Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

  POLECANE   NOWOŚCI - marzec  2023 r. 

 

Dział dla Dorosłych

 

Książki

Elżbieta Cherezińska – „Sydonia: słowo się rzekło”

Wydawnictwo Zyski S-ka, 2023

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.

Akta procesowe Sydonii von Bork przetrwały zawieruchę dziejową. Cherezińska rekonstruuje historię tej wyjątkowej kobiety, sięgając do starych dokumentów. Dlaczego oskarżono starą szlachciankę? Czy była ofiarą mordu sądowego, czy awanturnicą, która sama wpakowała się w kłopoty? Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica? I dlaczego o jej rodzie mówiono: To jest stare jak Bork i diabeł?

Źródło: https://sklep.zysk.com.pl/sydonia-slowo-sie-rzeklo-opr-twarda.html

 

Magda Jaros – „Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki”

Wydawnictwo Rebis, 2023

Zamknięty w sobie, po śląsku hardy i osobny? A może delikatny, wrażliwy, z gołębim sercem? Jaki był Franciszek Pieczka, wybitny aktor, który zagrał 500 ról filmowych i teatralnych?

Ty pieronie! to wnikliwy i czuły obraz jego aktorskiej wielkości połączonej ze skromnością, prawością i uczciwością.

Do bliskiego kręgu Franciszek Pieczka dopuszczał garstkę osób. Ale wszyscy, którzy go znali, mówią, że był niezwykle skromny i ciepły. Nigdy się nie wywyższał, nie pchał się na pierwszy plan. Bardzo rzadko bywał na bankietach, nie znosił rozgłosu.

Koledzy z Teatru Powszechnego w Warszawie żartują, że po premierze przy pierwszym ukłonie stał na przedzie sceny, przy drugim był blisko kulis, przy trzecim… siedział już w domu w Falenicy. Dom to rodzina: żona, dwójka dzieci i wnuki. Oni byli jego światem.

Jan Jakub Kolski powiedział, że miarą bezinteresowności i życzliwości powinna być jedna pieczka. I trudno się z tym nie zgodzić…

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/ty-pieronie-biografia-franciszka-pieczki-jaros-magdalena,p1343337053,ksiazka-p

 

Katarzyna Jasiołek – „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno”

Wydawnictwo Marginesy, 2022

Niezwykły portret jednej z najwybitniejszych polskich projektantek sztuki użytkowej Hanna Lachert słynie głównie jako autorka projektu tapicerowanego krzesła Muszla z charakterystycznym „guzikiem” i kwadratowego stolika z zaokrąglonymi narożami i z czarną szklaną płytą umieszczoną na drewnianym blacie, które należą dziś do klasyki wzornictwa lat 50. XX wieku. Chociaż należy do czołowych powojennych projektantek mebli dla Spółdzielni Artystów „Ład”, projektowała nie tylko sprzęty, lecz także setki wnętrz – mieszkań, sklepów, kawiarni, hoteli, przychodni. Pomiędzy zleceniami dla „Ładu” i Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Sztuk Plastycznych tworzyła własne projekty, które sprzedawała w Desie: lampy, meble o metalowych konstrukcjach, a także biżuterię z… dość zaskakujących materiałów. Poza tym bawiła się, podróżowała po świecie, szusowała na nartach, wygłupiała się na balach, rozwiodła się, by wyjść za mąż za miłość swojego życia, i wędrowała po górach, czym zyskała sobie w rodzinie przydomek Powierucha. Na podstawie dokumentów archiwalnych, a także rozmów z samą Lachert Katarzyna Jasiołek stworzyła kompletną biografię jednej z najważniejszych polskich projektantek ubiegłego wieku na tle powojennej historii polskiego wzornictwa użytkowego i architektury wnętrz, a także zmian społecznych. Ta książka to hołd dla zmarłej w 2021 roku Lachert, której projekty mebli są dziś ikonami designu. Katarzyna Jasiołek (ur. 1982) – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej pasją jest wnętrzarstwo, polskie i zagraniczne wzornictwo. Lubi odwiedzać targi staroci, niekoniecznie po to, by kupić coś wartościowego, bo nie ma zacięcia kolekcjonerki. Pisze artykuły i teksty do katalogów wystaw poświęconych wzornictwu i rzemiosłu. Autorka książek Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym (Marginesy 2020) i Opakowania, czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u (Marginesy 2021). W swoich publikacjach popularyzuje rodzime wzornictwo.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/hanna-lachert-wygoda-wazniejsza-niz-piekno-katarzyna-jasiolek-239891

 

Ryszard Koziołek – „Czytać, dużo czytać” 

Wydawnictwo Czarne, 2023

Rzecz, która nie przestaje zachwycać, to skromne piękno zadrukowanej strony. Książka wydaje się najbardziej ubogą ze sztuk. Fotografia, film, malarstwo, muzyka dysponują nieskończenie bardziej sugestywnymi środkami przedstawiania świata. A literatura? Czarne znaczki na papierze. Ale kiedy wpuścić je w nasze umysły, potrafią tam dokonać cudów. Pracują w naszych głowach najskuteczniej i najciekawiej ze wszystkich znaków, jakimi opisujemy świat – przekonuje w nowym tomie esejów Ryszard Koziołek. Odkrywa w nim przed czytelnikami transformującą moc literatury, która pozwala nam budować i wzbogacać nie tylko nasz własny świat, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo. Ta polityczna moc literatury – budowanie wspólnoty, otwieranie przestrzeni dyskusji, łączenie doświadczeń – jest dla niego równie ważna, jak jej działanie na wyobraźnię. Na nowo więc opowiada nam o tym, na czym polega kunszt powieściowy Tokarczuk i Pilcha, dlaczego Harry Potter pozwala nam wrócić do dzieciństwa i napełnić świat zasadami moralnymi, a wreszcie jak za pomocą literatury rozmawiać o tym, co politycznie niepoprawne.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/czytac-duzo-czytac

 

Wojciech Orliński – „Kopernik. Rewolucje”

Wydawnictwo Agora, 2022 

Rewolucyjna biografia Mikołaja Kopernika

Brawurowa opowieść o naukowym przewrocie wszechczasów

W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie. Ktoś może powiedzieć, że to przede wszystkim zasługa Keplera, Galileusza, Newtona - ale gdybyśmy zapytali tych panów o zdanie, wskazaliby na dzieło bardzo skromnego, genialnego uczonego, który by pracować w spokoju nad swoim odkryciem, zaszył się na skraju Europy.

Jakich cudów trzeba było, by Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł, a nawet musiał zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale na Warmii? Dlaczego w Polsce?

Żywot Kopernika rozpięty między trzema epokami – średniowieczem, renesansem i kontrreformacją – to jednak nie tylko nauka. To również wielka polityka, wojny, spiski, intrygi, romanse – a w ich centrum nasz astronom (ale też ekonomista, polityk, lekarz), który zachował w swoich szalonych czasach godność, zdobył szacunek możnych a także miłość kobiety. Kopernik w brawurowej opowieści Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się nam bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Odkrywany dziś na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i słabościami, które mogły go zaprowadzić – jak jednego z jego przyjaciół – do lochów Watykanu. Jednak w życiu Kopernika amor omnia vincit – miłość zwycięży wszystko. Wzniosła miłość do nauki, ale też jak najbardziej ziemska i ludzka miłość.

Aaa, i jest Polakiem, z całą pewnością Kopernik jest Polakiem – z wyboru.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/kopernik-rewolucje-orlinski-wojciech,p1318280179,ksiazka-p

 

Sosuke Natsukawa – „O kocie, który ratował książki"

Wydawnictwo Flow Books, 2023

Ponad milion sprzedanych egzemplarzy! Międzynarodowy bestseller!

Dla wszystkich, którzy kochają książki i nie chcą, żeby zniknęły

Antykwariat Natsuki to miejsce niezwykłe. Miłośnicy czytania znajdą tu książki z duszą i spokój do lektury. Gdy nieoczekiwanie właściciel przybytku umiera, księgarnię dziedziczy jego nieśmiały i introwertyczny wnuk Rintarō. Wśród uginających się od grubych tomów półek, w przyćmionym świetle i w wirującym kurzu zjawia się gadający kot. Rudy, pręgowany, o szmaragdowych oczach. To on wciąga Rintarō w niebezpieczną grę. Razem wyruszają w podróż przez cztery labirynty, aby uratować ginące książki, odnaleźć sens i radość życia.

Czy tajemnicze spotkania, niezwykła wyprawa i egzystencjalne pytania odmienią życie Rintarō? Czy odkryje, na czym polega nieskończona i nieodgadniona siła miłości? Czy pokona samotność i czy finalnie uratuje książki przed wyginięciem?

Magiczna przyjaźń, filozoficzne pytania, potęga wyobraźni i hikikomori, który kocha czytać.

Bestseller „Timesa” w Wielkiej Brytanii i ulubiona pozycja niezależnych księgarni w USA.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/o-kocie-ktory-ratowal-ksiazki-sosuke-natsukawa,p1356024131,ksiazka-p?fromSearchQuery=o+kocie.%2C+ktory+ratowa%C5%82+ksi%C4%85%C5%BCki

 

Dział dla Dzieci

 

Książki 

Andy Chandler  – „Tajemnica zamku grozy”

Wydawnictwo Siedmioróg, 2023

Seria powieści kryminalno-sensacyjnych skierowana do czytelników 10-13-letnich. Bohaterami powieści są trzej dorastający Kalifornijczycy: Bob Andrews, Pete Crenshaw oraz Jupiter Jones, czyli Jupe, mieszkający w sąsiadującym z Hollywoodem nadmorskim mieście Rocky Beach. Choć są zupełnie do siebie niepodobni, z wielu względów każdego z bohaterów należy uznać za godnego następcę największych amerykańskich detektywów. Nie brak im ani inteligencji, ani poczucia humoru, które - mimo ich amerykańskiego pochodzenia - należałoby określić jako brytyjskie. Przede wszystkim jednak mają oni niezwykły talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Tym razem trzej detektywi rozwiązują swoją pierwszą sprawę - zagadkę tajemniczej budowli, w której straszy...

Źródło: https://www.empik.com/tajemnica-zamku-grozy-przygody-trzech-detektywow-chandler-andy,p1045956462,ksiazka-p

 

Przemek Corso - „Opowieści z Białej Doliny”

Wydawnictwo SQN, 2022

Ktoś chce ukraść las!

A to dopiero początek wielu przygód czekających na was w Białej Dolinie!

Dołączcie do swoich nowych ulubionych bohaterów i razem z dziewczynkami, Mią i Anaszką, oraz gapowatym, ale sympatycznym Leśniczym Gałązką rozwiążcie tajemnicę znikającego lasu, zagadkę ducha gór, odwiedźcie niby-restaurację z niby-jedzeniem, odnajdźcie białego łosia albinosa i przekonajcie się, jak zachwycający potrafi być świat. A to i tak tylko połowa czekających na Was opowiadań!

Opowieści z Białej Doliny to zbiór historii dla dzieci i dorosłych, które są pochwałą dla przyjaźni, miłości, odwagi, ciekawości, natury i podstawowego prawa do indywidualności i bycia innym. A także – mierząc się z dorosłymi problemami – są dowodem na to, że rodzinę można sobie stworzyć.

Nie będziecie mogli się oderwać!

I uwaga: pod żadnym pozorem nie dokarmiać lisa!

Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/opowiesci-z-bialej-doliny-misztal-marcelina-corso-przemek-229150

 

Cezary Harasimowicz – „Tygrys” 

Wydawnictwo Agora, 2022

Niezwykła opowieść o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze – wolności. Tigre jest gwiazdą cyrku Paradiso. Jego popisowe skoki przez płonącą obręcz oklaskują co wieczór tłumy widzów. Gdy któregoś dnia tygrys się buntuje, dyrektor cyrku postanawia go sprzedać… Tak zaczyna się historia, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia: zatrzymanie w 2019 roku nielegalnego transportu tygrysów na granicy polsko-białoruskiej. A także postać Ewy Zgrabczyńskiej, dyrektorki zoo w Poznaniu, która ruszyła zwierzętom na ratunek. „Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki kiedyś uciekł”. Poetycki język Cezarego Harasimowicza i poruszające ilustracje Marty Kurczewskiej – duetu znanego młodym czytelnikom z „Mirabelki” – sprawią, że historia tygrysa pozostanie w Waszych sercach na zawsze.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/tygrys-cezary-harasimowicz-236899

 

Nicola Kinnear – „Pobaw się ze mną”

Wydawnictwo Amberek, 2022

Nowa książka autorki światowego bestsellera "Odwagi, zajączku" – jednocześnie ze światową premierą!
Dzieci w 30 krajach kochają zajączka Logana, który bał się wyjść z domu, ale przezwyciężył lęk przed nieznanym, by ratować przyjaciółkę.
Teraz pokochają pieska Bombika, który boi się kontaktów z innymi, i wesołą foczkę Niusię, która koniecznie chce się z nim zaprzyjaźnić.

Piesek Bombik bawi się sam, choć nieraz myśli, że może dobrze byłoby mieć przyjaciół. Ale obawia się, że mogą przeszkadzać, coś popsuć, albo nawet się z niego śmiać.
Bombik jest niezadowolony, gdy na jego wyspie pojawia się wesoła foczka Niusia. I koniecznie chce się z nim bawić. Nie odstępuje go na krok. We wszystkim go naśladuje. Bombik ma tego dość!

Czy Bombik, który lubi być sam, i towarzyska, pogodna Niusia nauczą się bawić razem? A może nawet zostaną przyjaciółmi?

 Przepięknie ilustrowana, cudownie zabawna i radosna książka z dodającym otuchy i odwagi przesłaniem. Zachęta do kontaktów z innymi i zawierania przyjaźni mimo różnic charakterów, temperamentów i możliwości fizycznych. Pełne ciepła i uroku, wzruszające, wyraziste postacie pozwolą dziecku utożsamiać się z ich problemami i łatwiej je pokonywać. Pełne humoru gry i zabawy pieska i foczki oraz niespodziewana przygoda będą wyjątkową atrakcją dla dziecka.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/pobaw-sie-ze-mna-kinnear-nicola,p1338558607,ksiazka-p

 

Joanna Olech – „Tym razem ci się upiekło"

Wydawnictwo Literatura, 2022

Czy można przejść nocą przez cmentarz i wyjść z tego żywym? Albo przejrzeć się w magicznej bombce i zmienić bieg historii? Bohaterowie tych opowieści z dreszczykiem uruchamiają machiny tajemniczych wydarzeń i raz po raz wpadają w niezłe tarapaty. Ofiary losu mają okazję zabłysnąć, a ich dotychczasowi oprawcy dostają solidną nauczkę.

Zbiór opowiadań z wartką akcją, niezłym humorem i zaskakującymi zakończeniami – tylko dla odważnych!

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/tym-razem-ci-sie-upieklo

 

Tom Percival – „Szczęśliwy płaszcz koziołka” 

Wydawnictwo Jedność, 2022

Koziołek jest przeszczęśliwy! Dostał piękny nowy płaszcz i czuje się w nim kimś wyjątkowym. Czy zdoła poświęcić swój skarb dla uratowania kogoś, kto bardzo potrzebuje pomocy? Wspólne czytanie tej pełnej perypetii historii przyniesie mnóstwo emocji zarówno małym, jak i dużym czytelnikom, a wzruszające zakończenie z pewnością wszystkich zaskoczy.

Ta ciepła wierszowana opowieść Toma Percivala, w znakomitym przekładzie Marcina Brykczyńskiego, pokazuje najmłodszym, że dobroć jest najlepszą receptą na szczęście.

Tom Percival autor bestsellerowych książek dla dzieci, rozwijających inteligencję emocjonalną.

Marcin Brykczyński znany i ceniony tłumacz, pisarz i poeta, autor mistrzowskich wierszy i opowiadań.

Christine Pym autorka uroczych, pełnych ciepła ilustracji, na które wprost nie można się napatrzeć.

Źródło: https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/6786/szczesliwy-plaszcz-koziolka-1

 

Agnieszka Stążka-Gawrysiak  - „Self – regulation. Opowieści dla dzieci o tym jak działać, gdy emocje biorą górę"

Wydawnictwo Znak, 2022

Naucz swoje dziecko, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach! Razem z przedszkolakami, Kubą i Leną, poznajcie proste sposoby na opanowanie się, gdy emocje biorą górę.

"Self-Regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę" to historie, które mogą się przytrafić każdemu przedszkolakowi (i rodzicowi!):

  • marudzenie przy kolacji,
  • spory na placu zabaw,
  • nagłe wybuchy złości o błahostki.

Razem z Kubą i Leną dzieci poznają lepsze rozwiązania trudnych sytuacji.

Ramki dla rodzica pozwalają zrozumieć podejście oparte na metodzie Self-Reg i ułatwiają korzystanie z niego na co dzień.

Choć rzadko o tym myślimy, dzieci często odczuwają stres. Nowe sytuacje, presja czasu, nagromadzenie bodźców ‒ to wszystko sprawia, że trudno im poradzić sobie z napięciem. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że zwykłe dyscyplinowanie uczy dziecko samokontroli, ukrywania swoich emocji i tłumienia potrzeb. Self-Regulation to samoregulacja. Opracowana przez prof. Stuarta Shankera metoda Self-Reg pozwala opanować nadmierny stres i zlikwidować przyczynę złego samopoczucia, a nie tłumić samo zachowanie, które z niego wynika. Dzięki niej mądrze wesprzesz swoje dziecko.

Do wspólnego czytania z rodzicami.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/self-regulation-opowiesci-dla-dzieci-o-tym-jak-dzialac-gdy-emocje-biora-gore-stazka-gawrysiak-agnieszka,p1239750755,ksiazka-p


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki