Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 




                                                               POLECANE NOWOŚCI -  maj  2017 r.

 


Dział dla Dorosłych

 


Książki

 

 

Keith Houston - „Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski "

Wydawnictwo Karakter, 2017


Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa? 

Papier, pismo, druk, ilustracje - za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju  „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów", Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób - odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść - obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów - jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje!


Keith Houston - znawca historii pisma i typografii, autor książki „Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych" (wyd. polskie d2d.pl, 2015). Prowadzi blog shadycharacters.co.uk.

 

Źródło:    https://www.karakter.pl/ksiazki/ksiazka

 

 

Jakub Jagiełło - „Zapomniane miejsca Dolnego Śląska : Sudety Wschodnie"

Wydawnictwo CM  (Ciekawe Miejsca.net), 2015

 

Ze wstępu:
W obecnym tomie piszemy przede wszystkim o zrujnowanych dworach i pałacach, których szczególnie dużo znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej. Wystarczy spojrzeć na mapę i zobaczyć, że w Starej Łomnicy są trzy dwory renesansowe i jedna średniowieczna wieża mieszkalna, a w Ścinawkach (Dolna, Średnia i Górna) jest łącznie pięć dworów i pałaców. W przewodniku opisaliśmy również kilka bardziej znanych zrujnowanych miejsc, w sprawie których od lat organizowane są akcje (przeważnie w Internecie) nawołujące do ratowania tych zabytków. Są to przede wszystkim wspaniałe architektonicznie pałace w Bożkowie i Kluczowej.
Pałacom, szczególnie dolnośląskim, często towarzyszą ogrody angielskie z budowlami, których stan jest nierzadko równie agonalny, jak samych pałaców. W przewodniku znajdują się zatem ruiny wież widokowych, belwederów, mauzoleów, a także... jedna rotunda do walk rycerskich.

Źródło:    http://www.ciekawemiejsca.net/przewodnik/polska/zapomniane_miejsca_dolnego_slaska_cz_2_sudety_wschodnie_wydane

 

 

Jan Kaczkowski, Katarzyna Jabłońska  - „Żyć aż do końca : instrukcja obsługi choroby"

Towarzystwo „Więź",  2017

 

„Książka ta powstała z fascynujących rozmów Katarzyny Jabłońskiej z Mistrzem życia aż do końca, ks. Janem Kaczkowskim - zmarłym po ciężkiej chorobie nowotworowej, wypełnionej męstwem bycia. Odpowiadając na trudne i dociekliwe pytania, ks. Jan opiera się na autentycznych doświadczeniach życia z chorobą - własną i pacjentów hospicyjnych, którym posługiwał przez dziesięć lat.

"Żyć aż do końca" to bezcenny, pierwszy tego rodzaju wszechstronny przewodnik po chorowaniu i umieraniu. Jego wartość praktyczną podnoszą niezbędniki z podstawowymi wskazówkami dla chorych i ich bliskich, personelu medycznego, szpitalnych i hospicyjnych kapelanów oraz wolontariuszy. Ks. Jan uczy, jak rozpoznać fizyczne, psychiczne oraz duchowe potrzeby chorych i ich bliskich - tak często zatajane. Radzi też, jak znajdować pomoc ukierunkowaną na poprawę jakości życia w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji - również wtedy, gdy śmierć jest bliska. Ta pasjonująca lektura, chociaż podejmuje bardzo bolesne tematy, pełna jest optymizmu, a nawet charakterystycznego dla ks. Jana humoru".

                 Prof. n. med. Jacek Łuczak
                 Założyciel Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej i Hospicjum Palium


Jan Kaczkowski

(1977-2016) współtwórca i prezes Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Kapelan domu pomocy społecznej i szpitala w Pucku. Organizator Areopagów Etycznych - warsztatów uczących studentów medycyny, jak komunikować się z pacjentem. Wykładowca bioetyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na podstawie pracy Godność człowieka umierającego a pomoc osobom w stanie terminalnym - studium teologiczno-moralne uzyskał doktorat nauk teologicznych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Curate Infirmos przyznawanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz Orderem za Zacność. Laureat m.in. nagrody „Ślad", nagrody „Pontifici", Medalu św. Jerzego. Autor książki Grunt pod nogami, kilka obszernych wywiadów z nim ukazało się w formie książek. Honorowy obywatel Pucka. Został pochowany w rodzinnym Sopocie.  

 

Źródło:    https://www.wiez.pl/Zyc-az-do-konca-Instrukcja-obslugi-choroby;s,karta,id,350


    

                                                           

Wiktor Suworow - „Szpieg czyli podstawy szpiegowskiego fachu"

Dom Wydawniczy REBIS, 2017

 

Wiktor Suworow jak zwykle w świetnej formie!
Doskonałe uzupełnienie "AKWARIUM" - największego hitu Suworowa

Służby specjalne byłego Związku Radzieckiego nieodmiennie budzą fascynację. W swej najnowszej książce Wiktor Suworow opisuje je od podszewki. Były rezydent GRU w Genewie we właściwym sobie gawędziarskim stylu opowiada, jak - krok po kroku - zostawało się szpiegiem. Dowiadujemy się zatem, jak typowano kandydata, jak go kształcono, na jaką placówkę mógł trafić (lepszy Waszyngton czy Pekin - to wcale nie takie oczywiste), jakie zadania mógł tam otrzymywać i jaką rolę w jego życiu odgrywała żona. Poznajemy szczegółowo struktury GRU, sposoby werbowania agentów i zażartą rywalizację z odwiecznym wrogiem, czyli… KGB.

Mnóstwo detali, przykłady akcji, także autentycznych - wszystko to sprawia, że „Szpieg, czyli…" jest swego rodzaju kompendium pracy radzieckich służb specjalnych, a zarazem arcyciekawą lekturą. 


Wiktor Suworow - właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun - to znany rosyjski pisarz i historyk. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie w latach 1974-1978 był rezydentem GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku - mimo rozpadu ZSRR - do dziś nie uchylono. Jest autorem kilkunastu książek. Dom Wydawniczy REBIS opublikował jego „Alfabet Suworowa"," Cień zwycięstwa"," Cofam wypowiedziane słowa", „Akwarium" oraz cykl historyczny, który rozpoczął „Lodołamacz", a kontynuowały „Dzień „M"", „Ostatnia republika" i" Ostatnia defilada".

 

 Źródło:  https://www.rebis.com.pl/pl/book-szpieg-czyli-podstawy-szpiegowskiego-fachu-wiktor-suworow,b33022.html

 

 

Mirosław Wlekły -  „Tu byłem.  Tony Halik"

Wydawnictwo Agora, 2017

 

Wielbili go hipisi i podróżnicy. W całej Polsce, a potem na świecie pojawiły się napisy "Tu byłem. Tony Halik". Sprejem na murach, scyzorykiem na drewnie, ołówkiem na restauracyjnym stole...

 

Mieczysław, Max, Antonio, Tony  Halik dużo opowiadał. Setki przygód, tysiące anegdot od Alaski po Australię. Trudno zliczyć, ile razy otarł się o śmierć. Wiecznie prowokowany los stykał go nie tylko z niebezpieczną naturą, ale także z wyjątkowymi ludźmi, od Evity Peron po Richarda Nixona. A choć wersje wydarzeń zmieniały się nierzadko w zależności od okoliczności, nosił jeszcze w sobie wiele nieujawnionych, pilnowanych do końca tajemnic, nieznanych nawet jego wielkiej miłości, życiowej partnerce przez blisko ćwierć wieku, Elżbiecie Dzikowskiej.

Większość pamięta go z programu „Pieprz i wanilia" w którym opowiadał o swoich egzotycznych

podróżach.

Książka Mirosława Wlekłego jest biografią reporterską. Przemierzamy więc blisko osiemdziesiąt lat życia zmarłego w 1998 Halika i tysiące kilometrów na kilku kontynentach. W imponującym „śledztwie" autor dotarł do wielu miejsc i ludzi znających Halika. Od sędziwej pani pamiętającej Miecia z młodości przez przyjaciół w Argentynie i Meksyku, syna w USA, po rodzinę i współpracowników w Polsce, z Elżbietą Dzikowską, Ryszardem Badowskim (twórcą telewizyjnego „Klubu sześciu kontynentów", który wylansował Halika) i Kazimierzem Kaczorem (ze znanym aktorem i jego żoną Halikowie pływali po Karaibach).

Kim Tony Halik był naprawdę? Odpowiedź - w trakcie podróży po Francji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce - znalazł jeden z najlepszych polskich reporterów młodej generacji, Mirosław Wlekły.


Źródło:    http://www.empik.com/tu-bylem-tony-halik-wlekly-miroslaw,p1136071881,ksiazka-p?gclid=CNbiucKh1tMCFRNfGQodHiEKjA&gclsrc=aw.ds

 


Peter Wohlleben - „Sekretne życie drzew"

Wydawnictwo Otwarte, 2016

 

Wydanie ilustrowane zdjęciami polskich lasów autorstwa Adama Ławnika i Krzysztofa Onikijuka.

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.


Źródło:  http://otwarte.eu/book/sekretne-zycie-drzew--2

 


Antonina Żabińska - „Ludzie i zwierzęta"

Wydawnictwo Literackie, 2017

 

Antonina Żabińska była żoną dyrektora Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Jej mąż Jan Żabiński stworzył nowoczesne zoo. Żonę cenił za wyjątkowe umiejętności i intuicję w postępowaniu ze zwierzętami. Bez antybiotyków, testów i współczesnej wiedzy weterynaryjnej, Żabińska potrafiła wyleczyć nawet bardzo egzotycznych podopiecznych.

Śmierć zwierząt podczas pierwszych bombardowań Warszawy i likwidacja ogrodu nie załamały dyrektorostwa Żabińskich. Kiedy stracili zwierzęta zaczęli ratować ludzi, ukrywając ich na terenie domu i ogrodu.

Antonina miała niezwykły dar oswajania dzikich zwierząt, ten dar wielokrotnie ratował życie domowników, kiedy łagodną stanowczością potrafiła odwrócić uwagę faszystów od tego, co się dzieje w willi, którą zwano „Pod  Zwariowaną Gwiazdą". Zwierzęce pseudonimy, Offenbach grany jako sygnał ostrzegawczy, skrytki w szafach, piwnicy, bażanciarni, pieczyste z gawronów, a wszystko w towarzystwie mięsożernego królika i kotki, która matkowała lisiętom.

W czasie okupacji Żabińska wraz z mężem, ukrywali zbiegłych Żydów. On wyprowadził z getta dziesiątki uciekinierów, Antonina stworzyła dla nich dom, który dawał namiastkę normalności.

Po likwidacji powstania, Jan Żabiński dostał się do niewoli, a odwaga Antoniny została wystawiona na szczególną próbę, kiedy faszyści zainscenizowali egzekucję jej syna Rysia, albo gdy bez środków do życia z synem, nowonarodzoną córka i kilkoma podopiecznymi osobami musiała uciekać z Warszawy.

 

W 1965 r. Antonina i Jan Żabińscy, oboje otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Za ratowanie Żydów w czasie wojny Jan  został  pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą, a Antonina  Krzyżem Komandorskim.

 

Źródło:  http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4254/Ludzie-i-zwierzeta---Antonina-Zabinska

 

 

 

 

 

Dział dla Dzieci

 


Książki

 


Joanna M. Chmielewska - „Historia srebrnego talizmanu"

Wydawnictwo AMEA, 2007

 

Czy Całkiem Zwyczajny Chłopiec może zostać bohaterem? Kiedy spełniają się przepowiednie i jak działają talizmany? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w fascynującej powieści "Historia Srebrnego Talizmanu". Zdarzenia w książce rozwijają się lawinowo. W jednym momencie Michał - główna postać historii - cudem umyka przed szkolnymi opryszkami z Bandy Łysego, by już po chwili nabrać sił i ruszyć w tajną misję. 
Co to za misja? Szczegóły poznamy podczas obrad w Krainie Wielkich Niedźwiedzi. Zanim jednak Michał przystąpi do realizacji zadania, uda się najpierw w podróż do zagadkowych, czasem strasznych miejsc. Pozna zadziwiające istoty. Niektóre z nich będą życzliwe i zabawne, inne zaś piękne, ale złe. Znajdzie licznych przyjaciół w krainie genialnych Mądrzaków, a jego serce po raz pierwszy zapłonie wtedy, gdy nawiąże pewną znajomość w Mieście Zapomnienia.
Misja jest trudna i niebezpieczna. Jedno jest pewne, im bliżej celu, tym coraz mniej sił. I jeszcze ta mgła, coraz większa, gęstniejąca i ciężka. Jej biel spowija coś... przerażające-go, coś... co czai się w bezruchu, coś - co zagraża nam wszystkim...

 

Źródło: http://www.empik.com/historia-srebrnego-talizmanu-chmielewska-joanna-m,prod370059,ksiazka-p

 


Dorota Gellner - „Zamkowe bajeczki"

Wydawnictwo Bajka, 2016

 

Bajek fura po zamkowych skacze murach…

Kochamy książki Doroty Gellner, zwłaszcza tak pięknie ilustrowane! Pisane rymowaną prozą historyjki same wpadają w ucho! No i ten pyszny humor! Autorka nie ma sobie równych w wymyślaniu sympatycznych postaci, zabawnych przygód i niezwykłych miejsc. Tym razem zaprasza nas na zamek...

Posłuchajcie tylko:

„To jest zamek. Z królem w środku. Z wieżą, która ma sto schodków. I z królewną. Oto ona! Patrzcie! Spadła jej korona! Smok koronę w łapy złapał, przy okazji tron podrapał, nos w nos zderzył się z kocurem, który dźwigał bajek furę. Teraz bajek cała fura po zamkowych skacze murach! Po krużgankach i po schodkach… Niech je łapie, kto je spotka!".

 

Źródło:  https://bajkizbajki.pl/ksiazki/Zamkowe-bajeczki 

 


B. J. Novak - „Książka bez obrazków"

Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2015

 

I cóż może w niej być zabawnego?

Przecież jeśli w książce nie ma obrazków, to oglądać w niej można tylko słowa na stronach.

Słowa, które mogą nas zmusić do wydawania dziwacznych dźwięków…

No więc właściwie co to za książka?

Rozbrajająco prosta, a zarazem genialnie skonstruowana. Wywołuje wybuchy śmiechu za każdym razem, gdy do niej zaglądamy. Ale też pozwala przekonać dzieci, że słowo pisane może być niewyczerpanym źródłem zabawy i psot.

OSTRZEŻENIE

Ta książka wygląda poważnie, ale w rzeczywistości jest KOMPLETNIE BEZ SENSU.

Jeśli Twoje dziecko próbuje Cię nakłonić, byś ją przeczytał (lub przeczytała), oznacza to, że chce Ci spłatać psikusa. Będziesz musiała (lub musiał) mówić GŁUPSTWA i ROZŚMIESZAĆ wszystkich wokoło.

Tylko potem nie mów, że się nie ostrzegaliśmy…


Źródło:  http://www.czarnaowca.pl/literatura_dla_dzieci/ksiazka_bez_obrazkow,p722106013 

 



Audiobooki

 


„365 bajek na każdy dzień słoneczko opowiada… historyjki na dzień dobry"

(czyta Katarzyna Stoparczyk) 

Publicat - Papilon, 2016

 

365 ciepłych i sympatycznych, pełnych pozytywnych emocji bajeczek polskich autorów, które z pewnością zachwycą dzieci, w niezwykłej interpretacji znanej dziennikarki, Katarzyny Stoparczyk.
Seria audiobooków POSŁUCHAJKI wyróżnia się wspaniałą interpretacją aktorską oraz bogatym udźwiękowieniem. Dzięki niej dzieci przeniosą się w cudowny świat bajek i opowieści.
Ponad 14 godzin pełnego wrażeń słuchania!


Źródło: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/posluchajki-365-bajek-na-kazdy-dzien-sloneczko-opowiada


 

Jackie French - „Mój tata smok"      (czyta Tomasz Sobczak)

Biblioteka Akustyczna : we współpracy z Grupa Wydawnicza Foksal, 2017

 

Oto książeczki dla dzieci, które nie lubią grzecznych historyjek

Nie ma w przyrodzie takiego zjawiska jak normalna rodzina, ale niektóre rodzinki są bardziej zwariowane niż inne… Bycie ich członkiem oznacza, że na każdym kroku czeka na nas przygoda! Jeśli twój tata ma dziwny zawód, mama nietypowe zdolności a babcia lub wujek wyglądają inaczej niż wszyscy - nie przejmuj się! W końcu, kiedy twoja rodzina jest naprawdę zwariowana, musi być wesoło!

W serii  "Zwariowane rodzinki" ukazały się: „Moja matka piratka",  „Mój pies jest dinozaurem".

 

Źródło:   http://www.bibliotekaakustyczna.pl/audiobook,2,438,Zwariowane_rodzinki._M%C3%B3j_tata_smok

 


Magdalena Gruca - „Hiszpańskie przygody Fenka"      (czyta Joanna Korpiela-Jatkowska)

Wydawnictwo Edukacyjne Sobik, 2017

 

Fenek poliglota, hiszpańskie smakołyki, ekscytująca czerwona bitwa, przyjaciel delfina, prawdziwie męska wyprawa... To tylko niektóre z przygód Fenka w Hiszpanii! Zapraszamy do słuchania!


Źródło:     https://www.nieprzeczytane.pl/Hiszpanskie-przygody-Fenka,product1004859.html

 


Renata Piątkowska - „Mądra głowa zna przysłowia"     (czyta Artur Barciś)

Wydawnictwo Bis, 2016

 

Wesołe opowiadania o sytuacjach z życia wziętych, które można zilustrować przysłowiem lub związkiem frazeologicznym o przenośnym znaczeniu. Dużo dobrej zabawy, a przy okazji sporo wiedzy!

Czy wiesz, co to znaczy „przebierać jak w ulęgałkach" lub „wyświadczyć komuś niedźwiedzią przysługę" i dlaczego tak się mówi w pewnych sytuacjach? A dlaczego strach ma wielkie oczy? Czy naprawdę gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść? I co wspólnego mają żarty z solą,  a książki z oknami, a tym bardziej słowo z kobyłką?


Źródło:  http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1158

 


Łukasz Wierzbicki - „Dziadek i niedźwiadek"      (czyta Adam Hutyra)

Wydawnictwo Pointa! , 2017

 

Książka autora „Afryki Kazika", pod honorowym patronatem pani generałowej Ireny Anders, niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego.   

Książka „DZIADEK I NIEDŹWIADEK"  w bardzo ładnej, starannej i ciekawej interpretacji aktorskiej Adama Hutyry. 


Źródło:  http://www.pointa.com.pl/?p=131


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki