Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

POLECANE NOWOŚCI - wrzesień 2023 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

Iwona Banach – „Geriatyczne biuro śledcze”

Wydawnictwo Skarpa Warszawska, 2023

Zabawna historia o tym, że wiek nie zna granic...

W małym miasteczku emerytowani pracownicy policji nie mogą znaleźć sobie miejsca, nudząc się i wysłuchując plotek lokalnej społeczności. Wiedzą, że aby zabić czas, muszą znaleźć jakieś zajęcie. Gdy dochodzi do zbrodni, postanawiają założyć GBŚ - Geriatryczne Biuro Śledcze, w skład którego wchodzą licencjonowani detektywi i... licencjonowana bufetowa. Kolejni mieszkańcy zaczynają mówić o swoich podejrzeniach, a wkrótce do pomocy rusza młode pokolenie. Gdzie kryje się prawda? Do jakich wniosków dojdzie Geriatryczne Biuro Śledcze?

Iwona Banach zabiera nas do zabawnego świata emerytów, którzy zrobią wszystko by rozwikłać sprawę... jeszcze za swojego życia!

Źródło: https://www.skarpawarszawska.pl/shop/kryminal/geriatryczne-biuro-sledcze.html

 

Marianna Janczarska – „Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej…”

Wydawnictwo Znak, 2023

Kocham Pana, Panie Sułku!

Tymi słowami zwraca się do swojego ojca dorosła już Marianna. Jacek Janczarski odszedł nagle, gdy miała sześć lat; w jej pamięci zostało zaledwie kilka wspomnień. By lepiej poznać tatę, postanawia uważnie wysłuchać jego audycji, przestudiować bogate archiwum i spotkać się z ludźmi, którzy go znali, między innymi z Arturem Andrusem, Magdą Jethon, Stefanem Friedmannem, Piotrem Fronczewskim. Rozmawia z dawno niewidzianą rodziną, byłą żoną ojca i przyrodnim bratem.
Jakie były twórcze początki Jacka Janczarskiego?
Jak powstały kultowe postaci pana Sułka, pani Elizy i gajowego Maruchy? Skąd wzięła się legendarna dziś Rodzina Poszepszyńskich? Co zapoczątkowało współpracę Janczarskiego z Bareją i dlaczego to właśnie Ewa Błaszczyk zagrała Mariana Koniuszkę w Zmiennikach?
A także: jakie były losy maszyny do pisania Marka Hłaski, jak należy zacząć dobrą komedię oraz jak wywierać wpływ na kobiety w przybytku gastronomicznym?
Zabawna i wzruszająca, pełna barwnych anegdot z czasów świetności polskiej rozrywki opowieść o poszukiwaniu – czasem niełatwej – prawdy o ojcu, który odszedł zdecydowanie za wcześnie.

Źródło : https://www.znak.com.pl/ksiazka/jacek-janczarski-i-tak-dalej-i-tak-dalej-marianna-janczarska-230534

 

Fonda Lee – „Miasto jadeitu. Saga o Zielonych Kościach”

Wydawnictwo MAG, 2023

W Mieście jadeitu – powieści, która zdobyła nagrodę World Fantasy –konkurencyjne klany rywalizują ze sobą o honor i władzę w fantastycznej metropolii zainspirowanej kulturą azjatycką.

Jadeit jest krwią podtrzymującą życie wyspy Kekkon. Wydobywano go, handlowano nim, kradziono go i zabijano dla niego już od stuleci. Od równie dawna honorowi wojownicy zielonej kości, jak rodzina Kaulów, wykorzystują go do zwiększania swych magicznych możliwości i obrony wyspy przed cudzoziemskim najazdem.

Teraz jednak wojna się skończyła i nowe pokolenia Kaulów musi walczyć o władzę nad tętniącą życiem stolicą Kekonu. Obchodzą ich jedynie obrona własnej rodziny, kontrola nad rynkiem jadeitu oraz panowanie nad należącymi do nich dzielnicami. Starodawne tradycje nie grają wielkiej roli w tym zmieniającym się szybko kraju.

Gdy pojawia się nowy potężny lek pozwalający wszystkim, nawet cudzoziemcom, nosić jadeit, długotrwała rywalizacja między klanami Kaulów i Aytów przeradza się w otwartą wojnę. Jej wynik rozstrzygnie o losie wszystkich zielonych kości oraz całego Kekonu.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/miasto-jadeitu-lee-fonda,p1362776916,ksiazka-p
 

Maciej Robert – „Rzeki, których nie ma”

Wydawnictwo Czarne, 2023

Rzeka, której nie ma, może (nie) istnieć na wiele sposobów. Może to być rzeka, która wysycha okresowo albo wyschła ostatecznie. Może to być rzeka pojawiająca się jedynie w historycznych opisach. Zamieniona w ściek, wciśnięta w kanał, zasypana piachem, zabetonowana lub zanieczyszczona tak bardzo, że trudno rozpoznać w niej rzekę. Może to być rzeka wymyślona. Rzeka zapomniana, której ślady znajdujemy w nazwach ulic czy niespodziewanych nierównościach terenu. Rzeki znikają od zawsze, ale jeszcze nigdy nie znikały tak szybko jak dziś. Zostawiają po sobie dotkliwy brak, pustkę, melancholię i widmo nieuniknionej katastrofy.

Maciej Robert poszukuje zagubionych rzek w swoim mieście, ale jego pasja nie ogranicza się do Łodzi. W każdym zakątku Polski, w którym się znajdzie, brodzi w rzekach tak małych, że nie mają nawet imienia, w potokach, strumieniach, strugach i rowach wypełnionych błotem. Snuje się także nad brzegami Wisły, Renu, Cisy czy Dunaju, tropi rzeki opisywane przez innych.

Niektóre z rzecznych bohaterek tej książki niosą w sobie pamięć tragedii, których były świadkami. Inne szemrzą cicho swoje historie i przepowiadają przyszłość.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/rzeki-ktorych-nie-ma

 

George Saunders – „Kąpiel w stawie podczas deszczu”

Wydawnictwo Znak, 2022

Bestseller „New York Times’a”. Jedna z najważniejszych książek 2021 roku w USA.

Autor nagrodzonego Bookerem Lincolna w Bardo George Saunders sięga po mistrzów opowiadania: Czechowa, Gogola, Tołstoja i Turgieniewa.

Te fascynujące opowieści o czytaniu klasyków są jednocześnie lekcjami czytania świata, rozumienia innych ludzi i odkrywania samych siebie. Kąpiel w stawie podczas deszczu stała się fenomenem czytelniczym. Sięgają po nią nie tylko ci, którzy nie mają szansy wziąć udziału w elitarnych zajęciach pisarskich prowadzonych przez Saundersa na uniwersytecie Syracuse, ale i ci, którzy nigdy wcześniej nie czytali opowiadań i nazwiska ich twórców niewiele im mówią. Autor zaprasza nas do udziału w niezwykłej, inspirującej przygodzie, podczas której błyskotliwie i z humorem pokazuje zaskakującą możliwość przeglądania się jak w lustrze w prozie sprzed ponad stu lat i odkrywania uniwersalnych praw o sobie i współczesnym świecie.
Sztuka czytania (i pisania) opowiadań okazuje się być niepokojąco bliska innej sztuce – sztuce życia.
Oto nasze główne zajęcie: będziemy obserwować samych siebie podczas lektury (próbować odtworzyć, co czuliśmy przed chwilą, kiedy czytaliśmy). Czemu mielibyśmy to robić? Ano, ta część umysłu, która czyta opowiadanie, jest zarazem częścią czytającą świat; może nas zwodzić, ale możemy ją trenować, żeby była sprawniejsza; można ją zaniedbać, a wtedy staniemy się bardziej podatni na wpływy lenistwa, agresji, materializmu, lecz można też ją wskrzesić i wówczas przemieni nas ona w dociekliwszych, ciekawszych, uważniejszych czytelników rzeczywistości.
(fragment)

George Saunders – jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, porównywany z Raymondem Cooverem czy Markiem Twainem. Autor Lincolna w Bardo, Sielanek, 10 grudnia. Nominowany do National Book Award, laureat Nagrody Bookera.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/kapiel-w-stawie-podczas-deszczu-saunders-george-220713

 

Scott A. Small – „Zapominamy. O działaniu pamięci i zaletach niepamiętania”

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2023

Znów nie wiesz, gdzie są twoje klucze? Nie szkodzi!

Do niedawna powszechnie uważano, że zapominanie nie odgrywa żadnej korzystnej roli. Z najnowszych badań w dziedzinie psychologii, neurobiologii i medycyny wynika jednak, że proces ten nie jest usterką czy zakłóceniem pracy mózgu. Potrzebujemy go, by umysł funkcjonował wydajniej i elastyczniej.

Doktor Scott A. Small, wybitny neurolog, od wielu lat koncentruje się na badaniu osób, które doświadczają patologicznych problemów z pamięcią. W przystępny sposób objaśnia działanie mechanizmu zapominania i jego związek z PTSD, autyzmem czy chorobą Alzheimera. W przeciwieństwie do stanów nieprawidłowych naturalny proces zapominania ma liczne zalety. Wspomaga funkcje poznawcze i kreatywność, uwalnia od lęku, cierpienia i bólu. Autor udowadnia, że choć pojawienie się chwilowej luki w pamięci może być frustrujące, to właśnie dzięki niej podejmujemy trafniejsze decyzje i łatwiej zapamiętujemy nowe doświadczenia.

Równowaga między zapominaniem a pamięcią pozwala nam żyć w ciągle zmieniającym się świecie. Kiedy więc następnym razem będziesz się zastanawiać, gdzie odłożyłeś książkę Zapominamy, pamiętaj, że odrobina niepamięci dobrze nam robi.

Scott A. Small, lekarz medycyny, profesor neurologii i psychiatrii, specjalizuje się w geriatrii i demencji. Pełni funkcję dyrektora Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera na Uniwersytecie Columbia. Jego badania dotyczą głównie procesów leżących u podstaw choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. Jest autorem ponad stu prac na temat funkcjonowania pamięci i jej zaburzeń oraz laureatem wielu prestiżowych nagród. Wychowywał się w Izraelu, obecnie mieszka w Nowym Jorku.

Źródło: https://www.madreksiazki.uj.edu.pl/aktualnosci/nowosciwydawnicze/zapominamy-o-dzialaniu-pamieci-i-zaletach-niepamietania/

 

Dział dla Dzieci

Książki 

Petra Bartikova – „Ale drzewa !”, „Ale mrówki !”, „Ale ule!”

Wydawnictwo Jupi Jo!, 2023

Ale drzewa!

Urocza kartonowa książeczka z pomysłowymi wycięciami zaprasza dzieci do fascynującego świata drzew. Dzięki jej barwnym i pełnym humoru stronom dzieci poznają wiele zielonych jak listki ciekawostek i poczują się, jakby zaglądały pomiędzy konary drzewa. Och! Ale drzewa! Ale zabawa! Bajecznie kolorowe strony książeczki zaciekawią dzieci otaczającym je światem i pięknem przyrody i zapewnią im rozwijającą i bezpieczną rozrywkę.

Do zobaczenia w zielonym królestwie drzew… 

Ale mrówki!

Urocza kartonowa książeczka z pomysłowymi wycięciami zaprasza dzieci do fascynującego świata mrówek. Dzięki jej barwnym i pełnym humoru stronom dzieci poznają wiele frapujących ciekawostek i poczują się, jakby zaglądały do wnętrza mrowiska. Och! Ale mrówki! Ale zabawa! Bajecznie kolorowe strony książeczki zaciekawią dzieci otaczającym je światem i pięknem przyrody i zapewnią im rozwijającą i bezpieczną rozrywkę.

Do zobaczenia w królestwie pracowitych mrówek…

Ale ule!

Urocza kartonowa książeczka z pomysłowymi wycięciami zaprasza dzieci do fascynującego świata pszczół. Dzięki jej barwnym i pełnym humoru stronom dzieci poznają wiele słodkich jak miód ciekawostek i poczują się, jakby zaglądały do wnętrza ula. Bzz, bzz! Ale ule! Ale zabawa! Bajecznie kolorowe strony książeczki zaciekawią dzieci otaczającym je światem i pięknem przyrody i zapewnią im rozwijającą i bezpieczną rozrywkę.

Do zobaczenia w słodkim królestwie pszczół…

Źródło: https://jupijo.pl/2-4/132-ale-ule.html

 

Paweł Beręsewicz - „Mąciciel”

Wydawnictwo Literackie, 2023

W nie tak znowu dalekiej przyszłości piętnastoletni Jonasz znajduje w skrzynce wezwanie ostemplowane złowrogą pieczątką. Zabieg porządkowania głowy przez naświetlanie promieniami SIC – obecność obowiązkowa! Problem w tym, że Jonasz lubi swoją głowę taką, jaka jest.

Ratunek przyjdzie z całkiem niespodziewanej strony. Pobyt w Amonie – supertajnym ośrodku dla takich jak on – okaże się wyzwaniem dla rozumu, próbą odwagi, szansą na dorośnięcie i pasmem wstrząsających odkryć. Czy po tym wszystkim, co mu się przytrafi, Jonasz nadal będzie tą samą osobą?

Czy da się uciec z dystopii? Czy szczęśliwe życie w matrixie jest możliwe? Mąciciel to finezyjna powieść dla młodzieży, przy tym hymn na cześć wolnych umysłów oraz pierwszych nieśmiałych uczuć.

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/maciciel

 

Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński – „Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny” 

Wydawnictwo Literatura, 2023

Jeśli pokochaliście nasz przewodnik dla dużych i małych po Tatrach, to książka dla was!

„Niezwykłe zabytki, tajemnicze zamki i warownie, żywe skanseny, opuszczone chałupy, rwące rzeki, wyjątkowe rośliny i chronione zwierzęta – to wszystko znajdziecie na Podtatrzu, czyli w regionie południowej Polski otaczającym Tatry. Zapraszamy do zwiedzania Podhala, Spisza, Orawy i Pienin”– piszą we wstępie Barbara Gawryluk, dziennikarka i pisarka, oraz Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak wygląda dziewięćsił? Kto to jest honielnik? Co robią cietrzewie na tokowisku? Kim jest cepr? Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych? Gdzie jest Miasto Dzieci Świata? Co to są talorki? Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? I w jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w drugiej już książce naszego autorskiego duetu, dzięki której – to pewne! – pokochacie Podtatrze.

Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5120/podhale-oraz-orawa-spisz-i-pieniny

 

Iwona Pietrzak-Płachta – „Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania”

Wydawnictwo Agora, 2023

Otwórz drzwi biblioteki – świata wyobraźni, przygody, mądrości, magii, a spotkasz się z kimś, kto użyczy Ci skrzydeł.

Książki to drzwi prowadzące do różnych doświadczeń i emocji. Są jak skrzydła, które mogą unieść czytelnika wysoko, ku niezapomnianej przygodzie! Bywa, że wystarczy jedna dobra książka, aby już na zawsze obudzić w dziecku miłość do literatury. Jej strony mogą stać się skrzydłami, dzięki którym będzie zdobywało najwyższe szczyty i przekraczało granice, o których nawet nie śniło.

„Wypożyczalnia skrzydeł” to poetycki picturebook, który jest jednocześnie hołdem złożonym bibliotekom i pracującym w nich wyjątkowym osobom.

Książka Iwony Pietrzak-Płachty – laureatki konkursu Nauczyciel Roku 2022 oraz nagrody im. Janusza Korczaka 2022 oraz malarki Matyldy Koneckiej to pełna metafor, bogato ilustrowana książka obrazkowa, pokazująca bezcenną moc drzemiącą w czytaniu. To opowieść o magicznym świecie dostępnym na wyciągnięcie ręki.

Co lepszego możesz podarować swojemu dziecku niż skrzydła? Nic. Bo to właśnie dzięki nim, pewnego dnia, twoje dziecko pofrunie do siebie, do świata i do gwiazd. I być może będzie to w jego życiu bardzo piękna przygoda. Pod warunkiem, że wcześniej na swojej drodze spotka wróżkę. Właśnie jedna z nich napisała tę niezwykłą książkę. Bo kiedy ją otworzysz, otworzy się także twoje serce.

Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka, Mistrzyni Mowy Polskiej, autorka kultowych audycji dla dzieci

W tej książce zaczyna się historia, która za sprawą wyobraźni serca, może przenieść się w każde miejsce na ziemi, a szczególnie do dziecięcych bibliotek, przedszkoli i szkół. Tam czekają już mali czytelnicy, spragnieni spotkania z Dobrym Dorosłym, Mądrym Przyjacielem, Pośrednikiem między światem książki a światem Dziecka.
Jesteś takim Dorosłym! Przyjmij więc zaproszenie od Wróżki z Wypożyczalni Skrzydeł, leć do Dzieci i po prostu czytaj!

Małgorzata Swędrowska, nauczycielka, promotorka czytelnictwa, autorka metody Czytania Wrażeniowego

Źródło : https://agoradladzieci.pl/wypozyczalnia-skrzydel-opowiesc-o-magii-czytania/

 

Olivier Schlinck – „Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły”, „Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki”

Wydawnictwo Dwukropek, 2023

Roryk jest nietypowym detektywem: wstydzi się przesłuchiwać świadków, jest zbyt nieśmiały, by rozmawiać z informatorami, i zdecydowanie zbyt uprzejmy, by zadręczać podejrzanych pytaniami o alibi. Posiada za to własną, ściśle tajną metodę, dzięki której do tej pory udawało mu się rozwiązywać nawet najtrudniejsze zagadki. Po prostu dotyka różnych przedmiotów i widzi, co się z nimi wcześniej działo. Ale czasami to nie wystarcza i musi je… polizać. Dlatego zawsze nosi przy sobie płyn do płukania ustTym razem nieśmiały detektyw zajmuje się sprawą pewnej miliarderki, której zniknęła perła. A ponieważ każdy mieszkaniec domu – od sekretarki po lokaja – skrywa jakiś sekret, nie da się uniknąć przesłuchań. Z pomocą dwunastoletniej Matyldy Roryk podejmuje się najtrudniejszej sprawy w swojej karierze…

Dwunastoletnia Matylda ma już dość rozwiązywania nudnych i oczywistych zagadek dotyczących jej sąsiadów. Prowadzi więc podwójne życie – jako asystentka prawdziwego detektywa, genialnego, ale chorobliwie nieśmiałego Roryka Nieśmiała, oraz niezwykle rozmowna i błyskotliwa dziewczyna z osiedla klasy średniej. Niesamowity duet, wspierany przez najbardziej strachliwego psa w okolicy – Doktora Herkenrata, tym razem podejmuje sprawę aktorki podejrzanej o planowanie zamachu na męża. Bez śladu ginie także cenny obraz „Czerwona ważka”, który znajdował się w kolekcji nieszczęśnika. A trop prowadzi aż do Zurychu.

Źródło: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/roryk-niesmialy-detektyw-sprawa-czerwonej-wazki/


 

Luca Tortolini, Marco Soma – „Co to jest szkoła?”

Wydawnictwo Taco, 2022

Szkoła to otwarta przestrzeń, nawet gdy znajduje się w budynku. Jest to miejsce pełne słów i pomysłów, gdzie wszyscy mogą wymieniać się myślami, długopisami, przekąskami, a czasem uściskami. Gdzie nauczycielki i nauczyciele uczą marzyć, popełniać błędy, żyć. To cenny skarb, który należy chronić i kochać.

Piękna poetycka książka obrazkowa opowiadająca o otwartej, wolnej i autentycznej szkole, w której dzieci i nauczyciele są tak samo szanowani i w której jest miejsce na emocje.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/co-to-jest-szkola-luca-tortolini-soma-marco,p1309699524,ksiazka-p


 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki