Katalog on-line

Dziewczyna spotyka chłopaka…

   

                                                                                                                                  zobacz zdjęcia


Dziewczyna spotyka chłopaka... Tymi słowami 14 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie rozpoczęły się literackie warsztaty „Inspiracje", przeprowadzone przez Agnieszkę Gil - wrocławiankę, autorkę piszącą dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Już po raz drugi przyjechała na do naszego miasta na zaproszenie klubowiczów z Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.


Na rozgrzewkę, jak i pierwszym zadaniem uczestników spotkania, było dopowiedzenie dalszego ciągu historii, która rozpoczęła się banalnie od słów dziewczyna spotyka chłopaka… Jednak z każdym dodanym fragmentem ta opowieść nabierała coraz większego rozmachu. Zabawa była przednia. Zdradzę jedynie, że główna bohaterka o imieniu Anastazja przyjechała do naszego miasta w poszukiwaniu męża. W tym celu rozkochała w sobie kilku chojnowskich przystojnych młodzieńców oraz Nieznanegozimienia Koreańczyka. Ale była to tylko przykrywka jej przestępczej działalności. Gdyż nadobna panna polowała nie na męża lecz na skarby ukryte przez księżną Annę Wittenberską w naszym Regionalnym Muzeum. 


Podsumowując tę zabawę Pani Agnieszka stwierdziła, że nie ma głupich pomysłów, wszystkie warto notować, bo mogą nas zainspirować do dalszego pisania.

Następie rozpoczęły się samodzielne zajęcia praktyczne. Młodzież, pod czujnym okiem prowadzącej warsztaty, pisała krótkie teksty inspirowane wydarzeniem, znaną osobą, obrazem i muzyką. Każda z grup miała ciekawe pomysły. Powstawały różne historie, niektóre z nich były śmieszne a inne bardzo mrrrroczne.

W dalszej części spotkania pisarka przedstawiła proces powstawania powieści. Zanim książka powstanie musimy odpowiedzieć sobie na

 2 fundamentalne pytania – dlaczego chcemy ją napisać i co chcemy przekazać czytelnikowi? Jeśli już będziemy znali odpowiedzi, to należy przeprowadzić badania i zgromadzić materiały o interesującym nas problemie, czyli zrobić research utworu. Dopiero wtedy można nakreślić plan, który powinien zawierać m.in. takie elementy jak: opis postaci,  środowisko, fabułę. Ważną rzeczą  w powieści są dialogi. To one popychają akcję do przodu, ożywiają oraz nadają jej dynamizmu.

I kiedy już mamy te niezbędne elementy,  i jak to ujęła Pani Agnieszka „całe mieszkanie jest wysprzątane, a blat biurka wypastowany" wtedy powinno się przystąpić do pisania naszego dzieła.

Przyszli chojnowscy literaci nie tylko z wielkim zainteresowaniem słuchali jej słów, ale i skrupulatnie wypełniali zadania powierzone im w ramach warsztatów. Kilka godzin intensywnej pracy upłynęły bardzo szybko. Z żalem rozstawaliśmy się z Panią Agnieszką Gil, obiecując sobie, że w przyszłości jeszcze się spotkamy.


A zaczęło się tak banalnie – dziewczyna spotyka chłopaka…


Anna Kopyra

moderator DKK ŁGARZ i MDKK

przy MBP w Chojnowie


  Od 21 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie jest otwarta dla Czytelników *** 

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki