Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Młodych 2019

 

- Wystawa "Malujemy samodzielnie i z pomocą": styczeń 
Nowy sezon wystawienniczy w Galerii Młodych rozpoczęła, jak co roku, wystawa prac plastycznych uczestników chojnowskich Środowiskowych Domów Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz wychowanków Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. Na wystawie  zaprezentowało się 35 osób z ponad 80 pracami malarskimi i rękodzielniczymi. Na wernisażu, który odbył się 9.01.2019 r., już po raz ósmy spotkaliśmy się w takim wyjątkowym gronie. O powstawaniu prac w pracowniach i o nowych pomysłach opowiadały Alina Żybura z WTZ, Urszula Kondrat z ŚDS nr1 i Anna Marciniszyn z ŚDS nr 2. W podziękowaniu za artystyczne zaangażowanie Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies wręczył przedstawicielom tych ośrodków miejskie kalendarze, a Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Skowroński wszystkim autorom słodki upominek.

                                                                                                                                                                                                   zobacz więcej

- Wystawa Zbigniewa Dudka "LATA MIJAJĄ - KALENDARZE POZOSTAJĄ": luty 
Wystawa kalendarzyków listkowych zaprezentowana przez legniczanina Zbigniewa Dudka - kolekcjonera, byłego nauczyciela historii, ale także miłośnika górskich wycieczek, człowieka niezwykłego. Na 16 tablicach i w 2 gablotach znalazło się się około tysiąca małych kalendarzy, co stanowi mniej niż 1% jego zbioru. Ta wystawa jest trzecią indywidualną wystawą Zbigniewa Dudka, a jej wernisaż odbył się 22.02.2019 r. Autor z wielkim entuzjazmem opowiadał o swojej kolekcji, a mógłby o każdym z przedstawionych na wystawie kalendarzyków mówić w nieskończoność. Dla nas, zwykłych użytkowników kalendarzy traci on swą wartość z upływem ostatniego dnia roku, dla Pana Zbigniewa i jego przyjaciół filokalendystów, jest niezwykle ważny, niezależnie od roku, w którym był wydany.
 

zobacz więcej


- Wystawa Marii Turek "Hafty babuni": marzec - kwiecień
Wystawa haftów Marii Turek. Pani Maria pięknie wpisała się w motto naszej galerii, które brzmi „Dla młodych wiekiem i duchem!". Swoją przygodę z haftem rozpoczęła bowiem w wieku 60 lat i przez dziesięć następnych spod jej zręcznych rąk wyszło kilkadziesiąt wyszywanych obrazów. Tylko kilkanaście zostało zaprezentowanych w bibliotece, reszta to prezenty dla znajomych i rodziny. Obecnie pani Maria nie wyszywa - już wzrok nie ten co kiedyś, ale prace które są na wystawie mówią wiele. Jak wspominała autorka podczas wernisażu, który odbył się 11 kwietnia 2019 r., nie zdarzyło jej się nigdy poplątać różnokolorowych nici lub pruć już zaczętą pracę. A wszystko zaczęło się przypadkiem, w Niemczech u przyszywanej cioci, która zaraziła ją haftowaniem. Na wernisażu Maria Turek nie kryła wzruszenia, nie spodziewała się, że po tylu latach jej prace będą podziwiane przez mieszkańców naszego miasta.
 

zobacz więcej
 

- Wystawa DRUK NIE Z TEJ ZIEMI z okazji 30-lecia działalności Drukarni UNIFOT Gizeli i Andrzeja Bobików: maj
Wystawa zorganizowana w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Na wystawie pokazaliśmy wybrane prace drukarskie i wydawnictwa. Finisaż wystawy, który odbył się 28.05.2019 r., był radosną i ważną uroczystością. Świętowaliśmy jubileusz firmy prowadzonej przez chojnowian społecznie zaangażowanych w sprawy naszego miasta. Zacnych, znanych i docenianych. Na finisaż licznie przybyła rodzina, przyjaciele i znajomi Państwa Bobików, a także przedstawiciele władz miasta i gminy Chojnów oraz lokalnych instytucji i firm – z gratulacjami i życzeniami. W pierwszej części spotkania Pan Andrzej z wielką pasją opowiedział o zbiorach na wystawie. Druga część finisażu to przedstawienie różnych materiałów związanych z działalnością drukarni i pokaz trzech filmów: jeden zrealizowany przez Rafała Wyciszkiewicza o tym, jak drukowana jest „Gazeta Chojnowska" i dwa wideowspomnienia z promocji książek wydanych przez UNIFOT: „Ucieczki" Ewy Tarnowskiej oraz „Starych i nowych gawęd o Ziemi Chojnowskiej" Stanisława Horodeckiego. Państwo Gizela i Andrzej podziękowali też pracownikom biblioteki za współpracę oraz przekazali prace drukarskie i wydawnictwa Drukarni UNIFOT do zbiorów chojnowskiej książnicy.

zobacz więcej
 

- Wystawa Rafała Wyciszkiewicza "FOLKOWE DZIEWCZYNY ŚWIATA": czerwic - lipiec
Rafał Wyciszkiewicz pokazał ponownie swoje zdjęcia w Galerii Młodych. Tym razem na wystawie FOLKOWE DZIEWCZYNY ŚWIATA, przedstawiającej uczestniczki Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą". Wernisaż wystawy odbył się 13.06.2019 r. Jednym z zaproszonych gości był Jerzy Starzyński, założyciel festiwalu, który opowiedział o jego początkach oraz zaprosił na obecną, XXI już, edycję tego fantastycznego wydarzenia. Festiwal jest organizowany przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera" z Legnicy - z którym autor fotografii współpracuje już dziewiętnaście lat - oraz kilkanaście instytucji z kraju i zagranicy. Na wystawie zostało zaprezentowanych 60 fotografii pięknych dziewczyn i zespołów występujących na festiwalu, a na wernisażu mogliśmy obejrzeć także filmowe migawki z popisami młodych artystów i wielotematyczny pokaz zdjęć Rafała Wyciszkiewicza.

zobacz więcej
 

- Wystawa Jadwigi Stopy "Zamki i pałace": wrzesień - październik 
Otwarcie wystawy malarstwa Jadwigi Stopy „Zamki i pałace" odbyło się 19.09.2019 r. Obrazy, przygotowane specjalnie na tę wystawę, przedstawiają zamki i pałace – w większości z Dolnego Śląska. Te, które przetrwały i nieistniejące już budowle namalowane na podstawie archiwalnych dokumentów, m.in. pałace w Chojnowie, Budziwojowie, Niedźwiedzicach, Rokitach oraz zamki w Chojnowie, Grodźcu i Kliczkowie. Na wystawie znalazły się też obrazy, których tematyka wiąże się z motywem ekspozycji – pokazują dworskie i baśniowe postaci oraz życie, które toczyło się wokół rezydencji. Na wernisażu autorka prac nakreśliła dzieje niektórych zaprezentowanych zabytków. Zaznaczyła, że głównym celem wystawy jest przybliżenie historii naszej okolicy. Opowiedziała też o innych swoich pasjach: pracach rękodzielniczych, śpiewaniu w chórze Skoranta i pisaniu wierszy. Pięknymi, własnoręcznie zrobionymi, czekoladowymi podarunkami podziękowała przedstawicielom lokalnych instytucji oraz przyjaciołom za wsparcie i pomoc.

zobacz więcej
 


 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki