Wygląda dobrze
To pole jest wymagane





                                                       POLECANE NOWOŚCI - listopad 2017 r.



Dział dla Dorosłych




Książki



Joseph Gies, Frances Gies - „Życie w średniowiecznym zamku"

Wydawnictwo Znak Horyzont, 2017


Zwiedzałeś kiedyś zamek?
Widziałeś ich wiele, ale wciąż nic o nich nie wiesz. Dwoje cenionych historyków przedstawia barwny świat życia średniowiecznej warowni. Od władcy i jego pani, przez rycerza, halabardnika zasypiającego przy bramie, aż po pomocnika kuchennego i jego psa.
Czy mieszkańcy zamków się nudzili? Co jedli? Czy obowiązywał tam wyjątkowy kodeks zachowań seksualnych? Dlaczego moda na dwie sypialnie ratowała życie, i to nie tylko małżeńskie?
Do czego służyły pomieszczenia w zamku? Od tych reprezentacyjnych aż po te, w których przebywała tylko służba. Czy każde z nich miało swoje sekrety?
Joseph Gies i Frances Gies prowadzą nas przez życie w średniowiecznej warowni, które zachwyca i zaskakuje.
Oglądasz Grę o tron?
Sprawdź, z czego skorzystał George R.R. Martin, tworząc zachwycający świat „Pieśni Lodu i Ognia". Odkryj postaci, które posłużyły mu do stworzenia bohaterów Gry o tron. Szukaj powiązań i krocz śladami mistrza.

Życie w średniowiecznym zamku to lektura obowiązkowa dla
miłośników historii oraz każdego wielbiciela George'a R.R. Martina


Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,86279,Zycie-w-sredniowiecznym-zamku



Sławomir Koper - „Piastowie : wędrówki po Polsce pierwszej dynastii"

Bellona, 2017


Autor przedstawia dzieje średniowiecznej Polski przez podróże z synem. To fascynujące połączenie wykładu historycznego i literatury podróżniczej, wędrówka po najważniejszych zabytkach średniowiecznej Polski, obficie wzbogacona mało znanymi faktami i anegdotami.
Razem z autorem odwiedzamy Ostrów Lednicki, Gniezno, Poznań, Giecz, Kraków. Słuchamy śpiewu mnichów benedyktyńskich w Tyńcu i koncertu organowego w Oliwie, oglądamy mauzoleum ostatnich Piastów w Legnicy. Wspinamy się na wieżę kościoła w Złotoryi, spacerujemy po cysterskim opactwie w Jędrzejowie, wędrujemy podziemnymi korytarzami Wieliczki. Poznajemy pasjonujące szczegóły codziennego życia w epoce średniowiecza, opisy jadłospisu czy ubiorów, spotykając jednocześnie wybitnych władców, świętych i kronikarzy.
W książce wielkie wydarzenia towarzyszą zwykłym sprawom. Czasami osobiste konflikty decydowały o losach państwa. To znakomita lektura dla wszystkich zainteresowanych historią Polski, przedstawiająca ją przez codzienne życie jej mieszkańców i zwykłe ludzkie sprawy.


Źródło: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&cid=345&bid=9110



Sumia Sukkar - „Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę"

Wydawnictwo Jaguar, 2017



Niewinność i naiwność dziecka o niezwykle wrażliwej duszy zostaje brutalnie zszargana przez okropieństwa wojny.

Do bólu szczera, poruszająca do głębi relacja 14-letniego Adama, który dzień po dniu opisuje pierwsze miesiące trwającej do dziś wojny w Syrii. Chłopiec postrzega i nazywa emocje kolorami i ma nieodpartą potrzebę natychmiastowego namalowania tragicznych zdarzeń, których jest świadkiem.

Opowieść jest tak sugestywna, że czytelnik w sposób wprost niewiarygodny czuje wraz narratorem strach, zdziwienie, dezorientację. Jego obrazy, na których rozpada się miasto, rodzina, wszystko co najważniejsze, długo pozostają w pamięci.

Są momenty, gdy wręcz burczy ci w brzuchu i z głodu jesteś gotowy grzebać razem z nim w śmietniku albo próbować jeść wszystko, co w normalnych warunkach uchodzi za niejadalne, marzysz o szklance wody do picia czy mycia, a widok i zapach krwi miesza się z niespodziewanymi chwilami radości, zabawy i śpiewu pośród nagłych wybuchów bomb.

Książka przypomina, czym jest i powinno być człowieczeństwo, jakie pokłady sił się w nas mieszczą i do jakich niezwykłych i pięknych rzeczy jesteśmy zdolni w najtrudniejszych chwilach życia.


Źródło: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/chlopiec-z-aleppo-ktory-namalowal-wojne/




Dział dla Dzieci



Książki



Joanna Babiarz - „Kim oni są? Artyści"

Wydawnictwo SBM, 2017


Książka zawiera informacje o najbardziej znanych kompozytorach, malarzach, rzeźbiarzach, architektach, aktorach i pisarzach oraz ich wielkich dziełach.

Ko skomponował Cztery pory roku?

Kim był Wit Stwosz?

Czy Hans Christian Andersen pisał baśnie?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w książce „Kim oni są? Artyści".


Źródło: http://wydawnictwosbm.pl/ksiazka/kim-oni-sa-artysci



Linwood Barclay - „Pościg"

Znak Emotikon, 2017


Ze ściśle tajnego laboratorium ucieka więzień - obiekt eksperymentów. Wabi się Czip i jest prawdziwym superpsem - potrafi myśleć jak człowiek (albo i lepiej!) i działać sprawnie jak komputer. Na dodatek zapisano w nim bezcenne, poufne informacje. Dlatego teraz ludzie w białych fartuchach depczą mu po piętach - a oni raczej nie są miłośnikami zwierząt.

Czip ma ważne zadanie: musi dotrzeć do chłopca, któremu także grozi niebezpieczeństwo, i ochronić go. Przydadzą się do tego zakodowane w nim bazy danych, ale będzie musiał także wykorzystać naturalny psi instynkt. Czy zdąży na czas? Wygląda na to, że złapał już trop…


Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,94402,Poscig



Barbara Kosmowska - „Obronić królową"

Nasza Księgarnia, 2017


Nowa książka Barbary Kosmowskiej, wyróżniona w IV Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Czytelnik znajdzie tu ciepło, mądrość życiową, humor i nostalgię, z którymi spotkał się już w innych powieściach tej autorki, takich jak "Buba", "Pozłacana rybka", "Panna Foch" czy "Sezon na zielone kasztany".
Greta przyjeżdża do małego miasteczka, gdzie ma zamieszkać z dawno niewidzianym ojcem i jego nową rodziną. I choć macocha jest chłodna jak zimne ognie, a ojciec rozkojarzony i zagubiony, to już mała Lilka, siostra przyrodnia dziewczyny, okazuje się prawdziwą wymiataczką smutków. No i jest jeszcze Igor. Chłopak inny niż wszyscy, który, tak się dziwnie składa, odkąd poznał Gretę, trzyma pod poduszką parę tomików wierszy… Ale o Igora walczy jak lwica Milena, piękna, inteligentna, dobra i wrażliwa koleżanka z klasy… Pytanie tylko, czy Milena naprawdę jest chodzącym ideałem… i co uczyni z tragiczną tajemnicą Grety. Czy sympatia małego miasteczka wobec "nowej" runie nagle jak domek z kart?

Źródło: https://nk.com.pl/obronic-krolowa/2429/ksiazka.html#.WfrzJzJFeaE



Nela mała Reporterka - „Nela i skarby Karaibów"

Burda NG Polska, 2017


"Nazywam się Nela i mam jedenaście lat. A to jest już moja siódma książka.
Odkryjemy Karaiby śladami Krzysztofa Kolumba, korsarzy i piratów. Poznamy miejsca, gdzie mogły zatonąć galeony i poszukamy skarbów na dnie morza! Wyruszymy do starych jaskiń, w których mieszkali kiedyś Indianie. Odkryjemy zatokę, w której kiedyś ukrywali się piraci. Zbadamy dno Morza Karaibskiego w poszukiwaniu zatopionych armat.

Przeżyjemy wiele innych fantastycznych przygód!

Mam nadzieję, że wybierzesz się ze mną, bo nie będzie to tylko podróż po Karaibach, ale wyprawa prawdziwych odkrywców.

Świat jest cudowny i oczami wyobraźni możesz podróżować ze mną oraz przeżywać wspaniałe przygody!
Pakuj się i wyruszamy!"


Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,76397,Nela-i-skarby-Karaibow




Małgorzata Strękowska-Zaremba - „Dom nie z tej ziemi"

Nasza Księgarnia, 2017


Niektóre domy mają tajemnice. I zrobią wszystko, aby nikt się o nich nie dowiedział. W swojej najnowszej książce Małgorzata Strękowska-Zaremba, autorka "Złodziei snów", porusza tematy, o których trudno jest i mówić, i milczeć.
Gdy Daniel poznaje Marysię, dziwną dziewczynkę z oczami błyszczącymi jak dwa lusterka, od razu czuje, że to początek jakiejś niezwykłej historii. Jego nowa koleżanka, ukryta w krzakach, obserwuje dom po drugiej stronie ulicy, co mogłoby się wydawać zwyczajną, a nawet dosyć nudną zabawą, tylko że Marysia traktuje swoje zajęcie śmiertelnie poważnie. I w dodatku jest przerażona. A kiedy chłopiec zaczyna przyglądać się temu, co ją tak wystraszyło, odkrywa w pozornie podobnym do innych domu rzeczy niezrozumiałe czy wręcz złowrogie. Zaintrygowany, postanawia pomóc Marysi wyjaśnić zagadkę. Ale czy dom nie z tej ziemi pozwoli wyrwać sobie tajemnicę?


Źródło: https://nk.com.pl/dom-nie-z-tej-ziemi/2394/ksiazka.html#.Wfr2QjJFeaE













Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki