Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                                   POLECANE NOWOŚCI - listopad 2015 r.



Dział dla Dorosłych



Książki


 

Ćwiertniewicz Grzegorz - „Krystyna Sienkiewicz - różowe zjawisko"


Krystyna Sienkiewicz jest gwiazdą! Gwiazdą legendarnego STS-u i niezapomnianego kabaretu Olgi Lipińskiej! Gwiazdą dziesiątki razy powtarzanej Rzeczpospolitej babskiej i cudownego Lekarstwa na miłość. Mistrzynią piosenki! Wykonawczynią, ale i bohaterką wielu tekstów Agnieszki Osieckiej....

Żyje tak, jak chce - „nie na czyjejś smyczy, ale w poczuciu siły, własnej wartości i zachwytu nad pięknem tego świata", zgodnie z dewizą Magdaleny Samozwaniec: „Z podniesionym czołem, a nie zadartym nosem". Uśmiechnięta, otwarta, otoczona miłością, przyjaźnią i sympatią ludzi. I zwierząt, którym niestrudzenie pomaga.



Haruki Murakami - „Mężczyźni bez kobiet"



Mężczyźni bez kobiet to zbiór siedmiu opowiadań o miłości i samotności - nieuchronnej, gdy miłości zabraknie. Każde opowiadanie opisuje historię mężczyzny, w którego życiu nie ma kobiety - jedne odeszły, inne umarły albo wręcz nigdy się nie pojawiły. Bohaterowie są w różnym wieku, od studentów po ludzi bardzo dojrzałych. Są w tych opowiadaniach elementy humoru, surrealizmu, czasem realizmu magicznego. Jest fantazja, która wdziera się w codzienność, i nostalgia za tym, czego nie było. Siedem historii o miłości i tajemnicy, ponieważ z miłości i tajemnic zbudowane jest życie. I nikt nie potrafi opowiedzieć o tym tak, jak Haruki Murakami.



Maria Nurowska - „Miłość rano, miłość wieczorem"


Jerzy, powstaniec warszawski, podczas powojennej zawieruchy zostaje oddzielony od młodej żony. Nie wie, że Zofia jest w ciąży i wkrótce na świat ma przyjść ich córka Ania.

Jerzy i Zofia przypadkiem spotykają się po latach...

Czy Jerzy odnowi relację ze swoją młodzieńczą miłością i nawiąże więź z nieznaną córką?

Miłość rano, miłość wieczorem to powieść o uczuciach, które potrafią przetrwać długie lata, o historii, która staje im na przeszkodzie, i o męskiej przyjaźni, której nie zniszczą przeciwności losu.



Maria Nurowska - „Wariatka z Komańczy" 


"Maria Nurowska powraca z nową powieścią o niezwykłej kobiecie, wspaniałej artystce - jedni ją uwielbiają, inni się jej boją, jeszcze inni nazywają wariatką z Komańczy...Marta Kohn, znana malarka, wyjeżdża na krótki urlop w Bieszczady, chce odpocząć od warszawskiego życia, które w niezwykłej ciszy i wolno płynącym czasie coraz bardziej się od niej oddala. Z każdym dniem upewnia się, że chce tu pozostać.



Agnieszka Osiecka -  „Dzienniki i zapiski. T. 3, 1952"     


Rozpoczęcie wielotomowej edycji Dzienników Agnieszki Osieckiej było jednym z najważniejszych wydarzeń literackich 2013 roku. Kolejny tom potwierdza wyjątkowość tej publikacji na tle dzienników innych pisarzy. Umrzeć pijanymi życiem - to manifest Osieckiej. Chce przeżyć najsubtelniejsze jego półtony i zapisać wszystkie barwy. Pomieścić ludzi, zdarzenia i spotkania. Nauczyć się balansować na cienkiej linii między światem zewnętrznym a wewnętrznym. I wreszcie móc wypowiedzieć siebie.

Jeden rok, jedna postać. Wielka legenda, która tutaj właśnie się zaczyna...



Jakub Winiarski, Jolanta Rawska - „Po bandzie czyli Jak napisać potencjalny bestseller"


Po bandzie to pierwszy kompleksowy polski poradnik dla pisarzy początkujących, śrdniozaawansowanych i tych, którzy uważają się za zaawansowanych, myśląc, że o pisaniu wiedzą już wszystko.

Książka przedstawia najnowocześniejsze podejście i jest dziełem opartym w dużej mierze na teorii i praktyce Jakuba Winiarskiego, pisarza od kilku lat będącego też najskuteczniejszym polskim nauczycielem creative writing, którego uczniowie, jak Marta Zaborowska, Nikodem Pałasz czy Katarzyna Kołczewska, zdobywają serca czytelników. Zaproszona do projektu Jolanta Rawska wzbogaciła Po bandzie o inny punkt widzenia - po to, aby każdy mógł wybrać, co dla jego pisania najlepsze.



Jason F. Wright - „Szczęście do wzięcia"


Drobny gest wystarczy, aby zmienić świat i nas samych na lepsze.

Hope (Nadzieja) jest młodą, ambitną dziennikarką, prawdziwą dumą swojej adopcyjnej mamy. Marzy o napisaniu reportażu, który przyniesie jej wielką sławę. Zafascynowana fenomenem tajemniczych podarunków, które otrzymują ludzie w potrzebie, rozpoczyna prywatne śledztwo. Rozwiązując zagadkę, Hope przekona się, że uczynione dobro zawsze do nas wraca w najbardziej niespodziewanym momencie.

Przepiękna, wzruszająca książka, która zainspirowała miliony Amerykanów do dzielenia z bardziej potrzebującymi. Przeczytaj i przyłącz się do wielkiej wspólnoty pomagania. Tak, aby kiedyś ktoś pomógł również Tobie...




Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki



Etgar Keret - „Kocioludek długowłosy"


Kocioludki długowłose żywią się tylko słodyczami, nie wolno ich myć wodą, a jeśli nie będzie się z nimi grało co godzinę w przynajmniej jedną grę, mogą umrzeć. Ale trzeba uważać, bo jeśli zbyt dużo razy przegrywają, wypada im sierść. Wolno im dawać do picia tylko kakao, mleko i soki, bo od wody mogą wymiotować lub oślepnąć.

Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie mieszkają takie ludki, odpowiedź jest prosta - przeważnie na ulicy Sztampfer 17, na drugim piętrze.

Etgar Keret napisał niezwykłą opowieść o sile dziecięcej wyobraźni i jakże ważnych relacjach między synem i ojcem.



Joke van Leeuewn - „Ćwir!"


Ptakodziewczynka. Albo dziewczynkoptak. Albo coś pomiędzy. Właściwie nie wiadomo, kim jest Ptyś.

Pewnego dnia Walter po prostu znajduje ją pod krzakiem i zabiera do domu. Jego żona Tina chce ją wychować jak własne dziecko. Tylko że Ptyś potrzebuje wolności - i nie daje się zatrzymać.


Powieść przetłumaczona na kilkanaście języków, zekranizowana i wyróżniona najważniejszymi nagrodami dla niderlandzkojęzycznej książki dziecięcej, między innymi Złotą Sową i Srebrnym Rysikiem.



Joanna Papuzińska - „Krasnale i olbrzymy"


Czy lubisz odkrywać nieznane miejsca?

Joasia uwielbia spacerować z koleżankami po warszawskim Śródmieściu. Każda nowość na sklepowej witrynie jest dokładnie omówiona, a pokruszony ogromny lizak - sprawiedliwie podzielony między wszystkie przyjaciółki. Dziewczynki obserwują odbudowywaną po wojnie stolicę i tropią ukryte w bramach brzuchale. Odrywają, że znana im ulica Marszałkowska zmienia zupełnie swoje oblicze.

Opowieść o małej ojczyźnie Joanny Papuzińskiej, krainie, która uległa przeobrażeniom jak cała Polska.


Wzruszająca, pięknie zilustrowana opowieść o niekończącej się historii miasta, do której każdy z czytelników może dopisać kolejne rozdziały. Rodzice, dziadkowie, nauczyciele - mogą zabrać dzieci na spacer i wspólnie spróbować odnaleźć wciąż bijące serce Warszawy.




Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki