Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 POLECANE   NOWOŚCI   -   grudzień   2020 r. 

 

Dział dla Dorosłych

 

Książki

 

Jorge Luis Borges – „Alef "

Państwowy Instytut Wydawniczy, 2020


Drugi (po opus magnum, Fikcjach) koronny zbiór skondensowanych, ale jakże pojemnych i zapładniających wyobraźnię opowiadań Borgesa. Dzięki nim zdobył miejsce w panteonie największych i najbardziej inspirujących pisarzy ubiegłego stulecia. Fikcje i Alef gromadzą wszystkie najistotniejsze Borgesowskie wątki i motywy, które gdzie indziej ulegają rozwinięciu czy przekształceniu, w myśl tezy, że liczba fabuł jest nieskończona. Tym razem Alefa prezentujemy po raz pierwszy w całości przełożonego przez człowieka, który całe życie oddał Borgesowi i bibliotece, a którego pierwszy polski przekład Borgesa ukazał się w 1966 roku.


Źródło:https://www.znak.com.pl/ksiazka/alef-borges-jorge-luis-173636

 

Wojciech Dudka  – „Kurier z Toledo", "Kurier z Teheranu"

Wydawnictwo Lira, 2020


Warszawa, rok 1936. Młody dyplomata, hrabia Antoni Mokrzycki, wyjeżdża na zlecenie wywiadu do pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. Mokrzycki zostawia w Polsce narzeczoną „z rozsądku" i kochankę, która jako jedyna zna jego sekret. Kiedy w czasie hiszpańskiej misji na drodze dyplomaty pojawia się Teo, młody anarchista, a zarazem uczeń szkoły korridy z Madrytu, ich wspólny los zostaje przypieczętowany. Mokrzycki stanie przed koniecznością postawienia wszystkiego na jedną kartę i zaryzykuje – swoją karierę, narzeczeństwo, a nawet życie.


Wojciech Dutka, historyk z wykształcenia i z zamiłowania, z pisarskim kunsztem wplata w los bohatera w dzieje jednej z najkrwawszych wojen domowych współczesnej Europy.


Mokrzycki spotka wielkie postaci historycznych: Ernesta Hemingwaya, Federico Garcię Lorkę, Simone Weil, Pablo Nerudę oraz przerażającego generała Quiepo del Llano. Stanie też oko w oko z generałem Franco…


Hrabiemu Antoniemu Mokrzyckiemu, dyplomacie znanemu z powieści „Kurier z Toledo" nie dane było ułożyć sobie życia u boku żony. Powołany do wojska w stopniu podporucznika otrzymuje rozkaz jako agent Dwójki: ma wywieźć i schować dokumenty agentów polskiego wywiadu w ZSRR. Jednak kampania wrześniowa komplikuje te plany. Mokrzycki staje do walki z Armią Czerwoną w drodze do rumuńskiej granicy. Zaprowadzi go to do obozu kozielskiego. Cudem unika Katynia. Staje się świadkiem ponurej tajemnicy, która zaważy na losie Polski podczas wojny światowej…


Na swej drodze bohater styka się z niezwykłymi ludźmi: Józefem Czechowiczem, Tadeuszem Dołęgą-Mostowiczem, Józefem Retingerem, generałami Sikorskim i Andersem, ale także z katami z NKWD. Mokrzycki stanie oko w oko ze Stalinem, szachem Iranu oraz innymi postaciami z historii.


„Kurier z Teheranu" to doskonałe połączenie powieści historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską, a zarazem przewrotna opowieść o drugiej wojnie światowej.

 

Źródło: https://wydawnictwolira.pl/produkt/kurier-z-teheranu/

 

Adam Flamma – „Wiedźmin. Historia fenomenu"

Wydawnictwo Dolnośląskie, 2020


Wiedźmin jest dla Polaków tym, czym Superman dla Amerykanów i Asteriks dla Francuzów: narodową marką o zasięgu globalnym. Nie stał się nią od razu; szlak ku wielkości był trudny i pełen niebezpieczeństw. Ostatecznie jednak Geralt z Rivii, łowca potworów, osiągnął coś, co udało się nielicznym. Stał się ikoną gatunku fantasy i najlepszym polskim towarem eksportowym.


Adam Flamma opisuje genezę fenomenu Wiedźmina, odsłania kulisy powstawania opowiadań, powieści, komiksów, gier, filmu i seriali. Rozkłada popularność Białego Wilka na czynniki pierwsze i tłumaczy, dlaczego Andrzej Sapkowski, powołując go do życia, nie popełnił żadnego błędu.


Bogato ilustrowana, pełna ciekawostek i nieznanych faktów książka zawiera również 17 wywiadów, m.in. z samym Andrzejem Sapkowskim, a także z Bogusławem Polchem, Markiem Brodzkim, Jackiem Rozenkiem, Tomaszem Bagińskim i muzykami Percival Schuttenbach. Dzięki tym ludziom o Geralcie z Rivii słyszeli wszyscy miłośnicy kultury popularnej pod każdą szerokością geograficzną.


To pierwsza i jedyna biografia Wiedźmina. Biografia, na którą w pełni zasłużył. I na którą wszyscy czekali.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło:https://www.empik.com/wiedzmin-historia-fenomenu-flamma-adam,p1238975782,ksiazka-p

 

Anna Kaszuba-Dębska  – „Bruno. Epoka genialna"

Wydawnictwo Znak, 2020

 

Niepokojący, barwny portret Schulza – artysty niepowtarzalnego.


Jako dziecko: piąty. Najmłodszy syn Jakuba Schulza i Henrietty z domu Kuhmerker. Po śmierci ojca i brata: jedyny żywiciel rodziny. Jako uczeń: wybitny. Jako nauczyciel: nieznoszący swojej pracy. Za sprawą Xięgi Bałwochwalczej: nazywany przez niektórych szerzycielem pornografii. Dzięki Zofii Nałkowskiej: geniusz awangardy. W Drohobyczu: artysta wyjątkowy. W żydowskim getcie: jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic.


Pozostały po nim niekompletne listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła ścienne wykonane podczas wojny dla synka gestapowca. I miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego Sklepach cynamonowych słyszał każdy Polak.


Anna Kaszuba-Dębska – malarka, graficzka, ilustratorka. Pisarka. Reżyserka filmów animowanych i reklam. Znana z instalacji artystycznych Projekt szpilki i Emeryty inspirowanych dziełami Brunona Schulza. Współtworzy Fundację Burza Mózgów organizującą największy w Europie Festiwal Literatury dla Dzieci. Autorka książki Kobiety i Schulz. W 2018 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura.


Źródło:https://www.znak.com.pl/ksiazka/bruno-epoka-genialna-kaszuba-debska-anna-166786

 

Johnny Kent  – „Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303"

Wydawnictwo Bellona, 2019


Johnny Kentowski – as myśliwski, który został Polakiem.


Kiedy dostał skierowanie do Dywizjonu 303, prychnął z pogardą: „O polskim lotnictwie wiedziałem tylko tyle, że przetrwało jakieś trzy dni w starciu z Luftwaffe". Nie spodziewał się zbyt wiele po tej „bandzie dzikusów" – przymusowo uziemieni, zamiast Niemców podbijali Brytyjki i lokalne puby, nie przejmując się nieznajomością angielskiego.


Gdy wreszcie pozwolono im latać – pierwsze zestrzelenie było efektem samowolnego wyłamania z szyku. „Rozwalają wszystko, co wejdzie im w drogę. Uwielbiają strzelać do szkopów i traktują to jako świetny ubaw"  – przyznał osłupiały Kentowski. Zachwycony polską brawurą zaczął uczyć się języka polskiego, przyjął jako osobisty emblemat polskiego orła na tle kanadyjskiego klonowego liścia, a brytyjskiego oficera, który nie wstał do polskiego hymnu, położył jednym uderzeniem pięści.


21 lat w lotnictwie wojskowym miało swoją cenę. Nieudane związki z kobietami, trudne relacje z dziećmi oraz alkohol, pozwalający oswoić  powracające koszmary. Dopiero po śmierci John Kent mógł wrócić tam, gdzie czuł się najlepiej, do swoich Polaków – jego prochy rozsypano nad bazą myśliwską RAF w Northolt.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło:https://www.swiatksiazki.pl/polacy-sa-najlepsi-wspomnienia-kanadyjczyka-z-dywizjonu-303-6356893-ksiazka.html

 

Dział dla Dzieci

 

Książki


Rocio Bonila - "Jakiego koloru są buziaki"

Wydawnictwo TADAM, 2018


Minimoni uwielbia malować różne kolorowe rzeczy: czerwone biedronki, niebieskie niebo, żółte banany… Za to nigdy nie malowała buziaka. Jakiego koloru powinien być? Czerwony, jak pyszny sos pomidorowy? Nie, bo czerwień to także kolor gniewu. A może zielony, jak krokodyle, które zawsze wydawały jej się takie sympatyczne? Nie ma mowy, to przecież kolor warzyw, a ona ich nie lubi! A więc jak się dowiedzieć, jakiego koloru są buziaki?


źródło:https://www.swiatksiazki.pl/jakiego-koloru-sa-buziaki-6388373-ksiazka.html


Hania  Buch  - „Orka w wannie"

Wydawnictwo MARTEL, 2019

 

To pouczająca, proekologiczna i niezwykle zabawna opowieść o orce, która z powodu płytkich oraz zanieczyszczonych mórz pewnego dnia zamieszkała w wannie państwa Nowaków, wprowadzając tym samym niemały zamęt.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/orka-w-wannie-buch-hania,p1223199926,ksiazka


Joanna Olech - "Pulpet i Prudencja - dzieci Pompona. Smocze pogotowie ratunkowe"

Wydawnictwo Literatura, 2020


Dzieci Pompona – pyskate, zielone bliźniaki mieszkające w Smoczej Jamie pod Wawelem – nie mają łatwo. W Krakowie są celebrytami – turyści chcą pstryknąć sobie z nimi selfie, a w szkole wciąż przenoszone są z klasy do klasy, bo zbyt szybko dojrzewają. Marzą, by poznać innego smoka, który ich zrozumie. Nawiązują więc kontakt z profesorem Ciurlescu z Rumunii i wyruszają w podróż w Karpaty, gdzie podobno widywano tajemnicze gady.


Czy Pulpet i Prudencja odnajdą tam swoich smoczych pobratymców?


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło:https://www.empik.com/pulpet-i-prudencja-dzieci-pompona-smocze-pogotowie 

 

Katarzyna Ryrych  – „Siedem sowich piór" 

Wydawnictwo Literatura, 2020


Wojtek, przez skłonność do siniaków zwany Maślakiem, na razie mieszka w szpitalu. Ma tu kolegów, z którymi dobrze się dogaduje, ale ma też wiele pytań, na które żaden z nich nie zna odpowiedzi. Na szczęście nocą wymyka się z sali i razem z dziadkiem odbywają dalekie podróże, podczas których dużo się wyjaśnia. Liczne przyjaźnie na oddziale z wolontariuszem TDF-em (szczupłym i wysokim jak Tyczka Do Fasoli), doktorem Bartkiem, znajomym stróżem szpitalnego parku i jego wnuczką sprawiają, że Wojtek jest coraz weselszy i nie traci nadziei.


Opowiadanie Katarzyny Ryrych dla starszych dzieci, które tak jak książki Bracia Lwie Serce czy Oskar i Pani Róża podejmuje temat poważnej choroby dziecka. Tak jak one – o najważniejszych sprawach mówi otwarcie, a jednocześnie daje możliwość zanurzenia się w świat magii i krainę wyobraźni, które koją emocje bohatera i czytelnika. 


Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/siedem-sowich-pior-6679415-ksiazka.html


Małgorzata Swędrowska, Joanna Bartosik - "Moja mama, mój tata"

Wydawnictwo, Wytwórnia, 2019

 

Mama goni, rozśmiesza, staje na rzęsach... Tata lata, pociesza, przenosi góry.... Tak widzą nas, rodziców, dzieci: potrafimy zrobić niemal wszystko i niezależnie od tego, czy robimy coś lepiej, czy gorzej, to w oczach dziecka jesteśmy zawsze ważni, zawsze potrzebni. Jesteśmy ich całym światem.

Książka "Moja mama, mój tata" ma dwie perspektywy. Pierwsza to punkt widzenia dziecka. Czytamy proste zdania, interpretujemy ilustracje i szukamy w nich szczegółów własnych doświadczeń. Druga perspektywa przeznaczona już dla rodzica, który definiuje swoje rodzicielstwo we wszystkich odcieniach emocji. Podważa swoje kompetencje, cieszy się z sukcesów, dąży do doskonałości. Ta książka ma przynieść odpowiedź: tak, jesteś wystarczająco dobrą mamą! Tak, jesteś wystarczająco dobrym tatą! Zmieniaj, co można zmienić. Umacniaj, co można wzmocnić. Bądź dumna, dumny z siebie i rób wszystko, by być dla dziecka światem - złożoności, wieloznaczności, przeciwieństw, skrajności, dobra i prawdy.

 

źródło:https://www.znak.com.pl/ksiazka/moja-mama-moj-tata-malgorzata-swedrowska-130483


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki