Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Nasze spotkania z Janem Pawłem II

Z okazji Roku św. Jana Pawła II uchwalonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zorganizowaliśmy wystawę „Nasze spotkania z Janem Pawłem II”. Na wystawie zaprezentowane zostały przede wszystkim zdjęcia i pamiątki chojnowian z ich spotkań z papieżem, a także materiały ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego Legnickiej Biblioteki Publicznej – głównie plakaty i artykuły prasowe z legnickiego spotkania w 1997 r. Wernisaż wystawy odbył się 10 grudnia. Po obejrzenie zgromadzonych eksponatów ks. Artur Trela przedstawił w prezentacji multimedialnej pielgrzymki papieża do Polski. Wspomniał również o swoich spotkaniach z Ojcem Świętym. Także inni uczestnicy wernisażu włączyli się do wspomnień – m.in. Stanisława Repa, ówczesna marszałek Sejmiku Województwa Legnickiego, opowiedziała o perypetiach związanych z zaproszeniem papieża do Legnicy. Spotkanie uświetnił występ muzyczny uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Chojnowie, wykonany pod kierunkiem nauczyciela Tomasza Susmęda. Wystawa zaprezentowana będzie tylko do końca roku - zapraszamy!

2015-12-21 13:38

Amicus Librorum dla Wojciecha Drzewickiego

Wojciech Drzewicki - dr geologii, zastępca dyrektora ds. ogólnych Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego - otrzymał tytuł „Amicus Librorum”. Do tego zaszczytnego wyróżnienia został zgłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnowie. Honorowy tytuł „Amicus Librorum – Przyjaciel Biblioteki” przyznawany jest przez Kapitułę Legnickiej Biblioteki Publicznej osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla bibliotek publicznych Legnicy i powiatu legnickiego. Wojciech Drzewicki został doceniony za wieloletnią współpracę w zakresie wspierania działalności edukacyjno-kulturalnej MBP w Chojnowie i kreowanie jej pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym poprzez organizowanie spotkań i wystaw o charakterze podróżniczym, pobudzających do różnorodnej aktywności twórczej, rozwijania pasji i samorealizacji oraz integrujących mieszkańców Ziemi Chojnowskiej. Uroczyste wręczenie tytułu „Amicus Librorum” odbyło się 3 grudnia br. w Legnickiej Bibliotece Publicznej, podczas spotkania z Joanną Lamparską - dziennikarką, podróżniczką, autorką książek o Dolnym Śląsku.

2015-12-15 11:09

Windows 10 i reklama w Internecie

W ramach cyklu dla osób dorosłych „Komputerowy Świat dla Każdego” spotkaliśmy się ponownie 25 listopada. Prowadzący zajęcia, informatyk Arkadiusz Rybczyński, przybliżył uczestnikom zajęć nowy system operacyjny Windows 10 i jego funkcje. Potem z zainteresowaniem słuchaliśmy przestróg na temat reklam w Internecie i sposobów jak - przysłowiowo - nie dać się nabić w butelkę. Na przykładach reklam zamieszczonych na różnych stronach internetowych prześledziliśmy „losy” bohaterów z reklam i ich produktów.

2015-12-15 10:25

Święto Pluszowego Misia

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem - powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Ale od początku. A było to tak. 25 listopada obchodziliśmy bardzo uroczyście Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej Bibliotecznej Akademii Malucha. Każdy przyniósł do biblioteki swojego najulubieńszego przyjaciela. Wielkim wydarzeniem był teatrzyk „Stary, zielony miś”, na podstawie opowiadania Marii Kownackiej. Po inscenizacji dzieci z wielką ochotą i ożywieniem opowiadały o swoich misiach. Kolorowe pajacyki, które również przybyły z zaczarowanej krainy na ten szczególny dzień, przygotowały dla dzieci wiele niespodzianek. Było „misiowe” śpiewanie, „misiowe” tańczenie, „misiowe” skakanie i „misiowa” moda. A najfajniejsze było „misiowe” przytulanie. Potem misio wręczył dzieciom pamiątkowe prezenty. Było przezabawnie, przemiło, przemięciutko i wyjątkowo. Serdecznie dziękujemy kochanemu misiowi za wspólną zabawą. STO LAT MISIU!

2015-12-12 09:14

Bajki bez barier: „Żywe srebro”

W dniach 17 i 20 listopada uczniowie klasy II b SP nr 4 z wychowawczynią Dorotą Chopkowicz i uczniowie klasy II c SP nr 3 z wychowawczynią Marią Pękalą wzięli udział w kolejnych bibliotecznych zajęciach z cyklu „Bajki bez barier". Tym razem zajmowaliśmy się ADHD, na podstawie książki „Żywe srebro” Aleksandry Chmielewskiej - trzeciej z serii bajek psychoedukacyjnych, wydanych przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”. Dzięki Hani, bohaterce opowiadania, dzieci poznały objawy tego zaburzenia. Powinny teraz łatwiej zrozumieć swoich rówieśników z ADHD i oswoić się z ich zachowaniem. W trakcie zajęć uczniowie brali też udział w zabawach na spostrzegawczość i koncentrację oraz uczyli się, jak radzić sobie z emocjami, np. ze złością.

2015-12-12 09:01


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki