Katalog on-line
 

Polecane nowości - listopad 2012

 

Dział dla Dzieci i Młodzieży:

 

Barbara Gawryluk - „Baltik: pies, który płynął na krze"

Poznajcie Baltica i pana Adama Buczyńskiego. Ta opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Psa, który płynął Wisłą na kawałku kry, obserwował cały świat. Kiedy wypłynął na wody Bałtyku - od niechybnej śmierci uratował go oficer mechanik statku badawczego R/V Baltica.

Barbara Gawryluk - absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Kilka jej książek figuruje na Złotej Liście Fundacji ABC, a powieść „Zuzanka z pistacjowego domu" otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

 

Cristna Falcón Maldonaldo  - „Jak fajnie być sobą! : książeczka dla dzieci o pewności siebie"

Gdy urodził się nowy gorylek  Floky , w całej dżungli słychać było głośne „Oj!", ponieważ jego futerko było białe, bardzo białe… Floky szybko nauczył się jak dobrze, ale też jak trudno jest być wyjątkowym gorylkiem. Chciał bawić się z  innymi, ale nie było to takie proste.

 

Dział dla Dorosłych:

 

„Opowiadacze: nie tylko Hrabal"/ przełożyli  Andrzej S. Jagodziński, Jan Stachowski                                

 Znakomita czeska proza, przegląd głównych nurtów i tematów, zestawienie utworów znaczących pisarzy różnych generacji, spolszczonych przez najwybitniejszych tłumaczy literatury czeskiej.

O zawartości tomu decydowała czytelnicza atrakcyjność opowiadań oraz ich literackie walory, oczywiście w subiektywnej ocenie autorów wyboru. Zastosowaliśmy jedyne kryterium ograniczające: przekłady nie mogły być wcześniej publikowane książkowo, z wyjątkiem mających niewielki stosunkowo zasięg druków drugiego obiegu.                                                                                                                   

Od tłumaczy: Andrzej S. Jagodziński, Jan Stachowski

 

Mariola Pryzwan - „Anna German o sobie"

Nie lubiła mówić o sobie, tym cenniejsze są jej wypowiedzi rozproszone w audycjach radiowych, prasie polskiej, radzieckiej i włoskiej, a zebrane przez Mariolę Pryzwan, od wielu lat zafascynowaną talentem Anny German, wydane w postaci książki z okazji 30-lecia śmierci piosenkarki. Dzięki zebranym wypowiedziom, listom, prywatnym fotografiom i nieznanym dokumentom powstała biografia przypominająca autobiografię Anny German.

  Od 21 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie jest otwarta dla Czytelników *** 

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki