Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                               

                                                             POLECANE NOWOŚCI - luty 2017 r.


Dział dla Dorosłych



Książki



Dorota Karaś - „Cybulski podwójne salto"

Wydawnictwo Znak, 2016


Brawurowa biografia człowieka, który został legendą

BYŁO ICH DWÓCH.
Pierwszego znają wszyscy: „polski James Dean", największy gwiazdor filmowy epoki, obiekt westchnień tysięcy kobiet. Kultowy Maciek Chełmicki w Popiele i diamencie. Ginie pod kołami pociągu, dzień po otrzymaniu propozycji zagrania w amerykańskiej telewizji.
Drugiego znali nieliczni: chłopak z nerwicą natręctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki, z marną dykcją i kiepską pamięcią. Jego zmagania z własnym mitem, których ofiarą padają żona i syn, trwają aż do tragicznego końca.
Dorota Karaś z reporterską dociekliwością przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego. Jako pierwsza opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.


Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,27543,Cybulski-Podwojne-salto




Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski - „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście"

Wydawnictwo Agora, 2016


"Kukuczka. Opowieść o słynnym polskim himalaiście" to coś więcej niż książka o determinacji i górach - to zapierająca dech historia o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa.


Alpinizm to Wielka Przygoda - dla jednych metafizyczna, dla innych sportowa, a za każdą kryją się jednak ludzie. Ci, którzy muszą iść, i ich rodziny, które muszą zostać; ci, od których zależy organizacja wyprawy i ci, z którymi osiągniesz sukces, stojąc kilka minut na szczycie, niemożliwy bez braku wzajemnego zaufania, ale okupiony często pomówieniami, obrazą, fałszywie pojmowanymi ambicjami. Jerzy Kukuczka osiągnął największy sukces w historii polskiego alpinizmu i na zawsze zapisał się w dziejach światowego. Jako drugi człowiek - po Reinholdzie Messnerze - zdobył "koronę Himalajów", czternaście ośmiotysięczników, co zajęło mu jedynie osiem lat, a Tyrolczykowi dwa razy tyle, choć Polak wybierał albo najniebezpieczniejsze, dziewicze drogi, albo szedł w najtrudniejszej pogodzie. Nie jesteś drugi, jesteś wielki - napisał mu w depeszy Messner, z którym Kukuczka prowadził osławiony, podkręcany jeszcze przez media, wyścig.
Jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej, stał się "wielki"? Dariusz Kortko i Marcin Pietrszewski, dysponując ogromnym materiałem - pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Celiną, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył - stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika; czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse, stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty.


Źródło: http://www.agora.pl/agora/1,114226,20623814,premiera-ksiazki-kukuczka-opowiesc-o-slynnym-polskim-himalaiscie.html




Paulina Mikuła - „Mówiąc inaczej"

Wydawnictwo „Flow Books", 2016



Nie idź po najmniejszej linii oporu i weź tą książkę na tapetę - bynajmniej, nie pożałujesz! Jeśli w powyższym zdaniu nie znalazłeś co najmniej trzech błędów, ta książka jest dla Ciebie!
Paulina rozwiewa wątpliwości językowe i pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką! W książce opartej na formacie internetowego vloga znajdziesz jeszcze więcej nowych, zabawnych i prostych sposobów na zapamiętanie zasad poprawnej polszczyzny.


Źródło: http://www.empik.com/mowiac-inaczej-mikula-paulina,p1120477084,ksiazka-p




Mój dom nad Odrą. Pamiętniki osadników Ziem Zachodnich po 1945 roku"  pod redakcją Beaty Halickiej

Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2016



Kim byli osadnicy Ziem Zachodnich? Skąd przybyli i czy opuścili swoje rodzinne strony dobrowolnie? Co zastali w pierwszych powojennych latach na „Polskim Dzikim Zachodzie" i kiedy zaczęli nazywać to miejsce nowym domem? Niniejsza antologia zawiera wybór wspomnień naocznych świadków tamtych dni, które wysłane zostały na konkurs na najlepsze pamiętniki osadników ogłoszony przez Instytut Zachodni w Poznaniu w 1956 roku. Większość z nich nie została wówczas dopuszczona przez cenzurę do druku z powodu ich krytycznego tonu i otwartości z jaką zostały napisane. Unikalny charakter zamieszczonych tu tekstów daje wgląd w życie codzienne ówczesnych osadników z perspektywy nauczyciela, burmistrza, urzędniczki, rolnika, gospodyni domowej i innych. Po często traumatycznych przeżyciach wojennych i przymusowej migracji ludzie ci zostali skonfrontowani z niemieckim dziedzictwem kulturowym, zmuszeni byli zadomowić się i oswoić obcy im krajobraz. Ich fascynujące opowieści ubarwiają liczne fotografie, a obszerne wprowadzenie kreśli tło historyczne, okoliczności powstania pamiętników oraz kwestie kultury i polityki pamięci.


Źródło: http://universitas.com.pl/produkt/3567/Moj-dom-nad-Odra-Pamietniki-osadnikow-Ziem-Zachodnich-po-1945-roku/




Anna Seniuk - „Nietypowa baba jestem.  Anna Seniuk w rozmowie z córką Magdaleną Małecką-Wippich"

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2016



Z miłości porzuciła rolę, która trafia się aktorce raz na sto lat. O mały włos - aż trzykrotnie - nie straciła życia. Zwymyślała komisję egzaminacyjną krakowskiej szkoły teatralnej, uwiodła swą grą rosyjskiego dramaturga i jako pierwsza polska aktorka pokazała na dużym ekranie biust.
A wszystko to - jak sama mówi - zaczęło się w dniu, w którym biegnąc przez krakowski rynek, „przeskoczyła Sukiennice".
Odżegnuje się od wizerunku ciepłej mamuśki, który przez lata wykreowały media. Marzenia zaczęła spełniać dopiero po sześćdziesiątce. Dziś nie boi się opowiedzieć o swoich życiowych zmaganiach.
Znana z powściągliwości, po raz pierwszy szczerze mówi o swoim prywatnym życiu, walce z chorobą, teatrze, pasjach, miłości i drodze do kariery.

Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,20870,Anna-Seniuk-Nietypowa-baba-jestem





Dział dla Dzieci




Książki




Joanna Jagiełło - „Zielone martensy"

Nasza Księgarnia, 2016



II nagroda w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

Zdaniem Feliksa szkoła przypomina front, na którym toczy się walka nie na pięści, lecz na marki ciuchów i smartfonów. On jednak nie zamierza brać udziału w tych zawodach, zwłaszcza że ma znacznie poważniejsze problemy i cały dom na głowie.
Otylia również odstaje od reszty uczniów gimnazjum: barwne ciuchy, aureola rudych włosów, lekka nadwaga, którą dziewczyna w ogóle się nie przejmuje, i charakterystyczne zielone martensy… Oraz optymizm, którym zaraża, choć i jej nie brakuje zmartwień.
Nic dziwnego, że Feliks od razu zwraca na nią uwagę. Tę dwójkę outsiderów szybko połączy przyjaźń - a może coś więcej?
Książka Joanny Jagiełło pokazuje, że czasem warto iść pod prąd.

Źródło: http://nk.com.pl/zielone-martensy/2341/ksiazka.html#.WICbSdRCiss




Jan Kallwejt - „Moja pierwsza encyklopedia obrazkowa"

Nasza Księgarnia, 2016


Książka dla maluchów do pokazywania i opowiadania. Czternaście kolorowych rozkładówek wprowadza dzieci w świat - ten najbliższy i ten bardziej odległy. Każda strona prowokuje do wielu pytań. Jaki jest twój ulubiony kolor? Co wkłada się na stopy? Gdzie jest odkurzacz? Co możemy wypić, a co musimy pogryźć? Kto stoi blisko, a kto daleko? Które zwierzęta mieszkają na wsi, a które w lesie? Czym można wykopać wielką dziurę?  Kto pracuje w szpitalu? To, na co zwrócicie uwagę, zależy tylko od Was. Wymyślajcie własne pytania, bawcie się i uczcie razem ze swoim dzieckiem.
Pozycja obowiązkowa dla najmłodszych odkrywców!


Źródło: http://nk.com.pl/moja-pierwsza-encyklopedia-obrazkowa/2324/ksiazka.html#.WICcudRCiss




Astrid Lindgren - „Dzieci z Bullerbyn"

Nasza Księgarnia, 2016



Wyjątkowe wydanie najpopularniejszej książki Astrid Lindgren: po raz pierwszy z zachwycającymi kolorowymi ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak, w dużym formacie - idealne na prezent!

Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.
Opowieści o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników.

Źródło: http://nk.com.pl/dzieci-z-bullerbyn/2275/ksiazka.html#.WICdbNRCiss




Katarzyna Majgier - „Niedokończony eliksir nieśmiertelności"

Nasza Księgarnia, 2016



Książka otrzymała I nagrodę w kategorii 6-10 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
Przy drodze za miastem stał stary dom, który wyglądał jak bardzo wysoki człowiek w spiczastym kapeluszu i płaszczu do ziemi. Do jego bram załomotał zmęczony jeździec na jeszcze bardziej zmęczonym koniu. Otrzymał schronienie, jednak wkrótce do tych samych bram zapukali żołnierze… Zanim mężczyzna uciekł, wręczył synkowi gospodarzy buteleczkę z tajemniczą miksturą, nad którą pracował. Ciekawość dziecka dała początek zdarzeniom, których skutki trwały przez 200 lat…
Ta mądra, zabawna i niezwykle wciągająca opowieść Katarzyny Majgier mówi o tym, że choć mija wiele lat, świat wcale tak bardzo się nie zmienia. Za to człowiek zawsze może się zmienić i odczarować swoje życie.

Źródło: http://nk.com.pl/niedokonczony-eliksir-niesmiertelnosci/2357/ksiazka.html#.WICeNtRCiss




Andrzej Maleszka - „Inwazja" (seria : Magiczne Drzewo)

Wydawnictwo Znak emotikon, 2016



Idalia, Alik, Kuki i inni muszą stawić czoła wielkim niebezpieczeństwom. Naprawdę wielkim!
Na Ziemię przybywają Ogromni.
Jak walczyć z olbrzymami? Jak ukryć przed ludźmi giganta większego niż dom? Co robić, by ogromne stworzenia zniknęły z ziemskiego świata?


Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,21695,Magiczne-Drzewo-Inwazja#note




Sara Pennypacker - „Pax"

Wydawnictwo IUVI, 2016



PAX to wzruszająca i ponadczasowa opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu), o stracie i miłości, dzikiej naturze i wolności oraz wojnie. Dynamiczna akcja, głębokie emocje i uniwersalne tematy czynią z tej książki nowoczesną klasykę na miarę Małego Księcia.

Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (ze wzajemnością) - a lisa wypuścić do lasu.
Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa.
Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci.
Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?

Sara Pennypacker oddaje w nasze ręce pięknie napisaną, wprost urzekającą opowieść o dorastaniu i najistotniejszych prawdach, które decydują o tym, kim jesteśmy.


Źródło: http://iuvi.pl/


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki