 2013) i zbiorów esejów o teatrze.



„Haśka Poświatowska we wspomnieniach i listach" 

                                                            zebrała i opracowała Mariola Pryzwan



Halina Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików, które zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników.

Jaka była na co dzień autorka niezwykle zmysłowych wierszy o miłości?

Jak zapamiętali Halinę Poświatowską – poetkę-legendę, zdolną ambitną filozofkę – zafascynowani nią mężczyźni: Stanisław Grochowiak, Tadeusz Nowak, Jan Adamski? Jak wspomina ją ks. prof. Józef Tischner? A jak Wisława Szymborska? Jaka była w oczach mamy a zarazem swojej przyjaciółki i admiratorki twórczości? A jaka w oczach brata, który nieustannie dba o pamięć o swojej niezwykłej siostrze nie tylko w ich rodzinnej Częstochowie.



 

Anna Herbich – „Dziewczyny z Syberii. Prawdziwe historie"


„Polka? Od razu widać, po charakterze!"

Przeszły przez piekło. Nie poddały się.

Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce.

Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze.

Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci. Miała dziesięć lat.

Tragedia każdej z nich zaczęła się podobnie: walenie kolbami w drzwi, parę chwil na spakowanie rzeczy , rozpacz, wagony bydlęce. Tysiące kilometrów podróży w nieznane. Na Syberii czekały je niewolnicza praca, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe mrozy. Siła charakteru, więzi rodzinne, wiara, a czasem niespodziewana łagrowa miłość pozwoliły kobietom przetrwać na nieludzkiej ziemi. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać.



Iza Michalewicz - „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei "


Reportaże, które powstały z niezgody na rzeczywistość. Dwadzieścia cztery poruszające historie, z których każda jest opowieścią o stracie: życia, miłości, zdrowia, przyjaźni, domu, godności, wolności, dobrego imienia, rodziny, wiary...

Każda jest zapisem lekcji życia. Oczyszczeniem. Drogowskazem...


Iza Michalewicz - znakomita dziennikarka. Laureatka nagrody Grand Press 2011 Reportaż Roku - „Jolanta i ogień", nominowana do tej nagrody w latach 2012 i 2013. W 2014 otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaż „Zakochaj się w Warszawie". Reporterka Dużego Formatu „Gazety Wyborczej". Współpracowała m.in. z „Polityką", „Zwierciadłem", była związana z tygodnikiem „Newsweek" i magazynem reporterów „Polska The Times". Współautorka bestsellerowej biografii Violetty Villas - „Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia".



Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki




Michaël Leblond - „Nowy Jork"    (Piżamorama)


Piżamorama to niezwykła podróż chłopca w piżamie w paski. Dziecko powoli zapada w sen, a książka ożywa, by przenieść je do pełnego zgiełku, świateł i ruchu Nowego Jorku - miasta, które nigdy nie zasypia.


W tej książce przypomniana jest bardzo stara technika animacji ombro cinema, oparta na iluzji optycznej. Dołączona paskowana folia pozwala ożywić ilustracje na każdej stronie opowieści.



Paul Mason - „Pieniądze nie rosną na drzewach"


Zarządzanie własnymi pieniędzmi to jedna z podstawowych życiowych umiejętności. A co to właściwie oznacza „zarządzać pieniędzmi"? Wiedzieć, jak je zdobywać, przechowywać, zainwestować, mądrze wydać - po prostu umieć się z nimi obchodzić. Ten pełen humoru poradnik podpowie: jak założyć konto bankowe, jak się ustrzec pułapek kredytowych, jak z głową oszczędzać i jak ułożyć plan finansowy, który pozwoli spełnić marzenia.



Joanna Papuzińska - „ Jak się koty urodziły"


Latem w chacie babci i dziadka zawsze jest pełno gości. Dzieci uwielbiają spędzać u nich wakacje, bo zawsze jest tu jakieś zwierzątko do zaopiekowania, podpatrzenia czy wytropienia.

To wyjątkowy zbiór opowieści, bo wszystkie wydarzyły się naprawdę w mazowieckiej chatce pod lasem. Nawet jeśli czasem wydają się zupełnie nieprawdopodobne.


Joanna Papuzińska - Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, krytyk literacki, autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. W 1996 roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. W 2005 roku otrzymała Order Uśmiechu oraz uhonorowana została medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.



Renata Piątkowska - „Na wszystko jest sposób"


Na babcię, która poucza i poucza, na bałagan w pokoju, na zarazki na rękach i nawet na sąsiadkę, która chyba jest czarownicą - na wszystko jest sposób! Piotruś, choć mały, nieźle sobie z tymi problemami radzi. Może dlatego, że nie boi się przygód? Może, bo mama jest blisko? A może po prostu wie, że z każdej sytuacji da się znaleźć jakieś wyjście.


Książka „Na wszystko jest sposób" Renaty Piątkowskiej została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI.

Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki