Wygląda dobrze
To pole jest wymagane




                                                                    POLECANE NOWOŚCI - sierpień 2016 r.



Dział dla Dorosłych



Książki



Eduard Mühle - „Historia Wrocławia"

Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016


Książka ukazuje ponad tysiącletnią historię polityczną, gospodarczą i społeczną Wrocławia, jak również różne oblicza tego miasta. Opowiada o jego dziejach - od archeologicznie uchwytnych początków u zarania X wieku, aż do współczesności.

Autor skupia się na zasadniczych cechach struktury Wrocławia i najistotniejszych aspektach jego historii, przedstawiając je na przykładzie najważniejszych budowli i osobistości z danej epoki. Każdy rozdział przybliża daną epokę najpierw przez spojrzenie na jeden z wrocławskich zabytków architektury, a następnie przez objaśnienie jej najważniejszych cech i omówienie. Opis zostaje pogłębiony przez przypomnienie życia i dokonań wybranej postaci historycznej.

Książka porusza także złożone kwestie tożsamości zarówno samego miasta, jak i jego mieszkańców.


Źródło: ksiegarnia.pwn.p



Szymon Nowak - „Dziewczyny wyklęte 2"

Fronda Pl, 2016


Druga część bestselleru Szymona Nowaka o dziewczynach, dla których wojna nie skończyła się 9 maja 1945. Łączniczki, sanitariuszki, narzeczone siostry i powiernice Żołnierzy Wyklętych. Ciche bohaterki zmagań o wolną Polskę.

Zwyczajne polskie dziewczyny, marzące o sukni ślubnej z długim welonem i szczęśliwej rodzinie, które los zmusił do bezkompromisowych wyborów. Kobiecość rzucona w wir krwawej wojny domowej toczonej przez komunistów bez żadnych zasad.

Przez całe lata skazane na zapomnienie czy pogardę - zawsze broniły honoru leśnego Wojska Polskiego. Dopiero teraz historia zaczyna przyznawać im rację a ich nazwiska powoli przedostają się do podręczników.


Szymon Nowak to historyk, absolwent Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Pasjonat historii - szczególnie XX wieku oraz militariów. Regularnie publikuje między innymi dla magazynów takich, jak "Militaria XX wieku", "Aero" czy "BIuletyn IPN. Pamięć.pl". Jest autorem kilku opracowań historycznych dotyczących historii II wojny światowej, w szczególności powstania warszawskiego - m. in. "Przyczółek Czerniakowski 1944", "Puszcza Kampinoska-Jaktorów" czy "Ostatni szturm. Ze Starówki do Śródmieścia 1944", a także "Odziały wyklętych".


Źródło: http://www.empik.com/



Emilia Padoł - „Damy PRL-u"

Prószyński Media, 2015


Fascynująca opowieść o sławie, szczęściu i pięknie - uosabianych w PRL-u przez dwanaście niezwykłych kobiet. Bohaterki tej książki, damy sceny i ekranu, były ikonami swojego czasu. Niektóre są wielbione do dziś, inne niemal zostały zapomniane - jednak historie ich wszystkich bezdyskusyjnie warte są przypomnienia. Która z nich była największą seksbombą? Która najprawdziwszą władczynią serc widzów? Która przełamywała obowiązujące kanony urody, a która najbardziej gorszyła obywateli Polski Ludowej? Której wreszcie sława przyniosła największe łzy? Kalina Jędrusik, Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Nina Andrycz, Pola Raksa, Anna Dymna, Elżbieta Czyżewska, Małgorzata Braunek, Teresa Tuszyńska, Barbara Kwiatkowska-Lass, Ewa Krzyżewska i Grażyna Szapołowska - to bohaterki tej historii. Kobiety o pięknych ciałach i często mało znanych życiorysach, na które ta książka rzuca odrobinę światła.


Emilia Padoł (ur. 1985) - dziennikarka i antropolożka literatury. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Polonistyki. Na co dzień współpracuje z portalem Onet, gdzie publikuje swoje teksty i wywiady. Mieszka w Krakowie.


Źródło: http://www.proszynski.pl/



Lee Trimble i Jeremy Dronfield - „Ocalić jeńców: tajna misja amerykańskiego pilota w okupowanej przez Sowietów Polsce"

Dom Wydawniczy REBIS, 2016


„Jeden zwykły człowiek. Jedna niezwykła misja. Tysiące istnień na szali"


1945 rok. Armia Czerwona wypiera Niemców z Polski, wyzwalane są kolejne niemieckie obozy. Byłych jeńców wojennych i robotników przymusowych Sowieci uważają za tchórzy, potencjalnych szpiegów lub członków antykomunistycznego podziemia.

Wysyłane do Moskwy oferty pomocy w opiece nad byłymi jeńcami spotykają się z odmową. Amerykański wywiad opracowuje plan misji ratunkowej: postanawia wykorzystać stacjonującą na Ukrainie jednostkę Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, która ma być przykrywką dla tajnej operacji. Jej wykonanie powierzone zostaje kapitanowi Robertowi M. Trimble'owi, weteranowi 8. Armii Powietrznej. Dowodził „Latającą Fortecą" w 35 śmiertelnie niebezpiecznych lotach bombowych. Teraz zostaje wysłany z misją, której prawdziwego celu nie ujawniono nawet jemu. Dyplomatyczny paszport nie chroni go przed siarczystym mrozem i równie chłodnym przyjęciem ze strony sowieckich władz.

Ocalić jeńców! to zapis dramatycznej, nierównej walki o wielką stawkę. Zmagań samotnego człowieka z totalitarnym komunistycznym reżimem, jego tajną policją i wszechobecną paranoją. Zmagań z bezwzględnością zachodnich polityków usiłujących jeszcze „kupić" Stalina - za cenę życia niewinnych ludzi. Zmagań, które wymagały sprytu, odwagi i determinacji, przede wszystkim jednak odwołania się do tego, co najważniejsze w człowieku. By inni mogli przeżyć i by świat był choć odrobinę lepszy. Po prostu.


Jeremy Dronfield (ur. 1965) z wykształcenia doktor archeologii (Uniwersytet Cambridge). Angielski autor biografii i powieści, szczególnie zainteresowany historią lotnictwa z okresu II wojny światowej. W 1997 roku jego debiutancka powieść The Locust Farm stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii. Jest również autorem Resurrecting Salvador, Burning Blue, The Alchemist's Apprentice oraz współautorem biografii historycznych, m.in. Moury Budberg, radzieckiej agentki nazywanej „rosyjską Matą Hari".


Lee Trimble (ur. 1950) to syn kapitana Roberta M. Trimble'a. Ukończył studia na wydziale technologii Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii i otrzymał tytuł magistra inżyniera na Stevens Institute of Technology w New Jersey. Uczestniczył w badaniach nad laserami i półprzewodnikami, jak również był autorem i recenzentem w licznych pismach naukowych i zawodowych. Ostatnio przeszedł na emeryturę i zajmuje się rehabilitacją psów.


Źródło: https://www.rebis.com.pl/



Paweł Wilkowicz - „Nienasycony - Robert Lewandowski"

Agora, 2016


Po półfinale z Realem usiadł w szatni i zaczął się śmiać sam do siebie. „Czy to się zdarzyło naprawdę? Strzeliłem cztery gole w półfinale Ligi Mistrzów?". Gdy strzelał pięć Wolfsburgowi, był w swoim świecie, widział tylko miny obrońców i chciał więcej. Zdziwił się potem, że to wszystko rozegrało się w ledwie dziewięć minut.


Podczas Euro 2016 minie 10 lat, od kiedy w Legii orzekli, że nie ma zdrowia do wielkiego futbolu. Jak to się stało, że Robert Lewandowski wygrał z przeznaczeniem? Jak największy chuderlak w dziecięcych drużynach stał się gladiatorem? Jak piłkarz z kraju, którego kluby od 20 lat nie są w stanie przebić się do Ligi Mistrzów, został jednym z najskuteczniejszych strzelców w tych rozgrywkach? Jak zmieniał się w napastnika, który strzela cztery gole Realowi? Jak w tym czasie zmieniała się Polska, nasz futbol, reprezentacja? Jak rodził się zespół, który pokonał Niemców i wywalczył awans do Euro 2016?

„Nienasycony" to książka o obsesji strzelania goli, o sukcesie i jego cenie. O napastniku, który nie chciał przyjąć do wiadomości, że historia taka jak jego nie może się wydarzyć w polskim futbolu.

Paweł Wilkowicz - ur. w 1979 r., dziennikarz Sport.pl. Od 2004 r. opisuje najważniejsze wydarzenia sportowe w Polsce i na świecie: igrzyska, mundiale i piłkarskie mistrzostwa Europy. Od ponad 10 lat jest przy wszystkich wydarzeniach ważnych dla polskiej reprezentacji piłkarskiej. Relacje dla Sport.pl z igrzysk w Soczi, mundialu w Brazylii oraz poruszający wywiad z Justyną Kowalczyk przyniosły mu drugie miejsce w plebiscycie na dziennikarza roku Grand Press 2014.


Źródło: http://kulturalnysklep.pl/



George Szlachetko, Danuta „Wira" Szlachetko - „Wira z Powstania : wspomnienia"

Grupa Wydawnicza Foksal, 2016


Danuta „Wira" Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów.

Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała rannych.
Po klęsce powstania warszawskiego została wywieziona do Niemiec, do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu emigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie jako 16-latka rozpoczęła nowe życie. W latach 60. odwiedziła Polskę i zrozumiała, że jest w swojej ojczyźnie „obcym elementem". W 2015 - już po ukazaniu się wspomnień - odwiedziła Polskę powtórnie, tym razem, aby przyjąć order Polonia Restituta.


Źródło: http://www.gwfoksal.pl



Audiobooki



Katarzyna Bonda - „Florystka" (czyta Marek Bukowski)

Warszawskie Wydaw. Literackie Muza : Audioteka.pl, 2016


Kolejne śledztwo profilera Huberta Meyera, który tworzy portrety psychologiczne sprawców zbrodni. Hubert Meyer podczas jednego ze śledztw popełnił istotny błąd w określeniu profilu podejrzanego, dlatego zdecydował się porzucić pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go jednak o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety w związku z zaginięciem jej dziewięcioletniej córki. Policjanci próbują łączyć tę sprawę z bestialskim zabójstwem jedenastoletniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście florystką. Okazuje się, że była ona ostatnią osobą, która widziała Zosię żywą. Florystka początkowo pomaga w poszukiwaniach, ale gdy ciało dziecka zostaje odnalezione na tym samym cmentarzu, gdzie pochowano Amadeusza, staje się główną podejrzaną.


Źródło: http://audioteka.com/pl/



Tom Clancy - „Stan zagrożenia" (czyta Janusz Zadura)

Biblioteka Akustyczna : we współpr. z Grupa Wydawnicza Foksal, 2016


Jack Ryan na tropie kolumbijskiej mafii!

Kolumbia, lata osiemdziesiąte XX w. Kartel narkotykowy zabija amerykańskich urzędników. Okazuje się, że jeden z zamordowanych był przyjacielem prezydenta. Amerykański przywódca jest zdeterminowany, aby ukarać morderców. Do walki z terrorystami wysyła doborowy oddział komandosów, jednak ściśle tajna akcja kończy się klęską, a jej uczestnicy zostają pojmani. Jest tylko jeden człowiek zdolny zażegnać kryzys. Jack Ryan, obecnie zastępca dyrektora CIA, opracowuje ryzykowny plan odbicia uwięzionych i torturowanych zakładników. Wraz z garstką sprawdzonych ludzi leci do Kolumbii. Tam będzie musiał nie tylko stawić czoła Kolumbijczykom, ale też uniknąć zasadzek zastawionych przez skorumpowanych amerykańskich polityków.


Źródło: http://www.bibliotekaakustyczna.pl/



Beata Pawlikowska - „Między światami" (czyta Beata Pawlikowska)

Edipresse Polska, 2016


Zawsze ciągnęło mnie w świat.

Fascynowało mnie poznawanie nowych kultur, miejsc i ludzi.

Podczas podróży po świecie zaczęłam odkrywać, że dookoła nas jest znacznie więcej niż to, co widać na pierwszy rzut oka.

W inkaskim mieście Machu Picchu w Peru, w buddyjskiej osadzie Bodh Gaya w Indiach, na poszarpanych wiatrem górskich bezdrożach Boliwii, w jaskiniach należących kiedyś do mnichów w Kapadocji, w niespokojnej gęstwinie dżungli amazońskiej, w australijskim buszu i na pachnących wiecznością sawannach Afryki. 

Wszystko co było, co jest i co będzie jest ze sobą połączone w najbardziej niezwykły, magiczny sposób, jaki można sobie wyobrazić.

A my możemy dowolnie podróżować między wszystkimi światami.


Źródło: https://www.sklep.gildia.pl



Andrzej Sapkowski - „Krew elfów" (seria - Wiedźmin)

Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa, 2015


To nie jest zwykły audiobook. To słuchowisko z 79 aktorami, muzyką i efektami

Reżyserem słuchowisk jest Janusz Kukuła, który dla wydawnictw superNOWA i Fonopolis realizował Trylogię Husycką (Narrenturm, Boży bojownicy, Lux perpetua) i opowiadania wiedźmińskie.

Autorami muzyki jest znany ze współpracy z poprzednich produkcji słuchowisk wydawnictw superNOWA i Fonopolis duet Adam Skorupa i Krzysztof Wierzynkiewicz. Muzyka, efekty dźwiękowe oraz narracja Krzysztofa Gosztyły ukształtowały efekt końcowy, czyniąc z tych produkcji coś więcej niż tylko słuchowiska.

Proza mistrza przeniesiona na cyfrowy nośnik nie tylko nic nie traci ze swojego uroku, ale też zyskuje nowy blask. Głównie za sprawą lektorów, którzy udzielają głosu bohaterom.

Mariusz Grabowski "Polska The Times"


Andrzej Sapkowski, arcymistrz światowej fantasy, zaprasza do swojego Neverlandu i przedstawia uwielbianą przez czytelników i wychwalaną przez krytykę wiedźmińską sagę w formie spektaklu dźwięku i wyobraźni.


Źródło: http://www.supernowa.pl




Dział dla Dzieci



Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła -

- „Piastowskie orły : 10 opowiadań z czasów Piastów"

Wydawnictwo Literatura, 2016


Piastowskie orły - 10 opowiadań z czasów Piastów to pierwsza pozycja z serii „Zdarzyło się w Polsce". W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów, widziane oczami zwyczajnych ludzi: wojów, kupców i kmieci - naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik Piastowskich orłów stanie się świadkiem chrztu Polski i zjazdu gnieźnieńskiego, ujrzy bohaterów bitwy pod Legnicą i krwawej łaźni gąsawskiej, będzie towarzyszył Bolesławowi Chrobremu, Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu w najważniejszych chwilach ich życia… i śmierci.

Książki z tej serii dedykujemy tym, którzy cenią i lubią historię oraz tym, którzy… za nią nie przepadają! Dzięki nim przekonają się, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymających w napięciu, dramatycznych wydarzeń.

Paweł Wakuła, pomysłodawca serii


Źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl/



Jennifer Chambliss Bertman -  Pożeracze książek"

Grupa Wydawnicza Foksal, 2016


Dwunastoletnia Emily wkracza do akcji! Jej rodzina właśnie przeprowadziła się do San Francisco, miasta, w którym mieszka literacki idol dziewczynki. To Garrison Friswold, twórca przebojowej gry sieciowej Book Scavenger. Wymyślona przez niego zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek i odszukiwaniu książek na podstawie zawartych w nich wskazówek.

Pewnego dnia Emily dowiaduje się, że Griswold na skutek bandyckiego ataku znajduje się w śpiączce. Nie wiadomo, co dalej z jego nową grą, która miała się rozpocząć. Wkrótce razem ze swoim nowym kumplem, Jamesem, dziewczynka znajduje dziwaczny tom. Przyjaciele wierzą, że to własność Griswolda i że doprowadzi ich do cennej nagrody. Tyle że tej książki szukają również inni… Emily i James muszą jak najszybciej rozwiązać zagadki ukryte w książce Griswolda. Jeśli tego nie zrobią, sami padną ofiarą bezwzględnych napastników!


Źródło: http://www.gwfoksal.pl/



Wiesław Błach - „Co warto wiedzieć o zwierzętach"

Wydawnictwo GREG, 2016


Co warto wiedzieć o zwierzętach to zbiór wesołych, kilkulinijkowych, łatwych w czytaniu wierszyków, z których każdy poświęcony jest ciekawemu gatunkowi zwierzęcia. Opisywane zwierzęta pogrupowane są według kontynentów. To jedyne wydanie, w którym każdemu wierszykowi towarzyszy piękne zdjęcie przedstawiające zwierzę w jego naturalnym środowisku.

Wierszyki mają walor edukacyjny - podają ciekawostki, fakty, interesujące informacje o zwierzętach, które są w nich prezentowane. Wielką atrakcją książki jest intuicyjnie prosta „skala groźności", która pozwala dowiedzieć się, czy dane zwierzę jest dla człowieka niegroźne, groźne czy też zaliczamy je do zwierząt najbardziej niebezpiecznych.

Oprócz zdjęć książeczka pełna jest też wesołych rysunków, niezwykle barwna, dopracowana estetycznie i przyciągająca oko.

Serdecznie polecamy każdemu dziecku, które kocha zwierzęta!

Wydanie w twardej oprawie gwarantuje znakomity wygląd i trwałość książki - to sprawia, że publikacja jest idealnym pomysłem na prezent dla dziecka!


Źródło: http://www.greg.pl/



Linda Liukas - „Hello Ruby: programowanie dla dzieci"

Sierra Madre, 2016


Hello Ruby to niezwykła książka o programowaniu dla dzieci w wieku 4-8 lat, która poprzez zabawę wprowadzi je w fascynujący świat technologii. To pierwsza tego typu książka w Polsce.   Składa się z dwóch części: pięknie ilustrowanego opowiadania o przygodach Ruby i jej przyjaciół oraz zestawu ćwiczeń. Zadania przedstawią w praktyce problemy ze świata kodowania: jak stworzyć algorytm (mycia zębów), jak rozpoznać wzór (obrazków na tapecie), jak ułożyć pętlę (figur tanecznych), czy też jak szukać błędu w instrukcji (przygotowania kąpieli). Dzięki nim mali programiści rozwiną swoje umiejętności, przy okazji świetnie się bawiąc! Dzięki Hello Ruby Twoje dziecko:

  • poćwiczy umiejętności logicznego i abstrakcyjnego myślenia

  • rozwinie swoją wyobraźnię i kreatywność

  • dowie się, co to algorytm, sekwencja i pętla

  • postawi pierwsze kroki w świecie programowania


  • Źródło: http://sierramadre.pl/



    Izabela Michta - „Co warto wiedzieć o przyrodzie"

    Wydawnictwo GREG, 2016


    Co warto wiedzieć o przyrodzie to jedyna książeczka na rynku, dzięki której dzieci dowiedzą się, skąd się bierze deszcz, dlaczego pada śnieg, co to jest zorza polarna, czym się różni las iglasty od liściastego. Ta najlepsza pozycja dla maluchów, zawierająca mądre i ciekawe rymowanki, odpowiada na wszystkie pytania związane z wyglądem naszej planety, zjawiskami pogodowymi, porami roku oraz panującym klimatem.

    Dzięki Co warto wiedzieć o przyrodzie mali obserwatorzy natury dowiedzą się wielu ciekawostek o otaczającym nas świecie, a przy okazji będą się doskonale bawić.

    Piękne, ilustrowane wydanie na kredowym papierze oraz rzeczywiste zdjęcia opisywanych zjawisk z pewnością będą stanowiły nie lada gratkę dla ciekawskich maluchów! Serdecznie polecamy!


    Źródło: http://www.greg.pl/



    Brandon Mull - „Baśniobór : przewodnik opiekuna"

    Grupa Wydawnicza Foksal, 2016


    Bogato ilustrowany przewodnik po świecie Baśnioboru. Przepiękne ilustracje, opisy czarodziejskich istot i sposobów postępowania z nimi.


    Pewnie nieraz czytaliście o centaurach i satyrach, wróżkach i olbrzymach mgielnych. Ale czy choć raz je widzieliście?

    Teraz to możliwe. I nie musicie nawet wypić mleka! Po raz pierwszy zobaczycie ogromnego Celebranta, króla smoków, będziecie mogli spojrzeć w oczy Nagi Lunie i przekonać się o oszołamiającym pięknie dżinnowej harfy.

    Pierwsze kompendium wiedzy na temat Baśnioboru i zamieszkujących go istot. Dzięki niemu już nigdy nie zgubisz się w żadnym z rezerwatów, nie nabierzesz się na żarty satyrów ani nie urazisz centaurów. Poznasz ważne szczegóły dotyczące niemal wszystkich bohaterów tego bestsellerowego cyklu. Dla tych, którzy znają losy Kendry i Setha, będzie to znakomite uzupełnienie książek. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Baśnioborem, będzie to doskonały przewodnik, dzięki któremu z łatwością odnajdą się w zawiłościach tego magicznego świata.

    Znakomite ilustracje Brandona Dormana świetnie oddają atmosferę Baśnioboru.

    Brandon Mull (ur. 1974) imał się różnych zajęć: był między innymi aktorem komediowym, archiwistą i copywriterem. Jako dziecko miał psa, kota, konia i kilka złotych rybek (które wygrał na zabawie w szkole), a przez krótki czas nawet tarantulę (którą złapał w sąsiedztwie swojego domu). Obecnie mieszka w Utah z żoną, czworgiem dzieci i psem.

    Zasłynął pięciotomowym cyklem Baśniobór, seriami Pozaświatowcy i Pięć królestw. Pierwsza część Baśnioboru ukazała się w 2006 roku i szybko weszła na listy bestsellerów. Do dziś ukazało się pięć tomów przygód Kendry i Setha, trwają prace nad ekranizacją cyklu. Po polsku (przekład Rafała Lisowskiego) opublikowano Baśniobór(W.A.B., 2011), Baśniobór: Gwiazda Poranna wschodzi (W.A.B., 2011), Baśniobór: Plaga cieni (W.A.B., 2012), Baśniobór: Tajemnice smoczego azylu (W.A.B., 2012),Baśniobór: Klucze do więzienia demonów (W.A.B., 2013). Mull jest ponadto autorem powieści Pingo i cyklu Wojna cukierkowa: Wojna cukierkowa (W.A.B., 2013), Wojna cukierkowa. Awantura w Salonie Gier (Wilga 2014). W 2013 roku Brandon Mull zapoczątkował uwielbiany na całym świecie cykl Spirit Animals - wyjątkową serię książek o Zwierzoduchach, która rozszerzona jest o grę komputerową.

    Przepięknie ilustrowany Baśniobór. Przewodnik opiekuna to pozycja obowiązkowa dla fanów cyklu.


    Źródło: http://sklep.gwfoksal.pl/    oraz    Źródło: http://www.gwfoksal.pl/



    Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
    i Dziedzictwa Narodowego


    Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki