Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

              

 

 

                                                        POLECANE   NOWOŚCI    -   grudzień   2018 r.

 


Dział dla Dorosłych

 

Książki


 Aleksandra Bogusławska – „Odetchnij od miasta: 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce"

Wydawnictwo Buchman, 2018


Książka „Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce" Aleksandry Bogusławskiej to niezwykły przewodnik po jeszcze bardziej niezwykłych miejscach, w których można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Autorka, popularna blogerka, prowadzi swoich czytelników po najlepszych domach gościnnych, które wyróżniają się na tle setek czy wręcz tysięcy przeciętnych ośrodków. 
Aleksandra Bogusławska, autorka książki „Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce", od wielu lat prowadzi bloga Duże Podróże, gdzie na bazie swojego doświadczenia doradza internautom, jak znaleźć swoje własne miejsce na świecie. A doświadczenie ma niemałe – mieszkała już w Kazachstanie, Japonii, Włoszech, Francji i Szkocji, ale wciąż największym sentymentem darzy swoją rodzinną Polskę. I to właśnie turystycznej Polsce poświęciła swoją najnowszą publikację.


Źródło:   https://merlin.pl/odetchnij-od-miasta-62-wyjatkowe-domy-goscinne-w-polsce-aleksandra-boguslawska/7961305/

 


 Andrzej Brzeziecki – „Czerniawski: Polak, który oszukał Hitlera"

 Wydawnictwo Czarne, 2018


Roman Czerniawski, znany również jako Walenty, Armand, Hubert i Brutus. Jeden z największych agentów w historii europejskiego wywiadu. Innowator, którego generał Sikorski osobiście odznaczył orderem Virtuti Militari. Człowiek, który rozkazywał Francuzom, wzbudzał podziw Abwehry, pracował dla rządu Jego Królewskiej Mości, oszukał Hitlera, a przede wszystkim służył Polsce.

Na podstawie m.in. niedawno odtajnionych dokumentów z archiwów brytyjskich służb specjalnych Andrzej Brzeziecki kreśli portret jednego z najbardziej bohaterskich Polaków działających w wywiadzie podczas II wojny światowej. Ten ekscentryczny mężczyzna zaskakiwał największych przywódców Europejskich swoim sprytem, pomysłowością i niestandardowymi metodami konspiracyjnymi, a jego życiorys z powodzeniem mógłby posłużyć Ianowi Flemingowi za wzór przy tworzeniu postaci Jamesa Bonda, z którym dzielił także słabość do płci pięknej.


Źródło:   https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/czerniawski

 


Henry Fraser – „Małe wielkie rzeczy"

Wydawnictwo Insignis, 2018


Henry Fraser miał siedemnaście lat, kiedy w wyniku tragicznego wypadku w jednej chwili zmieniło się niemal wszystko.                                                                                                                                                                    Sparaliżowany od szyi w dół, Henry pokonał niewyobrażalne trudności, by znów móc korzystać z życia i nauczyć się nowego sposobu funkcjonowania. W swojej książce Henry pisze o tym, jak w wyzwaniach, które stawiało przed nim życie, zawsze odnajdywał jakiś dar; jak uczył się przyjmować i akceptować zły obrót spraw oraz doszukiwać się pozytywnych aspektów każdej sytuacji. Jego filozofia życiowa opiera się na założeniu, że każdy dzień może być dobry.

 Dziś Henry jest brytyjskim artystą malującym za pomocą ust i mówcą motywacyjnym. Jego pierwsza wystawa indywidualna „Z dnia na dzień" odbyła się w czerwcu 2016 roku. Namalowany przez niego obraz zamieszczono na okładce „The Scrum", dodatku do magazynu „The Times". Henry Frazer trafił na siódme miejsce w rankingu Power 100 z 2017 roku – listy najbardziej wpływowych osób niepełnosprawnych żyjących w Wielkiej Brytanii..


Źródło:   http://www.insignis.pl/ksiazki/male-wielkie-rzeczy/

 


Robert O`Neill – „Komandos: moja służba w Navy Seal i strzały które zabiły Bin Ladena "

Wydawnictwo Rebis, 2018


Poruszająca i realistyczna relacja Roberta O'Neilla, komandosa Navy SEAL, który ma na koncie ponad czterysta akcji, w tym uratowanie Marcusa Luttrella (jedynego żołnierza SEAL ocalałego po afgańskiej operacji „Redwing"), odbicie porwanego przez piratów kapitana Richarda Philipsa czy likwidacja najbardziej poszukiwanego terrorysty świata, Osamy bin Ladena, który zginął z jego ręki. 
O'Neill opowiada też o szkoleniu podstawowym oraz trudnych i wyczerpujących treningach, gdy dostał już przydział do najbardziej elitarnego oddziału SEAL. Przez ponad dziesięć lat brał udział w działaniach antyterrorystycznych w okresie, który był najgorętszy pod tym względem w dziejach USA. Nierzadko jego oddział niemal co noc stawał do walki i choć sam O'Neill wyszedł z tego cało, wielu z jego towarzyszy broni nie miało tyle szczęścia. 


Źródło:  https://www.rebis.com.pl/pl/book-komandos-robert-o-neill,SCHB08796.html

 


Sławomir Łotysz – „Polscy wynalazcy"

Wydawnictwo Dragon, 2018


„Polscy wynalazcy" to historia 100 przełomowych, polskich innowacji technicznych. Prezentuje powstanie m.in. kamizelki kuloodpornej (Kazimierz Żegleń), igły jednorazowej (Zbysław Roehr), działa pneumatycznego (Edmund Żaliński), blendera (Stefan Popławski) czy Internetu (Paul Baran). Inspiracją do przygotowania publikacji stało się stulecie działalności polskiego Urzędu Patentowego.


Źródło:  https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,112659,Polscy-wynalazcy

 


Frances Gies, Joseph Gies  – „Życie w średniowiecznym mieście"

Wydawnictwo Znak Horyzont, 2018


Swobodnie poruszasz się w miejskiej dżungli? A wiesz, że istniała już średniowieczu?
Zanurz się w świat średniowiecznego miasta i poznaj jego życie od podszewki. Razem z dwojgiem cenionych historyków zwiedzisz teatr, kościół i szkołę, zrobisz zakupy na rynku i pójdziesz do lekarza. Zawitasz w domu mieszczanina i poznasz jego żonę. Zostaniesz zaproszony na ślub i pogrzeb, a nawet zajrzysz na salę porodową.
Co ludzie robili w kościele? A co w budynku pod szyldem z jednorożcem? Jak lekarze traktowali swoich pacjentów? Czym zajmowali się średniowieczni studenci? Jak działały sądy?
Czemu małżonkowie trzymali bieliznę pod poduszką? 
Frances i Joseph Gies znowu udowadniają, że średniowiecze to fascynująca epoka!
Oglądasz Grę o tron?
Natchnieniem dla George'a R.R. Martina przy Pieśni Lodu i Ognia były czasy średniowiecza. Wówczas wśród jego lektur znalazły się także książki małżeństwa Giesów. Dziś każdy z nas może kroczyć śladami pisarza w poszukiwaniu jest inspiracji. 


Źródło: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,119308,Zycie-w-sredniowiecznym-miescie

 

 

Dział dla Dzieci

 

Książki


Wojciech Gil – „O drzewach i ich mieszkańcach"

Wydawnictwo MULTICO, 2018


 Wojciech Gil – leśnik z wykształcenia i zamiłowania opowiada o drzewach i związanych z nimi zwierzętach i innych „mieszkańcach". Bogato zilustrowane, pełne wiedzy i miłości do przyrody gawędy dla dzieci, rodziców i dziadków.                  Zwierzęta zamieszkują wszystkie zakątki lasu, od ściółki, przez korzenie, pnie, gałęzie, po czubki drzew. Również liście i owoce każdego drzewa czy krzewu znajdą swego amatora. Pożywi się nimi mała gąsienica, chrząszcz, mysz leśna lub znacznie od nich większa sarna. Przez każdą dziuplę w pniu dębu przez lata przewija się wielu lokatorów. Raz jest to rodzina pszczół, w następnym roku kuna leśna, a potem puszczyk. Wśród bohaterów tej książki są drzewa i krzewy rosnące u nas „od zawsze", a także takie, które pochodzą z innych stron świata, ale zagościły już w Polsce na dobre. W poczet mieszkańców drzew Autor zalicza także organizmy, którym dany gatunek rośliny najczęściej udziela schronienia lub pokarmu.

Każdy może uzupełnić ten zestaw mieszkańców o samodzielnie zaobserwowane gatunki i wpisać ich nazwy do tabeli w spisie treści. To ekscytująca i bardzo rozwijająca zabawa!


Źródło:  https://www.gandalf.com.pl/b/wojciech-gil-opowiada-o-drzewach-i-ich/


 

Kelsey Oseid – „Co widzimy w gwiazdach"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2018


Co widzimy w gwiazdach" to fascynujący, bogato ilustrowany przewodnik po nocnym niebie. Czytelnik znajdzie tu nie tylko zbiór podstawowych faktów z dziedziny astronomii, lecz także wyruszy wraz z autorką w niezwykłą podróż przez mity, legendy, wyobrażenia ludzkości na temat budowy wszechświata czy pochodzenia gwiazdozbiorów. Ta książka – dzięki swojej artystycznej formie – jest jednocześnie zachwycającym dziełem sztuki i najlepszym wprowadzeniem w tajemnice kosmosu dla starszych dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych.
Kelsey Oseid jest północnoamerykańską malarką i graficzką. Artystka – w swojej pracy i poza nią – szczególnie interesuje się przyrodą oraz więziami pomiędzy człowiekiem a światem natury. Mieszka w Minneapolis z mężem Nickiem, dwoma kotami i dwiema kurami.


Źródło:   https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,114068,Co-widzimy-w-gwiazdach-Ilustrowany-przewodnik-po

 


Ariadna Przepióra – „O księżycu z komina domu na wzgórzu"

Wydawnictwo Skrzat, 2018


Nie chodzi o to, by patrzeć na świat przez różowe okulary, ale by w jego szarościach dostrzegać to, co ważne, dobre i piękne.
Michał przeprowadza się na wieś, gdzie poznaje klasowe „dziwadło". Wiktora. Właściciela niezwykłego Skarbca, małego filozofa, chłopaka, którego promienisty uśmiech potrafi rozświetlić najgorszy mrok, przezwyciężyć ludzki gniew, nienawiść, chorobę... 
Wzruszająca opowieść o magii otaczającej rzeczywistości, tajemnicy życia i śmierci oraz o przyjaźni, która połączyła chwalipiętę, mieszczucha, babochłopa, histeryczkę i szkolnego agresora. To przygoda, która rozpoczęła się od nudnego zadania z przyrody, a przeniknęła w zakamarki domu na wzgórzu, od lat budzącego fascynację i lęk, i tak naprawdę nigdy się nie skończyła.
Książka wychodzi poza wszelkie schematy patrzenia i uwrażliwia na to, wobec czego pozostajemy obojętni, a nawet bezradni.

Źródło:  https://www.skrzat.com.pl/index.php?p1=pozycja&id=2025&tytul=O-ksi%C4%99%C5%BCycu-z-komina-domu-na-wzg%C3%B3rzu


 

Roch Urbaniak – „Papiernik czyli skąd się biorą opowieści".

Wydawnictwo Tadam, 2018

 

Papiernik. Kim jest? Czym się zajmuje? Nie macie pojęcia, jak ważne są te pytania. Bo jak myślicie, skąd się biorą opowieści? Same do nas przychodzą? Albo do tych, którzy przekazują je innym w książkach i przy ogniskach? Myślicie, że nagle pojawiają się ni stąd, ni zowąd i pozwalają się oswoić? A skąd! Opowieści są sprytne i nie tak łatwo je złapać. A co dopiero nakłonić do tego, żeby pozwoliły się opowiedzieć. A żeby złapać opowieść, której jeszcze nikt nigdy nie słyszał – o! moi drodzy – do tego potrzeba fachowca. Do tego potrzeba Papiernika. W książce, którą trzymacie w rękach, będziecie mieli okazję go poznać. Dowiedzieć się, na czym polega jego trudna sztuka, i zobaczyć kilka z jego najpilniej strzeżonych skarbów.

 

Źródło: https://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/papiernik-czyli-skad-sie-biora-opowiesci/


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki