Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                        


                                             POLECANE   NOWOŚCI    -   czerwiec   2018 r.

 


Dział dla Dorosłych

 


Książki

 


Witold Banach - „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu"

Wydawnictwo Poznańskie, 2018


Zajrzyjcie do świata przepychu, skandali i ogromnych majątków ziemskich, gdzie nazwisko znaczy więcej niż może się wydawać!

Radziwiłłowie, ród który trząsł Rzeczpospolitą Obojga Narodów, opisywany w Sienkiewiczowskiej Trylogii, przedstawiany w wielu filmach i serialach historycznych. Jednak niewiele osób wie, że jego przedstawiciele uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach w czasach nam bliższych. To dzięki interwencji Janusza Radziwiłła zwolniono Józefa Piłsudskiego z Magdeburga, a jego rozmowa z Göringiem przyczyniła się do uwolnienia profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Radziwiłł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża zabiegał o zbadanie okoliczności mordu katyńskiego, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych brał udział w kampanii prezydenckiej swojego szwagra Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

Radziwiłłowie byli obywatelami świata w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Swoje majątki, pałace, domy posiadali w Polsce, Rosji, Niemczech, Francji, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Byli przyjaciółmi królów, cesarzy, carów i prezydentów, a fakt, że stali się rodziną związaną z pruskim domem panującym, miał swoje znaczenie aż do czasów II wojny światowej. W książce czytelnik znajdzie zarówno postacie piękne, szlachetne, ale nie brakuje też szaleńców, utracjuszy i skandalistów. W opowieściach o Radziwiłłach znajdziemy paradoksy związane z wyborem tożsamości narodowej, polityczne wolty, skandale obyczajowe, wzloty i upadki.


Źródło:  http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazki/466/radziwillowie-burzliwe-losy-slynnego-rodu.html

 


Andrzej Franaszek - „Herbert. Biografia [T.1 -  Niepokój]"  oraz „Herbert. Biografia  [T.2 - Pan Cogito]"

Wydawnictwo Znak, 2018


Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta

Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta.

Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.

Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.


Źródło:  http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Herbert-Biografia/8161

 


Tomasz Kubacki  - „Kobiece drogi. Polskie bohaterki II wojny światowej"

Bellona, 2018


WOJNA POSTAWIŁA KOBIETY W WYJĄTKOWYM POŁOŻENIU, MUSIAŁY SIĘ ZMIERZYĆ Z WSZECHOBECNYM ZŁEM; KAŻDA Z ICH HISTORII SKRYWA JAKĄŚ TRAGEDIĘ.

Historie kobiet, które nie upadły na kolana przed wszechobecnym złem. Była w nich moralna siła, ale nie bohaterstwo - to pojęcie powstało po wojnie. Te matki Polki, gdziekolwiek rzucił je los, zmagały się z brutalną prozą życia: w obozie, w kazachstańskiej lepiance, u bauera na przymusowych robotach, w okupowanej stolicy, na prowincji.

Statystyka, jakkolwiek przydatna, milczy, gdy zapytasz ją o to, jaką ścieżkę przeszedł człowiek; w tych kilku świadectwach odbijają się, niczym w lustrze, wojenne losy ludzi - polskich matek, ale również ich dzieci i mężów.

To książka o człowieku, ale i nieuchronności losu.

Z przeznaczeniem nie sposób wygrać…


Źródło:    https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9284

 


Frances Gies,  Joseph Gies  -  „Życie w średniowiecznej wsi"

Wydawnictwo Znak Horyzont,  2018


Fascynuje Cię średniowiecze?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądało życie w średniowiecznej wsi? Kim byli jej mieszkańcy? Czym się zajmowali? Co jedli? Jak się ubierali? Jak dbali o higienę i czy w ogóle to robili? Jak dokładnie wyglądała ich codzienność? Wszystkie te sekrety odkrywają przed nami znakomici badacze tej epoki Joseph i Frances Gies.

Spotykamy mieszkańców wsi przy pracy i w czasie wiejskich uroczystości. Zasiadamy z nimi przy stole i w kościelnej ławie. Poznajemy czym jest pańszczyzna i jak wyglądały relacje między panem a chłopem. Poznajemy też wieś jako jedno z pierwszych nowoczesnych społeczeństw, które stworzyło podwaliny pod współczesną cywilizację.

Dwoje cenionych historyków po raz kolejny zabiera nas w fantastyczną podróż po czasach średniowiecza, które niezmiennie zachwyca i zaskakuje.

Oglądasz Grę o tron?

Natchnieniem dla George'a R. R. Martina przy tworzeniu fascynującego świata Pieśni Lodu i Ognia były czasy średniowiecza. Wówczas wśród jego lektur znalazły się także książki małżeństwa Giesów. Dziś każdy z nas może kroczyć jego śladami w poszukiwaniu tego, co go zainspirowało.

Życie w średniowiecznej wsi to kolejna część wspaniałej trylogii, stanowiącej lekturę obowiązkową dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela twórczości George'a R. R. Martina.


Źródło:  http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Zycie-w-sredniowiecznej-wsi/8186    

 


Beata Pawlikowska - „Samotne wyprawy"

Edipresse Polska SA.,  2018

 

Podróż to łopatologiczna nauka szczęścia.  Zostawiasz wszystko co znasz.  Wyruszasz w nieznane.

Kiedy wieczorem kładziesz się w hamaku i przytulasz głowę do swojego własnego ramienia, z całego serca dziękujesz Bogu, że jest dla ciebie taki łaskawy i zapewnił ci tę fantastyczną możliwość spędzenia nocy w szałasie z palmowych liści. Bo gdybyś musiał zostać na dworze i złapałaby cię tropikalna burza, byłbyś mokry, zmarznięty i nie miałbyś się nawet w co przebrać, bo cały twój bagaż nasiąkłby deszczem. Leżysz więc czule wtulony w stęchły hamak, a twoje serce śpiewa hymny wdzięczności.


Lubię podróżować sama. Bez sztywnego planu, bez rezerwacji, bez żadnych zobowiązań. Jadę tam, gdzie popchnie mnie ciekawość, fascynacja, chęć poznania czegoś nowego. Lubię przygody, lubię kiedy jest trudno. Lubię się zmęczyć, zabłądzić i odkryć coś tak zachwycającego, że brakuje mi tchu.

Podróżuję tylko lokalnymi środkami transportu. Łodzią, wózkiem, autobusem, a jeśli trzeba, to pieszo ścieżką przez dżunglę albo na szczyt góry. Śpię w hotelach dla tubylców i jem to co oni. Ubieram się tak, żeby nie zwracać na siebie uwagi.


Podróż jest przygodą. Kształtuje charakter, zmusza do uczenia się nowych umiejętności, wyzwala w człowieku wewnętrzną siłę.


Jak się przygotować do samotnej wyprawy?

Jak wybrać bilet lotniczy?

Jak się spakować?

Jak zwyciężyć nad strachem?

Jak się chronić przed tropikalnymi chorobami?

Jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach?

Jak przetrwać na końcu świata?...


Źródło:   https://www.swiatksiazki.pl/ksiazki-ksiazki-3799/samotne-wyprawy-6379816-ksiazka.html

 



Dział dla Dzieci


 

Książki

 


Kelly Barnhill  -  „Dziewczynka, która wypiła księżyc"

Wydawnictwo Literackie, 2018


Bestseller „New York Timesa", nagrodzony prestiżowym Medalem Johna Newbery'ego za wybitny wkład w amerykańską literaturę dziecięcą.

Od wieków mieszkańcy Protektoratu wierzą, że pobliski las zamieszkuje okrutna wiedźma, której gniew obłaskawić może tylko najmłodszy mieszkaniec osady złożony w ofierze złej czarownicy. Co roku pozostawiają więc w lesie niemowlę, licząc na to, że danina z niewinnego życia powstrzyma wiedźmę przed terroryzowaniem ich miasta.

Ale Xan jest dobra. Dom w leśnym zaciszu dzieli z mądrym potworem Glerkiem i maleńkim smokiem Fyrianem o wielobarwnych skrzydłach. Ratuje ona porzucone dzieci i oddaje w opiekę rodzinom po drugiej stronie lasu, karmiąc niemowlęta blaskiem gwiazd. Jednemu z nich przypadkowo daje jednak do wypicia blask księżyca, napełniając je magią o niewyobrażalnej mocy. Xan postanawia sama wychować tę niezwykłą dziewczynkę. Kiedy zbliżają się trzynaste urodziny Luny, jej moc przybiera na sile...

Mnożące się dokoła złowrogie znaki wzmagają strach mieszkańców Protektoratu. Jeden z nich postanawia zabić wiedźmę, by uwolnić swój lud od trwającego od lat terroru. Do czego doprowadzić może wiara w zabobony? Jak niebezpieczna jest moc, którą posiadła Luna i jak potoczą się losy Xan, Glerka oraz Fyriana, którzy stali się rodziną dziewczynki?


Źródło:   https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4729/Dziewczynka-ktora-wypila-ksiezyc---Kelly-Barnhill

 


Justyna Bednarek  -  „Babcocha"

Wydawnictwo Poradnia K, 2018

 

Gorąca premiera najnowszej książki Justyny Bednarek z ilustracjami Daniela de Latoura - „Babcochy". W pięćdziesięciu czterech rozdziałach (i na ponad sześćdziesięciu obrazkach) czarownica z brodawką na nosie odmieni los mieszkańców Grajdołka. Niektórych, rzecz jasna. 

Babcocha potrafi wszystko: cofnąć czas, zamienić żołędzie w złote dukaty, a siebie - w muchę. Dzięki niej Bernadetta - dziewczynka z warkoczami - podróżuje na chmurze, dostaje królika z czekolady, wyje jak  wilk  i znajduje kogoś, kogo chciała znaleźć. Zmieniają się też inni mieszkańcy Grajdołka - sołtys, młynarz  czy sprzedawca, w czym udział ma łobuzowate Orzechowe Licho (wyciągnięte przez Babcochę za ucho z orzecha). Najwięcej zyskuje jednak Bernadetta, bo to ona najbardziej potrzebuje czarów Babcochy.  

Jeśli polubiliście „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" oraz „Pięć sprytnych kun", na pewno powinniście poznać „Babcochę" - choć nie jest podobna do swoich poprzedniczek. Każdemu, niezależnie od tego czy ma 6 czy 106 lat, przyda się porcja jej czarów. Choćby taka, jaka mieści się w zielonym szkiełku. Przez to małe szkiełko można czasem zobaczyć wielkie szczęście.


Źródło:     http://sklep.poradniak.pl/kolekcja/nowosci/babcocha-justyna-bednarek-i-daniel-de-latour         

 

 

„Dobranocki na pogodę i niepogodę"

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia", 2018


Czy wiecie, kto kiedy zasypia? 

Czego brakuje Lulkowi do szczęścia? 

Kogo spotkała koza Fionka na rozgwieżdżonym niebie? 

Po co komu dwie pary grabek? 

Co to jest baba sowa? 

Jak znaleźć czarownicę? 

Czy da się przytulić kłopot?


Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w dobranockowych historiach dla małych i dużych.

Poza tym przeczytacie w nich także o księżycowym ogórku, magicznej kołysance dla makowego dziecka, zaginionej walizce wuja Leona, cierpiącej na bezsenność Nocy czy Strachobździlu, który wszystkiego się bał.

Wspaniali polscy autorzy na pogodę i niepogodę, do poduszki, na dobranoc…


Źródło:   https://nk.com.pl/dobranocki-na-pogode-i-niepogode/2528/ksiazka.html#.Ww0qhdSFOaE

 


Dagmar Geisler  -  „Fajnie mieć rodzeństwo"

Wydawnictwo JEDNOŚĆ, 2018


Fajnie mieć rodzeństwo! Co do tego nikt nie ma najmniejszej wątpliwości - brat, siostra albo bracia i siostry to wielki skarb! Jednak pojawienie się w domu kolejnego dziecka to nie tylko radość dla całej rodziny, ale i niemałe wyzwanie, bo przecież przy tej okazji wiele się zmienia i trzeba się nauczyć troszkę innego niż do tej pory życia. Zdarzają się też różne konflikty już u starszych dzieci, kiedy np. dorastająca starsza siostra koniecznie chce mieć swój pokój.

Ta pełna kolorowych ilustracji książka omawia z dziećmi różne aspekty posiadania rodzeństwa - radości z tym związane, ale i mogące pojawić się problemy.

To zbiorek wypowiedzi wygłaszanych przez sympatyczne przedszkolaki, zupełnie takie jak nasze dzieci…


Źródło:     https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/4081/fajnie-mie%C4%87-rodze%C5%84stwo  

 


Yvette Żółtowska-Darska, Jacek Sarzało  -  „Mundial. Opowieści niesamowite"

Burda Publishing Polska, 2018


Pierwsza taka książka o futbolu dla dzieci.

Kapitan reprezentacji Francji powalający „z byka" rywala w finale mistrzostw świata… 

Tajemnicza choroba tuż przed rozstrzygającym meczem….  

Piłkarskie oszustwo stulecia i wyjątkowy pojedynek dwóch gigantów futbolu… 

O tym wszystkim dowiecie się z tej książki.

Leo Messi, Cristiano Ronaldo, Neymar, Luis Suárez, a także Zinedine Zidane, Ronaldo, Diego Maradona…

„Mundial. OPOWIEŚCI NIESAMOWITE"  odsłaniają kulisy fascynującej walki o najwyższe futbolowe trofeum - Puchar Świata. Pokazują, jak bezpardonowa i nieustająca jest piłkarska rywalizacja. Wreszcie najważniejsze - uczą, że piłkarze są tylko (i aż!) ludźmi. Pełnymi emocji, lęków, radości, a nawet dziwactw.

Książka, po przeczytaniu której inaczej spojrzysz na futbol.


Źródło:   http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/dla-dzieci/mundial-opowiesci-niesamowite/

                             

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki