Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                



                                    

                                           POLECANE   NOWOŚCI    -   sierpień   2018 r.

 


Dział dla Dorosłych

 


Książki

 


Marek Borucki - "Bohaterowie polskich powstań narodowych"

Sport i Turystyka - Muza, 2018


Wielka i szanowana w Europie Rzeczpospolita przestała istnieć w końcu XVIII wieku. Znikła w dramatycznych okolicznościach. Naród utracił niepodległość, ale przecież nigdy się z tym nie pogodził. Dążenie do suwerenności i walka z tyranią zaborców stały się narodową cechą Polaków. Etapami walki o wolność były powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie, styczniowe, wielkopolskie, śląskie i warszawskie.

Książka Marka Boruckiego, historyka, opowiada właśnie o tych narodowych zrywach, a zwłaszcza o ich uczestnikach, przywódcach. O powstańcach, którzy nie szczędzili zdrowia i życia, nawet gdy szanse na zwycięstwo były niewielkie. Co istotne, autor ukazuje ducha walki Polaków, zaangażowanie i wiarę w zwycięstwo, a nie rozpacz i zwątpienie.

Wśród opisanych bohaterów są główni przywódcy powstań, między innymi: Tadeusz Kościuszko, Piotr Wysocki, Edward Dembowski, Józef Piłsudski, Józef Dowbor-Muśnicki, Wojciech Korfanty. Jednak prawdziwym atutem publikacji są nakreślone portrety mało znanych, a często w ogóle zapomnianych bohaterów, takich jak: architekt i literat Rafał Krajewski, rotmistrz Adam Remigiusz Grocholski, Anna  Pustowójtówna - adiutant samego Mariana Langiewicza, czy Stefania Aluchna - kierowniczka szyfrantek podczas powstania warszawskiego.


Źródło:    https://muza.com.pl/literatura-faktu/2918-bohaterowie-polskich-powstan-narodowych-9788328708655.html


 

Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński - „Broad Peak. Niebo i piekło"

Wydawnictwo Poznańskie, 2018

 

Książka, która weszła do kanonu literatury o polskim himalaizmie.

Przemysław Wilczyński i Bartek Dobroch wracają do tragicznych wydarzeń z 2013 roku i starają się odpowiedzieć na pytanie, czy tragedia na Broad Peak kładzie kres polskiemu himalaizmowi w takiej formie, w jakiej go dotąd znaliśmy. Analizują je krok po kroku, a także przeprowadzają poruszające rozmowy ze świadkami wydarzeń oraz przyjaciółmi i rodzinami uczestników wyprawy. Zgłębiają etykę polskiego himalaizmu i zastanawiają się nad granicami pasji. Próbują także odpowiedzieć na pytanie, czy wspinaczka w najwyższych górach jest hymnem wolności czy raczej "Himalajami egoizmu"?


„Wierzę, że z każdy z bohaterów tej książki zginął robiąc to, co kochał najbardziej i nie nam, którzy zostali bezpiecznie na nizinach, to oceniać. Warto przeczytać "Broad Peak. Niebo i piekło" i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest cena marzeń, którą warto zapłacić."

Martyna Wojciechowska


Źródło:  http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazki/524/broad-peak-niebo-i-pieklo.html

 


Ewa Dzieduszycka - „Podróżniczka"

Wydawnictwo Literackie, 2018

 

Niezwykły pamiętnik polskiej podróżniczki

Bogatym życiorysem hrabiny Ewy Dzieduszyckiej można by obdzielić co najmniej kilka nietuzinkowych postaci. Miłośniczka górskich wędrówek, zapalona globtroterka i pisarka.

W czasach, kiedy wśród podróżników niewiele było kobiet, zwiedziła północną Afrykę, Indie, Palestynę, Grecję, Rumunię. To pierwsza Polka, która udokumentowała swoją podróż do Indii w formie książki (wydanej w 1912 roku). Europę miała w zasięgu ręki, jeździła na ważne przedstawienia do Lwowa i Wiednia czy wystawy do Paryża.

Jej wspomnienia to nie tylko reminiscencje z tych wojaży, trafne obserwacje obyczajowe i fascynujący dokument minionej epoki. To także barwna galeria sławnych postaci, a także ekscentrycznych członków jej najbliższej rodziny. Na kartach książki pojawiają się takie nazwiska jak: Tytus Chałubiński, Adam Asnyk, Sabała, Pawlikowscy, Sarah Bernhardt, Karol Estreicher czy Karol Brzozowski z egzotyczną żoną.

Ze sprawami dnia codziennego przeplatają się wielkie wydarzenia polityczne, zapis dawnych obyczajów, przenikliwe obserwacje i znakomite anegdoty - wszystko to składa się na porywającą biografię. Zarówno miłośnicy urokliwych opowieści rodzinnych, jak i czytelnicy zainteresowani historią będą zachwyceni.


Źródło:    https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4707/Podrozniczka/

 


Antoni Ferdynand Ossendowski - „Szkarłatny kwiat kamelii"          (seria: Podróże Retro)

Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2018

 

„Szkarłatny kwiat kamelii" - jedno z pierwszych świadectw fascynacji Krajem Kwitnącej Wiśni.

Pod koniec XIX i na początku XX wieku do Japonii zaczęli docierać polscy podróżnicy i badacze. Jednym z nich był Antoni Ferdynand Ossendowski. Wyrazem niezwykłego zainteresowania tą krainą są opowiadania zawarte w tomie "Szkarłatny kwiat kamelii". Ossendowski niezwykle barwnie opisuje tajemniczy, tak odmienny od europejskiego świat samurajów, gejsz, cesarzy i szogunów. Czasem zabawnie, czasem refleksyjnie, zawsze z perspektywy bacznego obserwatora.


Źródło:   https://sklep.zysk.com.pl/szkarlatny-kwiat-kamelii-5629.html

 


Szymon Nowak - „Niechciani generałowie: Sosabowski, Maczek, Bór-Komorowski i inni: powojenne losy polskich oficerów"

Fronda PL, 2018


Bohaterowie i legendarni dowódcy. Po wojnie nie mogli wrócić do Polski. Dawny sojusznik - Wielka Brytania przestała życzliwie traktować wojennych uchodźców w mundurach. Przestali być potrzebni. Aby utrzymać rodziny, kawalerowie orderu Virtuti zostawali barmanami, tapicerami i nocnymi cieciami.

Na londyńskiej paradzie zwycięstwa w 1946 roku, w której obok Anglików i  Amerykanów maszerowali nawet sanitariusze z Fidżi i oddziały robocze z Seszeli, zabrakło Polaków. Rząd Jego Królewskiej Mości na dwa tygodnie przed defiladą rozwiązał Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.


Kontradmirał Józef Unrug, dowódca Polskiej Floty i Obrony Wybrzeża w 1939 roku. Po kapitulacji Kriegsmarine zaproponowała  mu służbę w swoich szeregach. Odmówił. Po wojnie, aż do lat pięćdziesiątych, naprawiał silniki w kutrach rybackich w Maroku.


Gen. Stanisław Sosabowski - twórca i dowódca legendarnej polskiej brygady spadochronowej, szykowanej do desantu w okupowanej Polsce. Ostrzegał, że desant planowany pod Arnhem będzie zrzucony „o jeden most za daleko". W powojennym Londynie próbował sił w branży meblarskiej, a potem pracował przez lata jako magazynier.


Gen. Tadeusz Komorowski „Bór" - komendant Armii Krajowej. Były Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie utrzymywał się w Londynie z pracy tapicera.


Gen. Stanisław Maczek  - dowódca największej przedwrześniowej polskiej jednostki pancernej. W 1939 r. nie przegrał żadnej bitwy. Dowódca „Czarnych diabłów", bohater spod Falaise Chambois i Bredy. Żeby utrzymać przykutą do wózka inwalidzkiego córkę Małgorzatę, podawał piwo jako barman i pilnował bramy klubu sportowego w Edynburgu.


Źródło:   https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/niechciani-generalowie

 


Monika Wąs - „Skrzynecki: demiurg i wizjoner"

Wydawnictwo WAM, 2018


Wizjoner, który wymyślił życie. Nie tylko swoje.

Pierwsza pełna biografia Piotra Skrzyneckiego.

Spadł z nieba prosto na Rynek, wymyślony przez Stwórcę na pocieszenie znękanych szarością i komunizmem krakowian. Gdy złamał nogę, trafił do mieszkania przyjaciółki przy Placu na Groblach. Zasiedział się tam na dwadzieścia dwa lata. Zajął się „robieniem kultury na wodociągach", prowadząc amatorskie teatry przy zakładach pracy w Nowej Hucie. A potem była już przede wszystkim Piwnica pod Baranami - osobny, baśniowy świat, którego był zwariowanym architektem (tu rozpoczęła się wielka kariera Ewy Demarczyk albo Zbigniewa Preisnera).

Monika Wąs (autorka biografii "Dymny. Życie z diabłami i aniołami") przez wiele lat utrzymywała kontakt ze Skrzyneckim. Dotarła do artystów żywo wspominających legendarną postać polskiego życia kulturalnego i towarzyskiego. Są wśród nich Grzegorz Turnau, Jan Nowicki, Zygmunt Konieczny czy Zbigniew Preisner. Zdążyła porozmawiać również z Anną Szałapak.

Co skrywał w sobie brodaty „reżyser własnego życia"? Kim był wrażliwiec przesiadujący długie godziny pod prysznicem? Jak zmagał się z rzeczywistością szalony demiurg szukający wciąż artystycznego spełnienia?


„Biografia Piotra Skrzyneckiego to opowieść o Artyście Spełnionym, mimo braku jakichkolwiek na to dowodów. Monika Wąs stworzyła wirtuozowski i nieprzenikniony portret Piotra S." 

Jan Kanty Pawluśkiewicz


„Piotr był i znikał, i każdy miał wrażenie, że akurat jemu poświęcił dużo czasu i uwagi. To był błyskotliwy erudyta, który mógł zostać, kim chciał, a został Piotrem Skrzyneckim." 

Grzegorz Turnau


„On wychowywał, nie wychowując. Dawał przykład z siebie. Czułeś momentalnie, ile jesteś wart." 

Zbigniew Preisner


Źródło:   https://wydawnictwowam.pl/prod.skrzynecki-demiurg-i-wizjoner.12693.htm?sku=77449

 

 


Dział dla Dzieci

 



Książki

 


W. Bruce Cameron - „Ellie"           (seria:  Był sobie szczeniak)

Wydawnictwo Kobiece, 2018


Szczeniaczki doskonale Ci znane z książki "Był sobie pies"  dają głos! 

Poznaj historię Ellie, bardzo mądrej psinki, która ma bardzo ważne zadanie do wykonania.

Ellie to bardzo mądra suczka, z bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Od szczeniaka była trenowana na psa ratownika i potrafi teraz odszukać zagubione w lesie dziecko albo wskazać zasypanego przez gruzy człowieka. Ta psina ma nosa! Znajduje ludzi. Ratuje ich. To jej misja.

Jednak Ellie ma też bardzo ważne zadanie w domu. Jej opiekunowie — Jakob, który stracił żonę i bardzo samotna Maya — również są zagubieni. Jednak w zupełnie inny sposób niż ktoś, kto chciał sprawdzić, co jest po drugiej stronie placu zabaw. Teraz Ellie musi wykorzystać wszystkie swoje sztuczki, aby dotrzeć do swoich opiekunów i ich uratować.

Historia Ellie to piękna opowieść dla młodych miłośników zwierząt, a urocze czarno-białe ilustracje, sprawiają, że jej przygody ożywiają na Twoich oczach!


W. Bruce Cameron- autor bestsellerowej książki „Był sobie pies". Dwukrotnie został wybrany najlepszym felietonistą przez National Society of Newspaper Columnist. Obecnie mieszka w Kalifornii. Bardzo bliska relacja z ukochaną suczką Cammie spowodowała, że pisarz zafascynował się najbardziej przyjaznymi czworonogami. Jest autorem licznych powieści o uroczych wyszczekanych bohaterach.


Źródło:   http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/byl-sobie-szczeniak-ellie/#

 


Artur Maciak - „Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat"

Books, 2018

 

Czy dziecko może zmienić świat? Czy może wpłynąć na rząd, państwo, dorosłych? Owszem, dzieci umieją walczyć o swoje sprawy, potrafią też nakłonić dorosłych, by ci angażowali się w ważne akcje, i odnoszą na tym polu niemałe sukcesy. „Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat" to zapis życia i działalności niezwykłych młodych ludzi, którzy swoją postawą wpływali i nadal wpływają na poprawę warunków życia dzieci na całym świecie. Publikacja porusza ważne, a zarazem bardzo trudne kwestie, np. walkę o prawo do nauki, walkę z głodem i ubóstwem, walkę z nierównościami społecznymi i śmiertelnymi chorobami. Osoby, których historie zostały opowiedziane w książce to m.in.: Nkosi Johnson, Thandiwe Chama, Mayra Avellar Neves, Francia Simon, Kesz Valdez, Malala Yousafzai, Abraham Keita, Anna Frank, Hector Pieterson, Jan Mela. Książka objęta m.in. Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz patronatem Kapituły Orderu Uśmiechu.


Źródło:     https://xlm.pl/ksiazka/wielkie-sprawy-malych-dzieci-mali-bohaterowie

 


Renne - „Orzeł"        (seria:   Dzikie zwierzęta w naturze)

Wydawnictwo Debit, 2018


Jak żyją orły? Te majestatyczne drapieżniki, które zamieszkują cały świat poza Antarktydą, oczarują Cię swoim pięknem. Co jedzą, gdzie wiją gniazda, jak sobie radzą w zimie? Książka w przyjazny dla dziecka sposób przedstawia całą prawdę o orłach. Pokazuje, na co polują i kto jest ich wrogiem, jak się rozmnażają. Ukazuje te wspaniałe zwierzęta bez mitów i bajania, zgodnie z encyklopedyczną prawdą. Na koniec książka zapoznaje czytelnika z różnymi gatunkami orłów. Dodatkowym walorem publikacji są przepiękne ilustracje.


Źródło:   https://wydawnictwo-debit.pl/6-9-lat/474-dzikie-zwierzeta-w-naturze-orzel.html?search_query=Orzel&results=1

 


Zbigniew Sobolewski - „Bajki dla młodszych i starszych"

Wydawnictwo Jedność, 2018


Oto przyjazny dzieciom zbiór bajek, które w prosty sposób przekazują, co w życiu jest naprawdę ważne, i ukazują różnicę między dobrem a złem. To mądre opowieści, w których drzemią przesłania na całe życie. Pobudzanie wyobraźni i poruszanie małych serc dobrymi przykładami to doskonała metoda kształtowania dziecięcego charakteru. Kolorowe ilustracje dodatkowo zachęcają do przeczytania tej pięknej książki.

Odbiorcy

- dzieci lubiące słuchać ciekawych i mądrych opowieści;

- rodzice i opiekunowie szukający sposobu na przekazanie dziecku ważnych wartości w życiu.

Dlaczego warto nabyć tę książkę

- ciekawi i pobudza wyobraźnię;

- skłania do myślenia i mówienia o ważnych wartościach;

- zachęca do czytania dzięki kolorowym ilustracjom.


Źródło:    https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/4146/bajki-dla-mlodszych-i-starszych

 


Katarzyna Sołtyk - „Moja Polska"

"Wilga" - Grupa Wydawnicza Foksal, 2018

 

To nie jest zwykły album ani też encyklopedia. To jest wielka, przepiękna wizytówka naszego kraju.

W tej wspaniale zilustrowanej książce dzieci znajdą najważniejsze fakty z polskiej historii, kultury, tradycji i nauki. Poznają ponad 60 wydarzeń i postaci, które na zawsze wpisały się w dzieje naszej ojczyzny i zmieniły nie tylko ją, ale także Europę i świat. W tej książce młodzi czytelnicy znajdą to, co bez dwóch zdać możemy nazwać symbolami Polski i przekonają się, z jak wielu powodów my, Polacy, możemy być dumni.


Źródło:   https://www.gwfoksal.pl/moja-polska.html

 


Peter Wohlleben -  „O czym szumią drzewa"

Wydawnictwo Otwarte, 2018

 

PRZEKONAJ SIĘ, ILE TWOJE DZIECKO MOŻE ODKRYĆ W LESIE

Dla małych i dużych miłośników lasu i przyrody.

Przyłącz się ze swoją pociechą do leśnika Petera

i wyruszcie w fascynującą wyprawę do serca lasu.

Sprawdź, co Twoje dziecko znajdzie w książce.


Peter Wohlleben leśnik z prawdziwego zdarzenia. Wie, jak ważne jest wpajanie od małego miłości do przyrody. Dlatego założył Akademię Leśną i od ponad 25 lat zabiera grupy dzieci na niezapomniane wycieczki do lasu.


Źródło:   http://www.otwarte.eu/landings/oczymszumiadrzewa/


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki