Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Chojnów czyta BAJKI BEZ BARIER

 zobacz zdjęcia



          Od października 2015 r. do maja 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie prowadzone były nowe, cykliczne zajęcia „Bajki bez barier", w których uczestniczyli uczniowie chojnowskich szkół podstawowych - kl. II c z SP nr 3 i kl. II b z SP nr 4. Głównym celem spotkań było wyjaśnienie dzieciom pełnosprawnym „inności" niepełnosprawnych rówieśników oraz ułatwienie im zrozumienia ich emocji i zachowań. Zajęcia były realizowane na podstawie serii dziesięciu książeczek wydanych w 2015 roku przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko", a napisanych przez Aleksandrę Chmielewską oraz Joannę M. Chmielewską.

Każda książeczka zawiera jedną bajkę psychoedukacyjną dotyczącą konkretnej niepełnosprawności, tj.: zespołu Aspergera, autyzmu, ADHD, epilepsji, zespołu Downa, niepełnosprawności ruchowej, zaburzenia mowy, niedosłuchu, choroby przewlekłej, dziecka niewidomego.

 

Przeciętnie w każdym miesiącu odbywało się jedno spotkanie z każdą z klas, na którym omawialiśmy jedną lub dwie bajki. Zajęcia przygotowywali wspólnie bibliotekarze MBP: Marzena Luty i Agnieszka Tworzydło oraz nauczyciele: Maria Pękala z SP nr 3 i Dorota Chopkowicz z SP nr 4. Podczas spotkań czytaliśmy bajki - często z elementami  inscenizacji wykonywanymi przez bibliotekarzy, nauczycieli i uczniów - oraz przeprowadzaliśmy różne zadania i zabawy dla dzieci, sprzyjające przełamywaniu barier względem drugiego człowieka, w tym wypadku mając na uwadze osoby niepełnosprawne.

 

3 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste podsumowanie naszego cyklu zajęć czytelniczych - pn. „Czytamy BAJKI  BEZ  BARIER", w którym wzięli udział m.in. uczestnicy tego cyklu, dyrektorzy szkół oraz miejscowych placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych. 

Na spotkaniu bibliotekarki i nauczycielki prowadzące zajęcia przybliżyły nam tematy i postaci bajek oraz przedstawiły sposób prowadzenia zajęć. Najpierw Marzena Luty opowiedziała o Hubku, bohaterze opowiadania „Hubek, Kubek, wstążka", który ma niezwykłą pamięć i zespół Aspergera. Potem Agnieszka Tworzydło omówiła plastyczne dokonania uczestników „Bajek bez barier" - ich prace mogliśmy też dokładnie zobaczyć, ponieważ stanowiły istotny element oprawy plastycznej sali, w której odbywało się spotkanie. Następnie przyszła kolej na szkoły. Ciekawie, bo w inscenizacjach na podstawie książeczek Joanny M. Chmielewskiej „Dziewczynka z okna" oraz Aleksandry Chmielewskiej „Żywe srebro", zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4, których do występu przygotowała Dorota Chopkowicz. Bardzo spodobała się także piosenka pt. „Wyciągnij dłoń" w entuzjastycznym wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3, pod kierunkiem Marii Pękali.

Nie obyło się również bez podziękowań za wspaniałą, twórczą współpracę między biblioteką i chojnowskimi szkołami.

Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli pokaz multimedialny, przygotowany na podstawie zdjęć z wszystkich zajęć „Bajek bez barier', który przygotowała Anna Kopyra.


Jesteśmy już po finale „Bajek bez barier", ale na tym nie zakończymy tych bajkowych spotkań, bardzo ważnego dla nas działania i doświadczenia. Pozostaną one w ofercie tematów lekcji bibliotecznych miejskiej biblioteki - dla zainteresowanych klas czy innych grup.

 

Zapraszamy do korzystania z całej serii książeczek „Bajki bez barier", które posiadamy w naszych zbiorach:

 

Joanna M. Chmielewska „Hubek, kubek, wstążka: zespół Aspergera"

Joanna M. Chmielewska „Czarodziejka: autyzm"

Aleksandra Chmielewska „Żywe srebro: ADHD"

Joanna M. Chmielewska „Skarb: epilepsja"

Aleksandra Chmielewska „Tajemnica znikających ciasteczek: zespół Downa"

Aleksandra Chmielewska „Leo i Nela: niepełnosprawność ruchowa"

Joanna M. Chmielewska „Kkkora: zaburzenia mowy"

Aleksandra Chmielewska „Ślimak: niedosłuch"

Joanna M. Chmielewska „Dziewczynka z okna: choroba przewlekła"

Aleksandra Chmielewska „Bursztyn: dziecko niewidome"


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki