Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                                    POLECANE NOWOŚCI - październik 2015 r.


Dział dla Dorosłych



Książki



Elżbieta Cherezińska - „Turniej cieni"


Lata trzydzieste XIX wieku. Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni, wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza - gimnazjalisty ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego - ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego - prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi.



Umberto Eco - „Temat na pierwszą stronę"


Pan Colonna to typowy „człowiek bez właściwości" czy raczej zwykły nieudacznik. Pięćdziesiątka na karku i żadnych życiowych dokonań. Jednak pewnego dnia 1992 roku niejaki Simei składa mu propozycję, która być może wreszcie przełamie złą passę. Otóż przez rok Colonna ma być świadkiem przygotowań do publikacji dziennika, a potem opisać je w bestsellerowej książce. Jego relacja nie musi ściśle trzymać się faktów - ów dziennik, „gotowy mówić prawdę o wszystkim", w gruncie rzeczy … jest blefem, który ma stać się narzędziem w rękach wpływowego biznesmena.

W swojej najnowszej powieści Umberto Eco przedstawia nam wysoce niepokojącą wizję świata kształtowanego przez media, które nie mogą uchodzić za wolne.


C. W. Gortner - „Przysięga królowej - historia Izabeli Kastylijskiej"

Izabela Kastylijska przeszła do historii jako władczyni, która doprowadziła do zjednoczenia Hiszpanii, i wizjonerka, dzięki której Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Ameryki. 
Przysięga królowej
to poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart hisrorii.
Nikt nie wierzył, że Izabela była stworzona do wielkich rzeczy. Drobna i niepozorna, miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy niespodziewanie została dziedziczką tronu Kastylii. Nagle z pionka w dworskich rozgrywkach stała się jednym z kluczowych graczy. Musiałą nauczyć się lawirować wśród licznych pułapek w niebezpiecznej walce o koronę i postawić wszystko na jedną kartę, by poślubić mężczyznę, którego wybrała.


Joanna Kusy - „Zwyczajne pakistańskie życie"


Joanna Kusy - Polka w środku muzułmańskiego świata - etnolożka, szczęśliwa żona Pakistańczyka, mama małego chłopca. Po wielu wahaniach zamieszkała w Karaczi z mężem i jego rodziną. Pakistan nie przestaje być dla niej wyzwaniem, choć powoli staje się drugim domem. Zdarza się jej tu już (czasem!) usłyszeć: „Jesteś taka jak my".


To książka o moim życiu w Karaczi - największym mieście Pakistanu. Nie ma w niej doniosłych wydarzeń, orientalnych dramatów, wstrząsających historii z kałasznikowem w roli głównej. Jest garść wrażeń z kilku lat, gdy ślubne błyszczące ciuchy zawisły w szafie, a henna na rękach wyblakła. […] Piszę o codzienności: co jemy, jak się ubieramy, jak wygląda dom i jak się w nim żyje. Jakie jest nasze podwórko i ulica, jak doświadczam miasta i jego wspaniałych okolic - prowincji Sindh. Gdzie się leczymy, kogo spotykam, czego się boję i co mnie urzekło. Jak świętują muzułmanie i jak z większości stałam się mniejszością."

                              Joanna Kusy



Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki



„Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych"


Bajki-pomagajki wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć się, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach. W drugim, poszerzonym i poprawionym, wydaniu bajkom towarzyszą wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii - Katarzyny Klimowicz, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców, opiekunów i dzieci, inspiracją do rozmowy, zabawy czy wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, brak akceptacji przez grupę, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, rywalizacja z rodzeństwem, asertywność, bezpieczeństwo w domu.



Beata Ostrowicka - „Poczytam ci, mamo. Elementarz"


Nauka czytania może stać się naprawdę dobrą zabawą !

To doskonała pomoc dla dzieci rozpoczynających naukę czytania. Książka stworzona zgodnie z zaleceniami metodyków, składa się z trzech etapów:

Pierwszy etap to ilustracyjne przedstawienie bohaterów i ich świata. Najmłodszy czytelnik opowiada, co widzi, a dzięki wsparciu rodzica może si uczyć czytać pierwsze słowa metodą globalną.

Drugi etap, czyli „Jak się pisze, tak się czyta", zawiera 34 teksty tworzone z podstawowych liter alfabetu . Czcionka jest duża i           czytelna, dominują ilustracje, teksty są krótkie, ale stopniowo się     wydłużają.

Trzeci etap, czyli „Tak się pisze, a tak się czyta", zawiera 32 teksty ze wszystkimi literami alfabetu. Czcionka się zmniejsza, a teksty wydłużają.

Konstrukcja książki zachęca do przechodzenia na kolejne poziomy, dzięki czemu dziecko widzi, jaką drogę przeszło i ile już potrafi.



Katarzyna Zychla - „Zwierzaki rozrabiaki"



Zwierzaki rozrabiaki" to pouczająca książka o tym, że łakomstwo nikomu nie wychodzi na dobre, nie każda zabawa należy do bezpiecznych, a nieposłuszeństwo nie popłaca. Na szczęście wszystko dobrze się kończy!

Czy zdarzyło się Wam kiedyś coś potłuc albo zgubić? A może nie zawsze słuchacie dorosłych? Jeśli tak, sięgnijcie po tę książkę. Zwierzaki rozrabiaki też psocą. Oczywiście … niechcący.







Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki