Wygląda dobrze
To pole jest wymagane




                                                           POLECANE NOWOŚCI - grudzień 2017 r.



Dział dla Dorosłych




Książki




Andrzej Fedorowicz, Irena Fedorowicz - „25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat"

Fronda PL, 2017


Czy wiesz, że kamizelkę kuloodporną, walkie-takie, ręczną kamerę filmową, drabinę strażacką, a nawet biurowy spinacz wymyślili nasi rodacy?
Każdy człowiek ma indywidualną, niezmienną przez całe życie grupę krwi, którą dziedziczy po przodkach - do takiego wniosku doszedł Ludwik Hirszfeld, analizując badania nad krwinkami psów. To przełomowe odkrycie uratowało życie milionom ludzi, pozwalając na bezpieczne przetaczanie krwi.
Jako mała dziewczynka projektowała ubranka dla lalek. Stefania Chwałek, znana lepiej na świecie jako Stephanie Kwolek, wynalazła kevlar, materiał wykorzystywany do produkcji hełmów, nart, rakiet tenisowych, masztów i jachtów.
Dziś nie wyobrażamy sobie bez niego pracy biurowej. Mało kto jednak wie, że spinacz wymyślił pianista i kompozytor Józef Hofmann, zainspirowany kształtem... klucza wiolinowego. Wśród jego setki opatentowanych pomysłów znalazły się też wycieraczki samochodowe.
Początki telemedycyny datuje się na początek XX wieku, kiedy udało się zarejestrować pierwszy fonokardiogram nienarodzonego dziecka. Patrycja Wizińska-Socha zbudowała urządzenie zdalnie monitorujące czynności serca dziecka. Jej wynalazek został nazwany Pregnabitem, uzyskał certyfikat jakości i został dopuszczony do sprzedaży w Europie.
W 25 porywających opowieściach Andrzej Fedorowicz prezentuje geniusz, upór i pracowitość niezwykłych przedstawicieli i przedstawicielek inżynierii, medycyny, budownictwa i chemii.


Źródło: https://www.gandalf.com.pl/b/25-polskich-wynalazcow-i-odkrywcow/?gclid=EAIaIQobChMIgPH-uNOi1wIVQzwbCh00TghEEAAYAyAAEgKwd_D_BwE&gclsrc=aw.ds




Teresa Lipowska, Ilona Łepkowska - „Nad rodzinnym albumem"

Wydawnictwo Dolnośląskie - Publicat, 2017


Jeśli miałabym o sobie powiedzieć coś jednym zdaniem, to powiedziałabym, że kocham żyć!

Teresa Lipowska, znana i lubiana aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa, niezapomniany głos Teatru Polskiego Radia. Swoją rolą Barbary Mostowiakowej w serialu "M jak miłość" podbiła serca widzów w Polsce i za granicą. Wystąpiła w blisko stu pięćdziesięciu przedstawieniach teatralnych, ponad siedemdziesięciu filmach i wielu spektaklach radiowych. Została wyróżniona radiową nagrodą Wielki Splendor oraz platynową Telekamerą. W serdecznych rozmowach z Iloną Łepkowską zaprasza czytelnika do swojego świata. Przy aromatycznej herbacie snuje wspomnienia o domu i rodzinie, teatrze, filmie i radiu oraz codziennych troskach i wielkiej miłości. Tę podróż w czasie ubarwiają dziesiątki zdjęć z jej rodzinnego albumu.

Ilona Łepkowska, znana scenarzystka popularnych seriali (m.in. "M jak miłość", "Klan", "Na dobre i na złe", "Barwy szczęścia"), producentka filmowa i telewizyjna, felietonistka. Autorka powieści "Pani mnie z kimś pomyliła". Poznała Teresę Lipowską w czasie pracy nad "M jak miłość".

Gdy aktorka zdecydowała się na spisywanie swoich wspomnień, nie wyobrażała sobie, by rozmowy do książki o niej przeprowadził ktoś inny niż Ilona Łepkowska. Tak też się stało: Poczułam, że nie tylko powinnam, ale też chcę to zrobić. Później umówiłyśmy się w jej mieszkaniu na herbatę… - wspomina Ilona Łepkowska.


Źródło: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/oferta/literatura-faktu/nad-rodzinnym-albumem-teresa-lipowska-w-rozmowach-z




Beata Maciejewska - „Spacerownik dolnośląski"

Wydawnictwo Agora, 2017


Dolny Śląsk to kraina pełna tajemnic, „nie do opowiedzenia - do zobaczenia", jak głosiło hasło prowadzonej kilka lat temu kampanii promocyjnej. Klasztory, zamki, podziemia pełne skarbów, białe damy, „złoty pociąg" i Czerwony Baron czekają na odkrywców.

Spacery po ośmiu dolnośląskich miastach przekonają Was, że nie trzeba ruszać w daleki świat, żeby zobaczyć cuda. Leżą za miedzą.
Młode pary powinny się wybrać do Świdnicy, bo pod katedralnym portalem Oblubienicy poznają wszystkie problemy związków damsko-męskich. Wielbiciele bajki o Kopciuszku przekonają się w Wałbrzychu, że miłość księcia może kobiecie zrujnować życie. Trzebnica udowodni, że potrafi podbić Paryż, a Jelenia Góra ma patent na podroż prosto do nieba. Bolesławiec przyjmował Napoleona i pochował Kutuzowa, więc wielcy tego świata nie robią tu wrażenia, Oleśnica ogląda świat z wież, Legnica z rozmachem łączy Wschód z Zachodem, a Zgorzelec i Görlitz mają takie bogactwa, że starczyło ich dla dwóch narodów.
Do zobaczenia na szlaku.


Źródło: http://www.publio.pl/spacerownik-dolnoslaski-beata-maciejewska,p166903.html




Emilia Padoł - „Piosenkarze"

Prószyński Media, 2017


Po piosenkarkach muszą pojawić się ONI. Maciej Kossowski, Krzysztof Klenczon, Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński, Stan Borys, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Zaucha. Bigbitowi, rockowi, jazzujący, klasycyzujący - i poetyccy. Rządzący polską sceną muzyczną lat 60., 70. i 80. Bez ich piosenek, bez tych, które śpiewali, nie wyrosłoby kilka pokoleń Polaków - ba! niektórzy może w ogóle by się nie urodzili. Przeboje przebojami, ale najciekawsze jest to, co pod nimi drzemie. To, czego nie wiedzą wszyscy. Igła adaptera po raz ostatni opada na płytę. Gramy.


Emilia Padoł (ur. 1985) - dziennikarka kulturalna, absolwentka Wydziału Polonistyki UJ. Współpracuje z portalem Onet. Autorka książek "Damy PRL-u", "Dżentelmeni PRL-u", "Piosenkarki PRL-u". Urodziła się w Tarnowskich Górach, mieszka w Krakowie.


Źródło: http://www.proszynski.pl/Piosenkarze-p-34613-1-30-.html




Monika Śliwińska - „Wyspiański. Dopóki starczy życia"

Wydawnictwo Iskry, 2017


Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie  "Wesele"  zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie prywatne pozostaje w półmroku. Mąż, który pisze o żonie w najintymniejszych strofach wierszy. Ojciec, którego zgon złamie życiorysy czworga dzieci. Człowiek, który ściga się ze śmiercią.
„Czy (Panu) w oczy kiedy śmierć zajrzała? - mnie ona w oczy patrzy co dzień" - pisze w jednym z listów. Napiętnowany chorobą, spala się w nierównej walce z przeznaczeniem. Gorączkowo szuka dróg spełnienia artystycznego. W przededniu śmierci czyta o sobie: „największy z żyjących polskich poetów". Wierzy w nieśmiertelność, bo jedynie ona może przynieść wyzwolenie.
Z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia dramatyczny zapis życia genialnego malarza, poety, reformatora teatru; artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.


Źródło: http://iskry.com.pl/biografie/532-wyspiaski-dopoki-starczy-zycia.html





Dział dla Dzieci




Książki




Wanda Chotomska - „Wanda Chotomska dzieciom"

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia", 2017


Zbiór najlepszych utworów wybranych z bogatej twórczości ukochanej poetki dzieci i dorosłych. Przeczytajcie "Drzewo z czerwonym żaglem", opowiadanie, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, zabawne wiersze o ptakach, instrumentach muzycznych i tańcach, rzeczach i zwierzętach, zastanówcie się wraz z poetką, co by było "Gdyby tygrysy jadły irysy" i "Po co krowie rogi na głowie?", niech do snu ukołyszą Was "Poduszkowce" i "Kuchenna kołysanka", zaśpiewajcie z Wandą Chotomską "Hej, hej, hej, dobry dzień!" i "Kochajcie czarownice".


"W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach - to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (...) Zaproście do lektury tej antologii Waszych rodziców, babcie i dziadków - i wszystkich dorosłych. Niech i oni, na skrzydłach pożyczonych od poetki, znów przeniosą się do Krainy Dzieciństwa - Krainy Wyobraźni."    (Ze wstępu Zofii Beszczyńskiej)


Źródło: https://nk.com.pl/wanda-chotomska-dzieciom/2474/ksiazka.html#.WgAZKDJFeaE




Liliana Fabisińska - „Reksio szczeniak"

Publicat - Papilon, 2017


Czy wiecie, że Reksio też był kiedyś szczeniakiem? I że od samych narodzin spotykały go niezwykłe przygody? Nieodpowiedzialni właściciele wyjeżdżają na wakacje i porzucają malutkiego szczeniaka. Na szczęście znajduje go i przygarnia Adaś.
Jak potoczą się dalsze losy rezolutnego psiaka? Przed Wami pełna zwrotów akcji, przyjaźni i troski historia, której zakończenie na pewno Was zaskoczy.

"Reksio szczeniak" to dotąd niepublikowane opowiadanie, oparte na odnalezionym po latach scenariuszu twórcy postaci Reksia - Lechosława Marszałka pt. "Reksiowe cyrki".
W 2017 roku Reksio obchodzi 50. urodziny, a dzieci nadal uwielbiają kultowego psa z łatką!
Książka powstała we współpracy z Fundacją imienia Heleny i Lechosława Marszałków Reksio.


Źródło: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/reksio-szczeniak




Philippe Jalbert - „Uważaj, to niebezpieczne!"

Wydawnictwo Olesiejuk, 2017


Książka dla małych i dużych żartownisiów, mądralińskich i chojraków! Pomoże odróżnić szalone pomysły od ryzykownych i niebezpiecznych zachowań!   Dowcipne ilustracje zostały opatrzone ostrzeżeniami - dzięki nim nie wpadniesz w tarapaty.


Źródło: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/554225/




Terri Libenson - „Niewidzialna Emmie"

Wydawnictwo Akapit Press, 2017


Historia o dwóch zupełnie różnych dziewczynkach - spokojnej, cichej, niemal niewidzialnej Emmie (szkoła ją przeraża!) i Katie - otwartej, popularnej, pewnej siebie, o której jest głośno w całej szkole. Czy potrafisz sobie wyobrazić, że zamieniły się rolami? A wszystko przez pewien list, który wpadł w ręce osoby, która nigdy nie powinna go przeczytać.


Źródło: https://www.akapit-press.com.pl/glowna/niewidzialna-emmie-311.html




Hubert Iwo Siekierka - „W krainie znikających ścieżek"

Wydawnictwo Poligraf, 2017


Dwóch młodych skautów kochających życie obozowe zostaje uprowadzonych przez ducha prastarej puszczy. Po strasznej burzy Kuba i Maksym zamieszkują w starej leśniczówce, która powoli odkrywa swoje najskrytsze tajemnice. W tym czasie opiekują się rannymi leśnymi zwierzętami wskazanymi im przez ducha puszczy, a także odkrywają tajemnicze przejścia, które otwierają przed nimi drogę do światów przeszłości i przyszłości. Tam poznają wielu swoich rówieśników, z którymi przeżywają wesołe i smutne przygody. Kiedy Kuba i Maksym wykonali wszystkie zadania powierzone im przez ducha prastarej puszczy, szczęśliwi powrócili do swojego obozu. Kiedy jednak zatęsknili za zwierzętami i przyjaciółmi, okazało się...


Źródło: http://wydawnictwopoligraf.pl/881/siekierka-hubert/wkrainie-znikajacych-sciezek.html




Elżbieta Zubrzycka - „Po co się złościć?"

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2017


KSIĄŻKA  WYRÓŻNIONA  W  KONKURSIE  MEN!

Książka składa się z dwóch części: z ciekawego opowiadania i skierowanego do dzieci króciutkiego wykładu o zasadach prawidłowej komunikacji.
Opowiadanie pokazuje dzieciom, skąd się bierze złość i do czego jest potrzebna. Wyjaśnia, że czasem jest ona uzasadniona, a czasem nie. Jak to odróżnić?
Temu służy druga część książki, która omawia zjawisko złości, uczy, jak nad nią zapanować i wyrażać w taki sposób, który nie krzywdzi nikogo.

Źródło: http://www.gwp.pl/po-co-sie-zloscic.html






Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki