Wygląda dobrze
To pole jest wymagane




                                                          POLECANE NOWOŚCI - kwiecień 2016 r.



Dział dla Dorosłych



Książki



Humphrey Carpenter - „J. R. R. Tolkien : biografia"

W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2016


Tolkien przedstawiony przez Carpentera jest człowiekiem z krwi i kości: z pasją bada i tworzy nowe języki, w roztargnieniu sprawdza prace studentów, a wieczorami chadza na piwo z C.S. Lewisem i innymi tzw. „Inklingami". Carpenter sięga do dzieciństwa Tolkiena, spędzonego na południu Afryki, a następnie śledzi dalsze losy chłopca: stratę rodziców, okopy I wojny światowej, aż do poznania przyszłej żony Edith i zamieszkania w Oksfordzie. Znakomita książka, dająca poczucie realnego obcowania z kultowym autorem.


Źródło: http://www.gwfoksal.pl



Paula Hawkins - „Dziewczyna z pociągu"

Świat Książki, 2015


Najszybciej sprzedający się debiut dla dorosłych w historii brytyjskiego rynku.
Co 6 sekund ktoś w Stanach Zjednoczonych kupuje tę książkę.
Miliony egzemplarzy sprzedanych na całym świecie.


Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza.
Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.

Znakomity thriller. Nie mogłem się oderwać przez całą noc."
Stephen King

Pasjonująca, pełna napięcia i nieprzewidywalna. Po prostu nie mogłam jej odłożyć. Nie do przegapienia!"
Tess Gerritsen

Co za postaci, co za sytuacja, co za książka! To Alfred Hitchcock nowego pokolenia."
Terry Hayes

Pomysłowa, pełna napięcia i porywająca! Nie mogłam się domyślić do samego końca."
Lisa Gardner


Paula Hawkins - zanim została pisarką, przez piętnaście lat pracowała jako dziennikarka. Urodziła się i wychowała w Zimbabwe, obecnie mieszka w Londynie. Prawa do wydania jej pierwszej powieści kupiły 44 kraje, zaś prawa filmowe sprzedano wytwórni Dreamworks.

Źródło: http://www.swiatksiazki.pl



Maria Hawranek, Szymon Opryszek - „Tańczymy już tylko w Zaduszki : reportaże z Ameryki Łacińskiej"

Znak Litera Nova, 2016


Mozaikowy portret innej, mniej znanej Ameryki, którą tworzą małe społeczności egzystujące na peryferiach świata i czasu.

Ameryki Łacińska opisywana jest za pomocą trzech oczywistych przymiotników. Niebezpieczny, egzotyczny, biedny rejon świata. A przecież to rzeczywistość złożona i zaskakująca kulturową różnorodnością, wymykająca się stereotypom.
Z premedytacją zatrzymywaliśmy się w miejscach, które w ogóle nie kojarzą się z Ameryką Łacińską. U boliwijskich menonitów, którzy z wyboru obywają się bez prądu i innych zdobyczy cywilizacji. U Kolumbijczyków, którzy tłoczą się na najgęściej zaludnionej wyspie świata. U ostatniego lodziarza w Ekwadorze, którego ojciec wypowiedział wojnę lodówkom. U nielegalnych górników, którzy szukają nadziei w błotach tropikalnych lasów".

                                                                           Autorzy

Maria Hawranek (ur.1987), reporterka i hispanistka, współpracuje m.in. z „Wysokimi Obcasami" i „Dużym Formatem". Najchętniej pisze o Ameryce Łacińskiej. Absolwentka UJ i Universidad de Sevilla.

Szymon Opryszek (ur.1987), reporter, publikuje m.in. „Dużym Formacie" i „Tygodniku Powszechnym". Mieszkał w Afryce i na Kaukazie, ostatnio eksploruje Amerykę Łacińską. Najbardziej interesują go państwa upadłe.


Autorzy zostali wspólnie nominowani do Stypendium Newsweeka T.Torańskiej (2015) i nagrody Blog Roku w kategorii Podróże (2014) za projekt Intoamericas.


Źródło: http://www.znak.com.pl



Oleg Khlevniuk - „Stalin : nowa biografia"

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2016


Przełomowa biografia Stalina oparta na osobistych zapiskach dyktatora.

Z pasją czyta protokoły z przesłuchań. Pisze szczegółowe scenariusze pokazowych procesów. Otaczają go pochlebcy gotowi wykonać każdy jego rozkaz. Ci sami ludzie nie robią nic, sparaliżowani strachem, gdy w marcu 1953 roku umiera w samotności. Właśnie ostatnie godziny dyktatora stają się punktem wyjścia najnowszej biografii sowieckiego przywódcy.
Wybitny rosyjski historyk sięga jako pierwszy po 400 ulubionych książek Stalina z jego odręcznymi notatkami, dziesiątki tysięcy raportów, dzienniki wizyt w jego biurze na Kremlu. Zawartości niedawno odtajnionych moskiewskich archiwów nie znajdziesz w żadnej innej książce.

Ukoronowanie 20 lat badań najwybitniejszego znawcy epoki stalinizmu.


Przez ponad dwie dekady studiowałem życie tego człowieka oraz logikę i powody leżące u podstaw jego działań. Praca ta była dla mnie stresująca i emocjonalnie wyczerpująca, ale to jest właśnie moje powołanie. Paradoksalne zwroty w najnowszej historii Rosji, które mają miejsce w ostatnich czasach, sprawiły, że moje badania zyskały więcej niż tylko naukowe znaczenie".
                                                            Oleg Khlevniuk


Źródło: http://www.znak.com.pl



Karolina Korwin Piotrowska - „Krótka książka o miłości"

Prószyński Media, 2016


Kochany Czytelniku, który właśnie wziąłeś do ręki tę książkę,

Nie bój się, to nie jest kolejna nudna książka o filmach i kinie, napisana językiem zrozumiałym tylko dla wybrańców.
To nie jest lista arcydzieł.
To nie jest też lista filmów, które „musisz obejrzeć, zanim umrzesz".

Co to więc jest?

To książka o miłości, ogromnych i niezapomnianych emocjach, które kino wywołuje. O moich emocjach.
To pierwsza część intymnej podróży przez moje największe filmowe fascynacje. Poczuj się więc, Czytelniku kochany, jakbyś był gościem w moim mieszkaniu i oglądał kolejne filmy, które znajdujesz na półkach regału z filmami.
Ta książka to również przewodnik po filmowych kanałach i sklepach z filmami, w których można dzisiaj zgłupieć z nadmiaru oferty. Nie musisz wiedzieć, bo i skąd, co jest warte uwagi, na co warto poświęcić godzinę lub dwie ze swojego życia i nie wiesz, co może Cię zainteresować. Służę pomocą.

Usiądź sobie wygodnie, weź do ręki moją krótką książkę o miłości i zacznijmy wspólną i pełną emocji podróż w świat filmowej wyobraźni. Serce zabije ci mocniej, będziesz się śmiać i płakać, będziesz się bać, wzruszać i zastanawiać.

Zaczynamy!
Kamera. Akcja. Start!

Karolina Korwin Piotrowska - uznawana za jedną z najbardziej opiniotwórczych, ale i kontrowersyjnych polskich dziennikarek, felietonistek i pisarek. Autorka książek „Bomba" i Ćwiartka raz!" Z wykształcenia historyk sztuki, z zamiłowania promotorka kultury, znawczyni filmu i miłośniczka psów.
Prowadziła pamiętne programy o filmie: „Filmidło", „Kino, kanapa książki" w TVN Style i „ W kinie i na kanapie" w Radiu PIN.
Kierowała promocją filmu „Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana na targach filmowych w Cannes, pracowała w biurze prasowym filmu „Pianista" Romana Polańskiego. Szefowała działom i redakcjom w magazynach „Pani", „Uroda", „Marie Claire", „Sukces", „Party", portalach Plejada i tvn.pl. Obecnie prowadzi w TVN Style program „Magiel towarzyski", pisze felietony do portalu Onet i dwutygodnika „Grazia".


Źródło: www.proszynski.pl



Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki



Katarzyna Bajerowicz, Marcin Brykczyński - „Opowiem ci, mamo, skąd się bierze miód"

Nasza Księgarnia, 2015


Kolejny tom bestsellerowej serii "Opowiem ci, mamo". Znakomity prezent dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat (i starszych).

Sztywne kartki (dzięki którym książka przetrwa wielokrotne przeglądanie), poręczny format, a przede wszystkim niezwykłe ilustracje Katarzyny Bajerowicz, którym towarzyszą rymowanki Marcina Brykczyńskiego - to prawdziwe dzieło sztuki!
Twoje dziecko z wypiekami na twarzy będzie oglądać ilustracje pełne licznych detali, przy okazji zdobywając wiedzę na temat życia pszczół i procesu powstawania miodu. To książka nie tylko do czytania, ale głównie do oglądania, zgadywania i opowiadania. Ćwiczy spostrzegawczość dziecka, umiejętność opowiadania, pobudza zainteresowanie światem, rozwija wiedzę na temat przyrody, ale przede wszystkim jest fantastyczną zabawą oraz sposobem na miłe i twórcze spędzenie czasu.


Źródło: http://nk.com.pl



Anna Edyk-Psut - „Wyliczanki. Wierszyki o cyferkach"

Wydawnictwo SBM, 2015


"Wyliczanki. Wierszyki o cyferkach" to kolorowa książeczka z wesołymi wierszykami o cyferkach. Poznasz trzy magiczne słowa, siedem dni tygodnia i jedenastu zawodników z najlepszej drużyny piłkarskiej. Czytaj śmieszne wierszyki o kolejnych miesiącach i pomóż liczyć śwince, żabce oraz Azorkowi! Dzięki książce poznasz wszystkie cyferki!


Źródło: http://www.wydawnictwo-sbm.pl



Arnold Lobel - „Żabek i Ropuch. Przez cały rok"

Wydawnictwo Literackie, 2016


Trzecia część przygód Żabka i Ropucha w tłumaczeniu Wojciecha Manna.

Zimą, wiosną, latem, jesienią - Żabek i Ropuch przyjaźnią się przez cały rok. Przed nami kolejne przygody bohaterów, których - możemy to już śmiało potwierdzić - pokochali mali czytelnicy również w Polsce. Książka zawiera pięć opowieści o rezolutnym Żabku i wrażliwcu Ropuchu. Każda z nich rozgrywa się w innej scenerii, wszystkie wywołują uśmiech i uczą spoglądania na świat z różnych punktów widzenia.


Książka otrzymała nagrodę Christopher Award (1977) i znalazła się na liście najlepszych książek dla dzieci przygotowanej specjalnie dla rodziców przez „The New York Times".


Autorem tłumaczenia wszystkich książek Arnolda Lobela z serii o Żabku i Ropuchu jest Wojciech Mann. Dwa poprzednie tomy serii to Żabek i Ropuch. Przyjaźń i Żabek i Ropuch. Razem.


Źródło: http://www.wydawnictwoliterackie.pl



Katarzyna Pakosińska - „Malina cud - dziewczyna"

Muza, 2015


To według Autorki najzabawniejsza książka dla dziewczyn zamieszkujących Europę Środkową. Napisana została w myśl sentencji prezydentowej Roosvelt, że dzieci najuważniej słuchają, gdy się do nich nie mówi. Bohaterką jest Malina, uczennica szkoły podstawowej, inteligentna, nieśmiała, ale sprytna, lubi śmieszne słowa, np. serdaczek i chrupka, bałagan, jajecznicę na boczku, książki, pogaduchy z mamą i babciami, skoki na trampolinie. Nie nosi zegarka, ma kłopoty z matmą i koleżanką Ewą. Przeżywa pierwszy poryw serca, co staje się świetnym pretekstem do poznania tego i owego z dawnych dziejów mamy czy babci Wandziuliny. W ogóle domowe historie to największy atut tej opowieści. A może to, że czytelnik wciąż jest wciągany w akcję i musi wykonywać różne zadania…?


Źródło: http://muza.com.pl



Romek Pawlak - „Biało-czerwone marzenia. Od rozbitego żyrandola do finałów Euro"

Dom Wydawniczy Rebis, 2015


Pierwsza książka dla najmłodszych czytelników o polskiej reprezentacji piłkarskiej i jej awansie do finałów Euro 2016. Mnóstwo barwnych historii, współczesne i dawne gwiazdy polskiego futbolu, największe sukcesy biało-czerwonych w bogato ilustrowanej opowieści.


W tej książce poznamy bohaterów, którzy wywalczyli awans na mistrzostwa Europy w 2016 roku. Dowiemy się, jak rozpoczynały karierę gwiazdy m.in. Lewandowski, Glik, Krychowiak, a także najmłodsi gracze, Milik, Linetty, poznamy też bliżej sylwetkę trenera Nawałki. Dla dziewcząt, które marzą o piłkarskiej karierze przedstawiamy sylwetkę wschodzącej gwiazdy polskiej reprezentacji kobiecej, Ewy Pajor.

Opisany tu został każdy mecz eliminacji, a zajmującą opowieść dodatkowo wzbogacają sylwetki najsłynniejszych piłkarzy, którzy grali z orłem na piersi, m.in Bońka, Deyny, Smolarka, oraz historia sukcesów reprezentacji na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich.

To nie koniec atrakcji dla najmłodszych czytelników, bo  przewodnikiem po piłkarskich historiach jest dziewięcioletni Kacper. Chłopak dopiero zaczyna interesować się piłką, gra na podwórku, ale chciałby zapisać się do klubu i trenować ją na serio. Z pomocą taty realizuje swoje marzenia. Marzenia w biało-czerwonym kolorze.


Źródło: http://www.rebis.com.pl





Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki