Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

                                                        POLECANE   NOWOŚCI    -  grudzień  2021 r.

Dział dla Dorosłych

Książki

 

Matt Haig -  „Biblioteka o północy"

Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2021

Nagroda portalu Goodreads za najlepszą powieść 2020 roku.

Mądra, przejmująca i podnosząca na duchu opowieść o żalu, nadziei i drugiej szansie.

Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie, ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze, czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście bezwarunkowo lepsze?

Nora Seed staje w obliczu takiej właśnie szansy. Kiedy śmierć kota okazuje się ostatnią kroplą, która przepełnia czarę, postanawia rozstać się z tym światem i... trafia do Biblioteki o Północy. Otrzymuje możliwość nowego życia i dokonania innych niż dotąd wyborów - może wybrać inny kraj zamieszkania, uratować związek z narzeczonym, zrealizować marzenie o zostaniu glacjolożką. Każdy taki wybór to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi odkryć, co tak naprawdę składa się na satysfakcjonujące życie. A przede wszystkim musi znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: co sprawia, że ​​w ogóle warto żyć…

„Pasjonująca, krzepiąca lektura... Wizja nieograniczonych możliwości, nowych dróg, nowego życia, które jest dla nas gdzieś dostępne. Biblioteka o Północy pokazuje nam w tych trudnych, niespokojnych czasach, że możemy żyć inaczej, tak, jak chcemy".

„The New York Times"

„Piękna bajka, współczesny odpowiednik filmu To wspaniałe życie, niesamowicie aktualna, ukazująca się w okresie, kiedy wszyscy utknęliśmy w świecie, który chcielibyśmy zmienić".

Jodi Picoult, autorka powieści "Bez mojej zgody".

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/biblioteka-o-polnocy-haig-matt,p1267941031,ksiazka-p

 

 Roman Husarski – „Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej"

Wydawnictwo Czarne, 2021

Wpływy Korei Południowej od dłuższego czasu przenikają do masowej świadomości. Zajadamy się kimchi, słuchamy k-popu, zgłębiamy koreańskie praktyki kosmetyczne i z zapartym tchem oglądamy kolejne nagradzane filmy. Pod tą maską, którą sami Koreańczycy chcą pokazywać światu, znajdziemy jednak trudną historię i jeszcze trudniejszą współczesność. 

Roman Husarski porzuca stereotypy i uproszczenia i podróżując po Korei, szuka informacji u źródeł. Opowieści, które słyszy, okazują się dużo ciekawsze niż misternie kreowany wizerunek. To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie. Husarski barwnie opowiada o meandrach koreańskiej polityki, skomplikowanych relacjach z Japonią i Koreą Północną, ale przede wszystkim rozmawia z ludźmi, którzy zmagają się z odpowiedzią na pytanie, czym jest dla nich koreańskość i jak połączyć wieloletnią tradycję ze współczesną moralnością. Z tych opowieści wyłania się wielowymiarowa, niejednoznaczna i niezwykle fascynująca Korea.
Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/kraj-niespokojnego-poranka?

 

 Jacek Komuda - „Zawisza. Czarne krzyże"

Wydawnictwo Fabryka Słów, 2021

Największe legendy spisane są krwią.

Najsłynniejszy polski rycerz, którego imię żyje do dziś: Zawisza Czarny. 

Człowiek, którego słowo znaczyło więcej niż prawo. Ten, który za najwierniejszego giermka wziął syna pokonanego wroga. Stawał do walki tam, gdzie nikt już nie miał odwagi walczyć. A ludzie szli za nim, w ogień, pod deszcz strzał i bezlitosne ostrza. Po śmierć albo po zwycięstwo, ale zawsze za nim. 

Dla sługi, któremu dał słowo, sam zdobył oblężony zamek. Dla brata, wziętego do krzyżackiej niewoli, spali świat. 

Historia wyjątkowego człowieka spisana ze swadą właściwą prozie Jacka Komudy, dbałość o szczegóły i realia historyczne, która zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie i wielbicielom średniowiecznej historii i czytelnikom ceniącym przede wszystkim żywą, trafiającą w serce opowieść.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/zawisza-czarne-krzyze-komuda-jacek,p1264432541,ksiazka-p

 

 Patrick McGillian – „Clint. Życie i legenda"

Wydawnictwo horyzont Znak, 2021

Tego człowieka rozpoznaje się po jednej sylabie – bo jest tylko jeden Clint, prawdziwy amerykański samotny wilk.

Eastwood to jeden z największych sukcesów Hollywood. Pierwotnie znany z grania w westernach – od tego czasu pokazał jednak szeroki repertuar aktorski i udowodnił, że jest nie tylko utalentowanym odtwórcą ról, ale również wybitnym reżyserem. Poza pracą Clint słynie z silnej osobowości, nigdy nie kryje się ze swoimi poglądami. Kiedy ukazała się ta biografia, krytycy chwalili ją za rzetelność zebranych materiałów, a jej bohater wpadł we wściekłość do tego stopnia, że pozwał autora o 10 milionów dolarów; skutkiem pozwu był zakaz rozpowszechniania książki w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie sprawa zakończyła się bez kary.

Zaktualizowana książka Clint. Życie i legenda powstała na podstawie wyczerpujących rozmów z osobami bliskimi Eastwoodowi, dokumentów i materiałów o produkcji zarówno jego najsłynniejszych filmów, jak i mniej znanych dzieł. To pozycja obowiązkowa dla szerokiego grona jego wielbicieli oraz dla wszystkich interesujących się historią Hollywood.

Źródło : https://www.znak.com.pl/ksiazka/clint-zycie-i-legenda-patrick-mcgilligan-191739

 

 Amadeusz Majtka – „Polskie skarby i tajemnice"

Wydawnictwo Zona Zero, 2021

W jaki sposób kolekcja dzieł sztuki należąca do rodu Potockich trafiła aż pod Andy i jakim cudem odnalazł ją potomek Radziwiłłów? Czy rodziny nazistowskich urzędników i naukowców ciągle mają polskie dzieła sztuki? Czy istnieje międzynarodówka  spadkobierców nazistów, trzymająca łapę na zrabowanych Polsce artefaktach? Co łączy Ottona Skorzenego  z tajną hitlerowską fabryką i żydowskim diamentowym skarbem? Jakie sekrety skrywają głębiny Morza Bałtyckiego i dlaczego trzeba się spieszyć z ich eksploracją? Czy w Polsce istnieją zaginione miasta?

  • Polska Atlantyda lub wiślana Wenecja. Wyprawa na Kujawy i Mazowsze
  • Czy na Dolnym Śląsku zostało jeszcze cokolwiek do odkrycia?

Wyprawa w Opolskie, Dolnośląskie, do Wielkiej Brytanii i do Australii

  • Mroczne morskie sekrety. Wyprawa w głębiny Morza Bałtyckiego
  • Zaginione miasto, podziemna metropolia i 200 zamków
  • Wyprawa w Zachodniopomorskie
  • Wyspa skarbów, archiwum Forstera i słynna torpedownia

Wyprawa do województwa pomorskiego

  • Kraina tysiąca… tajemnic. Wyprawa na Mazury i w Podlaskie 
  • Zapomniany kolekcjoner, olbrzymi poligon i archeologiczne odkrycia
  • Wyprawa w Lubuskie i do Wielkopolski 
  • Rembrandty w ogrodzie i tajemnicze źródełko

Wyprawa w Łódzkie i Świętokrzyskie 

  • Tajemnicze pałace, kopalnie i bunkry

Wyprawa w Górnośląskie 

  • Miasta skarbów
  • Małopolskie, Lubelskie, Podkarpackie

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/polskie-skarby-i-tajemnice-majtka-amadeusz,p1274728748,ksiazka-p

 

Marzena Mróz-Bajon  – „Domy pisarzy"

Wydawnictwo Marginesy, 2021

Nie ma chyba na świecie nikogo, kto nie miałby swojego ulubionego autora. Jak wygląda jego dom, biurko przy którym pisał, widok z okna, otoczenie? Czy można tam znaleźć ślady bohaterów literackich?

Jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Miłosz? Jak wysoka była stodoła, w której Faulkner z butelką bourbona pisał powieści? W jaki sposób układają się po południu promienie słońca w mieszkaniu Kawafisa w Aleksandrii? Marzena Mróz pojechała też do hanzeatyckiej Lubeki, po której wąskich uliczkach biegał mały Mann. Do Anchiano, gdzie wciąż stoi dom wielkiego Leonarda da Vinci. Wdarła się podstępem do mieszkania Gombrowicza w Buenos Aires i – całkiem legalnie – do domu Vargasa Llosy w Limie. Spędziła noc w łóżku, w którym umarł Wilde. Aż w końcu dotarła do Macondo – wypranego z barw, ale pełnego motyli miasteczka Aracataca w Kolumbii, w którym Marquez stworzył od nowa świat.

Autorka odwiedza domy pisarzy, przegląda książki w ich bibliotekach, zagląda do biurek i szaf, najchętniej ugotowałaby jakieś skomplikowane dania w ich kuchniach, gdyby tylko potrafiła gotować. Wszystkim, którzy pytają, dlaczego porzuciła domowy porządek, odpowiada za Marquezem: „Wszystko, czym jestem, wzięło się z tamtej podróży

Źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133400/domy-pisarzy

 

 Sonia Purnell -  „Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hall, najgroźniejszej agentki II wojny"

Wydawnictwo Agora, 2020

Ona jest najniebezpieczniejszym ze wszystkich alianckich szpiegów.

Musimy ją znaleźć i zniszczyć – komunikat Gestapo z 1942 r.

Virginia Hall, należąca do towarzyskiej elity Baltimore, pracowała dla brytyjskiej tajnej agencji rządowej i była pierwszą kobietą wysłaną przez aliantów za linię wroga. Mimo protezy nogi stała się podporą francuskiego ruchu oporu, rewolucjonizując tajne działania wojenne. Stworzyła rozległe siatki szpiegowskie, organizowała broń i materiały wybuchowe. Mimo listów gończych i wyznaczonej przez nazistów nagrody za jej głowę Virginia odrzucała kolejne rozkazy ewakuacji. Została zdemaskowana i uciekła śmiertelnie niebezpieczną drogą przez Pireneje do Hiszpanii. Wróciła jednak do akcji, by nadal ratować ludzi i poprowadziła zwycięską kampanię partyzancką, wyzwalając z rąk nazistów całe połacie Francji po D-Day.

W oparciu o nowe, szeroko zakrojone badania Sonia Purnell po raz pierwszy odkrywa zdumiewające i pełne tajemnic życie Virginii Hall. Jest to historia o tym, jak zaciekły upór jednej kobiety pomógł wygrać wojnę.

Bestseller New York Times'a Nagroda Plutarcha dla najlepszej biografii, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Biografów Książka Roku według NPR, Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, Amazona, the Seattle Times, the Washington Independent Review of Book, the Spectator, the Times of London.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/kobieta-bez-znaczenia-purnel-sonia,p1272155391,ksiazka-p

 

 Czesław Ryszka  - „Prymas Wyszyński. Ojciec ojczyny"

Wydawnictwo Biały Kruk, 2021

W czasach komunistycznego sztormu stanął za sterem łodzi polskiego Kościoła. Bohatera tej książki, Prymasa Tysiąclecia, wyróżniały siła moralna, odwaga i upór, co pozwalało mu nawet w więzieniu trwać niezłomnie w decyzjach głęboko przemodlonych i przemyślanych. Żył i posługiwał w czasach dwóch totalitaryzmów – najpierw niemieckiego narodowego socjalizmu, a potem sowieckiego komunizmu, które zaciekle zwalczały Boga i katolicką wiarę. Wobec inwigilacji, prowokacji, przesłuchań i uwięzienia, Prymas Tysiąclecia pozostał nieugięty w służbie Bogu i Ojczyźnie. Wzór ojcostwa otrzymał najpierw ze szczęśliwego rodzicielskiego domu, a potem starał się naśladować ojcostwo samego Stwórcy – wobec braci kapłanów, biskupów, wszystkich rodaków. Wziął też niewątpliwie wzór ze swego poprzednika na prymasowskiej stolicy, o którym z podziwem mówił: „Tak często radowałem się myślą, że w niezwykle trudnej sytuacji Kościoła w Polsce błogosławieństwem jego jest Sternik, pewną dło­nią prowadzący poprzez męki. Człowiek czuł się dziwnie spokojny w pobliżu prymasa Hlonda". Dziś można powiedzieć: „Człowiek czuł się dziwnie spokojny w pobliżu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego". Nauczał „tak, tak; nie, nie", wychowywał nie tylko do miłości Boga i bliźniego, ale także do patriotyzmu. Swoim postępowaniem dawał przykład, troszczył się, prowadził i bronił. Brał na siebie odpowiedzialność, której się nie bał. W tej bardzo bogatej biografii znakomity pisarz (autor przeszło 80 książek!) Czesław Ryszka ukazuje nam fascynującą postać Sternika Kościoła w przeróżnych aspektach, od nauczyciela po męża stanu. Od narodzin do dnia śmierci, ale i po niej, bo opisuje przejawy kultu, który doprowadził tego wielkiego pasterza i Polaka ku chwale ołtarzy. W tle opowieści mamy cały czas współczesną historię i wielkie jej postaci ze św. Janem Pawłem II na czele. Nie brak opisów wydarzeń mało znanych a dramatycznych. Książka „Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny" to kompendium wiedzy tak o bohaterze książki, jak i jego epoce, wzbogacone 189 dokumentalnymi zdjęciami; prawdziwy niezbędnik w obliczu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/prymas-wyszynski-ojciec-ojczyzny-biografia-czeslaw-ryszka-168949
 

Michael Sowa – „Tam, gdzie nie pada" 

Wydawnictwo Lira, 2021

Ballada o śląskim Teksasie, czyli w poszukiwaniu ziemi obiecanej…

Pewnego dnia z dalekiego Teksasu do śląskiej wsi Płużnica przychodzi list. To zaproszenie od franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby, skierowane do jego braci z rodzinami. Jest połowa XIX wieku. Płużniczanom, mimo zniesienia pańszczyzny, żyje się coraz trudniej. Postanawiają wyruszyć do Ameryki. Bardzo szybko się okazuje, że w tę podróż wybiorą się nie tylko krewni zakonnika… Kilkuset Ślązaków udaje się w ponaddwumiesięczną odyseję przez kraje niemieckie, Ocean Atlantycki i prerie Teksasu. Zakładają istniejącą do dziś osadę Panna Maria nieopodal San Antonio. Tyle historia, która stanowi tło ballady o teksaskich Ślązakach, pełnej humoru, wzruszeń i lokalnego kolorytu, gdzie ślonsko godka funkcjonuje na równych prawach z angielskim i hiszpańskim.

Czy Teksas okaże się dla Ślązaków rajem na ziemi? Zmieniają się realia, zmieniają się ludzie. Inne czasy, inny świat. Tylko… czy na pewno?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 Źródło: https://www.empik.com/tam-gdzie-nie-pada-sowa-michael,p1276288916,ksiazka-p


 Dział dla Dzieci

 Książki

 

Sylvia Douye  – „Czarolina. Pewnego dnia zostanę fantastykolożką !"

Wydawnictwo Egmont PolskA , 2020

Legendarne stwory, siła magicznych przekleństw oraz poszukiwanie prawdy o samym sobie.
Czarolina przybywa na ponurą wyspę Vorn, żeby wziąć udział w letnim kursie na temat istot fantastycznych, czyli kryptyd. Wraz z innymi nastolatkami rozpoczyna naukę pod nadzorem profesora Balzara i tajemniczej Madame C. Wkrótce na wyspie zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Czarolina i jej koleżanka Willa rozpoczynają śledztwo, aby wyjaśnić, co jest przyczyną strasznych zdarzeń, nie przypuszczają jednak, że na każdego uczestnika kursu czyha wielkie niebezpieczeństwo! Przy okazji bohaterka dowie się bardzo ważnych rzeczy o swojej niezwykłej przeszłości. Komiksowa opowieść dla dzieci i młodzieży.

Scenarzystką serii jest Francuzka Sylvia Douyé, współautorka komiksów dla młodzieży („Marie-Lune", „Girlz") i popularyzatorka nauki, a rysunki są dziełem włoskiej graficzki Paoli Antisty („Chats!", „Alix et Arsenou").

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/pewnego-dnia-zostane-fantastykolozka-czarolina-tom-1-douye-sylvia-antista-paola,p1243146144,ksiazka-p

 

 Jorn Lier Horst – „Operacja ostatni dinozaur"

Wydawnictwo Media Rodzina , 2021

Dziadek Franz zabrał Tiril, Olivera i Ottona na tajną ekspedycję do położonej na uboczu doliny, gdzie przed milionami lat wędrowały dinozaury. Ze starych kości odnalezionych w dolinie stworzono kiedyś dziesięć figurek dinozaurów ozdobionych szlachetnymi kamieniami. Po wielu latach badań i poszukiwań profesor Burum zdołał odszukać dziewięć z dziesięciu cennych figurek. Teraz Biuro Detektywistyczne nr 2 wraz z dziadkiem Franzem musi wyruszyć śladem profesora i odnaleźć ostatniego dinozaura.

Ty też możesz dołączyć do poszukiwań, wypatrując tropów, łamiąc szyfry i podążając za wskazówkami. Musisz mieć oczy szeroko otwarte. Rozwiązania kryją się w tekście i na ilustracjach – oraz na następnej stronie.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

Źródło:  https://www.empik.com/operacja-ostatni-dinozaur-horst-jorn-lier,p1276186043,ksiazka-p

 

Cynthia Littlefield – „Księżniczki gotują. 50 pysznych przepisów"

Wydawnictwo Olesiejuk, 2021

Książka kucharska, szczypta magii i odrobina wyobraźni – oto twój przepis na sukces!

W tym niezwykłym tomie znajdziesz mnóstwo pomysłów na pyszne dania sygnowane przez Roszpunkę, Królewnę Śnieżkę i inne księżniczki Disneya. Przystępne instrukcje, kulinarne porady oraz zdjęcia, od których aż ślinka cieknie – wszystko to sprawi, że bez problemu wyczarujesz dania godne księżniczki.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/ksiezniczki-gotuja-50-pysznych-przepisow-disney-opracowanie-zbiorowe,p1269428297,ksiazka-p

 

 Alex Nogues – „Milion ostryg na szczycie góry"

Wydawnictwo Znak Emotikon , 2021

Książka wyróżniona nagrodami: White Ravens 2020 za zjawiskowe ilustracje oraz Basque Country Literature Illustration Award 2020.

 Co robi milion ostryg na szczycie góry? Wspięły się tu? A może spadły jak deszcz, przyniesione przez huragan? Czy to po prostu zwykłe kamienie przypominające kształtem ostrygi? Czego można się dowiedzieć o niesamowitej historii Ziemi od tych skamieniałych mięczaków?

Rusz ze znanym geologiem w fascynującą podróż przez miliony lat i odkryj, jakie tajemnice kryje w sobie Ziemia. Dowiedz się, czym są ruchy płyt tektonicznych i dlaczego morze się porusza. Czy to prawda, że kontynenty wędrują? Jak powstaje trzęsienie ziemi? I czy sto lat to dużo w historii świata?

A potem sam weź lupę, ołówek, zeszyt oraz młotek i ruszaj na przechadzkę. Sprawdź, co o historii Ziemi opowiedzą ci napotkane skały i kamienie.

Książka dla dzieci w wieku 4+, dla każdego, kto potrafi wykopać dołek w ziemi poszukując kamyków, skamielin i zębów dinozaura.

Autor książki, Alex Nogués, wspomina, że jego życie wywróciło się do nogami w dzieciństwie, kiedy to potknął się o zakrzywiony kij, a potem odkrył coś w rodzaju małża przytwierdzonego do skały. Z tym że – jak pamięta – sam znajdował się wtedy u podnóża gór, a od morza dzieliło go dobrych 50 kilometrów! Wiele lat później został geologiem, żeby odpowiedzieć na pytania, które tamtego dnia zrodziły się w jego głowie. „Ta książka zamyka krąg. Chciałem podsumować w niej wszystko, czego się nauczyłem, i zarazić cię swoją pasją: poznawaniem mowy kamieni" – pisze.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/milion-ostryg-na-szczycie-gory-nogues-alex,p1276186025,ksiazka-p

 

 Agnieszka Nożyńska-Demiańczuk  – „Szlaki polskich gór"

Wydawnictwo SBM, 2020

Który szczyt jest najwyższy? Jakie góry udawały Narnię? Kim był Liczyrzepa? Gdzie można zobaczyć największą koronkę? W których górach krokusy są najpiękniejsze? Dzięki Szlakom polskich gór zdobędziesz najpiękniejsze górskie szczyty! Książka adresowana jest do młodych wędrowców i zawiera opisy najciekawszych pasm górskich, najlepszych atrakcji, które warto zobaczyć, a także zabawne legendy i interesujące fakty o zwierzętach zamieszkujących nasze góry.

Źródło : https://www.znak.com.pl/ksiazka/szlaki-polskich-gor-agnieszka-nozynska-demianiuk-166870

 

Andrew Peterson – „Saga rodu Wingfestherów. Nad brzegiem morza ciemności"

Wydawnictwo Szaron, 2021

Andrew Peterson opowiada niesamowicie wciągającą historię dla czytelników w każdym wieku.

Trójka rodzeństwa, Janner, Tink i Leeli, oraz ich wierny pies, Nugget, uciekają przed podłymi Fangami z ziemi Dang, którzy poszukują zaginionych klejnotów Anniery.

Oryginalne postacie i ich zadziwiający świat – od brzegów Morza Ciemności, przez przerażający las Glipwood i jeszcze dalej – stanowią tło wydarzeń dla ich bohaterskich przygód, w których pojawią się także:

  • oryginalne pieśni i zwariowane wierszyki,
  • dziadek, były pirat,zębate krowy i prawdziwe,
  • morskie smoki,wycieczki do dworu Anklejelly i drzewnego domku Peeta Skarpeciarza,
  • wciągające legendy i fascynujące przesłania mądrości,
  • jedyny w swoim rodzaju przepis na pieczeń z larwami,
  • autentyczne, ręcznie rysowane mapy.

 Źródło : https://www.empik.com/nad-brzegiem-morza-ciemnosci-peterson-andrew


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki