Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

- "Bajka  o Ciepłym i Puchatym"(szerokość: 95 / wysokość: 84)

 

            W pewnym mieście wszyscy byli zdrowi i szczęśliwi. Każdy z jego mieszkańców, kiedy się urodził, dostawał woreczek z Ciepłym i Puchatym, które miało to do siebie, że im więcej rozdawało się go innym, tym więcej go przybywało. Dlatego   wszyscy  swobodnie  obdarowywali  się   Ciepłym i Puchatym wiedząc, że go nigdy nie zabraknie.

            Matki dawały Ciepłe i Puchate dzieciom, kiedy wracały do domu, żony i mężowie wręczali  je  sobie  na powitanie, po  powrocie   z  pracy,  przed  snem;   nauczyciele  rozdawali   je w szkole,  sąsiedzi na  ulicy  i  w sklepie,  znajomi  przy  każdym  spotkaniu;  nawet groźny szef w pracy nierzadko sięgał do swojego woreczka z Ciepłym i Puchatym. Jak już mówiłam, nikt tam nie chorował i nie umierał, a szczęście i radość mieszkały we wszystkich rodzinach.

            Pewnego dnia do miasta sprowadziła się zła czarownica, która żyła ze sprzedawania ludziom leków i zaklęć przeciw różnym chorobom i nieszczęściom. Szybko zrozumiała, że nic tu nie zarobi, więc postanowiła działać. Poszła do jednej młodej kobiety i w najgłębszej tajemnicy powiedziała jej, żeby nie szafowała zbytnio swoim Ciepłym i Puchatym, bo się skończy, i żeby uprzedziła o tym swoich bliskich. Kobieta schowała swój woreczek głęboko na dno szafy i do tego samego namówiła męża i dzieci. Stopniowo wiadomość rozeszła się po całym mieście, ludzie poukrywali swoje Ciepłe i Puchate, gdzie kto mógł. Wkrótce zaczęły szerzyć się choroby i nieszczęścia, coraz więcej ludzi zaczęło umierać.

            Czarownica z początku bardzo się cieszyła: drzwi jej domu na dalekim przedmieściu nie zamykały się. Lecz wkrótce wyszło na jaw, że jej specyfiki nie pomagają  i   ludzie   przychodzili   coraz  rzadziej.  Zaczęła   więc   sprzedawać   zimne

i kolczaste, co trochę pomagało, bo przecież był to - w prawdzie nienajlepszy - ale zawsze jakiś kontakt. Już nie umierali tak szybko, jednak ich życie toczyło się wśród chorób i nieszczęść.

I byłoby tak może do dziś, gdyby do miasta nie przyjechała pewna kobieta, która nie znała argumentów czarownicy. Zgodnie ze swoimi zwyczajami zaczęła całymi garściami obdzielać Ciepłym i Puchatym dzieci i sąsiadów. Początkowo ludzie dziwili się i nie bardzo chcieli przyjmować - bali się, że będą musieli oddać to, co otrzymali. Ale kto by tam upilnował dzieci1 Brały, cieszyły się  i kiedyś jedno z drugim powyciągały ze schowków swoje woreczki i znów jak dawniej zaczęły rozdawać.

Jeszcze nie wiemy, czym skończy się ta bajka. Jak będzie dalej, zależy od Ciebie!

 

 

- Joanna Haręża - "Kruk miedzy innymi - historia dla mniej lub bardziej nieopierzonych"(szerokość: 81 / wysokość: 118)

 

Jak Kruk spotkał Zło

fragment

Wygramolił się Kruk na brzeg, nastroszył piórka, raz-dwa-trzy zakręcił młynka i odkręcił. Woda prysnęła na wszystkie strony. Gorzej było ze Złem. Namoknięte, ociężałe, nie mogło się wdrapać na piaszczystą skarpę. Kruk podał mu skrzydło i podciągnął w górę. Zło mokre było jak majowy deszcz i ciężkie jak ulewa.

 

- Wyskakuj z tych siedmiu nieszczęść, trzeba cię wysuszyć! - rozkazał Kruk Złu.

 

Poprosił też pająka, żeby rozpiął im kilka sznurów, na których można by rozwiesić siedem nieszczęść Zła i nie wiadomo co jeszcze.

 

Pająk plótł liny grube i mocne niczym warkocze - bo jak powiedział Krukowi - nie wiadomo, na ile ciężkie są te nieszczęścia. Od razu znalazło się kilku pomocników. Zło stało, czekało, przebierało kulawymi nóżkami i kapało raz po raz. Po chwili robota była gotowa.

 

- Wyskakuj z tych nieszczęść - powtórzył Kruk Złu.

- Wstydzę się tak przy wszystkich - bąknęło Zło.

Pająki pospiesznie pomachały wszystkim łapkami i powiedziały:

- To my znikamy! - I myk, myk, myk, już ich nie było.

- Wyskakuj, bo się to wszystko do ciebie przylepi - nalegał Kruk.

- A żaby?! - poruszyło głową Zło.

- Pod wodą - oznajmił Kruk

- A ryby? - Zło nie dawało za wygraną.

- Też - Kruk zakrakał.

- A słońce? - niestrudzenie marudziło Zło.

- To idź do cienia - Kruk się zirytował.

- Ale w cieniu zimno - jęknęło Zło.

- Aaaaa! - wydał z siebie dziwny dźwięk Kruk.

 

Nie wiadomo po co i nie wiadomo w jakim kierunku oddalił się z błyskiem w oku. Zło stało i czekało, i kapało dalej. Już trochę mniej, ale zawsze. Po chwili z gęstwiny wychynęły czarne pióra z naręczem gałęzi i liści łopianu. Kilka sprawnych ruchów i nad brzegiem stawu stanęła przebieralnia z prawdziwego zdarzenia.

 

- No już i bez gadania - Kruk wskazał Złu drogę. Zło podreptało potulnie i tym chętniej, że zimno mu się już zrobiło w tych mokrych nieszczęściach. Pierwsze z siedmiu nieszczęść powędrowało na sznur. Na metce było napisane SAMOTNOŚĆ, rozmiar XXL. Ciężkie było sakramencko, ale jakoś Krukowi udało się je rozwiesić.

 

Następny był czarny płaszczyk marki STRACH. Trząsł się i powiewał, pomimo że nie było ani cienia wiatru. No, ale może to słońce łaskotało go swoimi promieniami?! Później ciężki kubraczek z fabryki o dziwnej nazwie POCZUCIE WINY & WSTYD. Następnie sweter z gryzącej wełny, zrobiony na drutach znanym ściegiem GNIEW. Koszulę uszyto z materiału OJBOLI.

 

Przepłukał Kruk dodatkowo kołnierzyk, bo nosił ślady rzepy, którą Zło wyhodowało sobie na karku. Spodnie z podwójnymi szwami, ciężkie i chyba średnio wygodne, wygrawerowane miały na tylnej kieszeni nieznaną Krukowi nazwę: MUSISZ KONIECZNIE. Pomyślał Kruk, że to jakaś zagraniczna marka. Ostatnim, siódmym nieszczęściem, o tym samym co SAMOTNOŚĆ rozmiarze XXL, była koszulka z napisem ŻAL. Zło podało ją Krukowi z prośbą:

 

- Uważaj jak będziesz wieszał, jest bardzo stara i delikatna. Kruk powiesił też na sznurze swoje mokre skarpety w kolorowe paski i krzyknął jeszcze rozbawiony do Zła:

- A skarpety? Dawaj skarpety! Na pewno masz skarpety w słonie, bo są ciężkie i dobre do tupania, złośniku.

 

Zło spłoniło się, ale nikt tego nie widział, bo ciągle siedziało przycupnięte w przebieralni. Rzeczywiście, miało dwie lewe skarpety w ciężkie słonie, bo dobre były do złoszczenia się i tupania. Skarpety w słonie powędrowały do suszenia.

 

 

- Anna Mikita - „Opowiadania terapeutyczne"(szerokość: 95 / wysokość: 135)

ilustracje Agata Półtorak

Wydawnictwo HARMONIA

 

 

Książka ta powstała z myślą o dzieciach od 5 roku życia i ich rodzicach, aby ułatwić im wzajemne zrozumienie. Jest to seria krótkich historyjek o życiu małej Fafinki, która zaczyna chodzić
do przedszkola. W każdym opowiadaniu przedstawiony został jakiś problem, z którym dziewczynka musi sobie poradzić. Pomagają jej w tym kochający rodzice, którzy bardzo poważnie traktują swoją malutką jeszcze córeczkę i jej kłopoty. Rodzice w mądry i delikatny sposób wspierają ją w trudnej nauce samodzielności, systematyczności, odpowiedzialności, radzenia sobie z własnymi uczuciami i nowymi sytuacjami a także, jak radzić sobie z tęsknotą, złością
i uczuciem odtrącenia.

 

Opowiadania poruszają więc najważniejsze problemy, z którymi musi zmierzyć się każde dziecko, a pozbawione dydaktyzmu pokazują i dzieciom, i rodzicom ciekawe rozwiązania rozmaitych problemów w trudnej sztuce wychowywania. Jednoczesnie są znakomitym punktem wyjścia rozmowy z dzieckiem.

 

Książeczka obejmuje następujące opowiadania:

  • Fafinka chce mieć siostrzyczki
  • Fafinka w przedszkolu
  • Sukienka w kwiatki
  • Fafinka boi się ciemności
  • Pies Fafinki
  • Zabawa w berka
  • Fafinka chce nową zabawkę
  • Urodzinowy prezent
  • Drużyna Nieprzezywaczy
  • Domowe obowiązki
  • Czy w lesie mieszkają krasnoludki?
  • Fafinka tęskni
  • Dlaczego ja nie?
  • To mój miś!
  • To nie jest łatwe!
  • Będę latała.

- Guido Quarzo - Mamo, ja chcę pomarzyć" Historyjki terapeutyczne(szerokość: 95 / wysokość: 138)

Wydawnictwo: WAM, 2010, Seria „Wielkie problemy  naszych dzieci"

Seria "Wielkie problemy naszych dzieci" prezentuje historyjki terapeutyczne, służące zwerbalizowaniu problemu, z którym boryka się dziecko, Jednocześnie sprzyjają zrozumieniu lęków, obaw, niepowodzeń oraz pokazują, jak należy sobie z nimi radzić.                                                                                                        Bohaterem książeczki jest Andrzejek, który próbuje wymyślić zakończenie historii o smoku. Niestety, ciągle coś lub ktoś mu w tym przeszkadza. Ponieważ ma  wiele obowiązków i w szkole, i w domu, nie ma możliwości skupić się na dokończeniu historii o smoku. Chłopiec uczęszcza na dodatkowe zajęcia z angielskiego, plastyki, muzyki, pływania i gimnastyki. Znalezienie upragnionej wolnej chwilki na bujanie w obłokach staje się naprawdę trudnym wyzwaniem.

Dorośli z wielką gorliwością starają się zorganizować swoim dzieciom czas wolny, który wypełniają rozmaitymi zajęciami w imię doskonalenia i rozwoju i umysłu,i ciała ciekawą pracą, kreatywną rozrywką, pasjonującym hobby. Wydaje się, że to dobra alternatywa wobec dzieci  pozostawionych samym sobie na długie godziny przed telewizorem czy komputerem. Ale jak mądrze rozwiązać problem wypełniania dzieciom czasu  zajęciami pozaszkolnymi, by ich nie przemęczać? Co zrobić
z dzieckiem, by nie siedziało bezczynnie, nie zajmując mu jednocześnie nadmiernie czasu i umysłu przez własną nadopiekuńczość? Może warto pozwolić dzieciom na kilka „chwil nic nierobienia", aby mogły posiedzieć spokojnie w domu, pobawić się, myśleć o niebieskich migdałach albo nawet... robić coś bezużytecznego.

Właśnie takie rozwiązanie podsuwa niniejsze opowiadanie o Andrzejku, który ściga w swojej wyobraźni smoka i sam przeobraża się w walecznego księcia toczącego bohaterskie pojedynki. To prawda, że smok rozprasza chłopca w szkole. Jest prawdą także to, że smok czasami wyraża swoje pragnienia.

Seria „Wielkie problemy …" kierowana jest nie tylko do dzieci, ale przede wszystkim do rodziców i nauczycieli. Pozwala wspierać dzieci i z pewnością okaże się pomocą pedagogiczną w przekazywaniu umiejętności pokonywania różnych trudności oraz budowania relacji z otoczeniem oraz uwrażliwi na potrzeby innych.

 

- ZESTAWIENIA:

 

1) polecane przez Genowefę Surniak

 

Asher Jay

Trzynaście powodów . - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2009 . - 271 s. (Salamandra)

ISBN 978-83-7510-190-4

 

Nastolatka popełnia samobójstwo. Przed śmiercią nagrywa kilkanaście kaset, w których wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Dwa tygodnie po jej śmierci paczka z taśmami trafia do kolegi z klasy. 13 kaset to trzynaście osób, które wg Hannah przyczyniły się do jej śmierci. Dla każdej z tych osób jest to duże zaskoczenie. Poznają ból i osamotnienie koleżanki a także prawdę o sobie i otaczających ich ludziach.

Książka jest bardzo przejmująca. Zmusza do zastanowienia się nad swoim postępowaniem, skłania do refleksji. Czytelnik zdaje sobie sprawę z tego, że czasem jego reakcja może mieć daleko idące skutki. Znajdziemy tu wiele problemów nastolatków wartych przedyskutowania.

Samobójstwo

 

 Borek Elżbieta

 Uciekinierka . - Kraków : Wydaw. Skrzat, 2009 . - 169 s. (Nastoletnie Problemy)

  ISBN 978-83-7437-403-3

 

 Dlaczego 18-letnia dziewczyna nagle znika? Ma szczęśliwą rodzinę, wsparcie ze                         strony rodziców, przyjaciółkę na którą może liczyć i chłopaka, z którym się pokłóciła. Czy to ostatnie jest przyczyną jej ucieczki, czy też stało się coś bardzo złego? Prawie do końca powieści możemy się tylko domyślać, o co chodzi. A chodzi o słowa, które w złości wykrzyczała sąsiadka: „znajda" i „bachor". I to spowodowało lawinę. Masza jedzie do Warszawy szukać swojej biologicznej matki.

To nie pierwsza książka poruszająca problem adopcji i konieczności poinformowania o tym dziecka. Żal Maszy do rodziców jest duży, o to że ją oszukiwali, ale też o to, że dowiedziała się o tym w taki sposób. Książka ważna dla rodziców, a dla młodzieży, obok głównego tematu porusza ważny problem - przyjaźni.

Adopcja

Przyjaźń

 

Ciwoniuk Barbara

Własny pokój. - Kraków : Inst. Wydaw. Znak, 2011. - 291 s.

ISBN 978-83-240-1530-6

 

To bardzo dobra książka poruszająca problemy trudne, często przemilczane lub pokazane zbyt jednostronnie. Mamy tu przyjaźń dwóch chłopców. Jeden z tzw. dobrego, (choć rozbitego) domu, drugi pochodzi z rodziny patologicznej. Rodziny, w której piją i biją. Chłopiec nie ma nawet własnego kata, o którym marzy. Sytuacja, w której Alfi się znalazł wydaje się być „bez wyjścia". Jak pomóc chłopcu, który utrzymuje się ze sprzedaży puszek po piwie i drobnych kradzieży a w wyniku tragicznych okoliczności z młodszą siostrą ucieka z pogotowia opiekuńczego? (Chłopiec panicznie boi się domu dziecka). Okazuje się, że desperacja przyjaciela i mądrość wychowawcy klasy doprowadzają do „szczęśliwego zakończenia". Może zbyt szczęśliwego, ale przecież jednym z istotnych celów powieści jest wsparcie psychiczne czytelnika. Książka godna polecenia zarówno dla gimnazjalistów jak i licealistów.

 Niedostosowanie społeczne

Rozwód

Mobbing w szkole

 

Ciwoniuk Barbara

Ten gruby . - Kraków : Instyt. Wydaw. „Znak", 2011 . - 249 s.

ISBN 978-83-240-1529-0

 

Jest to druga część książki pt. „Własny pokój". Bohaterem jest Jacek, który po wyjątkowo upokarzającym pobiciu przez kolegów w szkole podejmuje walkę ze swoją nadwagą. Jego upór i konsekwencja doprowadzają do tego, że rodzice zgadzają się na chłopca do małego miasteczka i zamieszkanie u swojej ciotki, która jest dyrektorką miejscowego gimnazjum. Tutaj też mieszka Adrianna, nastolatka, która na skutek wypadku porusza się na wózku inwalidzkim. Od dwóch lat nie wychodzi z domu, nie potrafiąc zaakceptować swojej niepełnosprawności. Świat ogląda zza firanki lub na ekranie komputera. Oboje należą do osób wykluczonych społecznie. Determinacja Jacka, mądrość ciotki i pomoc nauczycieli doprowadzają do tego, że chłopiec zaczyna coraz lepiej radzić sobie z własnymi problemami. Pomaga też Adriannie, która od momentu, kiedy zaczęła prowadzić blog nieco inaczej postrzega siebie i innych.

Książka przeznaczona jest dla młodzieży gimnazjalnej. Porusza ważne problemy tej grupy wiekowej.

Wykluczenie społeczne

Inność - niepełnosprawność fizyczna

            - nadwaga

 

Dahle Gro, Nyhus Sven

Włosy mamy . - Gdańsk : Wydaw. EneDueRabe, 2010 . - [32]s.

ISBN 978-83-927462-3-2

 

Ta niezwykła książka przeznaczona dla najmłodszych dzieci może być z powodzeniem stosowana w terapii dzieci starszych a nawet osób dorosłych. W sposób trafiający do małego odbiorcy autorka opowiada o depresji, pomaga dziecku zrozumieć zachowanie chorych, reakcje dzieci, daje nadzieję i wsparcie. Emma mieszka z mamą. Mama jest kochana, jej włosy też. „Ale mama Emmy bywa też dziwna i smutna i przestraszona. Wtedy leży na sofie (…) Włosy są skłębione i splatane (…) Emma się boi." Włosy zostały tu wykorzystane do wytłumaczenia choroby i walki z nią. To piękna metafora.

Książkę szczególnie polecam do biblioterapii.

Depresja

 

Dąbrowski Michał

Dłoń . - Warszawa : Nasza Księgarnia, 2011 . - 202 s.

ISBN 978-83- 10-11890-5

 

Autor urodził się bez prawej dłoni. Opowiada czytelnikowi jak wygląda życie człowieka naznaczonego „innością". Dłoń, której nie ma pełni władzę w jego życiu. Jest najważniejsza. Dominuje i nie pozwala o sobie zapomnieć. „Niepełnosprawność nie jest najgorsza. Straszna jest samotność, która z niej wynika. Nie zmieni tu nic miłość drugiego człowieka ani rodzina." (s.142)

To bardzo dobrze napisana powieść. Bez patosu, bez nadmiernych emocji. I pewnie, dlatego jest tak przejmująca i zmusza czytelnika do refleksji. Polecam, do biblioterapii i nie tylko.

Niepełnosprawność fizyczna

Literatura faktu

 

Didion Joan

Rok magicznego myślenia . - Warszawa : Prószyński i S-ka , cop. 2007 . - 191 s.

ISBN 978-83-7469-518-3

 

Książka jest zapisem myśli i działań autorki w okresie po nagłej śmierci męża i w trakcie ciężkiej choroby córki. Własne reakcje i myśli były dla niej sporym zaskoczeniem. Sięga, więc do literatury z zakresu psychologii i na jej podstawie dokonuje analizy siebie samej. Próbuje zrozumieć to co się stało i nadać temu zdarzeniu sens. Próba kończy się konstatacją, że istnieją wydarzenia, wobec których tego rodzaju wysiłki nie mają sensu. Ta książka jest swoistą autoterapią. Może pomóc innym w zrozumieniu swoich reakcji w okresie żałoby. Może przynieść ulgę w cierpieniu a nawet doprowadzić do katharsis.

„Wiem, czemu staramy się utrzymać zmarłych przy życiu : staramy się ich utrzymać przy życiu, żeby ich zatrzymać przy sobie.

Wiem też, że jeśli mamy żyć sami, nadchodzi chwila, kiedy musimy uwolnić umarłych, pozwolić im odejść, pozostać zmarłymi.

Pozwolić im się stać fotografią na stole.(…)

Ta wiedza w najmniejszym stopniu nie ułatwia wypuszczenia go z objęć".(s.190)

Literatura faktu

Żałoba

 

Enerlich Katarzyna

Kiedyś przy błękitnym księżycu . - Warszawa : Wydaw. MG , 2011 . - 282 s.

ISBN 978-83-61297-99-4

 

 „Dzieci alkoholików płacą wysoką cenę za swoją przeszłość' - to myśl przewodnia bohaterki tej książki. Barbara, córka alkoholika całe życie zmaga się ze swoją przeszłością. Nie miała dzieciństwa. Matka zostawiła męża i dziecko i wyjechała do Włoch, kiedy dziewczynka miała 5 lat. Została sama z ojcem alkoholikiem. „Dziecko alkoholika wciąż zmaga się z prawem do własnego szczęścia. Wydaje mu się, że nie ma do niego dostępu. Tylko ci z dobrych rodzin otrzymują nagrody. Dziecko alkoholika dostaje kary za picie. Zbiera od życia niezasłużone cięgi. Bezlitosne przysłowie o jabłku padającym niedaleko od jabłoni stawia te dzieci w jednym szeregu z ich rodzicami. Czegóż można się po takim spodziewać? (…) „To dziecko alkoholika, wiesz…". Stygmat chaosu w domu i duszy. Na zawsze. (122 s.)

Bez wątpienia książka może być przydatna w biblioterapii. Swoje przeżycia odnajdą tu ci, którzy mają za sobą podobną przeszłość jest ich w Polsce wielu. Innym powieść pomoże zrozumieć osoby naznaczone piętnem alkoholizmu.

Alkoholizm

 

Fox Marta

Karolina XL. - Łódź : Akapit Press, 2009. - 152 s.

ISBN 978-83-60723-85-7

 

Bohaterka, jak z tytułu wynika nie jest dziewczyną szczupłą. W wieku 7 lat po raz pierwszy usłyszała przezwisko „maciora". Bardzo to przeżyła. W szkole podstawowej jej tusza sprawiła, że była izolowana przez klasę a na lekcjach wychowania fizycznego przeżywała katusze. W gimnazjum siłą wywalczyła swoją pozycję. To jednak nie uchroniło jej przed kompleksami i poczuciem mniejszej wartości. Jak każda dziewczyna w jej wieku marzyła o tym żeby być kochaną, mieć swojego chłopaka. I kiedy pewien młody człowiek zabiera ją na przejażdżkę jest zachwycona, zauroczona i „ślepa". Przygoda niestety kończy się dla niej fatalnie. Jej sposób na cierpienie to jedzenie. „Im więcej cierpiałam tym więcej jadłam" (s.80) Przytyła 15 kg. I dopiero wtedy zdała sobie sprawę, że trzeba coś z tym zrobić. Bardzo jej pomógł.

Książkę warto polecać gimnazjalistom, przepracować z nimi recepty na życie, które wymyśla Karolina.

Otyłość

Inność

 

Fox Marta

Karolina XL zakochana. - Łódź : Akapit Press, 2009 . - 124 s.

ISBN 978-83-62199-00-6

 

Dalsze losy Karoliny. Jest licealistką, poszukuje zrozumienia dla swojej inności i prawa do popełniania błędów. I co bardzo ważne, ma swojego chłopaka. Wprawdzie nie jest pewna czy to miłość, ale przyjaźń na pewno. Kamil ma bardzo trudną sytuację domową. Ojciec jest alkoholikiem wyjątkowo agresywnym. Czy można pomóc koledze, który jest katowany przez ojca? Okazuje się, że można. Karolina z grupą przyjaciół bardzo skutecznie ingeruje w życie rodziny Karola i jego samego też. I na koniec dziewczyna uświadamia sobie, że uczucie, które ją przepełnia to na pewno miłość.

Książka porusza ważne dla młodzieży problemy. Polecam do przepracowania z gimnazjalistami.

Inność

Przemoc w rodzinie

 

Gajdzińska Monika

Jestem kobietą : prawdziwe historie : o związkach, nadziejach, marzeniach, odwadze i przyjaźni . - Gdańsk : Wydaw. Dobra Literatura, 2010 . - 141 s.,[20]s. zdj.

ISBN978-83-930559-0-6

 

Znajdziemy tu opowieści pięciu kobiet. Są to prawdziwe historie ich życia. Opowiadają o tym jak zmagały się z chorobą, z niepełnosprawnością, śmiercią bliskiej osoby, opowiadają też o swoich radościach, sukcesach i marzeniach. A łączy je Kobiecy Krąg - grupa wsparcia, którą stworzyły. „Kobiety zawsze spotykały się i dzieliły ze sobą doświadczeniem. Ta potrzeba jest częścią naszej natury. W wielu z nas do dzisiaj pozostała tęsknota za bliskością płynącą z godzin spędzanych wspólnie przy darciu pierza, opiece nad dziećmi, codziennych obowiązkach i pracy."(s.139) Warto sięgnąć po tę książkę. Każda historia może być wykorzystana na zajęciach z biblioterapii. Monika Gajdzińska, która spisała zamieszczone opowieści ma nadzieję, „że kobiety, które przeczytają tę książkę, odnajdą w niej choćby cząstkę siebie na jakimś zakręcie własnej drogi"(s.17)

Nowotwór

Śmierć bliskiej osoby

Gościec przewlekle postępujący

Literatura faktu

 

Glimour David

Klub filmowy . - Słupsk : Wydaw. Dobra Literatura, 2011 . - 227 s.

ISBN 978-83-930559-9-9

 

Autor zastosował bardzo niekonwencjonalne rozwiązanie, gdy jego piętnastoletni syn powiedział, że nienawidzi szkoły. Zaproponował synowi niecodzienny układ: może rzucić szkołę, nie musi pracować, ale pod dwoma warunkami - nie sięgnie po narkotyki i będzie oglądał z ojcem trzy filmy tygodniowo. Chłopiec przystaje na to z chęcią. I tak zaczyna się trzyletnia przygoda ojca i syna, przygoda, podczas której nie tylko obejrzą dziesiątki filmów dobrych i złych, przedyskutują zagadnienia związane z kinem, ale przede wszystkim przejdą przez bolesny proces dojrzewania nastolatka. Czas, który spędzą razem, okaże się czasem bezcennym, czasem, w którym ojciec nauczy się sporo o własnym synu i o sobie samym. Opowieść ojca to, bowiem nie tylko opowieść o dorastającym nastolatku, ale także o byciu rodzicem, o jego rozterkach i obawach.

Polecam szczególnie rodzicom nastolatków.

 

Haigh Jennifer

Diagnoza : opowieść o życiu rodziny naznaczonej chorobą. - Warszawa : Świat Książki, 2010 . - 431 s

ISBN 978-83-247-1533-6

 

Bohaterką jest trzydziestoletnia Gwen chorująca na Zespół Turnera. Jest to choroba genetyczna, w której uszkodzony jeden z chromosomów X powoduje zahamowanie rozwoju fizycznego na etapie dziecka. Rozwój psychiczny przebiega normalnie. Tak, więc u Gwen w ciele dziecka tkwi dojrzała kobieta. Przez całe życie chroniona przez rodzinę pragnie samodzielności. Po skończonych studiach zaczyna pracę w muzeum spędzając całe dnie w jego podziemiach. Dopiero wyprawa na egzotyczną wyspę wyzwala w niej odwagę. Podejmuje walkę o swoje szczęście. Jednak, nadopiekuńcza matka decyduje za nią uważając, że wie lepiej, co jest dla Gwen lepsze. I tu tkwi najważniejsze przesłanie książki. Każdy ma prawo do własnych wyborów, nawet, jeśli te wybory czasem przynoszą ból i rozczarowanie. I nie ma znaczenia czy dotyczy to osoby sprawnej czy niepełnosprawnej. Bo potrzeby psychiczne wszyscy mamy takie same.

Zespół Turnera

 

Heivoll Gaute

Niebo za domem . - Gdańsk : Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych, cop. 2009 . - 100 s.

ISBN 978-83-927231-1-0

 

Mama Jona nie żyje. Chłopiec bardzo za nią tęskni. Na szczęście każdego wieczoru mama przychodzi do synka życzyć mu dobrej nocy. Bez tego Jon nie mógłby zasnąć. Ale pewnego razu mama nie przechodzi a Jon nie może spać. Tata zawiązuje czerwoną nić wokół dużego palca u nogi, tak żeby chłopiec mógł pociągnąć, jeśli się przestraszy. W nocy Jon pociąga za nitkę, ale tata nie przychodzi. Chłopiec wstaje i idzie za nitką. Ta jednak zamiast do sypialni ojca prowadzi go do lasu, gdzie spotyka go dziwna przygoda.

Jest to poetycka opowieść o tym, jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby i żałobą. Czerwona nić symbolizuje rozwiązanie trudnego problemu. Dzięki niej bohater odzyskuje poczucie bezpieczeństwa i wiarę w przyszłość.

Strata bliskiej osoby

Żałoba

 

Hildebrand Elin

Piasek w butach . - Warszawa : Świat Książki, 2008 . - 493 s.

ISBN 978-83-247-0736-2

 

Trzy bohaterki, w tym jedna chora na raka płuc, zmagająca się z chemioterapią z jej wszystkimi, nieprzyjemnymi skutkami. Druga bohaterka przeżywa zdradę męża a trzecia reelekcję z uczelni, na której prowadziła bardzo ciekawe zajęcia i była dobrze zapowiadającym się pracownikiem naukowym. Niestety złamała regulamin wdając się w romans ze swoim studentem. A więc wszystkie bohaterki znajdują się w trudnym bądź bardzo trudnym położeniu. Kiedy sytuacja Vicki (tej z nowotworem) staje się dramatyczna wszyscy stają w obliczu śmierci. To zmienia ich życie, przewartościowuje. Jest to sprawnie napisana powieść „ku pokrzepieniu serc".

Nowotwór

 

 Jodko - Kula Elżbieta

 Karina. - Kraków : Wydaw. Skrzat, 2009 . - 133 s. - (Nastoletnie Problemy)

 ISBN 978-83-7437-372-2

 

Jest to opowieść o nastolatkach, ich problemach szkolnych i potrzebie akceptacji.

Główna bohaterka Karina po przeprowadzce do miasta ma duże problemy z

aklimatyzacją w nowym środowisku. W gimnazjum jest obiektem kpin, koleżanki

wyśmiewają jej ubranie. Rodzice dziewczyny a zwłaszcza ojciec są rygorystyczni, nie

pozwalają na pójście do dyskoteki, nie rozumieją jej problemów. Zresztą Karina nie

mówi o nich zbyt wiele wiedząc, że nie znajdzie w nich oparcia. A jednak… Okazuje

się, że ojciec pomoże wtedy, gdy zupełnie się tego nie spodziewała.

Książka warta przeczytania i przedyskutowania z młodzieżą, ale też z rodzicami,

którzy często zupełnie nie zdają sobie sprawy z jakimi problemami muszą zmagać się

ich dzieci.

Mobbing w szkole

 

Keegan Nicola

Pływanie . - Warszawa : „W.A.B.", 2011

ISBN 978-83-

 

Jest to opowieść o pływaczce, która przeżyła wiele trudnych chwil w życiu rodzinnym - starsza siostra zmarła z powodu choroby nowotworowej, ojciec zginął w katastrofie lotniczej a młodsza siostra została narkomanką. Pływanie stało się dla bohaterki swoistą terapią. Jest niezwykle utalentowana, odnosi sukcesy, zdobywa olimpijskie medale. Jej karierę niespodziewanie kończy poważna kontuzja barku. Opowiadając o swoim życiu Philomena nie epatuje pesymizmem czy zgorzknieniem. W powieści cierpienie przeplata humorem pokazując jak można o własnych siłach podnieść się z traumy i pokonać ból.

Strata bliskiej osoby,

 Żałoba,

 Niesprawność fizyczna

 

Knighton Ryan

„Zapiski niewidomego taty. - Warszawa : Nasza Księgarnia, 2011  . - 282 s.

ISBN 978-83-10-11946-9

 

W wieku osiemnastu lat u Ryana Knightona zdiagnozowano retinopatię, tj. chorobę niszczącą wzrok. Z upływem lat wzrok systematycznie mu się pogarszał aż stracił go zupełnie. Książka jest autobiografią opowiadającą o tym jak to jest być niewidomym ojcem. Autor wzruszająco i jednocześnie z humorem opowiada o swoim życiu, o tym jak trudna była decyzja o założeniu rodziny a później o podjęciu trudu ojcostwa. To bardzo interesująca opowieść, warto po nią sięgnąć.

Utrata wzroku

Literatura faktu

 

Kommedal Hilde Ringen

Czy tata płacze ? . - Gdańsk : Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych, cop. 2008 . - [34] s.

ISBN 978-83-927231-0-3

 

„Olav ma 5 lat. A jego tatuś nie żyje. Na samym początku tata Olava zachorował.

-Tatuś trochę pochoruje i wyzdrowieje - mówiła mama" (s.3)., Ale nie wyzdrowiał. Olav uczestniczy w kolejnych fazach choroby aż do śmierci. „Uważał, że tata nie jest aż taki blady jak mówiła mama. Ale był zimny. I nic nie mówił. (s.20). A później jest pogrzeb a jeszcze później tęsknota. I pojawiają się różne, czasem dziwne zachowania chłopca. „Olav ma 5 lat i czasami jest smutny, zły i zmęczony. A mama jest po prostu głupia.

- Nie płaczę z powodu tatusia - woła Olav.

- W porządku - odpowiada mama - nie musisz płakać, ale możesz, jeśli chcesz. Albo możesz być zły i niezadowolony, jeśli tak czujesz"(s.26).

Książka stanowi bardzo przydatny i unikalny „poradnik", pokazujący jak można rozmawiać z dzieckiem o najtrudniejszych sprawach. Przytoczone w opowieści rozmowy mamy z 5-letnim synkiem po śmierci jego taty mogą być wskazówką, jak należałoby towarzyszyć w żałobie najmłodszym dzieciom.

Strata bliskiej osoby, Żałoba

 

Krajewska Monika

Mój młodszy brat . - Poznań : Media Rodzina, 2009 . -

ISBN 978-83-7228-364-6

 

7-letnia Zuzanna opowiada o swoim młodszym bracie, który ma zespół Downa. Dzieci z jej klasy nie rozumieją, co to oznacza i wyśmiewają się z niego. Nauczycielka przyjmuje rolę „eksperta", tłumaczy, co oznacza niepełnosprawność, wspólnie z dziećmi omawia kilka przykładów. W zakończeniu dzieci przygotowują przyjęcie urodzinowe dla dzieci z przedszkola integracyjnego. Wymyślają różne zabawy i zastanawiają się, jakie jeszcze można zaproponować niepełnosprawnym dzieciom. Prosta książeczka dla małych dzieci, pomocna w zrozumieniu niepełnosprawności na poziomie dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Zespół Downa

 

Kuipers Alice

Najgorsza rzecz jaką zrobiła . - Warszawa : Nasza Księgarnia, 2011 . - 226 s.

ISBN 078-83-10-11951-3

 

17-letnia Sophie ze starszą siostrą Emily znalazła się w londyńskim metrze w czasie zamachu terrorystycznego. Emily ginie a Sophie czuje się winna jej śmierci (spóźniły się na wcześniejszy pociąg, ponieważ rozwiązała jej się sznurówka). Poczucie winy jest tak dominujące, że dziewczyna nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Od miesięcy chodzi do terapeuty, ale to niestety wcale nie pomaga. Nie potrafi też porozumieć się z matką, która również ciężko znosi ból po stracie córki.

Jest to dobrze napisana powieść o żałobie, poczuciu winy i nadziei, że nawet w tak trudnej sytuacji można znaleźć światełko nadziei.

Strata bliskiej osoby

Żałoba

Poczucie winy

 

Landau Irena

Witaj córeczko . - Łódz : Wydaw. Literatura, 2009 . - 101 s.

ISBN 978-83-61224-36-5

 

Marta, bohaterka książki mieszka w domu dziecka i właśnie ma zostać adoptowana. W związku z tym wydarzeniem przeżywa skrajne emocje. Jest bardzo nieufna, nie jest przekonana czy dobrze zrobiła zgadzając się. W „bidulu" nie jest jej zle, ma koleżanki, jest mały Adaś, który traktuje ją jak starszą siostrę i są opiekunki, „ciocie", które lubi. A jak będzie w nowym domu? Na pozór jest dobrze, ale…Marta nie potrafi zaufać. Z podsłuchanej rozmowy wysuwa nieprawdziwe wnioski i wszystko komplikuje. Opowieść jednak kończy się dobrze a nawet bardzo dobrze. Uważam, że historia jest nieco „przesłodzona". Czy będzie wsparciem dla dzieci z domów dziecka? Nie jestem przekonana. Polecałabym ją raczej dzieciom, które mają w grupie dziecko adoptowane. W klasie Marty jest dziewczynka wyjątkowo negatywnie nastawiona do niej. Stwarza to możliwość przedyskutowania z dziećmi takich postaw.

Adopcja

 

Lauveng Arnhild

Byłam po drugiej stronie lustra : wygrana walka ze schizofrenią . - Sopot : Smak Słowa, 2008 . - 199 s.

ISBN978-83-925897-2-3

 

Autorka przez dziesięć lat przebywała na oddziałach psychiatrycznych z diagnozą schizofrenii. Była psychotyczką, która cięła swoje ciało odłamkami szkła. W książce opisuje swoją walkę o wyzdrowienie i o powrót do „normalności". Wspomagana przez lekarzy, personel medyczny oraz matkę i siostrę nigdy nie straciła wiary w powrót do zdrowia. Nadzieja była dla niej najważniejsza. Zwyciężyła, choć wierzyli w to tylko nieliczni.

Dziś jest magistrem psychologii, pracuje jako psycholog kliniczny i prowadzi wykłady z psychologii.

Schizofrenia

Literatura faktu

 

Lipiński Andrzej

Kalinka . - Słupsk : Wydaw. Dobra Literatura , 2011 . - 235 s.

ISBN 978-83-930559-2-0

 

Ta książka robi wrażenie, nie można jej czytać bez emocji. Autor bardzo sugestywnie i bardzo osobiście opowiada o życiu i śmierci swojej córeczki. Była z nim sześć lat. Nieuleczalnie chora, bez kontaktu z najbliższymi. Ojciec bezustannie próbował zrozumieć swoją córeczkę, uczył się interpretować jej spojrzenie. Wyczytać to, czego nie mogła i nie umiała powiedzieć. Niepogodzeni z diagnozą lekarzy rodzice Kalinki bezustannie szukali dla niej ratunku. Byli u energoterapeutów, uzdrowicieli i indyjskiego guru. Pomimo ograniczeń, które narzucała tak ciężka choroba starali się żyć aktywnie. Jeździli po Europie, zwiedzali i szukali. Szukali pomocy a także odpowiedzi na pytanie:, dlaczego?

Ta prawdziwa historia może stanowić wsparcie dla tych, którzy przeżywają własną stratę bliskiej osoby.

Literatura faktu

Nieuleczalna choroba

Śmierć dziecka

 

Masiuk Olga

Tydzień Konstancji . - Warszawa : Wydaw. Dwie Siostry, 2008 . - 127 s.

ISBN 978-83-922807-6-7

 

Niewidoma Konstancja opowiada jak wygląda a właściwie jak pachnie świat. Dziewczynka nie wie, co to znaczy „wyglądać", bo nie widzi. „ Mam zepsute oczy. Od zawsze. Taka się urodziłam. Moje oczy są wyłączone jak pstryczek od światła… Ci, którzy mają włączony pstryczek, wiedzą, że każdy dzień jakoś wygląda. Ja nie. Ale moim zdaniem każdy dzień inaczej pachnie i dlatego z łatwością je rozpoznaję"(s.6). Bohaterka opowiada, jakie ograniczenia przynosi codzienne życie i jakie ma marzenia. Czytając tę książkę uświadamiamy sobie trudności, z którymi spotyka się osoba niewidoma, lecz uświadamiamy sobie również, że niewidoma dziewczynka jest po prostu dziewczynką, taką samą jak wszystkie dziewczynki w jej wieku. I chociaż książka przedstawia niektóre sprawy w sposób zbyt uproszczony to niewątpliwie może być bardzo przydatna w przybliżaniu dzieciom problemów osób niepełnosprawnych.

Niewidomi

 

Mela Jasiek

Poza horyzonty . - Warszawa : Wydaw. G+J RBA, 2010 . - 213 s.

ISBN 978-83-7596-096-9

 

Wszyscy znają dramatyczną historię Jasia Meli. Trzynastolatek porażony prądem traci nogę i przedramię. Niepełnosprawność dla wielu oznacza zamknięcie się w mieszkaniu, odcięcie od innych. Dla niektórych natomiast powoduje diametralną zmianę postawy życiowej. Jasiek znalazł się w tej drugiej grupie. W ciągu ośmiu lat od wypadku zdobył biegun północny i południowy, podróżował po Lofotach, wspiął się na Kilimandżaro i Elbrus, przebiegł Maraton Nowojorski. Skończył szkołę, zaczął studia i prowadzi Fundację Poza Horyzonty. Polecam tę książkę nie tylko do zajęć biblioterapeutycznych, polecam ją wszystkim, szczególnie zmęczonych, znużonych życiem. Znajdziemy tu wiele dramatycznych historii ludzkich, wiele różnych postaw, ale to, co „przebija" z każdej strony to optymizm. Książka jest tak pełna optymizmu, że można ją dawkować jak pigułki.

Niepełnosprawność fizyczna

Literatura faktu

 

Odnous Barbara

Anuszka.pl Na Waniliowej . - Lublin : Podróżne Wydawnictwo, 2010 . - 129 s.

 ISBN 978-83-931549-9-9

 

Bohaterką jest nastolatka poruszająca się na wózku inwalidzkim. Książka napisana jest w formie jej pamiętnika. Anuszka z humorem opisuje swoje przygody wakacyjne. Chciałoby się powiedzieć, że jest taką samą dziewczyną jak inne. A jednak nie. Wózek ogranicza jej życie „…nie we wszystkim mogę dotrzymać Kaśce  kroku i mimo że mama ciągle mi wpiera, że niczym się nie różnię od rówieśników, różnię się. Czym? No, choćby tym, że nigdy nie byłam dyżurną w klasie, bo nie zetrę wysoko tablicy ani nie wcisnę się między ławki, żeby podlać kwiatki. Nie wiem też, jakie to uczucie jeździć na łyżwach …"(s. 128)

Bardzo pogodna i optymistyczna lektura, która pokazuje niepełnosprawność bez dramatycznych efektów. Warta polecenia. Dla dzieci w wieku 10 - 12 lat.

Niepełnosprawność fizyczna

 

 Onichimowska Anna

Demony na smyczy. - Warszawa : Świat Książki, 2010 . - 189 s. ISBN 978-83-247-8

 

 Jest to kontynuacja powieści Hera moja miłość i Lot Komety. Niełatwo pozbierać się po przeżyciach, które mają za sobą bohaterowie książki. Każde z nich próbuje ułożyć sobie życie, każde z nich musi zmierzyć się ze swoimi demonami. Czy im się to uda? Czy jest to w ogóle możliwe? Ważne, że próbują i że nie izolują się. Rodzina próbuje utrzymywać już nie poprawne, ale przyjazne kontakty.

Autorka bardzo wyraźnie pokazuje czytelnikowi, że narkotyki to nie zabawa, że nie wystarczy przestać brać. Nawiązując do drugiej części cyklu opisuje jak trudno też jest zerwać z sektą.

Książka przynosi również nowe ostrzeżenie: uwaga na znajomości zawierane przez Internet. Tu mamy bardzo poważne zagrożenie, poznany przez Internet mężczyzna okazuje się pośrednikiem mafii „przerzucającej" dziewczyny do Niemiec.

Polecam szczególnie do biblioterapii.

Narkomania

Sekty

Internet

 

Picoult Jodi

Krucha jak lód. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2010. - 612 s.

ISBN 078-83-7648-396-2

 

Bohaterka, mała Willow urodziła się wrodzoną łamliwością kości. W ciągu 5 lat swojego życia przeżyła 52 złamania. Autorka opowiada o tym jak trudno jest żyć z taką chorobą. Jak większość książek Picoult poszczególne rozdziały opowiadane są przez różne postacie. Dzięki takiemu zabiegowi literackiemu możemy na problem z różnych stron punktów widzenia. Matka i ojciec koncentrują się na chorej córce. A w rodzinie jest jeszcze starsza córka Willow, 12-letnia Amelia. Życie dziewczynki podporządkowane jest chorobie siostry. Nie jest to łatwe.

Warto sięgnąć po tę książkę. Nie tylko po to, aby dowiedzieć się o opisywanej chorobie. Warto zastanowić się nad swoją rodziną, przeanalizować relacje rodzinne i priorytety w naszym życiu. Większość powieści tej autorki skłania do takich refleksji. I dlatego pomimo powtarzalności i schematyzmu polecam tę lekturę.

Wrodzona łamliwość kości

Niepełnosprawność fizyczna

 

Ryrych Katarzyna

Wyspa mojej siostry. - Warszawa : Wydaw. STENTOR, 2011 . - 119 s. ISBN 978-83-61245-67-4

 

Książka zdobyła pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindren. Jest to opowieść, która pozwala czytelnikowi spojrzeć na świat oczami osoby z zespołem Downa. „Miałam siostrę, która żyła na bezludnej wyspie i mówiła obcym dla innych językiem, i próbowałam powiedzieć światu, że przecież nie ma w tym nic dziwnego, że są takie wyspy i że wystarczy tylko na nie popłynąć…(s. 69-70) Marysia przekonuje nas, że każdy jest osobną wyspą i choć czasem bardzo się różnimy od siebie to każdy z nas ma prawo do godnego życia, szacunku i miłości.

Ta mądra książka w prosty i jasny sposób przybliża bardzo trudny problem, nie tylko dla młodzieży, dla której jest przeznaczona. Po przeczytaniu czytelnik nie odłoży jej obojętnie na półkę.

Polecam do biblioterapii.

Zespół Downa

 

Strękowska-Zaremba Małgorzata

Złodzieje snów . - Warszawa : Nasza Księgarnia, 2008 . - 73 s.

ISBN 978-83-10-11492-1

 

Mała Basia po rozstaniu rodziców nie może spać. Po jej kolorowych snach zostało tylko puste miejsce, którego nie da się wypełnić bajkami, zabawkami ani lekarstwem o słodkim smaku. Jej starszy brat Bartek odkrywa prawdę - to wina złodziei, to oni ukradli sny. Dzieci wyruszają na poszukiwanie utraconych snów. Książka ma niesamowity klimat. Duża oszczędność słów, ciekawe ilustracje. Przeznaczona dla dzieci w wieku wczesnoszkolnych, które bardzo przeżywają rozstanie rodziców. Polecam ją także rodzicom, którzy uwikłani we własne problemy związane z rozwodem nie zawsze rozumieją jak bardzo przeżywa to również ich dziecko.

Rozwód rodziców

 

Szczygielski Marcin

Czarny młyn . - Warszawa : „Stentor", 2011 . - 248 s.

ISBN

 

Książka otrzymała Grand Prix oraz pierwszą nagrodę w kategorii książek dla młodzieży w II Konkursie Literackim im., Astrid Lindgren. Powieść utrzymana jest w mrocznym klimacie, sporo tu jest sytuacji budzących grozę. Akcja toczy się w zniszczonej przez cywilizację wiosce. Mieszka tu niewiele osób, większość wyemigrowała. Zostali nieliczni dorośli i kilkoro dzieci. Sąsiedztwo transformatorów powoduje, że nie można tu korzystać z telewizji czy komputera. Dzieci czytają książki, bawią się i rozmawiają. Jest wśród nich niepełnosprawna Mela. Dziewczynka nie chodzi a jej bełkot i sygnały rozumie tylko brat. I to właśnie ona jako jedyna rozumie, co się dzieje, w kluczowych momentach daje cenne wskazówki i ratuje ich mały świat a może nie tylko mały.

Autor skonstruował bardzo ciekawą powieść, którą czyta się z zapartym tchem. A po przeczytaniu zaczynamy się zastanawiać nad otaczającą skomplikowaną rzeczywistością, w której nic nie jest proste ani jednoznaczne. Warto polecać tę książkę młodzieży gimnazjalnej, starszej też a po przeczytaniu przedyskutować. A jest, o czym. Na bazie tej powieści można zbudować cały program biblioterapeutyczny.

Zagrożenia cywilizacyjne

Niepełnosprawność

 

Tomaszewska Jovanka, Kołyszko Wojciech

Opowieści z planety Holo : opowiadania terapeutyczne . - Warszawa : Fundacja Rozwoju Drabina, 2010 . -

ISBN 978-83-930741-4-3

 

Autorzy przenoszą nas na planetę Holo, którą zamieszkują mieszkańcy zwani Holinkami. Holinki pod wieloma względami podobne są do nas, ale też pod wieloma się różnią, np. zamiast włosów mają powiewki. Wiele rzeczy i zjawisk nazywają inaczej, jedzą inne potrawy, chorują na inne choroby. Tylko, że jakoś dziwnie te choroby podobne są do naszych i leczyć trzeba je tak samo jak u nas. I chociaż swój szpital nazywają zdrowutnią to lęki związane z chorobą i pobytem w szpitalu Holinki przeżywają tak samo jak nasze dzieci.

Książka zawiera kilka bajek terapeutycznych, w których bohaterami są Holinki chorujące na przewlekłe choroby. W każdej bajce występuje postać „eksperta", od której chory bohater dostaje wsparcie emocjonalne oraz wskazówki, jak poradzić sobie z daną sytuacją. Między utworami znajdują się teksty skierowane do chorych czytelników lub ich opiekunów. Teksty te pomagają poznać i zrozumieć swoją chorobę a także podjąć z nią walkę.

Bardzo wartościowa, dobrze napisana i zilustrowana książka. Przeznaczona nie tylko dla chorych dzieci, ich rodziców, opiekunów i lekarzy, ale także dla zdrowych dzieci, aby mogły zrozumieć swoich chorych rówieśników.

Przewlekła choroba

Szpital

 

Zięba Monika

Bo ja idę do szpitala . - Warszawa : Ezop, 2010 . -           (Trudny Temat)

ISBN 978-83-89133-46-5

 

Bohaterem jest 6-letni Alek, który idzie do szpitala na operację serca. Zabiera ze sobą swoją przytulankę łosia Tadeusza. To właśnie Tadeusz opowiada czytelnikowi, co oznacza operacja, z czym się wiąże, wyjaśnia trudne pojęcia, takie jak narkoza, anestezjolog itp. Książka bardzo przydatna dla dzieci, które czeka pobyt w szpitalu. Niełatwo wytłumaczyć przedszkolakowi, co go czeka, rodzice nie zawsze potrafią sobie poradzić z tak trudną sytuacją. Na końcu książeczki zamieszczono słowniczek trudnych słów.

Choroba, szpital

 

 

2) Książki prezentowane na spotkaniu wrocławskiego Koła PTB w dniu 11.02.2012

 

Piper Laurie, Cecil Murphey. 90 minut w niebie. Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2011. ISBN 978-83-7557-099-1

Don Piper wracał samochodem z konferencji. Miał wypadek - jego samochód został zmiażdżony przez wielką ciężarówkę, która nagle

zjechała na zajmowany przez niego pas. Sanitariusze stwierdzili, że Piper poniósł śmierć na miejscu. Jego ciało leżało we wraku samochodu

pozbawione życia - lecz w tym czasie Piper doświadczał wspaniałości nieba, z respektem podziwiając jego piękno i słuchając niezwykłej muzyki. Półtorej godziny po wypadku, w czasie gdy modlił się za niego pastor, Piper w cudowny sposób powrócił do życia na ziemi. Po jego nie dających się opisać słowami rozkoszach przebywania w niebie pozostało jedynie wspomnienie.90 minut w niebie pozwala nam ujrzeć w nadzwyczaj realistyczny sposób skrawek Bożej, niebiańskiej rzeczywistości. To książka, która dodaje otuchy dochodzącym do siebie ofiarom wypadków oraz ludziom opłakującym śmierć bliskiej osoby.Doświadczenia Dona Pipera w zasadniczy sposób odmieniły jego życie - odmienią i Twoje.

zmaganie się z chorobą

Źródło: www.merlin.pl

 

Wolfer Dianie. Dwa wybory. Nasza Ksiegarnia, 2011. ISBN 978-83-10-11935-3

Elisabeth musi podjąć bardzo trudną decyzję. Ma siedemnaście lat i właśnie się dowiedziała, że jest w ciąży. Zagubiona, niepewna siebie, czuje, jakby żyły w niej dwie dziewczyny - Libby, skłonna poświęcić marzenia, aby urodzić dziecko, i Beth, dla której najważniejsza jest wolność. Obie połówki Elisabeth przeżywają dramatyczne chwile. Libby zastanawia się, czy zostać matką - samotną matką, bo nie kocha swojego niedojrzałego chłopaka. Beth bije się z myślami, rozważając aborcję. Ta wzruszająca i odważna książka z wielką delikatnością i bez

moralizowania opowiada o byciu sobą, nieuleganiu presji otoczenia i odpowiedzialności za dokonane wybory.

aborcjaŹródło: www.nk.com.pl

 

Myerson Julie. Przegrane dziecko. Wydawnictwo Klub Dla Ciebie, 2010. ISBN 978-83-

258-0250-9

Na oczach kochających rodziców 17-letni Jake z dnia na dzień zmieniał się ze spokojnego, uśmiechniętego i ciężko pracującego na dobre stopnie chłopaka w pyskatego młodocianego przestępcę, który nie zawahał się podnieść ręki na własną matkę... Co się dzieje, gdy narkotyki wyrywają dziecko z rodziny? Jak radzi sobie matka, kiedy nawet absolutna i bezwarunkowa miłość nie wystarczy, żeby uratować dziecko? Na to i wiele innych pytań odpowiada autorka tej prawdziwej historii, pragnąc pomóc rodzicom, którzy przechodzą przez to samo piekło -często w samotności i bez żadnego wsparcia.

narkomania

Źródło: www.wysylkowa.pl

 

Renberg Tove. Człowiek, który pokochał Yngvego. Akcent, 2011. ISBN 978-83-62180-

318

Jarle Klepp ma 17 lat i uczy się w liceum w Stavanger, małym mieście w zachodniej Norwegii. W jego życiu liczą się rock, seks i

polityka. Razem z najlepszym kumplem gra w kapeli punkowej, ma świetną dziewczynę, chodzi w czarnym płaszczu i arafatce, a do

tego cały czas stara się wyróżnić z tłumu. Wszystko zmienia się, gdy w jego szkole pojawia się nowy uczeń, Yngve - roztargniony marzyciel lubiący słuchać popu, grać w tenisa i czytać o starożytnym Egipcie. Nagle Jarle ze zdumieniem odkrywa, że nie może przestać o nim myśleć…

Człowiek, który pokochał Yngvego to pełna energii i uroku opowieść o zakochaniu, przyjaźni i dorastaniu w czasach, gdy nie

znano internetu, a muzyki słuchało się z walkmanów. To porywająca, czasem zabawna, a czasem dramatyczna historia o

dojrzewaniu młodego buntownika do miłości i odpowiedzialności. Historia o przeobrażającym się świecie i fascynacji, która zmienia wszystko.

dojrzewanie

Źródło: www.lubimyczytac.pl

 

Podsiadło Jacek. Pippi Dziwne Dziecko. Hokus-Pokus, 2006. ISBN 83-604-0203-

Podstawą niniejszej książki są inspirowane postacią Pippi teksty, jakie w pierwszych latach XXI w. publikowałem w Tygodniku

Powszechnym. Na potrzeby zwartej publikacji zostały one nieco zmienione i poprawione. Poprawki dotyczą przede wszystkim

ujednolicenia nazw własnych, funkcjonujących w polszczyźnie w dość dowolnych konfiguracjach. Książka odwołuje się zarówno do

przygód Pippi opisanych w książkach Astrid Lindgren, jak i tych uwiecznionych w filmach Olle Helboma z przełomu lat 60. i 70.

(Jacek Podsiadło)

Źródło: www.merlin.pl

 

Gaare Jorgen, Sjaastad Oystein. Pippi i Sokrates. Czarna Owca, 2002.

Pippi i Sokrates pozwala nam na nowo odczytać znane na całym świecie i lubiane książki o Pippi Langstrump. Dane jest nam

uczestniczyć w filozoficznej uczcie w duchu Platona - jej gospodarzami są Pippi i Sokrates. Spotykamy Pippi jako filozofa,

antropologa, feministkę, pełną ironii i ogromnej pomysłowości myślicielkę. Książka ta, pokazując znaczenie postaci Pippi, poszerza

naszą wiedzę z historii filozofii. Wszystko podane jest w sposób dowcipny i pobudzający do refleksji. Lektura dając przede wszystkim

radość i świetną zabawę, jest zarazem głęboka i mądra. Czytelnik napotka w niej mnóstwo informacji i ciekawostek z dziedziny

filozofii, antropologii, literatury a nawet natury ludzkiej. Książka odkrywa nowe aspekty dzieła Astrid Lindgren, jest utrzymana w

podobnym klimacie co Świat Zofii.

Źródło: www.empik.com

 

Cancelliere Michela. Pani Parkinson. Historia kobiety, która nigdy się nie poddała.

Jedność, 2009. ISBN 978-83-7442-701-2

Niezwykła historia kobiety, która dotknięta jest nieuleczalną, postępującą chorobą... To też, ale przede wszystkim to opowieść o

kobiecie, która nigdy się nie poddała. Więcej, nie straciła radości życia i pogody ducha. Ona nie żyje z zaciśniętymi zębami, bo nie ma

innego wyjścia. Ona żyje w pełni... Ona naprawdę jest szczęśliwa. Bohaterka, a zarazem autorka tej książki jest przekonana, że może

dać nadzieję innym, swoim przykładem udowadnia, że człowiek w obliczu sytuacji granicznych, śmierci, choroby, przekracza samego

siebie i znajduje w sobie siłę, o którą nigdy wcześniej by siebie niepodejrzewał.

afirmacja życia

Źródło: www.gandalf.com

 

Perry Bruce D. O chłopcu wychowywanym jak pies. Media Rodzina, 2011. ISBN 978-83-

7278-557-2

Psychiatra dziecięcy Bruce Perry zajmował się dziećmi, które stanęły twarzą w twarz z nieprawdopodobnym horrorem: przeżyły próby

zabójstwa, były świadkami morderstw popełnianych na rodzicach, dorastały w szafach i klatkach, należały do sekty dawidian, były

ofiarami domowej przemocy. W książce "O chłopcu wychowywanym jak pies" opowiada historię ich traumy i przemiany.

Dr Perry jasno tłumaczy, co się dzieje z mózgiem, kiedy dzieci zostają poddane ekstremalnemu stresowi. Ujawnia innowacyjne

metody pomocy w łagodzeniu ich cierpień, dzięki którym mogą stać się zdrowymi dorosłymi. Ta świetnie udokumentowana i poruszająca

książka dosadnie pokazuje, że dopiero gdy zrozumiemy tajemnice umysłu, możemy mieć nadzieję na wyleczenie dusz nawet

najmocniej zranionych dzieci.

trauma

Źródło: www.mediarodzina.com

 

Stenka Barbara. Masło przygodowe.

Masło przygodowe to znakomita, przezabawna i brawurowo napisana powieść Barbary Stenki, która opowiada o kilku miesiącach z życia

dziesięcioletniej Kasi Koniec. Kasia, śmiemy twierdzić, to jedna z najoryginalniejszych bohaterek, jakie pojawiły się w ostatnich latach

w polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży. Inteligentna i wygadana hipochondryczka, która każdego dnia naprawia świat i stara się usunąć

z niego zło i niesprawiedliwość. Walczy ze szkolnymi oprawcami, wspiera Elizę, ofiarę przemocy domowej, krzewi wśród rówieśników

świadomość ekologiczną i wiedzę o rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunkach. Rozwija także własne entomologiczne zainteresowania. W wolnych chwilach namiętnie mierzy sobie temperaturę, by jak najwcześniej dowiedzieć się o nieuchronnej chorobie.

Źródło: ww.wyd-literatura.com

 

Estes Clarissa Pinkola. Biegnąca z wilkami. Zysk- S-ka, 2010. ISBN 978-83-7506-638-8

Autorka pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego wychowana w poszanowaniu tradycji i w bliskości z naturą twierdzi, że poezją zaczęła

przemawiać, zanim nauczyła się pisać. Loretto Heights College ukończyła z wyróżnieniem. W The Union Institute otrzymała tytuł

doktora etnologii i psychologii klinicznej, a następnie tytuł dyplomowanego psychoanalityka Międzynarodowego Związku

Psychologii Analitycznej w Zurychu w Szwajcarii. "Biegnąca z wilkami" zawiera bogate intelektualnie mity, opowieści o kobiecie

pełnej życiodajnej siły, wypełnionej dobrymi instynktami, pasją i kreatywnością. Jest ona dziką kobietą posiadającą naturę zdominowaną

przez instynkt. Współczesnym kobietom Estés pomaga odnaleźć cechy, tworząc nowy leksykon opisujący kobiecą psychikę, a także pokazuje,j ak wspaniale być kobietą.

Źródło: www.merlin.pl

 

Beszczyńska Zofia. Jajko księżyca.

Jajko księżyca, podobnie, jak sam tytuł, jest książką bardzo nietypową. Dla wielu czytelników (choć pewnie raczej czytelniczek)

będzie to zapewne pierwsze spotkanie z tego rodzaju literaturą. Opowieść pozbawiona jest właściwie fabuły w klasycznym tego słowa

znaczeniu. Jedynym, co łączy poszczególne fragmenty książki jest główna bohaterka. Inne postaci pojawiają się i znikają, a wszystkim

rządzi logika snu. Świat otaczający zmienia się nieustannie, baśnie wzajemnie się przenikają, a sen, który może być rzeczywistością

wciąż trwa i co ciekawe nie kończy się wraz z powrotem do codzienności. U dorosłego czytelnika książka wywołać może lekkie

skojarzenie z onirycznym klimatem "Sklepów cynamonowych". Dla młodszego może być wprowadzeniem w inną niż znana mu z lektur

szkolnych literaturę - taką, w której nic nie jest oczywiste. Książka jest ciekawa, i oszałamiająco inna niż to, co znaleźć można na księgarskich półkach z literaturą dziecięcą i młodzieżową. Warto po nią sięgnąć, by odnaleźć zupełnie inne odcienie literatury

współczesnej. Mimo bajkowej konwencji wymaga ona jednak pewnego wyrobienia czytelniczego. (recenzja Natalii Minge).

Źródło: dziecipoznan.pl


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki