Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


                                

                                   POLECANE NOWOŚCI - marzec 2016 r.





Dział dla Dorosłych



Książki



Marek Hłasko - „Wilk"

Wydawnictwo Iskry, 2015


Niezaprzeczalnie sensacją wydawniczą 2015 r. jest w Iskrach nigdy nieopublikowana powieść Marka Hłaski Wilk, która była jego debiutem literackim, choć na publikację musiała czekać ponad sześćdziesiąt lat.
Wilk
to historia chłopaka z Marymontu, dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek Lewandowski mieszka w biednej dzielnicy. Środowisko lumpenproletariatu to głównie złodzieje i bezrobotni, bezustannie szukający okazji do zarobienia kilku groszy. Młody człowiek, zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, aby zmienić otaczające go realia. Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to „lepsze życie" ma być.

W 2015 r. ukazały się dwie wersje powieści: popularna i naukowa. Pierwsza opatrzona została obszernymi przypisami. Wersja naukowa natomiast zawiera, poza samą powieścią, wstęp historycznoliteracki wyjaśniający genezę Wilka, a także podejmujący próbę przybliżenia struktury dzieła.


Źródło: http://iskry.com.pl



Marcin Makuch - „Sekrety Legnicy"

Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2015


Na przestrzeni wieków w Legnicy ścierały się wpływy piastowskie, habsburskie i władców Prus. Między innymi dlatego to prawie 100-tysięczne miasto ma wiele do odkrycia. Mówi się, że na Legnicę skierowane były natowskie rakiety w czasie zimnej wojny. Chwile grozy w mieście przeżył sam Napoleon…, miał jednak znacznie więcej szczęścia niż uśmiercony ogniem własnej artylerii dowódca legnickiej dywizji Wehrmachtu! Co się wtedy naprawdę wydarzyło? Odpowiedzi kryją się w Sekretach Legnicy.

Zacznij czytać i daj się zaskoczyć…


Bo czy wiesz, że to właśnie w tym mieście istniała fabryka zabawek Moritza Pappe, która produkowała znane w całej Europie misie Purzel-Teddybers - dziś wielkie rarytasy kolekcjonerskie, jeden z najbardziej znanych dyrygentów XIX wieku ‒ Benjamin Bilse ‒ pochodził z Legnicy, a Hitler z wielką pompą otwierał odcinek autostrady?

Jeśli chcesz poznać Małą Moskwę i dowiedzieć się, jak wyglądało życie u boku Armii Radzieckiej panoszącej się nie tylko za murem Kwadratu, ta książka jest właśnie dla Ciebie!


Źródło: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl


Hubert Mordawski - „Ziemie Odzyskane"

Wydawnictwo Poligraf, 2015


Na zachodnich i północnych obszarach Rzeczypospolitej urodziło się i wychowało już kilka pokoleń Polaków, dla których są to po prostu strony ojczyste. Trzeba podkreślić, że już bez obaw i zahamowań Polacy sięgają do dawnej historii tych ziem. W książce autor przedstawił zasadnicze elementy procesu dochodzenia do porozumienia przywódców trzech wielkich mocarstw: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i ZSRR w sprawie granic Polski po II wojnie światowej, w tym wiodącą rolę Stalina. Pokazał trudny i bolesny proces przejmowania od Armii Czerwonej przez pierwsze struktury polskiej administracji cywilnej władzy na tzw. Ziemiach Odzyskanych, tj. obszarach włączonych do państwa polskiego na mocy decyzji konferencji poczdamskiej. Opisał stan tych obszarów po zniszczeniach wojennych i wywiezieniu przez władze sowieckie znacznej części wyposażenia ze zdemontowanych zakładów przemysłowych. Przedstawił genezę, uwarunkowania, przebieg i zakres zasadniczych procesów administracyjnych, ludnościowych i gospodarczych zachodzących w latach 1945-1956. Pokazał błędy popełnione przez władze komunistyczne w wielu obszarach, w tym w polityce uwłaszczeniowej, przymusowej kolektywizacji wsi i przyspieszonej industrializacji. Bez tej wiedzy niekiedy trudno młodym pokoleniom zrozumieć przeszłość, a bywa że i współczesność naszych województw zachodnich i północnych.


Źródło: http://www.wydawnictwopoligraf.pl



Joanna Olczak-Ronikier - „Wtedy"

Wydawnictwo Znak, 2015


Poruszająca opowieść laureatki literackiej Nagrody NIke o życiu tuż po wojnie.  
Wiosną 1945 roku matka i babka Joanny Olczak Ronikier - bohaterki bestsellerowej i nagradzanej książki W ogrodzie pamięci - po latach wojennej tułaczki trafiają do Krakowa. Od tamtego czasu nie wyrzucają ani jednego zapisanego kawałka papieru. Listy, rachunki i notatniki towarzyszą pisarce przez całe życie. Są udręką i wyrzutem sumienia. Na początku XXI wieku niespodziewanie każą jej na nowo spojrzeć na czas tuż po wojnie.

Dla dziesięcioletniej Joasi tamten Kraków to tętniąca życiem wyspa: zapachy ze sklepiku z „towarami kolonialnymi", najlepsze w życiu lody i spacery z Leopoldem Staffem. Dla jej bliskich to schronienie w słynnym później Domu Literatów przy Krupniczej, próba wskrzeszenia rodzinnego wydawnictwa i trud budowania życia od nowa. Pisarka w mistrzowski sposób pokazuje, jak wyglądał świat w tym wyjątkowym czasie, między jednym kataklizmem a drugim. Wtedy.


Joanna Olczak-Ronikier (ur. 1934) − pisarka i scenarzystka, laureatka Nagrody Literackiej Nike 2002 oraz współzałożycielka Piwnicy pod Baranami. Autorka m.in. W ogrodzie pamięci (2001), książki przetłumaczonej na wiele języków, którą w Polsce kupiło już ponad 50 tys. czytelników.


Źródło: http://www.znak.com.pl



Maciej Stuhr, Beata Nowicka - „Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności"

Wydawnictwo Znak, 2015


Maciej Stuhr szczerze o rodzinie, przyjaźniach i początkach kariery. O ostrych zakrętach i genetycznych skłonnościach do tego, by wszystko robić po swojemu. O kulisach pracy na estradzie, w filmach i teatrze. O pułapkach popularności. O tym, ile Stuhra w Stuhrze. I dlaczego czasami chłopaki też płaczą.

Wielu ludziom wydaje się, że go znają. Nic bardziej mylnego.
Marianna Stuhr, siostra Maćka

Jego ojciec chrzestny Jan Nowicki opowiadał mi, że był brzydkim dzieckiem. Z reakcji moich licznych koleżanek na Macieja dziś wysnuwam wniosek, że mu to przeszło.
Kuba Wojewódzki

Nie będę mówił, że jest fantastycznym kolegą. Ani że jest świetnym aktorem. Że jest dowcipny, inteligentny, że lubię się z nim spotykać, pracować, gadać. Nie będę mówił tego wszystkiego!
Robert Więckiewicz

Miał chyba kompleks taty i trochę ma go do dzisiaj, zupełnie niepotrzebnie.
Magda Umer

Możemy razem płakać, śmiać się, przeżywać chwile smutne i wspaniałe. Stąd nasz teatr.
Krzysztof Warlikowski

Jest mieszanką odpowiedzialnego mężczyzny i małego, wrażliwego chłopca.
Maja Ostaszewska

Nieraz z podziwem obserwowałem, jak zaspokaja głodną medialną bestię, uchodząc nie tylko z życiem, ale i z honorem, a nawet z rozumem.
Jacek Żakowski


Źródło: http://www.znak.com.pl



Maria Wilczek-Krupa - „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach"

Wydawnictwo Znak, 2015


Człowiek zagadka - ogień i woda w jednej osobie. 

Pierwsza pełna biografia  niepokornego kompozytora.

Żył poza schematami, z naturą pełną sprzeczności. Wojciech Kilar mówił o sobie: jestem jak Dr Jekyll i Mr Hyde.
Zawsze wzbudzał emocje. Rozdarty między ojczyzną, którą kochał, a Hollywood - gdzie spełnił swój American dream. Potrafił pędzić jednym ze swoich mercedesów z szaleńczą prędkością, a potem, w domowym zaciszu, odmawiał żarliwie różaniec.
Serce oddał swojej żonie Basi. Nazywano ich najpiękniejszą parą w polskim świecie artystycznym.
Człowiek z krwi i kości. Uwielbiał drogie perfumy, eleganckie krawaty i podróże po świecie. Kochał książki i koty. Był jednym z największych twórców epoki. W muzyce pozostał wierny przede wszystkim sobie. Pisał dla kina i szczerze przyznawał, dlaczego to robi.
Owoce jego współpracy z Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim czy Francisem Fordem Coppolą na trwale zapisały się w historii światowego kina.
Ta pełna anegdot biografia nie mogłaby powstać, gdyby nie wielogodzinne rozmowy, które autorka odbyła z Mistrzem przed jego śmiercią. Jest świadectwem prawdy - może nie zawsze wygodnej, ale zawsze szczerej.


Źródło: http://www.znak.com.pl



Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki



Marcin Brykczyński, Artur Nowicki - „Opowiem ci, mamo, co robią samoloty"

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia", 2015


Wspaniała książka dla najmłodszych fanów samolotów!
Najnowsza pozycja w popularnej serii "Opowiem ci mamo", narysowanej z humorem przez Artura Nowickiego, tym razem pozwoli się wybrać w podniebną podróż i poznać bogaty świat odrzutowców, myśliwców, helikopterów i innych aeroplanów.
"Opowiem ci, mamo, co robią samoloty" to znakomity prezent dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Książka ćwiczy spostrzegawczość, ilustracje wzbogacają rymowane zagadki Marcina Brykczyńskiego, a sztywne kartki pozwolą przetrwać wielokrotne przeglądanie.

Źródło : http://nk.com.pl/

 


Agnieszka Chylińska - „Zezia i wszystkie problemy świata"

Wydawnictwo Pascal, 2015


Zezia czuje, że spadają jej na głowę wszystkie problemy świata, ale wierzy, że wszystko dobrze się skończy.

Trudno być jednocześnie gwiazdą sportu, szkolną prymuską i jeszcze znaleźć czas, by zająć się rodziną, szczególnie dorosłymi już przecież rodzicami! Kto ma sobie z tym wszystkim poradzić, jeżeli nie jedenastoletnia Zezia? Przepraszam - Zuzanna?

Ciepła opowieść o tym, że rzeczy dobre są czasem blisko nas, tylko trzeba się pilnie rozglądać. A poranki, szczególnie te świąteczne, to czas cudów.


Źródło : http://pascal.pl



John Flanagan - „Turniej w Gorlanie" (seria Zwiadowcy. Wczesne lata, ks. 1)

Wydawnictwo Jaguar, 2015


Prequel z udziałem jednego z naszych ulubionych zwiadowców - Halta!

Halt i Crowley odkrywają, że ambitny baron Morgarath przeniknął poprzez swoich szpiegów w szeregi zwiadowców. Obaj wyruszają więc na północ, by znaleźć Księcia Duncana i zdobyć królewski nakaz, dzięki któremu powstrzymają Morgaratha zanim będzie za późno. Osłabiając Zwiadowców, najpotężniejszą siłę wspierającą króla, Morgarath planuje zagarnąć tron. Gdy Halt i Crowley docierają do Gorlanu, odkrywają, jak bliski sukcesu jest baron. Ma on plan, by skompromitować księcia i oddalić go od ojca. W tym samym czasie podstępnie starał się zdobyć zaufanie i podziw Rady Baronów i wspomóc realizację swego planu. Jeśli młodzi zwiadowcy mają zapobiec dalszym nadużyciom, będą musieli wstąpić na niebezpieczną ścieżkę, która doprowadzi ich do corocznego turnieju w Gorlanie. Tam rozegra się seria zajadłych pojedynków. Cała historia rozgrywa się w czasach, kiedy Will nie był jeszcze uczniem Halta, ale opowiedziane w niej wydarzenia znajdą swój finał w „Ruinach Gorlanu" i „Płonącym moście".


Źródło : http://wydawnictwo-jaguar.pl/



Andrzej Maleszka - „Świat ogromnych" (seria Magiczne Drzewo)

Wydawnictwo: Znak emotikon , 2015


Wyrusz z ekipą ratunkową do Świata Ogromnych. Nowe przygody czekają!

Alik i Idalia zostają przeniesieni do Świata Ogromnych. Muszą mieszkać w domu olbrzymów i chodzić do szkoły z pięciometrowymi dziećmi. Są jedynymi małymi istotami w świecie, gdzie wszystko jest ogromne, a każdy chce być jeszcze większy... 
By ich uratować, Kuki, Gabi i mówiący pies Budyń wyruszają do Świata Ogromnych. Muszą znaleźć i ułożyć tajemnicze puzzle, na których jest mapa z drogą do świata ludzi.

Walczą z olbrzymimi stworami, potężnym Gigunem i pokusą, by sami zmienić się w Ogromnych…


Źródło : http://www.znak.com.pl/



Małgorzata Musierowicz - „Feblik"

Wydawnictwo Akapit Press,2015


Wielbiciele twórczości Małgorzaty Musierowicz z niecierpliwością czekają na kolejną część Jeżycjady.  A Ty? Znasz przygody rodziny Borejków? „Feblik" to już 21. tom cieszącej się nieustającą popularnością poznańskiej sagi. Poznaj Jeżycjadę i daj się wciągnąć w fabułę o wyjątkowym klimacie.


Źródło : http://www.akapit-press.com.pl








Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki