Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                             POLECANE   NOWOŚCI    -   luty  2018 r.

 

Dział dla Dorosłych

 

 

Książki

 

 

Norman Davies  -  „Na krańce świata. Podróż historyka przez historię"

Znak Horyzont, 2017

 

Najciekawsza podróż to podróż przez historię.

Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuala Lumpur, Singapur, Mauritius, Tasmania, Nowa Zelandia, Teksas, Nowy Jork, Madera i Frankfurt. Co łączy te wszystkie miejsca?

Oczywiście podróż. I to nie byle jaka, ale dookoła świata. Nie byle jaki jest też podróżnik – wybitny historyk i pisarz Norman Davies.

Na globie oglądanym przez Normana Daviesa znajdują się kontynenty fascynujących historii. Na kartach książki poznajemy urzędniczkę paszportową z Azerbejdżanu i teksańskich ranczerów; dzieje pirackiego wybrzeża, dziś jednego z najbogatszych krajów świata, i losy hinduskich maharadżów; popłyniemy w rejs na Tasmanię i przejedziemy się rikszą ulicami Delhi.

Efekt zapiera dech w piersiach. To nowy sposób opowiadania globalnej historii i spojrzenia na Europę, której duchy i demony odnajdujemy na krańcach świata. Norman Davies przypomina nam starą prawdę, że „podróże kształcą". Trzeba tylko podnieść wzrok ponad hotelowy basen czy bar i rozejrzeć się dookoła.

„Na krańce świata"  jest najbardziej podróżniczą spośród książek historycznych i najbardziej historyczną spośród książek podróżniczych.

 

Źródło:  https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,100963,Na-krance-swiata-Podroz-historyka-przez-historie




Waldemar Niedźwiecki -  „Kardynał Henryk Gulbinowicz. Starałem się zrozumieć człowieka"

Dom Wydawniczy Orbis Pictus, 2017

 

Waldemar Niedźwiecki jest dziennikarzem od 1977 roku. Ważny rozdział w jego dziennikarskich dokonaniach stanowiła tematyka kościelna. Relacjonował na antenie ogólnopolskiej TVP pielgrzymki ojca świętego Jana Pawła II do ojczyzny (rok 1991 oraz 1997), począwszy od roku 1985 towarzyszył z kamerą znaczącym wydarzeniom kościelnym na Dolnym Śląsku. Kardynała Henryka Gulbinowicza (wtedy jeszcze arcybiskupa) poznał osobiście w 1983 roku. Od tego czasu zrealizował wiele programów telewizyjnych, których bohaterem był metropolita wrocławski.

Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie Szanownym Czytelnikom tej wyjątkowej, zasługującej na bliższe poznanie, postaci.


Źródło:  http://www.empik.com/kardynal-henryk-gulbinowicz-staralem-sie-zrozumiec-czlowieka-niedzwiecki-waldemar,p1178296709,ksiazka-p

 

 

Adam Robiński - „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg"

Wydawnictwo Czarne, 2017


Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami.

W Hajstrach - niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga - krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda.


Źródło:  https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hajstry

 


Dział dla Dzieci

 

 

Książki

 


Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła  -   „Odzyskana niepodległość. 

10 opowiadań z XX wieku"                                   

(seria:  A To Historia!) (cykl:  „Zdarzyło się w Polsce")

Wydawnictwo Literatura, 2017

 

„Odzyskana niepodległość - 10 opowiadań z XX wieku"  to piąta książka z serii „Zdarzyło się w Polsce". Ostatni tom z tego cyklu ukazuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony jest niezwykle burzliwemu okresowi w historii naszej ojczyzny. Współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, przedstawili w nim II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami naszych przodków: powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej, cywilów deportowanych na nieludzką ziemię i repatriantów zza Buga. Za ich sprawą czytelnik stanie się świadkiem zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza i przewrotu majowego, przeniesie się do bombardowanego przez Niemców Wielunia i płonącego warszawskiego getta. Będzie towarzyszyć tym, którzy do wolnej Polski szli u boku generała Andersa, i tym, którzy podążali do niej razem z generałem Berlingiem,a także tym, którzy walczyli o nią podczas strajków robotniczych w Poznaniu, Radomiu i Gdańsku.


Źródło:  https://www.wyd-literatura.com.pl/ksiazki/odzyskana-niepodleglosc-10-opowiadan-z-xx-wieku

 

 

Artur Gulewicz - „Zwariowane pojazdy"

„Nasza Księgarnia", 2017

 

Jesteście znudzeni zwykłymi koparkami i wozami strażackimi? To wyjątkowa książka, w której sami decydujecie o tym, jak ma wyglądać każdy pojazd. Możecie dodać śmigło albo część rakiety do lokomotywy i sprawdzić, co z tego wyniknie. Podzielone na trzy części ilustracje pojazdów dają ogromne możliwości kombinacji i dobrej zabawy. Na pewno nie będziecie się nudzić!


Źródło:  https://nk.com.pl/zwariowane-pojazdy/2397/ksiazka.html#.WngWEtTOWaE

 

 

 

Stenka Barbara - „Fisiowanie"

Wydawnictwo Literatura, 2017

 

Fisiowanie - znaczy tyle, co wygłupianie się, wariowanie. Fisiowanie jest bardzo twórcze, a przodują w nim dzieci. Szczególnie sześcioletnia Marylka! Ona potrafi zmienić każdą codzienną sytuację w niespodziankę i niezwykły przypadek. To nie zawsze podoba się dorosłym, ale cóż - dzieci z zerówki po prostu przypominają im, jacy sami dawniej byli. Proszę, oto przygody Marylki, jej brata - Miłosza, kota - Balona i…  pewnego psa bez sierści…


Źródło:  https://www.wyd-literatura.com.pl/ksiazki/dla-dzieci/fisiowanie


 

Dorota Sumińska - „Dlaczego hipopotam jest gruby?"

Wydawnictwo Literackie, 2017

 

Przeczytajcie, a dowiecie się, że zwierzęta znają się nawet na astronomii!

Kontynuacja bestsellerowej książki „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?"

Książka Doroty Sumińskiej Dlaczego oczy kota świecą w nocy? stała się jedną z najbardziej ulubionych lektur edukacyjnych, które w ubiegłym roku pojawiły się w księgarniach. Piękną książkę ilustrowaną przez Joannę Żero polubiły dzieci, rodzice i dziadkowie. Wspólna zabawa w odkrywanie tajemnic zwierząt tak się podobała czytelnikom, że powstał tom drugi: 

Dlaczego hipopotam jest gruby?

Czy to prawda, że niektóre zwierzęta mają błękitną krew?

Czy hipopotam jest kuzynem wieloryba?

Jaki ssak znosi jajka i dlaczego pijawka ma 32 mózgi!

Kilkadziesiąt nowych pytań i odpowiedzi. Idealna lektura dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej. I dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim pociechom miłość i szacunek do przyrody.


„Ta książeczka to zabawa na sto dwa, zwłaszcza dla dzieci, które mogą wreszcie pytać do woli: dlaczego? skąd? po co? co to? i kto to taki? Dla rodziców, którzy nie mogą już wytrzymać lawinowych pytań, jest bardzo dobry sposób - przeczytać książkę zanim nasze kochane mądrale zrobią to za nas".

Marzena Rogalska TVP2

 

„Najcenniejsza jest książka, która staje się początkiem rozmowy. 

Po lekturze Dlaczego hipopotam jest gruby? spacer z dzieckiem jest jeszcze przyjemniejszy.

Nie boimy się pytań o jaskółki, wrony, pszczoły i myszy, tylko razem obserwujemy przyrodę".

Barbara Gawryluk Radio Kraków

 

Nowa Sumińska - cudownie! Dlaczego hipopotam jest gruby? Bo jest rewelacyjny!

Anna Misztak Lubimyczytać.pl 

 

Źródło:  https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3728/Dlaczego-hipopotam-jest-gruby---Dorota-Suminska

 


Dorota Sumińska - „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?"

Wydawnictwo Literackie, 2017

 

Ciekawostki o zwierzętach dla ciekawskich dzieci. 

Kto pierwszy pozna odpowiedzi na te pytania? Dzieci, czy rodzice?

Dlaczego pies macha ogonem, a komary gryzą?

Po co jeżowi kolce, a słoniowi trąba?

Dlaczego jaszczurka gubi ogon?

Czy kot zawsze spada na cztery łapy?

Ile kropek ma biedronka?

A gdzie raki zimują?

Udzielenie odpowiedzi na te pytania wcale nie jest prostą sprawą. Tajemnice zwierząt, tych dużych i małych, biegających, pełzających, pływających i skrzydlatych, odkryje przed wami sławna lekarz weterynarii Dorota Sumińska, która o zwierzakach wie wszystko. Znana z licznych książek i programów w telewizji autorka w lekki i zabawny sposób podzieli się swoją wiedzą, nauczy jak obserwować zwierzęta i rozbudzi w Was ciekawość świata.

Pouczająca i pięknie ilustrowana książeczka do wspólnego czytania dla dzieci i rodziców. Dzięki dużym literom dzieci mogą ją czytać także samodzielnie.


Źródło:   https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3324/Dlaczego-oczy-kota-swieca-w-nocy---Dorota-Suminska



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki