Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                       

                                                    POLECANE   NOWOŚCI    -  wrzesień  2020 r.
 

Dział dla Dorosłych

 

Książki

 

Mark Boyle  – „Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście"

Wydawnictwo  Mova,  2020

"Była godzina dwudziesta trzecia, kiedy po raz ostatni sprawdziłem pocztę i wyłączyłem telefon, licząc na to, że robię to na zawsze".

Mark Boyle, znany na świecie jako "człowiek bez pieniędzy", opisuje swoje życie bez technologii, rządzone rytmami pór roku, na tle krajobrazu dalekiego od miejskiego zgiełku. W swojej książce dzieli się wnioskami, które skłoniły go do "powrotu do korzeni", oraz osobistą podróżą w poszukiwaniu sensu życia i pielęgnowaniem człowieczeństwa bez udziału urządzeń elektronicznych. 

Jego pełna otwartości, podszyta poczuciem humoru opowieść skłania do refleksji: czy jestem w stanie przełączyć się na stałe na tryb offline? Czy poczucie wygody zatraca we mnie radość z codziennych czynności? Jakie działania mogę podjąć, aby bliżej połączyć się ze światem i otaczającymi mnie ludźmi?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/offline-boyle-mark,p1241949954,ksiazka-p

 

Sławomir Koper, Arek Biedrzycki  – „Polscy szpiedzy"

Wydawnictwo  Bellona,  2019

Dlaczego kontrwywiad II RP uznał swojego najlepszego agenta za zdrajcę? Kogo naprawdę kochała Krystyna Skarbek? Czy pułkownik Kukliński brał pieniądze od CIA za swoją działalność? Kto korzystał ze szpiegowskich zdobyczy Mariana Zacharskiego? Jak wyglądała nauka w Szkole Szpiegów w Starych Kiejkutach?

Napoleon Bonaparte twierdził, że dla żołnierzy ma ordery, dla szpiegów natomiast tylko złoto. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi postrzeganie tego zawodu, który raczej można by było nazwać sposobem na życie.

Sławomir Koper i Arek Biedrzycki, reżyser Polskich szpiegów, przedstawiają książkę napisaną na podstawie scenariuszy Sławomira Kopra dla tego serialu. To literacka wersja telewizyjnej superprodukcji, znacznie rozszerzona w stosunku do ekranowego pierwowzoru. Z tego też powodu dowiemy się znacznie więcej o polskich agentach działających po obu stronach barykady. O tragicznych losach rotmistrza Sosnowskiego, triumfach i dramacie Krystyny Skarbek, dylematach Romana Czerniawskiego, czy też życiu prywatnym pułkownika Kuklińskiego. A także o największej mistyfikacji służb PRL (sprawa Andrzeja Czechowicza) i o systemie „wtórników", czyli podstawianiu agentów w miejsce żyjących realnie osób (Jerzy Kaczmarek).


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/polscy-szpiedzy-biedrzycki-piotr,p1139251479,ksiazka-p

 

Sławomir Koper -  „Polscy szpiedzy 2"

Wydawnictwo Bellona, 2020

Napoleon Bonaparte powiedział kiedyś, że jeden szpieg we właściwym miejscu jest cenniejszy niż 20 tysięcy żołnierzy na polu bitwy. Natomiast po szarży pod Somosierrą stwierdził, że dla jego Polaków nie ma rzeczy niemożliwych. Minęło dwieście lat, a historia dowiodła, że polscy szpiedzy to światowa elita tajnych służb. Zachwycali skutecznością i niestandardowymi działaniami. Geniusze kamuflażu, niepozorni samotnicy. Zdrajcy i patrioci. Nielegałowie, wtórniki i krety. Bohaterowie i zwyczajni z pozoru ludzie, których życiorysy zaskakują do dziś. Książka ta przedstawia sylwetki polskich agentów, których szpiegowskie gry miały wpływ na losy świata.

Niniejsza książka jest luźną kontynuacją Polskich szpiegów, którzy ukazali się nakładem wydawnictwa Bellona" rok temu.

Przedstawione są w niej bardzo różne aspekty „szpiegowskiej roboty" i mocno zróżnicowane postacie bohaterów. Pokazani zostali zarówno szpiedzy z okresu II Rzeczpospolitej czy II wojny światowej, jak i też agenci działający w epoce PRL. Ludzie, którzy dla rodzinnego kraju oddali wszystko łącznie z życiem, jak też powszechnie uznawani za zdrajców. Nie zabrakło tzw. nielegałów, czyli oficerów działających pod przykryciem i wykorzystujących cudze tożsamości, ale także agentów służących pod własnym nazwiskiem. Oficerów do końca wiernych przysiędze złożonej władzom II Rzeczpospolitej, jak i agentów z czasów Polski Ludowej. A także ludzi, którzy z różnych względów działali na rzecz obcych wywiadów, za co czasami płacili najwyższą cenę

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/polscy-szpiedzy-2-koper-slawomir,p1233414532,ksiazka-p


 

Frances Mayes, Ondine Cohane  – „Pod słońcem  Italii"

Wydawnictwo  Burda Media Polska, 2020

Zakosztuj dolce vita!

Frances Mayes, uwielbiana znawczyni Italii i autorka światowych bestsellerów, m. in. "Pod słońcem Toskanii", wraz z Ondine Cohane oprowadzają po mało znanych perełkach Włoch, zapraszają do miejsc położonych z dala od typowych tras, dzielą się niepowtarzalnymi doświadczeniami. Przemierzyły wszystkie 20 włoskich regionów, by dotrzeć do tej prawdziwej Italii: najciekawszych miasteczek, najlepszych lokali, targowisk, sklepów, winnic, kościołów, galerii, muzeów i plaż. Ich odkrycia zilustrowano ponad 370 urzekającymi fotografiami, a całość tworzy inspirujący, niezwykle barwny i magiczny portret Włoch. To lektura obowiązkowa dla chcących odkryć to, co we Włoszech najlepsze i niepowtarzalne.

“Wraz z Ondine przemierzyłyśmy Włochy wzdłuż i wszerz, z północy na południe, ze wschodu na zachód. Poszukiwałyśmy tego, czego nie znalazłyśmy gdzie indziej: świeżego spojrzenia na dynamiczną teraźniejszość kraju. Znalazłyśmy hotele jedyne w swoim rodzaju, kucharzy wybiegających myślami w przyszłość, pomysłowe sklepy, nową architekturę winiarni, dobrze rokujące okolice, poznałyśmy sekrety znanych miejscowości, przeoczanych pisarzy, najbardziej dziewicze plaże, a nawet nową generację koktajlbarów. Zakochałyśmy się w tym kraju na zabój.”

Frances Mayes

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/pod-sloncem-italii-tyt-rob-mayes-frances-cohane-ondine,p1241954105,ksiazka-p

 

 

Paweł Semmler  – „Rosja we krwi. Terroryzm dwóch dekad"

Wydawnictwo Czarne,  2020

Argun, Małgobek, Mineralne Wody, Derbent, Kaspijsk. Mało kto słyszał o tych miastach. Jeszcze mniej osób wie, że doszło w nich do krwawych zamachów. Gdy na Zachodzie mamy do czynienia z aktami terroru, w kilka minut informacja obiega media na całym świecie, a bilans ofiar natychmiast podawany jest do wiadomości. Tymczasem na terenie Federacji Rosyjskiej w latach 1994–2014 w zamachach zginęło prawie trzy tysiące osób, kolejne tysiące zostały ranne, lecz informacje o tych wydarzeniach rzadko przedostawały się poza granice kraju.

Politolog Paweł Semmler rekonstruuje przebieg najbardziej zuchwałych zamachów terrorystycznych w Rosji i próbuje odpowiedzieć na pytanie, co się kryje za tą agresją. Eskalacja zastałych konfliktów czy radykalizacja młodych buntowników? Kremlowskie prowokacje czy separatystyczne manifesty?

Rosja we krwi to również historia narastającej bezwzględności rosyjskich sił specjalnych, które w kryzysowych sytuacjach nie oszczędzają ani zamachowców, ani cywili. Bo jak ktoś kiedyś powiedział – w Rosji najgorzej jest być zakładnikiem.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/rosja-we-krwi?gclid=Cj0KCQjw-uH6BRDQARIsAI3I-Ucn_xJAsgNe41koTjf_LR8aBKSPrMX_w_Nr9YP8SAUBAVr1SZcH3EoaAghXEALw_wcB

 

 

Dział dla Dzieci

Książki

 

Anna Gibasiewicz  – „Baśń o perle", „Wyprawa Endoasa"

Wydawnictwo  Self Publishing, 2019

„Baśń o perle", to piękna i mądra opowieść o Elwice, jej ojcu, niani, szlachetnym królu  Atinie i wielu innych bohaterach, których losy wzajemnie się ze sobą splatają. To opowieść o poszukiwaniu tego, co naprawdę najważniejsze w życiu, o szukaniu szczęścia nie zawsze tam, gdzie ono jest. To również opowieść o przemianie serca, o pokonywaniu własnych słabości, o trudach wędrowania i nierezygnowania z dotarcia do celu. Mądrze napisana opowieść, przypominająca stare, klasyczne baśnie, gdzie toczy się odwieczna walka dobra ze złem i gdzie nigdy nie umiera nadzieja. Baśń z morałem.

„Wyprawa Endoasa" jest kontynuacją „Baśni o perle". Obok starych bohaterów pojawiają się nowi. Dawny poławiacz pereł wyrusza w swoją podróż. Będzie ona trudna i niebezpieczna. Podczas jej trwania Endoas przeżyje wiele przygód i spotka różnych ludzi. Czy zaprzyjaźni się z nimi? Czy uda mu się spełnić misję, z jaką wyprawił go król Atin? Ta niewielka książeczka pokazuje siłę  przyjaźni, wierności, oddania i poświęcenia dla drugiego człowieka. Jest z pewnością dobrą lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Źródło: http://inlabi.com/produkt/wyprawa-endoasa-anna-gibasiewicz/

 

 

Izabella Klebańska  – „Jadzia"

Wydawnictwo Literatura, 2019

Seria „Wojna dorosłych. Historia dzieci"

Jadzia jest wesołą i żywiołową dziewczynką, której fantazja często pakuje ją w kłopoty, ale też pomaga przeżyć trudne chwile. A tych przybywa – wybucha II wojna światowa, znikają beztroska i poczucie bezpieczeństwa. Kiedy w Łodzi zaczyna brakować jedzenia, a kolejnych znajomych zatrzymuje gestapo – rodzice odsyłają Jadzię do rodziny do Zawichostu.

Czeka tu na nią nowy dom i wielka samotność. Bo od tego momentu nie może nikomu zdradzić, kim naprawdę jest.

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/jadzia

 

Łukasz Modelski  –  „Mała historia kuchni. Dzieje się je"

Wydawnictwo  Bajka Sp. z o. o., 2020

Wydana w okazałym formacie, okraszona mnóstwem dowcipnych ilustracji „Mała historia kuchni" to pełna zapachów i smaków opowieść o zmieniającej się (jak epoki) kulturze stołu i gotowania. Od starożytnego Egiptu, czyli początków wielkiej kuchni, po opisywany przez pisarzy science fiction, a teraz już przygotowywany w realu soylent – jedzenie zamiast jedzenia. Od chleba, który upiekł się przypadkiem, po jedzenie z drukarek 3D.

Jaki wpływ na kuchnię miały odkrycia geograficzne, czyli skąd przypłynęła wanilia i... guma do żucia? 

Jaką drogą – wraz z łączeniem dynastii – wędrowały składniki i... sztućce, czyli skąd się wziął widelec we Francji?

Czy podstępnie podsuwane biedakom ziemniaki mogły zapobiec rewolucji?

Kiedy powstała pierwsza książka kucharska? A kiedy najsłynniejsza? I co wspólnego z kuchnią ma Aleksander Dumas?

Jak zmieniały się gusty i kuchenne mody?

Gdzie mieściły się stolice smaku?

Kiedy pojawiły się słodycze? I czy Nostradamus, francuski aptekarz, któremu zawdzięczamy przepis na konfitury, to ten sam, który przepowiadał przyszłość świata?

Dlaczego to firma oponiarska przyznaje gwiazdki najlepszym restauracjom?!

Oraz o tym, że modę na fitness zawdzięczamy Grekom, że wikingowie przepadali za egzotycznymi przyprawami, bóbr uchodził za rybę, zasmażka łączyła stoły bogaczy i biedaków, a ziemniaki w Europie hodowano dla ich pięknych kwiatów.  

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/mala-historia-kuchni-dzieje-sie-je-modelski-lukasz,p1239666702,ksiazka-p

 

Zofia Stanecka  –  „Żółwik z oceanu"

Wydawnictwo  Nasza Księgarnia , 2019

Jestem Tuli Tuli, duszek opiekuńczy. Mieszkam na Ziemi. Wędruję po jej zakątkach. Zaglądam tam, gdzie jest życie. A ono jest wszędzie! W powietrzu. Na lądzie. W wodzie. Na najwyższych szczytach gór. I w najgłębszych głębinach. Dziś opowiem wam o oceanie…

W ocenie mieszka żółw zielony – Pikin. Podwodny świat jest taki piękny! Ile się w nim dzieje? Ile tu przysmaków? Ale uwaga, trzeba się też mieć na baczności. Na małe zwierzątka czyha wiele niebezpieczeństw.

„Tuli Tuli opowiada kto, gdzie mieszka" to przepięknie zilustrowana seria edukacyjna dla najmłodszych. Każda książka to inne środowisko życia i nowy bohater. Dzieci śledzą jego przygody, a przy okazji poznają wiele przyrodniczych ciekawostek.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/zolwik-z-oceanu-tuli-tuli-opowiada-kto-gdzie-mieszka-stanecka-zofia,p1228733257,ksiazka-p

 
 

Paweł Wakuła  – „Jajecznica Kolumba"

Wydawnictwo Literatura, 201

To książka dla wielbicieli dalekich wędrówek, takich, którzy nie wahają się udać w nieznane jedynie z plecakiem i namiotem, i takich, którzy podróżują głównie palcem po mapie.

Bohaterem książki jest Kuba, ten sam, który w książce Jagiełło pod prysznicem pobierał u swojego dziadka korepetycje z historii. Tym razem chłopiec i jego rodzina, a wraz z nim czytelnicy poznają najwybitniejszych odkrywców w dziejach, poczynając od starożytnych Fenicjan i Greków, a kończąc na współczesnych polskich podróżnikach.

Wyruszą wraz z nimi do mroźnej Ultima Thule, żyznej Winlandii, owianego tajemnicą El Dorado, i niezbadanej Terra Australis Incognita. Przekonają się, że za wielkimi odkryciami geograficznymi stała nie tylko ciekawość świata, ale także chęć zysku, polityka… i przypadek, a wśród podróżników nie brakowało zwyczajnych awanturników.

Wyprawy na kraj świata przeżyte wspólnie z Leifem Erikssonem, Benedyktem Polakiem, Krzysztofem Kolumbem, Jamesem Cookiem i Roaldem Amundsenem sprawią, że lekcje geografii przestaną być nudne.

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/jajecznica-kolumba

 

„12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy"

Wydawnictwo Publicat, 2020

Dwunastu autorów napisało dwanaście opowiadań pełnych emocji. Towarzyszyło im zadowolenie, gdy bohaterowie stawali się dokładnie tacy, jak chcieli. Złość, gdy zbyt długo nie mogli wpaść na dobry pomysł, i wiele innych… uczuć.
Dzieci skaczą z radości, pękają z dumy, onieśmiela je wstyd czy strach. Każda z doświadczanych przez nie emocji jest ważna! Wszystkie warto poznać i zrozumieć.

Czytajmy dzieciom tę książkę, zachęcając do rozmowy o emocjach, które codziennie przeżywają. Niech wyrosną na dorosłych, którzy potrafią sobie z nimi radzić.

W tej książce znajdziecie teksty o: dumie, wstydzie, zazdrości, radości, strachu, bezradności, zadowoleniu, smutku, zaskoczeniu, tęsknocie, współczuciu i złości.

Źródło: https://publicat.pl/ced/oferta/nauczanie-wczesnoszkolne-6-9-lat/12-waznych-emocji-polscy-autorzy-o-tym-co-czujemy


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki