Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                             POLECANE NOWOŚCI - sierpień 2017 r.





Dział dla Dorosłych



Książki



Małgorzata Czerwińska-Buczek - „Nasza powstańcza młodość"

Bellona Spółka Akcyjna, 2017


Opowieść o konspiracyjnych akcjach, ofiarach i śmierci, ale też o miłości, przyjaźni i radości z każdej przeżytej chwili.

Większość z nich ma już ponad dziewięćdziesiąt lat. Potrafią cieszyć się każdą przeżytą chwilą. Coraz częściej i chętniej opowiadają o najtrudniejszych latach swojego życia. Z błyskiem w oku mówią o konspiracyjnej działalności i akcjach, w których brali udział, a które na trwałe zapisały się w naszej historii. O przyjaźniach na śmierć i życie, pieczętowanych czynami i ofiarą, a nie deklaracjami. O miłościach rodzących się nie przy śpiewie ptaków, ale w huku rozrywających się pocisków. Ukochanej, zamiast pęku kwiatów, przynosiło się wtedy tak trudny do zdobycia kubek wody.

To już trzecia książka, w której świadkowie i bohaterowie wydarzeń z lat 1939–1945 dzielą się z autorką i czytelnikami swoimi przeżyciami, czasem bardzo osobistymi. Z każdym dniem ich coraz mniej. Misją autorki jest ocalenie od zapomnienia ich wspomnień i relacji.


Źródło: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9130



Karol K. Soyka, Krzysztof Kotowski - „Krew snajperów : opowieść żołnierza GROM-u"

Wydawnictwo Czarne, 2017


Snajperzy GROM-u od momentu sformowania jednostki w 1990 roku są jednymi z najlepszych strzelców na świecie. Specjalne wyszkolenie, niepowtarzalna taktyka walki, niezwykła wytrzymałość fizyczna i psychiczna, a przede wszystkim sprawdzone umiejętności strzeleckie to cechy każdego snajpera z tej jednostki. Jugosławia, Kosowo, Irak, Afganistan, Syria i wiele innych – od lat w miejscach, gdzie zaczyna się konflikt, pojawiają się strzelcy GROM-u.

Podpułkownik rezerwy Karol Soyka ukazuje działania snajperów podczas nieopisanych dotąd

akcji. Opowiada, jak konflikt wygląda z bliska, i oddaje realia pola walki na podstawie doświadczeń własnych i towarzyszy broni. To opowieść nie tylko o ogromnej wytrwałości i sile snajperów, ale również o poświęceniu i kosztach, jakie ponoszą osoby decydujące się na wykonywanie tego niezwykle ryzykownego zawodu.


Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/krew-snajperow



Marcin Szymaniak - „Fighterzy : najlepsi polscy wojownicy : od Zawiszy Czarnego do komandosów z Iraku"

Znak Horyzont - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017


Mistrzostwo we władaniu bronią, odwaga, spryt i odrobina szczęścia, by przeżyć.
To nie jest książka o filmowych herosach. To opowieść o prawdziwych polskich wojownikach. Żołnierzach z krwi i kości. Stanęli do walki z przeciwnikami równymi sobie. I okazali się lepsi.
Pierwszy polski komandos, zdobywca Smoleńska.
Ciężarna kosynierka gromiąca Kozaków.
Polski as pancerny w tankietce.
Człowiek-ryba, najlepszy dywersant II wojny światowej.
Komandos znad Wisły versus Armia Mahdiego.
i wielu innych fighterów.

Marcin Szymaniak, publicysta „Focusa Historia", odtwarza kluczowe momenty w życiu biało-czerwonych wojowników. Poczujesz zapach prochu i smród palonych ciał. Usłyszysz wybuchy pocisków i świst szabel. Zobaczysz strach w oczach wrogów. Staniesz ramię w ramię z najlepszymi polskimi fighterami i dowiesz się, czemu właśnie oni trafili na karty tej książki.

Źródło: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Fighterzy-Najlepsi-polscy-wojownicy/7805



Dział dla Dzieci



Książki



Paweł Beręsewicz - „Opowiadania (nie) dla wszystkich"

Wydawnictwo Literatura, 2017


Nie dla wszystkich, bo dla tych strachliwych to raczej nie. Ani dla tych zawsze poważnych, dla których śmiech to strata czasu. I raczej nie dla takich, którzy poznali już wszystkie tajemnice świata, a od niesamowitych historii zbiera im się na ziewanie. Pozostali znajdą w tym zbiorze smaczny koktajl przeróżnych opowieści: starych i nowych, długich i krótkich, wierszowanych i całkiem nie do rymu. W każdej jednak poczują znajomy smak humoru i zaskakujących pomysłów, którymi już od lat Paweł Beręsewicz częstuje swoich młodych czytelników.


Źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl/pawel-beresewicz,nikola-kucharska/opowiadania-nie-dla-wszystkich.html



Marcin Brykczyński - „Smok, księżniczka i stary kałamarz"

Wydawnictwo Literatura, 2017


(…) kiedy wszystko wkoło zaśnie, z głębin starego kałamarza motyle nocne niosą baśnie w tak piękny świat przenosi młodych czytelników Marcin Brykczyński w swojej wierszowanej opowieści – pełno w niej smoków i księżniczek, a i dzielny rycerz, zawsze gotów podnieść rzuconą mu rękawicę, się znajdzie. Pod tym baśniowym płaszczykiem kryje się nauka, by nigdy nie osądzać po pozorach, a świat nie zawsze jest taki, jakim się na pierwszy rzut oka wydaje.


Źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl/marcin-brykczynski,krystyna-michalowska/smok-ksiezniczka-i-stary-kalamarz.html



Adam Faber - „Księga luster"

Wydawnictwo Czwarta Strona, 2017


Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander!

Kate jest typową nastolatką. Mieszka u swojej ciotki w Londynie i wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia staje na progu tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Dziewczyna rzuca miłosny urok na przystojnego Jonathana, lecz czar skutkuje zupełnie inaczej, niż by tego oczekiwała. Kate trafia do Jaaru, krainy zamieszkanej przez magiczne stworzenia.

Fion jest ferem, baśniową istotą. Jego stosunki z ojcem są coraz gorsze, więc w akcie buntu opuszcza dom, by odnaleźć przypisaną mu czarownicę. Wpada w ręce niebezpiecznej nimfy Erato i przez swoją naiwność wprowadza do świata magii wielki zamęt.

Tymczasem w Londynie ciotka dowiaduje się, że ze sklepu pani Selene zniknął magiczny kamień o potężnej mocy. Czy uda się go odnaleźć? Jak Kate, początkująca wiedźma, poradzi sobie w świecie Jaaru, mając u boku ekscentryczne fery i wyniosłego jednorożca? I co tak naprawdę skrywa plan nikczemnej Erato?

Źródło: http://czwartastrona.pl/ksiazki/kroniki-jaaru-ksiega-luster-adam-faber/



Barbara Gawryluk - „Mali bohaterowie"

Wydawnictwo Literatura, 2017


Czy żeby zostać bohaterem, trzeba dokonywać nadludzkich czynów i mieć wielką moc? Mali bohaterowie udowadniają, że najważniejsza jest wrażliwość, odwaga, wiedza i chęć niesienia pomocy. Trzeba też znać numery alarmowe i umieć z nich skorzystać. Przemek, Ada, Sandra, Marta, duży Damian, Karolinka, Kuba, mały Damian, Iza i Nikola wiedzieli jak się zachować, kiedy potrzebna była pomoc. Uratowali życie ludziom znajdującym się w niebezpieczeństwie. Historie tu opowiedziane zdarzyły się naprawdę w różnych małych i dużych polskich miejscowościach. Bohaterowie żyją bardzo blisko Was.

Za książkę „Mali bohaterowie" Barbara Gawryluk otrzymała nagrodę 112 Award od Międzynarodowej organizacji EENA.


Źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl/barbara-gawryluk,anna-wielbut/mali-bohaterowie.html



Renata Opala - „Na ratunek Zielonej Dolinie"

Wydawnictwo Skrzat, 2017


Na Zieloną Dolinę, w której do tej pory ludzie żyli w spokoju i szczęściu, pada strach. Oto czarny łabędź wygania z zamku królewnę Oleńkę i jej rodziców. Stawia też dziwny warunek – jedzenie ma mu przynosić codziennie inna dziewczynka, a ta, która wejdzie do pałacu, już nigdy nie wróci do domu. Czy mieszkańcy spełnią żądania nieznajomego? Jaką tajemnicę skrywa czarny ptak? Czy uda się zdjąć z niego zły czar? I jaką rolę odegrają Szymek i jego niezwykłe zwierzęta?


Źródło: https://www.skrzat.com.pl/index.php?p1=pozycja&id=1882










Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki