Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

   POLECANE   NOWOŚCI - czerwiec 2020 r.

 
 


 
Dział dla Dorosłych
 

Książki
 

Krzysztof  Koziołek  – „Nad Śnieżnymi Kotłami"

Wydawnictwo  Akurat,  2019
 

Sierpień 1939 roku. Asystent kryminalny Anton Habicht od kilku miesięcy przebywa w Schreiberhau (Szklarskiej Porębie), dokąd trafił, popadłszy w niełaskę przełożonych po poprzednim śledztwie. Polecenie rozwiązania zagadki kradzieży biżuterii w hotelu górskim „Nad Śnieżnymi Kotłami" odbiera jako kolejną szpilę wbitą przez szefa miejscowej żandarmerii.


Rutynową wizytę przerywa wypadnięcie z okna żony urzędnika ze Schreiberhau.  Habicht nie wierzy, że to wypadek, i rozpoczyna śledztwo wśród miejscowej śmietanki towarzyskiej.

Kiedy pojawia się kolejny trup – tym razem śmierć dosięga poszukiwacza cennych minerałów – asystent kryminalny intensyfikuje działania. Z każdym dniem odkrywa kolejne, skrzętnie skrywane tajemnice establishmentu.


Wkrótce w mieście pojawiają się zagadkowi ludzie, sytuacja się komplikuje, a Habicht nabiera przekonania, że to, co do tej pory udało mu się odkryć, jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/nad-snieznymi-kotlami-6498173-ksiazka.html
 

 

Anna Matwiejewa  – „Przełęcz Diatłowa; tajemnica dziewięciorga"

Wydawnictwo  Kobiece,  2020
 

Wciągająca opowieść inspirowana tragicznymi wydarzeniami na Uralu sprzed ponad sześćdziesięciu lat, które do dzisiaj rozpalają wyobraźnię łowców zagadek.
 
Czy rosyjskiej pisarce uda się rozwiązać jedną z największych tajemnic XX wieku?
 
W styczniu 1959 roku grupa studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej w Swierdłowsku (dzisiejszy Jekaterynburg) pod przywództwem Igora Diatłowa wyruszyła na północny Ural z zamiarem zdobycia szczytów Otorten i Ojka-Czakur. Wieczorem pierwszego lutego uczestnicy wyprawy rozbili obóz na zboczu góry Chołatczachl, aby przeczekać pogarszającą się pogodę. To, co wydarzyło się później pozostaje zagadką do dziś – wszyscy ponieśli śmierć w tajemniczych okolicznościach. W trakcie prowadzonego śledztwa powstało wiele hipotez dotyczących dramatu, który wydarzył się na Przełęczy Diatłowa. 
 
Kiedy kilkadziesiąt lat później młoda pisarka przypadkowo trafia na informację o tragedii „diatłowców", jej życie zaczyna się w dziwny sposób splatać z wydarzeniami z 1959 roku. Anna próbuje dociec prawdy.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


 Źródło: https://www.empik.com/przelecz-diatlowa-tajemnica-dziewieciorga-matwiejewa-anna,p1237404065,ksiazka-p
 

Grzegorz Musiał  – „ Ja, Tamara"

Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2020
 

Pierwsza, fascynująca powieść o największej polskiej malarce, Tamarze Łempickiej (1898 – 1980). Genialne obrazy i arcybarwne życie. Podróże do Włoch, Niemiec, Ameryki. Dramatyczne okoliczności wydostania się z bolszewickiej Rosji za cenę, która, jak przekonująco pokazuje Grzegorz Musiał, nie pozwoli już nigdy uzyskać spokoju. Pytanie - czy Tamarze na życiowym spokoju zależało? Na ołtarzu sztuki składała ofiary, które prowadziły do wyniszczenia. Była ona niebywałym kłębowiskiem sprzeczności. I świadkiem epoki. Znała wszystkich wielkich artystów, którzy w okresie międzywojennym w Paryżu mieszkali i do Paryża zjeżdżali: Pablo Picasso, André Gide, Jean Cocteau, Gertruda Stein, Coco Chanel, Marlena Dietrich. Ekscentryczna Tamara w powieści Musiała to postać absolutnie niepodległa, skrajnie odważna, swoją niezależnością często raniąca najbliższych.

Łempicka demaskuje mielizny części paryskiej bohemy znajdującej się pod urokiem i wpływami sowieckiej Rosji, jednocześnie wchodzi w ten świat, nie potrafi sobie niczego odmówić, a szczególnie narkotyków i zapładniających ją twórczo erotycznych podbojów, z których łatwo się rozgrzesza. Grzegorz Musiał namalował postać, którą najpierw chcemy potępić, by za chwilę wielbić.

Życie przegrane? Życie wygrane? Tę  powieść trzeba koniecznie przeczytać.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

https: https://www.empik.com/ja-tamara-musial-grzegorz,p1238734529,ksiazka-p
 

Szymon Nowak – „ Lekarz z Auschwitz: prawdziwa historia Józefa Bellerta,  który zorganizował szpital dla prawie 5000 osób w największym obozie zagłady świata "

Wydawnictwo  Zona Zero, 2020
 

Styczeń 1945 r. W Auschwitz-Birkenau pozostaje 4800 więźniów, którzy nie nadawali się nawet do pędzenia na zachód w marszach śmierci.  Komory gazowe wysadzono w powietrze, a wojska sowieckie wdzierają się w głąb obrony hitlerowskiej w takim tempie, że obozowi SS-mani nie zdążyli zabić garstki ocaleńców. 

5 lutego Józef Bellert wraz z grupą ponad trzydziestu krakowskich lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża do Oświęcimia. Przez osiem miesięcy prowadzi  prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie. Mimo braku kanalizacji, wody jedzenia i leków niesie pomoc medyczną wyzwolonym więźniom. Jego pacjenci  ważą średnio 25-30 kg. Zapadają na dur brzuszny i gruźlicę, nękają ich biegunki głodowe, obrzęki i odleżyny.  Boją się ludzi w kitlach i strzykawek, które kojarzą im się z zastrzykami z fenolu, którymi niemieccy zwyrodnialcy uśmiercali chorych więźniów.

Trudno w to uwierzyć, ale z 4800 chorych przywrócił do życia i zdrowia 4400 pacjentów.

Józef Bellert – cichy bohater, którego biografią można obdzielić kilkanaście osób. Konspirator PPS, żołnierz Legionów i sanitariusz brygady Piłsudskiego, działacz niepodległościowy i społeczny, żołnierz września 1939 i Powstaniec Warszawski. Skromny lekarz powiatowy z Pińczowa.

„Odznaczeń wojskowych nie posiadam, gdyż o nie nie dbałem, ani nie starałem się".
„Jeszcze pod koniec życia samotnym chorym robił zakupy lub palił w piecu".

Lekarz, który ocalonym z piekła przywrócił godność, zdrowie i wiarę w człowieka.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/lekarz-z-auschwitz-nowak-szymon,p1239797145,ksiazka-p

Virgilia Sapieha – Amerykańska księżna: z Nowego Jorku do Siedlisk"

Wydawnictwo Ośrodek  KARTA, 2019


W 1933 roku młoda Amerykanka przyjeżdża do Polski jako żona księcia Pawła Sapiehy. Trafia do egzotycznego świata polskiej arystokracji, w którym nowojorskie wychowanie musi skonfrontować z zastaną tu rzeczywistością. Z tej perspektywy spogląda na stosunki społeczne panujące w II Rzeczpospolitej, poznaje ówczesną elitę, obserwuje nadchodzącą wojnę oraz upadek państwa. Z wrodzonym talentem pisarskim, niepozbawionym ostrza krytyki, odmalowuje fascynujący obraz epoki. Po wybuchu wojny wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaje cenioną postacią życia literackiego.  


Świeże i niezwykłe ujęcie przedwojennej Polski. Portret ówczesnej polskiej arystokracji z punktu widzenia młodej Amerykanki. Wiele z tego, co – jak nam się wydaje – pamiętamy o latach 20. i 30. ubiegłego wieku, jest truizmem i stereotypem. Ta książka zadziwi współczesnych czytelników pełnym zrozumienia, choć dalekim od romantyzmu opisem świata, który przeminął – Anne Applebaum.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/amerykanska-ksiezna-z-nowego-jorku-do-siedlisk-sapieha-virgilia,p1215725656,ksiazka-p?fromSearchQuery=ameryka%C5%84ska+ksi%C4%99%C5%BCna

 
 
 Dział dla Dzieci
 
 
Książki
 

Sophie Anderson  – „Dom na kurzych łapach"

Wydawnictwo  Kobiece, 2020



Magiczny świat, w którym budząca grozę „Baba Jaga" spotyka „Anię z Zielonego Wzgórza"

Fantastyczna baśń o przeznaczeniu i sile przyjaźni oraz rodzinnych więzów.


Dwunastoletnia Marinka mieszka z babcią w niewielkiej chatce. Co może być w tym niezwykłego? Cóż, nie każdy mieszka z prawdziwą Babą Jagą w domu na kurzych łapach, który co chwilę wędruje w inne miejsce. Może ukrywać się w ciemnym lesie, lub przycupnąć pod szczytem wysokiej góry, gdzie nikt go nie znajdzie. Nikt z żywych.


Babcia jest Strażniczką Bramy pomiędzy światami i wskazuje drogę umarłym. Marinka czuje się przez to bardzo samotna. Jak ma znaleźć przyjaciela, mieszkając w domu, który wciąż ucieka od ludzi pełnych życia?


Kiedy poznaje dziewczynkę ze świata umarłych postanawia pielęgnować tę przyjaźń wbrew wszystkim zasadom. Przez jej decyzję Baba Jaga znika w tajemniczych okolicznościach. Marinka musi wykazać się teraz odwagą i odnaleźć ukochaną babcię po drugiej stronie Bramy. Dom na kurzych łapach ma jednak zupełnie inne plany.


Źródło: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/dom-na-kurzych-lapach/

 
 

Agnieszka Frączek  – „Dziadki i dziatki, czyli o słowach starych i nowych"

Wydawnictwo Literatura, 2020

Najnowsza książka Agnieszki Frączek to fascynująca i zabawna zarazem opowieść o słowach starych, już nieco zapomnianych oraz całkiem nowych, które są w naszym języku od niedawna. Mamy więc tu kałamarz, na wyprzódki czy trotuar, a także mejl, esemes czy dron. Każdemu słowu poświęcony jest pomysłowy wiersz, który z powodzeniem może być też wykorzystany jako dyktando („Zawżdy kiedy wzdłuż i wszerz orzesz rolę, klnąc: – Ożeż!…"). Autorka, laureatka nagrody Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej 2019, z maestrią wprowadza nas w tajniki polskiego słownictwa, po raz kolejny dostarczając nam wszystkim (nie tylko tym najmłodszym…) mądrej rozrywki i radości obcowania z językiem.


prof. dr hab. Katarzyna Kłosińska

przewodnicząca Rady Języka Polskiego 


Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/dziadki-i-dziatki
 

Clive Gifford –  „Historia kolorów"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2020

Dlaczego cesarze rzymscy nosili purpurę?

Który barwnik robi się z rozgniecionych chrząszczy?

Dlaczego rzekę Chicago zabarwia się na zielono?

Każdy odcień, od cynobru po grynszpan, opowiada własną historię.

Weź udział w barwnej podróży i odkryj, jaką rolę kolory odegrały w dziejach.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/historia-kolorow-jak-kolory-ksztaltowaly-swiat-gifford-clive,p1236874300,ksiazka-p 
 
 

Klaus Hagerup  –  „O dziewczynce, która chciała ocalić książki"

Wydawnictwo Czarna Owca , 2019
 

Wiesz, co dzieje się z książkami, których nikt nie wypożycza w bibliotece? Anna już wie. Znikają! 
Ale co dzieje się z wszystkimi, którzy w tych książkach mieszkają? Czy też znikną? Anna nie może do tego dopuścić! Postanawia ocalić zapomniane książki. 
Tylko jak?

Źródło: https://www.czarnaowca.pl/kategorie/dla-dzieci/o-dziewczynce-ktora-chciala-ocalic-ksiazki,p2072660200


Barbara Kosmowska  –  „Gwiazda z pierwszego piętra"

Wydawnictwo Literatura, 2020


Książka otrzymała II nagrodę w V Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży – w kategorii wiekowej 6-10 lat.


Spotykają się przypadkiem. Helenka, pozornie wesoła i radosna, myśli, że nikt jej nie widzi i nie potrzebuje. Mikołaj, samotnik, który niespodziewanie odkrywa przez swą lunetę nową gwiazdę. Ale przy okazji lepiej poznaje siebie i swoich bliskich. Czy Mikołaj odnajdzie drogę do nowego domu? Czy Helena odważy się na nową przyjaźń?

Opowieść o sile, jaką może dać drugi człowiek, o sile, która wzmacnia, prostuje ścieżki, pomaga spojrzeć na siebie na nowo.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy


Źródło: https://www.empik.com/gwiazda-z-pierwszego-pietra-kosmowska-barbara,p1237776096,ksiazka-p


Przemysław Wechtrowicz – „O pchle, co się uczepiła kożucha"

Wydawnictwo MANDO, 2019


O czym to będzie? O przygodach charakternej Pchły i jej zwariowanych przyjaciół. Największa bitwa o mleko w dziejach literatury dziecięcej rozegra się na waszych oczach. Akcja popłynie wartko niczym droga mleczna, a ekipa, zmontowana lepiej niż szwedzkie meble, zapewni wam przepis na kulturalne spędzenie czasu. Będzie też o relacjach towarzyskich dla najmłodszych.


Samo życie z życia wzięte!


Źródło: https://wydawnictwowam.pl/prod.o-pchle-co-uczepila-sie-kozucha.15827.htm?sku=80916


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki