Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


                            

                                              POLECANE NOWOŚCI - grudzień 2016 r.




Dział dla Dorosłych



Książki




Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek   - „Trzy po 33"

Wydawnictwo Agora, 2016


Profesorowie: Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski i Jan Miodek napisali wspólnie książkę "Trzy po 33", która jest nie tylko opowieścią o słowach i zwrotach, ale również rzeczą o współczesności i życiu w ogóle. Wydanie ukazało się dziś, w czwartek - 13 października br. nakładem Agory.

Dlaczego mąż, żona czy szef, którzy zatruwają nam życie, są "toksyczni', a nie "trujący", czy rzeczywiście "hejtować" jest łatwiej niż "nienawidzić", co zrobić z "paparazzo" i czy kobietę zajmującą się namolnym fotografowaniem nazwalibyśmy "paparacka", jak to się stało, że polewka - zupa - zmieniła się w "polewkę", którą mamy z kogoś, kiedy "facet" całe lata funkcjonujący w polszczyźnie jako żartobliwe, ironiczne, lekceważące określenie "mężczyzny" zaczął faktycznie oznaczać twardziela?

Źródło : http://www.agora.pl



Arabella Carter-Johnson - „Niezwykły talent Iris Grace : opowieść o małej dziewczynce i jej wyjątkowej kotce"

Nasza Księgarnia, 2016


Iris ma sześć lat i cierpi na autyzm głęboki - przez pierwszych pięć lat niemal nie nawiązywała kontaktów z otoczeniem, rzadko śmiała się i mówiła. Jej matka była w rozpaczy - wszystko wskazywało na to, że dziewczynka nigdy nie opuści świata ciszy.

Cudem, który odmienił życie Iris, był jej odkryty przypadkiem talent malarski. Niezwykłymi obrazami dziecka, porównywanego do Renoira i Moneta,  zachwycają się dziś kolekcjonerzy, właściciele największych domów aukcyjnych i krytycy sztuki.   
A jednak najważniejszy wyłom w milczącym świecie Iris uczyniła Thula - kotka, z którą dziewczynkę połączyła jedyna w swoim rodzaju więź. Rodzice patrzyli ze zdumieniem, jak Iris "rozmawia" z ufną i cierpliwą Thulą, jak zaczyna śmiać się, wychodzić do ogrodu, otwierać się na innych ludzi, a także - w jej towarzystwie - malować.
Ta niezwykła, bardzo intymna książka, pełna poruszających zdjęć dziewczynki i jej kotki, została napisana przez matkę Iris, Arabellę. To opowieść o wspólnym życiu Iris i Thuli, a także o tym, że za sprawą przyjaźni i sztuki można zburzyć nawet najgrubszy mur.


Źródło : http://nk.com.pl



Beata Pawlikowska - „Blondynka w Japonii"

Edipresse Książki, 2016


Japonia,  jeden z najbardziej legendarnych krajów świata!

Kto nie słyszał o cudownie zdrowym japońskim jedzeniu, o samurajach, gejszach, japońskiej precyzji, uprzejmości, japońskich komiksach, grach i gigantycznie wielkich, nowoczesnych miastach? O japońskiej tradycji, kulturze i niezwykłej religii shinto?...  O medytacji zen, japońskich drzeworytach i sztuce japońskiego minimalizmu?... O zapasach sumo, sushi i słynnej japońskiej zielonej herbacie?

Ja słyszałam.

Pojechałam do Japonii.

I okazało się, że wszystko jest inaczej!!!!!!


Źródło : http://www.swiatksiazki.pl



Marek Rybarczyk - „Elżbieta II : o czym nie mówi królowa?"

Znak Litera Nova, 2016


Kim jest kobieta, która wyrosła na jedną z najtwardszych władczyń w historii Europy?

W młodości nieśmiała i zamknęta w sobie, ale też atrakcyjna jak pin-up girl i zdyscyplinowana jak żołnierka. Zna się na koniach jak mało kto i zawsze wie, na którego postawić. Nie znosi braku punktualności, herbatę pije w porcelanie tylko jednego producenta, a dla monarchii była gotowa poświęcić szczęście ukochanej siostry.

Jej powiernikami byli ukochana niania i Winston Churchil.


Nigdy nie miała być królową.
Elżbieta II.
Co skrywa jej wiecznie opanowane oblicze?


Doświadczony autor, były dziennikarz BBC i korespondent w Londynie, Marek Rybarczyk, z werwą i polotem rysuje pełen niuansów portret jednej z najbardziej znanych, a jednocześnie skrytych postaci współczesnej historii. Kobiety uwielbianej przez miliony Brytyjczyków i znanej na całym świecie. Władczyni, która stała się symbolem wielkiego niegdyś imperium i która żelazną ręką wprowadziła w XXI wiek ród Windsorów, pokonując liczne wewnętrzne i medialne burze.

Tajemnice, sekrety, zdrady.
Oto prawdziwa historia Elżbiety II.


Marek Rybarczyk - były dziennikarz BBC i wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej" w Londynie. Potem dziennikarz „Przekroju" oraz publicysta „Newsweeka" i „Newsweeka Historia". Autor Tajemnic Windsorów (2013). Pisuje do „Polityki" i „Focusa". Polak, ale także Brytyjczyk. Cynik patrzący z dystansem na oba narody. Uwielbia kuchnię indyjską i koty. Mieszkał w New Delhi i Szanghaju.

Źródło : http://www.znak.com.pl



Filip Springer  -  „Miasto Archipelag: Polska mniejszych miast"

Wydawnictwo Krakter, 2016


Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonaldy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski - gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski - i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej. 


Źródło : https://www.karakter.pl



Dział dla Dzieci




Książki




Marcello Conti - „Wyprawa Świętego Mikołaja"

Wydawnictwo Zielona Sowa, 2016


Odkryj magię Świąt Bożego Narodzenia!

Wybierz się w podróż dookoła świata wraz ze Świętym Mikołajem i jego małymi pomocnikami. Dopilnuj, by wszystkie dzieci otrzymały prezenty na czas.


Źródło : http://www.zielonasowa.pl



Stanisława Domagalska - „Przyszywany dziadek"   

(seria : Mistrzowie Ilustracji)

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016


25. tom serii „Mistrzowie Ilustracji": zabawna i mądra opowieść o przyjaźni starszego pana i małego chłopca, którego rodzice właśnie się rozwodzą.


- Co to jest imaginacja?
- Jedzenie szpinaku jakby to był tort malinowy.

Dziadek to najlepszy prezent, jaki Grześ dostaje na ósme urodziny. Co z tego, że przyszywany? Jak się ma dziadka, nie trzeba w wakacje siedzieć samemu w domu. Można pobawić się w sufitologię, ruszyć w pogoń za zbiegłym wielbłądem i zdobyć medal na wystawie psów. No i… łatwiej poradzić sobie z tym, że rodzice się rozwodzą.

Tekst pełen obyczajowych smaczków, niczym ze starej dobrej polskiej komedii, znakomicie dopełniają oddziałujące na wyobraźnię ilustracje.


Źródło : http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl


Joanna Fabicka - „Rutka"

Wydawnictwo Agora, 2016


"Rutka" Joanny Fabickiej ma w sobie wszystko to, co dzieci lubią w książkach najbardziej: tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji i odrobinę magii.

"Rutka" to ciepła i mądra opowieść o tęsknocie oraz potrafiącej ją ukoić sile przyjaźni. Autorka udowadnia, że dla dzieci można pisać - nawet o trudnych sprawach - w sposób wzruszający, ale też zaskakująco zabawny.

Dziesięcioletnia Zosia, bohaterka książki jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach w Łodzi - dzielnicy odrapanych kamienic i mrocznych zakamarków. W pewne upalne, sierpniowe popołudnie spotyka na podwórku Rutkę, tajemniczą dziewczynkę z rudym warkoczykiem. Od tej chwili zacznie się ich zwariowana podróż w czasie, w której towarzyszyć im będą kurczak bez głowy i ekscentryczna ciotka Róża. Czy Zosia odgadnie, kim naprawdę jest Rutka? Czy odnajdzie jej rodziców? I gdzie właściwie leży Diamentowa Planeta?


Źródło : http://www.agora.pl



Dagmar Geisler - „Przestańcie się kłócić! : jak przywrócić zgodę" (seria: Jedność dla Dzieci)

Wydawnictwo Jedność, 2016


Naturalną częścią rozwoju dzieci jest poznawanie emocji własnych i innych ludzi, radzenie sobie z nimi oraz prawidłowe rozpoznawanie ich znaczenia. Niektóre sytuacje są pod tym względem trudniejsze niż inne. Jedną z najtrudniejszych jest moment, gdy ktoś w otoczeniu dziecka zaczyna się kłócić. Krzyki, podniesione głosy i wzajemne pretensje są dla dzieci szczególnie przykre, gdyż nie rozumieją jeszcze one, z czego takie sytuacje wynikają, jakie mogą być ich konsekwencje i jak należy się zachować po kłótni. Niniejsza książeczka

w przystępny sposób tłumaczy to wszystko na przykładzie sytuacji chyba najtrudniejszej - kłótni rodziców małego narratora. Temat na pewno żywo zainteresuje małych czytelników,
a dla dorosłych publikacja stanie się doskonałą podstawą do rozmowy z dziećmi.

Odbiorcy:
- dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym;
- rodzice, nauczyciele, opiekunowie.

Dlaczego warto nabyć tę książkę?
- w przystępny i zrozumiały sposób opowiada o emocjach;
- pokazuje, jak radzić sobie z emocjami;
- wzmacnia poczucie bezpieczeństwa dziecka poprzez oswajanie jego lęków;
- stanowi doskonałą pomoc dla opiekunów i wychowawców.


Źródło : http://jednosc.com.pl



Joanna Jagiełło - „Różowe babeczki"                                       (seria: Poczytaj ze mną)  

Wydawnictwo Egmont Polska, 2016


W cukierni pani Bajadery doszło do bardzo niepokojących wydarzeń. To sprawa w sam raz dla detektywa Lucjana Zagadki i jego rezolutnej córki Lusi. Odkrycie winnych będzie nie lada wyzwaniem, a w śledztwie ważne okażą się dociekliwość, logiczne myślenie oraz umiejętność dedukcji. Doskonałym dopełnieniem fabuły są zadziorne ilustracje Marty Krzywickiej.


Źródło : https://sklep.egmont.pl



Isabel Minhós Martins, Madalena Matoso - „Czas czarodziej"

Wydawnictwo Babaryba, 2016


Hej! To ja, Czas Czarodziej! Ciągle pędzę, gnam przed siebie. Nikt mnie nigdy nie zatrzyma! Dzień po dniu, rok po roku, zmieniam wszystko dookoła. Z czasem sami zobaczycie moje czarodziejskie sztuczki! Przeczytajcie o mnie książkę... nie ma czasu do stracenia!


CZAS CZARODZIEJ to książka autorskiego duetu Madaleny Matoso oraz Isabeli Minhós Martins. Książki tych autorek są w Portugalii bardzo popularne, wielokrotne nagradzane oraz tłumaczone na wiele języków. Madalena Matoso wydała w Polsce m. in. KLAPU KLAP, WYTWÓRNIK GÓRĄ oraz

W  NASZYM DOMU JEST (razem z Isabel M. Martins).


Źródło : http://babaryba.shoparena.pl






Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki