Wygląda dobrze
To pole jest wymagane




                                                    POLECANE NOWOŚCI - grudzień 2015 r.



Dział dla Dorosłych




Książki



Anthony Doerr - „Światło, którego nie widać"

Wydawnictwo Czarna Owca 2015


Zniewalająca powieść i ambitny projekt literacki. Wyróżniony Nagrodą Pulitzera. Uznany w licznych plebiscytach za najlepszą powieść roku.


Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu. Gdy traci wzrok, uczy się poznawać świat przez słuch i dotyk, a ojciec podarowuje jej miniaturowy model miasta. Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure ucieka z ojcem do Saint-Malo na wybrzeżu Bretanii. Niebawem miasteczko staje się ostatnim niemieckim bastionem na kontynencie, zaciekle odpierającym bombowe ataki aliantów. Bezbronna niewidoma dziewczyna będzie musiała sama radzić sobie w mieście twierdzy

zewsząd otoczonym ogniem artylerii. Wkrótce zda sobie sprawę, że istnieje jeszcze jeden powód, dla którego znalazła się w śmiertelnym potrzasku...


Źródło: Wydawca



Jacek Podsiadło - „Przez sen"

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" 2014


Jacek Podsiadło rejestruje i lirycznie przetwarza treści codziennego doświadczenia, afirmuje prywatność i autentyzm, głosi sceptycyzm i dystans w stosunku do instytucji i rytuałów życia publicznego. Wiersze poety układają się w poetycki dziennik (często „nocnik") życia upływającego w warunkach z pozoru całkowicie niepoetyckich. Twórca porusza wątki egzystencjalne, drąży sytuacje i nastroje towarzyszące raczej zwykłości niż ekstrawagancji lub egzotyce.

"Przez sen" - najnowszy tom wierszy Jacka Podsiadły jest efektem współpracy poety z graficzką Małgorzatą Rybicką. Poeta zauważa, że dzięki graficznej oprawie i nietypowemu składowi, sensy zawarte w wierszach zostały właściwie oddane.


Jacek Podsiadło (ur. 1964) jest laureatem pięciu nagród literackich: Brulionu Poetyckiego (1992), nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998), Nagrody Miłosza (2000) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" (2015). W 2015 roku został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Cztery jego książki poetyckie, w tym tom "Przez sen" wydany przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" uzyskały nominację do Nagrody Nike, zaś debiut prozatorski do Nagrody Gdynia. Poezję autora „Przez sen"  tłumaczono na większość języków europejskich. Poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista; zwany także poetą buntu, kontestatorem. Jeden z najpopularniejszych poetów formacji „Brulionu". Poeta jest też twórcą i redaktorem internetowego Domowego Radia "Studnia". Radio rozpoczęło swoją działalność w 2009 roku. Jacek Podsiadło aktualnie mieszka w Opolu, gdzie do niedawna pracował w Polskim Radiu. Prowadzone przez niego audycje w ramach autorskiego programu cieszyły się dużą popularnością. Od momentu debiutu ukazało się 35 książek poety.


Źródło: Wydawca



Magdalena Zawadzka - „Taka jestem i już"

Wydawnictwo Marginesy 2014


Wspomnienia i felietony Magdaleny Zawadzkiej, jednej z najlepszych polskich aktorek, napisane lekko i z humorem. Pod tą lekkością kryje się jednak wiele głębokich przemyśleń.

W wydanej wcześniej w 1999 roku książce "Kij w mrowisko" wspomnienia obejmowały tylko czas dzieciństwa, dojrzewania i młodości autorki. Tym razem Magdalena Zawadzka opowiada też o swych latach dojrzałych i o dorastaniu do dojrzałości (która przychodzi niepostrzeżenie), o traumatycznym czasie żałoby po śmierci męża Gustawa Holoubka ("Świat bez Gustawa"), o świecie bez rodziców (Mama autorki zmarła w 2014 roku). Pięknie też rozwija opowieść o Jaśku - swoim dorosłym już dziś synu - opatrując ją wieloma rodzinnymi anegdotami.


Osobną część książki stanowią "Podróże", które są wielką pasją aktorki. A świat widziany jej oczami - fascynujący. Część trzecia to "Felietony" pisane  w latach dziewięćdziesiątych (ale jest też współczesna niespodzianka!), jednak wciąż przejmująco aktualne.

Tę szczerą, wielobarwną opowieść ilustruje unikatowy materiał zdjęciowy z bogatego archiwum Autorki.


Źródło: Wydawca

                                                    


Serhìj Żadan - „Mezopotamia"

Wydawnictwo Czarne 2014


Cyrk przypominał Reichstag po szturmie: wszyscy mieli radosne twarze, ale pomieszczenie w sposób oczywisty wymagało remontu. Zimne korytarze, kobiety w futrach, koniak w bufecie i zwierzęta Mezopotamii na ponurej arenie" - ten cytat to błyskotliwa metafora poplątanych losów bohaterów. Mieszkańcy jednego miasta, doświadczeni przez życie, spętani własnymi słabościami i ambicjami, piją, biją się i szukają spełnienia, będącego namiastką wyższych uczuć. Mezopotamia to pełnokrwista ballada o miłości, której nikt się nie spodziewa i która niczego nie zmienia. To opowieść głęboko zanurzona w ukraińskiej rzeczywistości, balansującej pomiędzy brutalnością a kruchością, pomiędzy uczuciem a pożądaniem.


Mezopotamia" ukraińskiego pisarza Serhija Żadana została nagrodzona Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus" 2015.


Źródło: Wydawca




Dział dla Dzieci i Młodzieży




Książki



India Desjardins, Pascal Blanchet (ilustracje) - „Wigilia Małgorzaty"

Wydawnictwo Dwie Siostry 2014


Wzruszająca opowieść o tym, że w Wigilię naprawdę zdarzają się cuda.

Małgorzata jak co roku spędza Wigilię samotnie. Tak jej wygodnie. Rodzinne święta ją męczą, zresztą w ogóle nie wychodzi z domu - ma ponad osiemdziesiąt lat, a na zewnątrz czai się tyle niebezpieczeństw...

Magia tej niezwykłej historii przekracza granice wieku - choć jej subtelny urok w pełni docenią przede wszystkim dorośli.


Książka nagrodzona jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyróżnień w dziedzinie ilustracji książkowej - BolognaRagazzi 2014.


Źródło: Wydawca



Grzegorz Kasdepke - „45 puknięć w głowę : słowa i pojęcia, które warto znać"

Wydawnictwo Tamaryn; Agora 2015


„Rzadko mamy do czynienia z tak oryginalną książką dla dzieci. Jest wyjątkowa i to pod wieloma względami: nietypowa, zaskakująca, pomysłowa, a przy tym zabawna i wciągająca. Zdumiewające, że autorowi udało się upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu: po pierwsze wytłumaczył znaczenie 45 niejednoznacznych wyrażeń, a po drugie zaprezentował 45 gatunków literackich […] Nikt wcześniej niczego podobnego nie napisał i najpewniej już nie napisze - w każdym razie nie tak dobrze. Na tego typu oryginalność stać wyłącznie Grzegorza Kasdepke!"                        

                          Mama autora


Grzegorz Kasdepke najchętniej czytany polski autor tworzący dla dzieci i młodzieży. Niemal wszystkie jego książki osiągnęły status bestsellera. Popularność łączy z uznaniem krytyki - niewiele jest nagród, których jeszcze nie zdobył.


Źródło: Wydawca



Aga Kot & Michał Wierzbicki - „Senek : bajka o lisku fenku o imieniu Senek, Blance, Rozalce, Wełnianym Kotku, Szarym Misiu, Mamusi i Sennorożcu"

Wydawnictwo Meselofix 2014


Każdy mały i chyba każdy duży człowiek ma swojego Wełnianego Kotka. Albo Szarego Misia, albo Piaskowego Liska. A może nawet zupełnie innego zwierzaczka, który pomaga mu zasnąć bez strachu i w dobrym humorze. Są też tacy, którzy mają swoją ulubioną książkę i czytają przed zaśnięciem historie o Sennorożcach tylko po to, żeby spotkać się z nimi w swoich własnych snach. Wtedy śpi się zupełnie spokojnie...

SENEK jest książką pokazującą jak poprzez bajkę radzić sobie z rzeczywistymi trudnymi dziecięcymi emocjami. Bohater narodził się z wzajemnych wieczornych opowieści Blanki i jej mamy Agi Kot. Wspólna historia została potem spisana wraz z Michałem Wierzbickim i zilustrowana kolażami Agi.

Na audiobooku dołączonym do książki bajkę czyta tata Blanki Tomek Kot,                                                           a ilustrację muzyczną skomponował Łukasz Rostkowski.


Źródło: Wydawca


Adrian Markowski - „Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy : łatwa nauka tabliczki mnożenia"

Prószyński Media 2015


Kto by pomyślał, że tabliczka mnożenia sama wejdzie ci do głowy? A jednak jest na to sposób. Błyskotliwe wierszyki wpadają w ucho, a co ważniejsze zostają w głowie.

Dzięki łatwym skojarzeniom pozwalają małym uczniom szybko i bez wysiłku opanować tabliczkę mnożenia w zakresie do 100. Dopełnieniem pełnych poczucia humoru i przewrotnych wierszyków są zabawne i ciekawe ilustracje. Tak skonstruowana pomoc dydaktyczne pozwala dzieciom uczyć się z zapałem i radością, a rodzicom daje pewność, że ich dzieci nie pomylą się przy mnożeniu w trakcie ważnego sprawdzianu.


Źródło: Wydawca


Tamara Michałowska - „20 bajek do czytania dzieciom przed snem"

Wydawnictwo Siemioróg 2014


Ta niezwykła książka ma w sobie coś więcej niż tylko to, co dzieci lubią najbardziej. Ma w sobie także to, co rodzice lubią najbardziej. Rodzice na równi z dziećmi wzruszą się, czytając historię trutnia Tymka i jego kochanej mamusi, uśmieją z perypetii miłosnych misia Pluszaka i pięknej lalki Klary oraz zadziwią mądrością gospodarza Pimpusia czy nadgorliwością Papy Koguta.

Utwory są krótkie, podane w klasycznej, dobrze wszystkim znanej i powszechnie lubianej formie. Zawierają naprawdę ciekawe i bardzo aktualne historie z zaskakującymi zakończeniami. Jasne przesłania moralne skłonią zarówno małych, jak i dużych czytelników do wielu cennych przemyśleń.


 Źródło: Wydawca









Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki