Wygląda dobrze
To pole jest wymagane





                                        POLECANE NOWOŚCI - październik 2017 r.



Dział dla Dorosłych




Książki



Marek Dudziak - „Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy"

Wydawnictwo Replika, 2017


Grodno - jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków Polski.

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim cieszy się bardzo długą historią, z którą splecione są niezwykłe tajemnice i legendy. Malownicze położenie na szczycie Góry Chojna zapewnia widokowi z jego wieży jedną z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku panoram na Góry Wałbrzyskie, Sowie i Pogórze Wałbrzyskie. Od wschodu u jego stóp rozpościera się malownicze jezioro, powstałe ze spiętrzenia rzeki Bystrzycy, z drugiej zaś strony wije się droga ze Świdnicy do Walimia, Głuszycy i Wałbrzycha. Grodno już od ponad dwustu lat przyciąga turystów, jest to bowiem jeden z pierwszych zamków na Śląsku udostępnionych do zwiedzania, a jego mury kryją liczne zagadki i sekrety. Wciąż żywe są wzmianki o zaginionych zamkowych podziemiach i ukrytych gdzieś w murach skarbach, o ukrytym alkoholu i dziełach sztuki zrabowanych podczas II wojny światowej...

Równie liczne są barwne legendy, wyrastające z burzliwych dziejów Grodna, które raz należało do wysokich, dostojnych rodów, a kiedy indziej trafiało pod panowanie rozbójników. Są wśród nich opowieści o niewiernym słudze i Białej Damie, o kamiennym krzyżu, o wiernym psie i o zaginionych lochach.


Źródło: http://replika.eu/ksiegarnia/zamek-grodno-dzieje-tajemnice-legendy/



Ken Follett - „Słup ognia"

Wydawnictwo Albatros, 2017


Długo wyczekiwana kontynuacja najpopularniejszej sagi historycznej Kena Folletta obejmującej powieści „Filary Ziemi" i „Świat bez końca".
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia 1557 roku. Młody Ned Willard wraca do rodzinnego domu stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Ani on, ani mieszkańcy miasta jeszcze nie wiedzą, że rok 1558 wywróci do góry nogami nie tylko ich życie, lecz także losy wszystkich Europejczyków, przynosząc zupełnie nową epokę w dziejach świata.

Książka podejmująca temat, w którym Follett czuje się najlepiej - szpiegostwa i działalności tajnych agentów. Tym razem w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I!

Źródło: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1726,3965,slup-ognia.html



Terry Goodkind - „Pani Śmierci"

Dom Wydawniczy Rebis, 2017


Pierwszy tom nowego cyklu „Kroniki Nicci" pióra Goodkinda!

Terry Goodkind swoim świetnie znanym i mającym wielu fanów cyklem „Miecz Prawdy" stworzył całkowicie nową jakość w literaturze fantasy. Teraz w doskonałym stylu wraca do tamtego intrygującego świata i jego bohaterów. Nowy cykl „Kroniki Nicci" opowiada właśnie o jednej z jego ulubionych postaci w „Mieczu Prawdy".
Niegdyś przyboczna złego imperatora Jaganga, znana jako Pani Śmierci, Nicci przeszła na stronę Richarda Rahla i obecnie służy jemu i Kahlan.
Jako ich emisariuszka wyrusza w podróż u boku prostodusznego proroka Nathana, który stracił swój dar. Będą musieli zmierzyć się z rozmaitymi niebezpieczeństwami i wziąć udział w groźnym magicznym starciu. A wszystko za sprawą tajemniczych zapisów w księdze życia podarowanej im przez wiedźmę i pragnienia Nathana, by odzyskać magiczny dar.


Terry Goodkind to zdaniem krytyków jeden z najbardziej porywających twórców fantasy. Jego cykl „Miecz Prawdy" - przełożony na 20 języków i wydany w ponad 20 milionach egzemplarzy - należy już do klasyki gatunku. Na podstawie Pierwszego prawa magii powstał bardzo dobrze przyjęty serial Legend of the Seeker.


Źródło: https://www.rebis.com.pl/pl/book-pani-smierci-terry-goodkind,b33294.html



Joshua Levine - „Dunkierka"

HarperCollins Polska, 2017


Od 27 maja do 4 czerwca 1940 roku alianci, w obawie przed potężną niemiecką ofensywą, ewakuowali z Dunkierki ponad 300 000 angielskich i francuskich żołnierzy.

Ta skomplikowana akcja militarna, którą Winston Churchil nazwał cudem, przeszła do legendy i stała się tematem najnowszego filmu Christophera Nolana. W bohaterów tamtych dni wcieliły się takie gwiazdy kina jak Kenneth Branagh, Tom Hardy, Cillian Murphy i Mark Rylance.

Dunkierka to dramatyczna opowieść o długich godzinach pod obstrzałem wroga, bez racji żywnościowych i amunicji, o niebezpiecznej przeprawie przeładowanymi łodziami, o bohaterstwie tych, którzy wspierali akcję z morza, lądu i powietrza. Bez ich poświęcenia losy wojny potoczyłyby się zupełnie inaczej.


Źródło: http://www.harpercollins.pl/ksiazka,3659,dunkierka.html



Cezary Łazarewicz - „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka"

Wydawnictwo Czarne, 2016


Nagroda Nike 2017

„Ludzie o miedzianym czole, utożsamiający milicję z władzą, postanowili poświęcić prawdę dla swoich doraźnych korzyści, skompromitować wymiar sprawiedliwości w Polsce cynicznymi manipulacjami, które będą kiedyś książkowym przykładem niesprawiedliwości" - to słowa matki Grzegorza Przemyka, świeżo upieczonego maturzysty, który w maju 1983 roku został śmiertelnie pobity przez milicję. W czasie śledztwa i rozprawy władze PRL za wszelką ceną starały się odwrócić uwagę od milicjantów, próbując przerzucić odpowiedzialność na sanitariuszy i lekarzy.

Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka - od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplata historie jego rodziców - poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda, przyjaciół, świadków jego pobicia czy sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo. Jednocześnie odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban.

To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. W pogrzebie Przemyka wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki. To również zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.


Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zeby-nie-bylo-sladow-ba9e3482-23ad-43be-a7b9-14a8234a541d



Agnieszka Radwańska, Artur Rolak - „Jestem Isia. Rozmowa z Agnieszką Radwańską"

Burda Publishing, 2017


Najlepsza w historii polska tenisistka za mediami nie przepada… Wywiadów - krótkich i wyłącznie o sporcie - udziela tylko podczas turniejów. Artur Rolak jest jednak jedynym polskim dziennikarzem, który ma imienne miejsce na trybunie prasowej centralnego kortu Wimbledonu, a Agnieszkę Radwańską zna od czasów obiecującej juniorki. Rozmawiają zatem jak starzy, dobrzy znajomi, ale trudnych pytań i szczerych odpowiedzi nie brakuje. I nie trzeba się znać na sporcie, by docenić wartość tych zwierzeń. Mistrzyni świata WTA i finalistka Wimbledonu okazuje się być nie tylko wybitną sportsmenką. To także trzeźwo myśląca, zaskakująco dojrzała osoba i szczęśliwie zakochana kobieta, której horyzontów nie przesłaniają zarobione na korcie dziesiątki milionów. Oczywiście pojawiają się też anegdoty, po których uśmiejecie się do łez!


Źródło: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki,1,46,1203,jestem-isia-rozmowa-z-agnieszka-radwanska.html




Dział dla Dzieci



Książki




Luigi Ballerini - „Cukierenka Panny Euforbii"

Księgarnia Wydawnictwo Skrzat, 2017


Dwunastoletnia Marta mieszka razem z tatą i nadopiekuńczą babcią, która próbuje uchronić ją przed każdym możliwym zagrożeniem. Któregoś dnia dziewczyna dostaje od losu niepowtarzalną szansę, aby wraz z nieśmiałym Matteo uczestniczyć w kursie pieczenia ciasteczek w niezwykłej cukierni. Pracująca w niej ekscentryczna Panna Euforbia, mistrzyni wypieków, zabiera ich w świat magicznych ciast, deserów i wielu innych słodyczy. Jak się okazuje, smakołyki te posiadają zaskakującą moc... Ale czy „ciasteczka na miarę" będą w stanie uratować to miejsce przed czekającą je katastrofą? 


„Cukierenka Panny Euforbii" to pełna włoskiego klimatu opowieść o pasji do pieczenia i ogromnej sile przyjaźni.
Książka nagrodzona w 2014 roku prestiżową Nagrodą im. H.Ch. Andersena!


Źródło: https://www.skrzat.com.pl/index.php?p1=pozycja&id=1868



Jill Barklem - „W Jeżynowym Grodzie"

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017


Zaczynało się właśnie lato. Na dworze drzewa pokryły się już liśćmi, a strumień błyszczał w słońcu…"

W Jeżynowym Grodzie rozbrzmiewają radosne popiskiwania i tupot łapek. Małe myszki uwijają się, by przygotować przyjęcie niespodziankę dla Fredzia: piknik nad brzegiem strumienia! Na trawie pysznią się już kandyzowane fiołki, jagodowa legumina, ciasteczka pierwiosnkowe i herbata z liści jeżyn. Tylko gdzie podział się tort urodzinowy?…
Mieszkańcy Jeżynowego Grodu po raz pierwszy zdobyli sympatię małych i dużych czytelników ponad trzydzieści lat temu. Jill Barklem stworzyła ciepły i bezpieczny świat myszek, w najdrobniejszych szczegółach oddając przy tym bogactwo natury. Teraz polscy czytelnicy wreszcie mogą cieszyć się wszystkimi opowiadaniami i oryginalnymi ilustracjami autorki.

Na podstawie opowiadań powstał serial animowany znany w Polsce pod tytułami „W Jeżynowym Grodzie" i „Mysia Dolina".


Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,89098,W-Jezynowym-Grodzie



Françoize Boucher - „Książka, dzięki której pokochasz książki nawet jeśli nie lubisz czytać"

Muchomor, 2017


Françoize Boucher podaje 50 powodów, dla których warto kochać książki i kilka dobrych powodów do książek miłości!
Są tu opisane z humorem prawdziwe powody i zupełnie szalone wymyślone! Książka dla całej rodziny, dzieci i dorosłych, a szczególnie dla tych, którzy nie lubią czytać!

Autorka przez wiele lat zajmowała się modą. Potem postanowiła pisać i ilustrować książki dla młodzieży - o czytaniu, o rodzicach, przyjaźni i miłości, które są wielkim sukcesem we Francji i innych krajach.


Źródło: https://www.muchomor.pl/pl/p/Ksiazka%2C-dzieki-ktorej-pokochasz-ksiazki.-/206



Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel - „Tarapaty"

Wydawnictwo Agora, 2017


Przyjaźń to wcale nie taka prosta sprawa. Julka dobrze o tym wie. Ma 11 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Tymczasem zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek i jego zakręcony pies Pulpet. Niespodziewanie dzieciakom wpada w ręce tajemniczy plan, prowadzący - jakże by inaczej - do skarbu. I zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania - nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków ananasowych. Nikt nie jest tym, za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. W dodatku bez przyjaźni i współpracy dzieciaki nie mają szans wybrnąć z tarapatów.

Książka powstała w oparciu o scenariusz filmu „Tarapaty", który wejdzie na ekrany polskich kin już w najbliższy piątek, 15 września br. W obsadzie oprócz debiutujących Hanny Hryniewickiej i Jakuba Janoty-Bzowskiego pojawią się, m.in. Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Joanna Szczepkowska oraz Jadwiga Jankowska-Cieślak.


Źródło: http://www.agora.pl/agora/7,114226,22376915,tarapaty-nowa-ksiazka-wydawnictwa-agora.html



Agata Loth-Ignaciak -  "Doba na oceanie : jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?"

Wydawnictwo DrugaNoga, 2017



Książka graficzna „Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?" to fascynująca opowieść o pierwszych dwóch wyprawach przez Atlantyk Aleksandra Doby, polskiego kajakarza, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął ocean kajakiem, z kontynentu na kontynent.

Przeczytacie, jak zaplanować transatlantycką ekspedycję kajakową, przekonacie się, czy kajak oceaniczny jest z gumy i jak zmieścić na nim sprzęty żeglarskie, małą stocznię remontową oraz jedzenie na kilka miesięcy.
Przeżyjecie burze i sztormy na oceanie, razem z bohaterem stawicie czoła największemu prądowi świata, dowiecie się też, czy istnieją podwodne góry i jak się nie zgubić na oceanie oraz gdzie na kajaku ukryte są sypialnia, kuchnia, łazienka. Poznacie nawet smak oceanicznej kawy!
Nauczycie się robić rynny z opakowania po ciastkach i konstruować półki z karimaty.
Sprawdzicie też, czy kąpiel z rekinem jest przyjemna, kogo można spotkać na oceanie, i czy wciąż istnieją statki widma.
„Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?" ilustruje niezwykłą ekspedycję i przekazuje mnóstwo informacji o Oceanie Atlantyckim.

Publikacja powstała we współpracy z Aleksandrem Dobą i jest pierwszą książką o jego wyprawach kajakowych dla dzieci.


Źródło: https://www.nieprzeczytane.pl/Doba-na-oceanie.-Jak-przeplynac-Atlantyk-kajakiem,product1021245.html



Anna Obiols - „Indie"      (seria : W Drodze do Szkoły)

Wydawnictwo Święty Wojciech, 2017


Ramdżed ma siedem lat i mieszka w Indiach. Każdego dnia wstaje o szóstej rano, zjada śniadanie, po czym zarzuca torbę na plecy i wraz ze swoją małpką Gigi rusza w długą drogę do szkoły. Po drodze spotyka krowy, które w Indiach uważa się za święte, mija targ owocowo-warzywny, zatrzymuje się na chwilę przy farbiarni, spotyka świętych ludzi i poznaje wiele innych ciekawych rzeczy. Czy chcecie poznać je razem z nim?


Źródło: https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dziecieca-i-mlodziezowa/Dzieci/Indie-W-drodze-do-szkoly



Anna Obiols - „Stany Zjednoczone"       (seria : W Drodze do Szkoły)

Wydawnictwo Święty Wojciech, 2017


Patrick mieszka w Stanach Zjednoczonych. Lubi jeździć na deskorolce, grać w koszykówkę i czytać komiksy. Każdego ranka jedzie do szkoły autobusem. Dziś kierowca musi zmienić trasę. Zamknięto niektóre ulice, bo pewien amerykański reżyser kręci tu swój najnowszy film. Autobus mija więc kościół protestancki, przejeżdża przez centrum, dzieci mają też okazję zobaczyć tramwaj. W dodatku nadciąga pewien wyjątkowy dzień… Chcecie wiedzieć jaki? Przeczytajcie tę historię!


Źródło: https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dziecieca-i-mlodziezowa/Dzieci/Stany-Zjednoczone-W-drodze-do-szkoly
















Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki