Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

30 lat Drukarni UNIFOT Gizeli i Andrzeja Bobików - święto chojnowskiego drukarstwa


zobacz zdjęcia


W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zaprezentowaliśmy w Galerii Młodych wystawę DRUK NIE Z TEJ ZIEMI, przygotowaną z okazji 30-lecia działalności Drukarni UNIFOT Gizeli i Andrzeja Bobików. Obecnie firmę prowadzą wspólnie z córką Izabelą.

Na wystawie pokazaliśmy wybrane prace drukarskie i wydawnictwa, w tym foldery, kalendarze, katalogi, widokówki i książki. Nieprzypadkowo ta wyjątkowa wystawa została zorganizowana w naszej bibliotece - od wielu lat współpracujemy z Drukarnią UNIFOT, nie tylko w zakresie oprawy graficznej imprez i wydawania książek, ale też podczas realizacji różnorodnych przedsięwzięć promujących czytelnictwo.


Finisaż wystawy, który odbył się 28 maja 2019 r., był radosną i ważną uroczystością. Świętowaliśmy jubileusz firmy prowadzonej przez chojnowian społecznie zaangażowanych w sprawy naszego miasta. Zacnych, znanych i docenianych, m.in. Pan Andrzej został „Chojnowianinem Roku 2000", a wspólnie z Panią Gizelą otrzymali w 2014 r. wyróżnienie o randze powiatowej - „Amicus Librorum - Przyjaciel Biblioteki".


Nie dziwi więc fakt, że na finisaż licznie przybyła rodzina, przyjaciele i znajomi Państwa Bobików, a także przedstawiciele władz miasta i gminy Chojnów oraz lokalnych instytucji i firm - z gratulacjami i życzeniami.

W pierwszej części spotkania Pan Andrzej z wielką pasją opowiedział o zbiorach na wystawie.

Druga część finisażu to przedstawienie różnych materiałów związanych z działalnością drukarni i pokaz trzech filmów: jeden zrealizowany przez Rafała Wyciszkiewicza o tym, jak drukowana jest „Gazeta Chojnowska" - i dwa wideowspomnienia z promocji książek wydanych przez UNIFOT. W taki sposób przypomnieliśmy sobie chojnowską prezentację „Ucieczki" Ewy Tarnowskiej oraz „Starych i nowych gawęd o Ziemi Chojnowskiej" Stanisława Horodeckiego. Miłym akcentem było to, że autorzy tych książek uczestniczyli w jubileuszowym spotkaniu.


Państwo Gizela i Andrzej Bobikowie podziękowali też pracownikom biblioteki za współpracę oraz przekazali prace drukarskie i wydawnictwa Drukarni UNIFOT do zbiorów naszej książnicy.

Bardzo dziękujemy!


A tak działalność Drukarni UNIFOT przedstawiają jej właściciele:


30 lat działalności UNIFOT - Gizela i Andrzej Bobik


Firma UNIFOT powstała w styczniu 1989 r. Jej główną działalnością były usługi fotograficzne i wideofilmowanie uroczystości rodzinnych (chrzty, komunie, śluby, wesela itp.). Po kilku latach pojawił się pomysł rozwinięcia o poligrafię. Drukarnia UNIFOT mieściła się wówczas w lokalu kolegów z „Divertimento" (byłej stołówce Dolpakartu), dzięki dużej ich pomocy zaczęto produkować wszelkiego rodzaju druki na potrzeby lokalnego rynku. Najpierw była to technika druku typograficznego, czyli ręczny skład ze czcionek ołowianych i druk na maszynie typograficznej „Grafopres". Po kilku latach zakupiono maszynę „Romayor" do druku offsetowego. To był przełom. Druk offsetowy pozwalał na wykonywanie szerokiej gamy wyrobów wielobarwnych na różnych podłożach (papier kredowany, kartony, papier samoprzylepny, samokopiujący). W roku 1997 przeniesiono drukarnię do własnych pomieszczeń na ulicę Okrzei 2. W wyniku szybkiego rozwoju firmy zakupiono kilka urządzeń i maszyn: (bindownice, laminatory, kserokopiarki, oklejarki, maszyny offsetowe Shinohara, naświetlarki, drukarki do druku cyfrowego XEROX i inne).


Drukarnia UNIFOT w okresie swojej 30-letniej działalności może się pochwalić wykonywaniem zleceń dla takich firm jak:


KGHM Lubin, Re-Wo Lubin, VITBIS Złotoryja, Herbapol Wrocław, Młynpol, BS Chojnów, PKO, BZ WBK;


oraz lokalnych: KOBO, LUAL, DANY, DOLPAKART, DOLZAMET, METAL-CYNK, MAGROTEX, POLERS, PHU WENGRZYN, FEERUM, NARZĘDZIOWIEC, BIG-FORM, EKO-KOLOR i wiele innych;


dla samorządów miasta i gminy Chojnów: „Gazeta Chojnowska", „Wiadomości Gminy Chojnów", a także druk biuletynów informacyjnych dla samorządów sąsiedzkich (Gromadka, Pielgrzymka, Miłkowice, Warta Bolesławiecka, Gmina Bolesławiec, Rudna, Zagrodno, powiat Legnicki);


dla instytucji podległym tym samorządom - szkoły, ośrodki kultury, sportu, biblioteki, muzea;


agencji reklamowych: SKRYBA, LEONARDO, IMAGE, FINESTRA, BIG-FORM.


Obecnie UNIFOT doradza, projektuje i wykonuje: wszelkiego rodzaju pieczątki w oprawach COLOP, wizytówki, ulotki, foldery, katalogi, etykiety, zaproszenia, dyplomy, książki, opakowania sztancowane. Zajmuje się również pracami introligatorskimi. Naprawia stare podniszczone książki.


Prowadzi własne wydawnictwo. Nakładem UNIFOT ukazały się: Stanisława Horodeckiego „Chojnowska fara", „Dawny ratusz i Baszta Tkaczy w Chojnowie", „Stare i nowe gawędy o Ziemi Chojnowskiej", a także chojnowian: Piotra Misikiewicza zbiory wierszy i Jarosława Macewicza eseje.


Wydaje współczesne widokówki naszego miasta, jak również reprinty dawnego Haynau w pakietach „Spacerkiem po dawnym Chojnowie" oraz kalendarze w tym klimacie.


Od kilku lat współpracuje z Urzędem Miejskim Chojnowa opracowując kalendarze promocyjne naszego miasta.


Z okazji naszego Jubileuszu 30-lecia, UNIFOT serdecznie dziękuje wszystkich osobom, firmom i instytucjom samorządowym za współpracę.



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki