Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
    
 

                                                       POLECANE NOWOŚCI - czerwiec 2016 r.



Dział dla Dorosłych



Książki



Jacek M. Kowalski, Robert J. Kudelski, Robert Sulik - „Lista Grundmanna : tajemnice skarbów Dolnego Śląska"

Wydawnictwo Melanż, 2015


W czasie drugiej wojny światowej Dolny Śląsk był miejscem szczególnym. Właśnie tam, z dala od linii frontu, rozpoczęto budowę największej kwatery Adolfa Hitlera, ulokowano liczne zakłady zbrojeniowe i tajne laboratoria badawcze. Na Dolny Śląsk ewakuowano również ludność cywilną z obszarów zagrożonych alianckimi nalotami i sprowadzono olbrzymią ilość dóbr materialnych. Najcenniejszymi skarbami nie były jednak depozyty bankowe, złoto zrabowane w krajach okupowanych czy surowce niezbędne do prowadzenia wojny, ale dzieła sztuki. Wśród nich znajdowały się setki kolekcji prywatnych i publicznych, dziesiątki tysięcy obrazów, rzeźb, grafik, unikalne dokumenty archiwalne, cenne księgozbiory i numizmaty. Bezpieczne schronienie zapewniły im dolnośląskie pałace, zamki i kościoły, a opiekę nad nimi sprawował prof. Günther Grundmann, regionalny konserwator zabytków, który do dziś uchodzi za postać kontrowersyjną i zagadkową. Dzięki unikalnym dokumentom odnalezionym w niemieckich archiwach powstała "Lista Grundmanna" - szczegółowa relacja z akcji zabezpieczania dzieł sztuki na Dolnym Śląsku. Jej przebieg i kulisy tworzenia ponad 100 składnic, w których przechowywano bezcenne skarby kultury, wzbogaca 300 niepowtarzalnych fotografii.


Źródło: http://www.genczelewska.pl



Maria Nurowska - „Bohaterowie są zmęczeni"

Wydawnictwo Zwierciadło, 2016


Wybitna pisarka w szczytowej formie i prawdziwa historia, która zapiera dech w piersi.  Leon i Ludwik Niemczyk. Bracia, których podzieliła zdrada. Słynny aktor i legendarny kurier podziemia.  Ich skomplikowane losy ukazane na tle równie skomplikowanych czasów, są niczym fascynujący film.

Obydwaj bracia w czasie II wojny światowej należeli do podziemnych struktur i walczyli o wolność ojczyzny. Po wojnie Ludwik z narażeniem życia organizował ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z nich na zachód postanowił uciec Leon. Jednak podczas próby przekroczenia granicy bracia zostali aresztowani.

Po krótkim pobycie w więzieniu Leon wyszedł na wolność, Rozpoczął aktorską karierę i w ciągu niemal półwiecza zagrał w 550 filmach m.in. w nominowanym do Oscara "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego. Kochały go kobiety i uwielbiali kinomani. Jawił się jako istny król życia.

Ludwik przeżył sześcioletnią gehennę w lochach UB, a po wyjściu z nich podjął rozpaczliwą próbę ucieczki i wraz z żoną przedostał się do zachodniego raju, rzekomo pełnego nadziei, gdzie dożył sędziwego wieku.

Bracia po raz ostatni widzieli się podczas nieudanej próby ucieczki. Do końca życia każdy z nich zastanawiał się, kto zdradził. I czy zdrajcą nie był brat. Nigdy tych podejrzeń nie zweryfikowali. Nigdy nie stanęli twarzą w twarz…

"Bohaterowie są zmęczeni" to barwna opowieść o ludzkich losach w nieludzkich czasach. To również studium mechanizmów rządzących powojenną Polską, kraju gdzie dobro było karane, a zło - nagradzane.


Źródło: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/



Michał Rusinek - „ Nic zwyczajnego : o Wisławie Szymborskiej"

Wydawnictwo Znak, 2016

Wisława Szymborska, której do tej pory nie znaliśmy.

Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie?

Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego.

Ona - świeżo upieczona Noblistka, On - magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.

W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy.  To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes". Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.


Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość". Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.
Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden Autor.


Źródło: http://www.wydawnictwoznak.pl



Chris Taylor - „Gwiezdne wojny : jak podbiły wszechświat?"

Znak Horyzont, 2015


BIBLIA DLA FANÓW GWIEZDNYCH WOJEN

MOC SILNA W CHRISIE TAYLORZE I W KSIĄŻCE TEJ JEST!


W 1973 roku George Lucas nabazgrał w swoim notatniku pierwsze zdania o walce galaktycznego Imperium z rebeliantami. Cztery dekady i 37 miliardów dolarów później gadżetów związanych z uniwersum Gwiezdnych wojen było więcej niż mieszkańców ziemi, a wiara rycerzy Jedi stała się oficjalnie uznawaną religią.

Dzieło Lucasa wyrwało się z ram kina. Dziś jest jedną z najbardziej lukratywnych i wpływowych marek. Kompletna historia fenomenu Gwiezdnych wojen nie została jednak nigdy opowiedziana. Aż do dziś. Trzymasz ją w ręku.
Chris Taylor - dziennikarz tygodnika „Time" i redaktor portalu „Mashable" - podąża śladami gwiezdnej sagi: od jej trudnych narodzin, poprzez burzliwe losy marki, aż po kontrowersje wokół najnowszego filmu. Dociera do ludzi, którzy pomogli przekuć pomysł Lucasa w legendę. Spotyka fanów i ludzi od marketingu, dla których Gwiezdne wojny stały się sposobem na życie. Stacza walki ze współczesnymi rycerzami Jedi i majsterkuje z konstruktorami droidów.
Taylor szuka odpowiedzi na pytanie, jak Gwiezdne wojny przyciągnęły i zainspirowały miliony i dlaczego będą rozpalać naszą wyobraźnię i zarabiać gigantyczne pieniądze przez kolejne pokolenia.

Źródło: http://www.wydawnictwoznak.pl



Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki



Agnieszka Chamera-Nowak - „Bajka jak lekarstwo : zastosowanie bajkoterapii w terapii pedagogicznej"

Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2015.


Książka teoretycznie i praktycznie przybliża nam problemy związane z wykorzystaniem bajkoterapii w pracy wychowawczej z grupą. Dostajemy konkretne rady jak wstępnie przygotować zajęcia i jak je zorganizować. Szczegółowo scharakteryzowano uczestników procesu bajkoterapeutycznego - dzieci (zwracając szczególną uwagę na dzieci z trudnościami adaptacyjnymi, przewlekle chore i niepełnosprawne intelektu­alnie) i rodziców. Poruszono również kwestie związane z cechami osobowościowymi i umiejętnościami nauczyciela terapeuty. W książce zamieszczono także konkretne pomysły na pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Po lekturze książki nie pozostaje nic innego jak zacząć prowadzić zajęcia z dziećmi, dzięki którym będą budować własne zasoby osobiste i uzyskają wsparcie w „trudnych" sytuacjach.


Źródło: http://www.sbp.pl/wydawnictwa


 

Anna Czerwińska-Rydel - „Wielki Karol i mały Lolek : o Janie Pawle II" (Czytam Sobie)

Wydawnictwo Egmont Polska, 2016


Każdy człowiek, nawet najbardziej znany na świecie, nawet taki, który został świętym był kiedyś dzieckiem. „Wielki Karol i mały Lolek" to ciepła i pełna uroku historia o świętym Janie Pawle II.


Źródło :  http://lubimyczytac.pl



Katarzyna Radziwiłł - „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?"

„Muchomor", 2015.


Do zdobycia nagrody Nobla możesz zacząć się przygotowywać już od najmłodszych lat!

Z tej książki dowiesz się, kim był Alfred Nobel, jak powstała nagroda, kto i za co ją przyznaje. Poznasz niektórych laureatów i ich osiągnięcia.


Źródło: https://www.muchomor.pl



Joanna Rudniańska - „Bajka o Wojnie"

Wydawnictwo Bajka, 2015.


„Za siedmioma morzami, nad siedmioma rzekami rosło piękne miasto…"

Wojna to imię małej Japonki z miasta nad siedmioma rzekami. Wojna miała tatę, mamę i młodszego braciszka. Tata bardzo kochał i rozpieszczał swoją córeczkę i był dumny z syna, który kiedyś miał zostać dzielnym żołnierzem. Wojna bardzo zazdrościła bratu. Kochała tatę, Cesarza i wojskowe parady. Matka Wojny nie lubiła ani Cesarza, ani wojskowych parad, choć nikomu o tym nie mówiła. Kiedy tata popłynął za morze, aby walczyć i zwyciężać, kazała dziewczynce oszczędzać jedzenie, zajmować się braciszkiem i pracować w ogródku. Wojna stała się smutna i bardzo tęskniła za tatą… Marzyła, że gdy wróci, będzie miał na swoim mundurze prawie tyle medali, ile Cesarz…

Któregoś dnia nad miasto nadleciał samolot i zrzucił bombę. To miasto to Hiroszima, a bomba to Little Boy.

„Bajka o Wojnie" przedstawia tragedię Hiroszimy widzianą oczami dziecka, począwszy od naiwnej dziecięcej fascynacji militaryzmem, aż do strasznej zagłady miasta 6 sierpnia 1945 roku i związanego z nią indywidualnego poczucia winy.

Prostej, oszczędnej w słowa, a zarazem bajkowej narracji towarzyszą szlachetne ilustracje Piotra Fąfrowicza. To książka dla dzieci i dorosłych, z niezwykle ważnym i aktualnym przesłaniem - że każda wojna jest zła.

Kończąc opowieść, Joanna Rudniańska pisze, że Wojna zmieniła imię.
Teraz nazywa się Pokój.


Źródło: https://bajkizbajki.pl



Katarzyna Ryrych - „Pepa w raju : najkrótsza opowieść o miłości"

(Plus Minus 16)

Wydawnictwo Literatura, 2015


O tym, że Pepa była niezwykła, wiedzieli w miasteczku wszyscy. Nie tylko Michał, zakochany w niej po uszy. Kiedy zabrakło tej dziwnej, wolnej jak ptak dziewczyny w martensach w kwiaty, świat zamarł. Poszarzał, skurczył się i zziąbł. Michał postanowił, że nie pozwoli Pepie tak po prostu odejść do raju. W tej książce opowiada swoją krótką love story.


Źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl



Małgorzata Zdziechowska - „Zwierzaki podróżniczki Gosi"

(Polska dr Dolittle)

Papilon - Publikat, 2016


"Ta książka, kochani, jest zaproszeniem do mojego świata. Świata pełnego niezwykłych stworzeń, które pozwoliły mi zbliżyć się do siebie na przekór własnym zwyczajom i dzikiej naturze"

                                                      Małgorzata Zdziechowska, autorka

Polska dr Dolittle, zaklinaczka zwierząt - takie słowa można usłyszeć o autorce, która w tej wyjątkowej książce dzieli się z czytelnikami swoimi podróżami, spotkaniami z dziką przyrodą i niezwykłym darem, który posiada - rozumieniem zwierząt.

W książce oprócz pełnych pasji opowieści i fantastycznych fotografii czytelnicy znajdą wiele faktów i ciekawostek z życia dzikich zwierząt, odwiedzą niezwykłe miejsca i poznają zasady wolontariatu.

Zapraszamy do lektury!


„Zwierzaki podróżniczki Gosi" to książka, która choć wygląda jak dla dzieci, jest dla każdego miłośnika zwierząt. Jest w niej wszystko, czego tylko zapragniecie: i podróże, i przygody z niesamowitymi zwierzakami, i wielkie uczucie, jakim darzy je autorka, i wreszcie duża dawka wiedzy. No właśnie, wiedzy. Każdy, kto chciałby robić takie rzeczy jak Gosia, i pracować w tak renomowanych ośrodkach dla dzikich zwierzaków, musi nie tylko je kochać, ale też długo i wytrwale zdobywać o nich wiedzę. Ta książka bardzo do tego zachęca.
                                                                             Adam Wajrak


Źródło: https://publicat.pl/papilon












Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki