Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                                        POLECANE   NOWOŚCI    -   luty   2020 r.



Dział dla Dorosłych

 


Książki


Jacek Cygan  – „Odnawiam dusze"

Wydawnictwo  ZNAK, 2019


Piosenki, które nuci cała Polska.

Ludzie, których nigdy nie zapomnimy.

Czas, który pozostał w naszych sercach.

Dobry autor tekstów to ktoś, kto słowami odmienia ludzkie dusze. Można by rzec – odnawia je. Nikt nie wie tego lepiej niż Jacek Cygan, który odnawia dusze, pisząc inspirujące, dowcipne i wzruszające teksty. Wszyscy je znamy, ale za ich powstaniem często kryją się tajemnice, które teraz możemy odkryć.

W książce znajdziemy bardzo osobiste wspomnienie o Zbyszku Wodeckim, niezwykłe historie o tym, jak na prośbę Anny Dymnej pan Jacek napisał piosenkę specjalnie dla Ewy Błaszczyk albo jak dla Grzegorza Markowskiego w jedną noc stworzył jeden z największych przebojów Perfectu. Poznamy też historię Edyty Górniak, która nie obawiała się pewnej nocy sama wyruszyć w podróż pociągiem pełnym rezerwistów.

Wymarzona lektura dla wielbicieli książki Życie jest piosenką Jacka Cygana.

W zabawnych i wzruszających opowieściach kryje się prawda o niezwykłych artystach, ich osobowościach i talencie. O ludziach bardzo nam bliskich, jak starzy, dobrzy znajomi.

 

Źródło: http:// https://www.znak.com.pl/ksiazka/odnawiam-dusze-piosenki-ludzie-czas-jacek-cygan-154649

 


Un-su Kim – „Likwidator"

Wydawnictwo Akurat, 2019


Najnowsze dzieło autora okrzykniętego „koreańskim Henningiem Mankellem" to znakomity thriller, którego akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości Seulu, gdzie gildie płatnych zabójców toczą bezwzględną walkę o dominację.

Za każdym morderstwem stoi anonimowy mocodawca – patron. Patroni potajemnie kierują poczynaniami najbardziej bezwzględnych zabójców w mieście, ale uchodzą za postacie z pogranicza fantazji. Kim tak naprawdę są? I co ważniejsze, do czego dążą?

Reseng jest zabójcą. Wychowany przez zrzędliwego likwidatora zwanego Starym Jenotem, dorastał w bibliotece pełniącej funkcję przestępczej centrali. Reseng nigdy nie kwestionował poleceń – dokąd ma się udać i kogo ma zabić. Nie zastanawiał się także, dlaczego jego dom jest pełen książek, których nikt nie czyta. Jednak pewnego dnia odrzuca zawodową dyscyplinę, doprowadzając do katastrofy starannie opracowany plan. A kiedy odkrywa niewiarygodną intrygę, za którą stoi trójka ekscentrycznych kobiet – ekspedientka ze sklepu spożywczego, jej przykuta do wózka inwalidzkiego siostra i zezowata bibliotekarka – musi podjąć decyzję, czy pozostanie pionkiem, czy przejmie kontrolę nad grą.

Źródło:  https://www.empik.com/likwidator-un-su-kim,p1224876192,ksiazka

 

Jelena Kostiuczenko – „Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji "

Wydawnictwo Czarne, 2020


W cieniu wielkiej polityki, wojen, fortun zdobywanych z dnia na dzień, z daleka od obiektywów kamer i świateł reflektorów jest inna Rosja. To kraj, w którym w opuszczonym moskiewskim szpitalu koczuje grupa nastolatków – stalkerów, diggerów, samobójców, strażników i upiorów. W walącym się hotelu robotniczym mieszka kilkanaście rodzin, które od lat czekają na lokale zastępcze – pisali w tej sprawie już nawet do papieża. W przydrożnym baraku kilkanaście kobiet zaspokaja potrzeby kierowców, policjantów, polityków…

Jelena Kostiuczenko nie pisze zza biurka, nie boi się zabrudzić rąk, nie waha się stawiać trudnych pytań. Odwiedza ćpuńską melinę, w której żyje małżeństwo uzależnione od dezomorfiny, czyli popularnego w Rosji „krokodyla". Udając stażystkę, jeździ na patrole z drogówką i obserwuje, jak inspektorzy wyciągają od kierowców łapówki. W Biesłanie pyta, o czym śnią rodzice dzieci, które zginęły podczas akcji antyterrorystów. Pisze o tym wprost i bez stylistycznych ozdobników. Jej książka jest nie tylko o Rosji. To diagnoza źle działającego świata, w którym zanikają więzi międzyludzkie, solidarność i mechanizmy wzajemnego wsparcia. W którym państwo nie chroni słabych. W którym zamiast prawa, jest pięść. Świata, w którym „przyszło nam żyć".

Źródło:  https://www.empik.com/przyszlo-nam-tu-zyc-reportaze-z-rosji-kostiuczenko-

jelena,p1236560902,ksiazka

 


J. Robert Kudelski – „Złoto Wrocławia. Narodziny legendy"

Wydawnictwo Melanż, 2019


Zimą 1945 roku z Wrocławia wyruszył tajemniczy konwój. Jego zawartość stanowiło złoto bankowe, depozyty zakładów jubilerskich i majątek prywatnych właścicieli. Eskortę cennego ładunku zapewniała grupa zaufanych oficerów SS i policji. Celem tego transportu było dotarcie do bezpiecznej kryjówki. Mimo tajemnicy otaczającej tę operację, kilka lat po wojnie na jej trop wpadli funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Kulisy ukrycia depozytów wywiezionych z Wrocławia, zdradził im niepozorny mieszkaniec jednej z dolnośląskich miejscowości – Herbert Klose. Informacje agenturalne dowodziły, że był on jednym z uczestników wspomnianej operacji. Zeznania jakie złożył w trakcie intensywnego śledztwa, stały się fundamentem legendy o „Złocie Wrocławia" – jego odnalezienie od dekad spędza sen z powiek wielu poszukiwaczom skarbów.

Co w tej sprawie jest prawdą, a co mistyfikacją? Kim naprawdę był Herbert Klose? Gdzie wreszcie ukryto „Złoto Wrocławia"? Na te pytania odpowiedzą wyniki wieloletniego śledztwa, którego zwieńczeniem jest książka J. Roberta Kudelskiego „Złoto Wrocławia. Narodziny legendy".

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło:  https://www.empik.com/zloto-wroclawia-narodziny-legendy-kudelski-robert,p1227778439,ksiazka

 


Adam Zagajewski – „Prawdziwe życie"

Wydawnictwo a5, 2019


Nowe wiersze Adama Zagajewskiego składają się na tom wyjątkowy.
Wzrok poety jest skierowany w przeszłość, ale ton łagodnej melancholii, do którego zdążył nas przyzwyczaić, przełamuje się tu nastrojem niepokoju. Utracone dzieciństwo i młodość; życie, które przepadło lub zostało unicestwione nie tyle przez czas, ile przez kosmiczne katastrofy – to motywy przewodnie. Nadchodzi kres czasów, mówi poeta, i nic nie można na to poradzić. Ratunkiem jest pamięć – zarówno przywołanie dni szczęścia i umiaru, jak i pamięć zbrodni i zła. Należy uważnie patrzeć, zapamiętywać piękno i okrucieństwo świata skazanego na zagładę, to przesłanie dla nas, żyjących „sto lat od zakończenia / pierwszej wojny".
"Prawdziwe życie" otwiera wiersz będący szkicem do portretu rodziców; ich przyjazne i uważne spojrzenie zdaje się towarzyszyć poecie przez całe życie, szczególnie intensywnie w chwilach refleksji nad własnymi wyborami i wartością twórczości. Bo zbiór ten jest próbą podsumowania, scalenia i nazwania doświadczenia istnienia.

To piękna i znacząca książka.


Źródło: http://www.wydawnictwoa5.pl/Prawdziwe-zycie;s,karta,id,233



Dział dla Dzieci

 


Książki


Emilie Chazerand  -  „Brat ze słoika"

Wydawnictwo Kindrekulka, 2019

 

Hipolit jest jedynakiem. Mama nazywa go swoim księciem, małym arcydziełem, chłopczykiem jak z bajki. Może się do niej przytulać, kiedy chce i ma całą jej czułość tylko dla siebie. Ale ma też obowiązki domowe, którymi nie ma się z kim podzielić. Wynoszenie śmieci, nakrywanie do stołu, wycieranie pozmywanych naczyń, no i kursowanie do sklepu, kiedy czegoś zabraknie…

Pewnego dnia Hipolit idzie do sklepu Pana Baratiniego po sucharki dla mamy, a wraca do domu z bratem… w słoiku! Achacy, nowy ulubiony syn, przychodzi na świat…

Książka „Brat w słoiku", wykorzystując lekki ton i szczyptę fantazji, nie tylko pokazuje relacje między rodzeństwem, ale przede wszystkim przedstawia, z punktu widzenia dziecka, proces wchodzenia w nowe role w rodzinie i emocje mu towarzyszące. Oryginalny, niebanalny humor, jedyne w swoim rodzaju grafiki i ponadczasowe przesłanie to tylko niektóre z atutów książki.

 

Źródło: https://www.empik.com/brat-ze-sloika-chazerand-emilie,p1231223176,ksiazka-p

 


Roksana Jędrzejewska -Wróbel  - „Pracownia Aurory"

Wydawnictwo Bajka, 2019


Aurora wybiera się na emeryturę. Całe życie poświęciła naprawianiu złamanych serc, ale czasy się zmieniły i teraz czuje się niepotrzebna. Ludzie przestali dbać o swoje serca, wciąż się śpieszą z nosami utkwionymi w smartfonach. A przecież o serce trzeba się troszczyć, bo musi wystarczyć na długo. Nowego nie kupi się w żadnym sklepie! I choć Aurora zna się na sercach jak nikt, postanawia opuścić pełną banków ulicę Rzemieślników, gdzie nie ma już ani szewca, ani zegarmistrza, ani krawca… Jednak jeszcze tego samego poranka w pracowni Aurory zjawia się mała dziewczynka i zadaje mnóstwo pytań, na które odpowiedzi próżno szukać w internecie. Skąd więc zna je ta starsza pani?

To książka o tym, dlaczego warto wyjść z domu nawet w ponury i deszczowy dzień. A także o tym, co może się wydarzyć, kiedy oderwiemy wzrok od ekranu i spojrzymy w oczy drugiego człowieka. Opowieść o spotkaniu dziewczynki i staruszki. Dla dzieci i dla dorosłych. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/pracownia-aurory-jedrzejewska-wrobel-roksana,p1231792782,ksiazka-

 


Eric Linklater – „Wiatr z księżyca" 

Wydawnictwo Muchomor, 2019


"Wiatr z księżyca" Erica Linklatera z ilustracjami Zbigniewa Lengrena to zabawna, a chwilami pełna niesamowitych zdarzeń, historia dwóch sióstr Dory i Flory, mieszkających w angielskim miasteczku Harmider.

Pewnego razu zaprzyjaźniona pani Wiedźma, daje dziewczynkom tajemniczy napój, który zmieni bieg wydarzeń zamieniając Dorę i Florę w żyrafy.... Tekst niesie ponadczasowe wartości o tym, że warto być dobrym i pomagać innym nawet, jeśli wymaga to odwagi i wiąże się z trudnościami. Napisany jest wartko i wciąga czytelnika niemal od pierwszych stron. Należy do klasyki literatury angielskiej, a w Polsce był wydany w latach 60-tych.

Muchomor wznawia tę doskonałą powieść w nowej szacie graficznej z niezapomnianymi ilustracjami Zbigniewa Lengrena. Jest to kolejny tom serii "Pożeraczy książek" (po "Domu dla Tosi" Kai Malanowskiej).

Seria "Pożeracze książek" to cykl powieści dla dzieci, które lubią zanurzyć się w długiej, pochłaniającej lekturze, w nocy chowają się z książką i latarką pod kołdrą a książki połykają szybciej niż cukierki!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/wiatr-z-ksiezyca-linklater-eric,p1237096088,ksiazka-

 


Isabel Minhos Martins - „Sto nasionek, które pofrunęły"

Wydawnictwo Kinderkulka, 2019


Drzewo wyczekuje,
pełne nadziei.
Na co czeka?
Na idealny dzień do rozrzucenia nasion.
Na co ma nadzieję?
Że wszystko się uda.

Oczekiwanie, chociaż tak długo trwa,
jest dobre,
tak smakowite,
że drzewo nie zamieniłoby go
na nic na świecie…

Czy naprawdę wszystko się uda?

Książka, która oddaje hołd odporności nasion, mądrości drzew i przyrody.

Dla czytelników w każdym wieku.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło : https://www.empik.com/sto-nasionek-ktore-pofrunely-martins-minhos-isabel-kono-yara,p1235383801,ksiazka-

 


Marta H. Milewska – „Małe historie o wielkich marzeniach" 

Wydawnictwo BIS, 2019


Trzy opowiadania o sile marzeń, odwadze, przyjaźni i prawie do bycia sobą. Historia liścia, który marzył o lataniu. Historia małej muchy, która odkrywa, że to nie świat na zewnątrz pędzi, ale pociąg, w którym ona mieszka. Historia ślimaka, który nie zważając na ostrzeżenia postanowił wejść na wielką górę. Niepozorni bohaterowie wychodzą poza schemat i nadają swemu życiu nowy sens. Pełne ciepłego, przewrotnego dowcipu, napisane prostym językiem opowiadania przykuwają uwagę i prowokują do refleksji.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/male-historie-o-wielkich-marzeniach-milewska-marta-h,p1223641854,ksiazka-

 


Görel Krisitna Näslund - „O zimie" 

Wydawnictwo Zakamarki, 2018


Któregoś dnia świat się zmienia.
Wszystko jest jak zaczarowane - ziemia pokrywa się śniegiem, a jezioro lodem.
Nadeszła zima!

Przepiękne zimowe ilustracje i garść zimowych faktów przyprawionych szczyptą poezji na pewno spodobają się każdemu przedszkolakowi spragnionemu śniegu!

Görel Kristina Näslund i Kristina Digman w poetycki, ale też bardzo konkretny sposób opowiadają o wszystkim, co niesie ze sobą zima - o szalejącej zamieci i wolno prószącym śniegu, o zamarzniętych kałużach i topniejących soplach.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/o-zimie-naslund-gorel-kristina-digman-kristina,prod4830024,ksiazka-p


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki